Уретрит – видове, симптоми и лечение

Обновена: 16.09.2024|
уретрит

Проблемите с уринирането могат да усложнят сериозно ежедневието и да доведат до понижено самочувствие. Едно от особено често срещаните състояния, засягащи този аспект на здравето, е уретрит.

Какво е уретрит?

Уретрит е възпаление на уретрата – тръбата, която пренася урината от пикочния мехур към външната част на тялото. Характеризира се с болка и парене при уриниране. Причинява се от бактериални или вирусни инфекции или неинфекциозни причини като дразнене от химикали, нараняване или медицинско състояние.

 

Уретритът може да засегне както мъже, така и жени, въпреки че симптомите и усложненията могат да се различават при различните полове. Въпреки това заболяването възниква 2-3 пъти по-често при мъже отколкото при жени. По-големият процент от хората с уретрит са на възраст между 21 и 30 години заради рискови фактори като сексуални контакти с повече от един партньор, незащитен секс и др.

Хормоналните промени, особено при жени след менопауза, също могат да направят уретралната лигавица по-податлива на дразнене и възпаление.

Уретритът може да бъде специфичен и неспецифичен. Специфичният се причинява от полово предавани инфекции, докато неспецифичният е резултат от условно-патогенна микрофлора: бактерии, които съществуват в човешкото тяло, но само при отслабен имунитет водят до заболявания.

Ранната диагностика и лечение са важни за предотвратяване на усложнения като например разпространение на инфекцията в други части на пикочните или репродуктивните системи.

 

Видове уретрит

 

Мъж с уретрит

 

Уретритът може да бъде категоризиран в различни видове въз основа на причината и характеристиките му.

Гонококов уретрит

Гонококовите уретрити се причиняват от бактерията Neisseria gonorrhoeae, която е отговорна за полово предаваната инфекция гонорея. Тази бактерия се насочва специално към лигавиците на уретрата както при мъжете, така и при жените.

Симптомите обикновено се появяват в рамките на 2 до 10 дни след излагане и включват парене и болка по време на уриниране, обилно и често гнойно, жълто или зелено течение от уретрата. Повишава се и честотата на уриниране.

Негонококов уретрит

Този тип уретрит не се причинява от Neisseria gonorrhoeae, а от други бактериални инфекции като хламидия, трихомони, микоплазма, уреаплазма и др. Вирусни инфекции като херпес симплекс (Herpes Simplex Virus, HSV), както и неинфекциозни причини също могат да доведат до негонококов уретрит.

Симптомите са подобни на тези при гонококов уретрит, но са по-леки. Често се изпитва дискомфорт по време на уриниране, но секрецията от уретрата може да е по-бистра или по-слабо изразена. Има дразнене и сърбеж в уретралния отвор. Тези признаци се появяват 1 до 3 седмици след излагане на инфекциозния агент.

Неинфекциозен уретрит

Неинфекциозният тип уретрит се причинява от фактори като химически дразнители (сапуни, спермициди), физическо нараняване или механично дразнене (използване на катетър, интензивна сексуална активност). Автоимунни състояния като реактивен артрит също могат да бъдат причина.

Симптомите могат да включват парене или дискомфорт по време на уриниране без значително отделяне. Могат да бъдат по-интермитентни (да се появяват и изчезват периодично) и свързани със специфичния дразнител или отключващ фактор.

 

Симптоми и причини

 

Болезнено уриниране, уретрит

 

Симптомите на уретрита могат да варират в зависимост от основната причина и пола на индивида.

При жените могат да се забележат:

  • Болезнено и често уриниране
  • Необичаен вагинален секрет
  • Повишена температура и втрисане
  • Проблеми със задържането на урината
  • Болка в долната част на корема или таза

 

За мъжете е характерно да се появят:

  • Парене при уриниране
  • Секрет от пениса (гноен, жълт, зелен или бял)
  • Сърбеж в уретрата
  • Кръв в урината или семенната течност
  • Дискомфорт в областта на слабините
  • Повишена температура

 

Важно е да се отбележи, че някои хора с уретрит може да имат леки симптоми или да са асимптоматични, което може да доведе до забавяне на търсенето на лечение.

Причини

Причините за уретрит включват:

  • Инфекции, предавани по полов път: например тези, причинени от бактерии като Neisseria gonorrhoeae (отговорни за гонорея) и Chlamydia trachomatis (които водят до хламидия). Други ППИ като Mycoplasma genitalium и Trichomonas vaginalis също могат да причинят такъв проблем.
  • Бактериални инфекции, несвързани със сексуалната активност, като Escherichia coli (E. coli), често свързвана с инфекции на пикочните пътища. Други такива бактерии са Ureaplasma urealyticum и Mycoplasma hominis.
  • Вирусни инфекции като вируса на херпес симплекс.
  • Неинфекциозните фактори като химическите дразнители, механичното дразнене от продължителна употреба на катетър, интензивна сексуална активност или нараняване.
  • Автоимунни състояния като реактивен артрит, при който имунната система погрешно се насочва към уретрата.

 

Идентифицирането на конкретната причина за уретрит е от съществено значение за избирането на подходящо лечение.

 

Как протича заболяването?

Инкубационният период на уретрит е между 1 и 3 седмици. След това се появяват първите симптоми на заболяването. Ако то не бъде забелязано, може да премине в острата си фаза, която се характеризира със засилване тежестта на симптомите.

Състоянието става хронично, когато острият уретрит не се лекува правилно или човекът продължава да бъде изложен на дразнители. В този етап заболяването може да стане по-трудно за лечение, особено ако инфекцията е станала резистентна към стандартните антибиотици или ако причините за нея са неинфекциозни.

Усложнения и дългосрочни ефекти

Продължителното възпаление може да доведе до образуване на фиброзна тъкан, която е по-малко гъвкава и по-малко еластична от уретралната тъкан. Тази фиброзна тъкан, наричана още фиброзен белег, причинява и стесняване на уретрата, известно като стриктура. То се свързва с затруднено уриниране, непълно изпразване на пикочния мехур и повишен риск от инфекции на пикочните пътища.

В тежки случаи, особено при нелекувани гонококови или хламидиални инфекции, уретритът може да доведе до усложнения, които засягат репродуктивното здраве, като безплодие или повишен риск от извънматочна бременност при жените.

Макар и рядко, нелекуваният уретрит може да доведе до разпространение на инфекцията в други части на тялото като например ставите (причиняващи реактивен артрит) или кръвният поток, което води до по-сериозно състояние, известно като сепсис.

 

Как се диагностицира?

 

Уретрит, тест с урина

Лабораторните изследвания играят решаваща роля за поставяне на диагноза уретрит. Може да се вземе проба от урина или от уретрата.

Един от най-чувствителните използвани тестове е тестът за усилване на нуклеинова киселина (NAAT), който открива генетичния материал на специфични бактерии като Chlamydia trachomatis и Neisseria gonorrhoeae.

Кръвни тестове могат също да бъдат проведени за скрининг за други ППИ като ХИВ и сифилис, особено ако пациентът е изложен на висок риск от тези инфекции.

 

Какви методи на лечение има?

Уретритът се лекува основно чрез насочване към основната причина за инфекцията, облекчаване на симптомите и предотвратяване на предаването. Използват се антибиотици, които се избират въз основа на специфичния патоген, отговорен за инфекцията.

За овладяването на симптомите на уретрит се използват нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), които могат да помогнат за намаляване на болката и възпалението.

Добрата хидратацията е важна, защото може да помогне за промиване на уретрата и намаляване на дразненето.

За да се предотврати повторно заразяване и по-нататъшно предаване, трябва едновременно да се лекуват всички сексуални партньори на заразеното лице. Това е особено важно при инфекции с хламидия и гонорея. Партньорите трябва да се въздържат от сексуална активност, докато лечението приключи и симптомите отзвучат, обикновено около седмица след започване на антибиотици.

През това време е добре пациентите да избягват вещества, които могат да раздразнят уретрата, като груби сапуни, парфюмирани продукти и някои химикали, открити в предмети за лична хигиена.

 

Заключение

Уретритът е неприятно състояние, което засяга и двата пола. То е по-често срещано при мъжете и то във възраст 21-30 години. Причинява болезнено и често уриниране и поява на секрет от уретрата.

 

Често задавани въпроси

Какво е уретрит?

Представлява възпаление на пикочния канал, което се характеризира с болка и парене при уриниране.

Какви са причините за уретрит?

Причинява се от бактериални или вирусни инфекции, каквито са например полово предаваните заболявания, или неинфекциозни причини като дразнене от химикали, нараняване или медицинско състояние.

Как се диагностицира?

Един от най-чувствителните използвани тестове е тестът за усилване на нуклеинова киселина (NAAT), който открива генетичния материал на специфични бактерии като Chlamydia trachomatis и Neisseria gonorrhoeae. 

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 16.09.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар