Уасаби – лековити свойства и употребa

Обновена: 19.06.2024|
уасаби корени

Японският хрян-уасаби (Wasabia japonicum) в наши дни е добре позната културна реалия сред българите. Въпреки глобализирането на японската кухня, твърде рядко бихме срещнали уасаби в органичната му форма, която съдържа веществата, приложими за лекуването на организма.

Поради трудното му отглеждане и респективно – високата му търговска стойност, често е заменяно със смес от хрян, сарепска горчица и зелен хранителен оцветител. Статията се фокусира по-специално върху дивото растение, което се среща по речните долини на Япония, и какви са начините да го консумираме, за да се възползваме от целебните му сили.

Средата на култивиране определя различните качества на растението и влияе на неговото производство на активни вещества. Видът “Сава уасаби”, който расте на постоянна температура в чисти течащи води, е носител на най-високо съдържание на биоактивни елементи. Той намира широко приложение в японската народна медицина, за което неслучайно свидетелстват здравето и дълголетието на японците.

 Химическо съдържание и особености

Сава уасаби е богато на протеин, фибри, витамините B и C, минералите – калций, калий, магнезий и манган, както и на една специфична група съединения, наречени глюкозинолати.

При наличието на вода, когато клетките се разкъсват – при дъвчене или смилане, въпросните съединения се превръщат от прости ензими в биоактивни нестабилни изотиоцианати. (ITCs) От тях се образуват дълги химически вериги, които не могат да бъдат открити в никое друго растение. Молекулата, на която се дължи превръщането на ензимите, е мирозиназата. При изсушаване на растението тя се губи – затова е необходимо листата и корените да се приемат единствено свежи.

 

Полезни свойства на уасаби

 

уасаби корен

 

Редкият вид “Сава уасаби” се отличава с широк спектър от лечебни свойства.

Антивъзпалителни свойства

Уасабито притежава свойства, подпомагащи организма за облекчаване на сезонна алергия, астма, екзема. Може също да намери приложение в лечението на сърдечни проблеми, подтискайки агрегацията на тромбоцитите (съсирването на кръвта).

Антимикробни свойства

Изотиоцианатите (ITCs) притежават и способността да инхибират многообразие от бактерии, дрожди и плесени. Екстрактът от уасаби се използва и в производството на пасти и води за уста, защото убива бактерията, отговорна за появата на зъбни кариеси (Streptococuss mutans). Справя се и срещу бактерията Heliobacter pyori, предизвикваща стомашни язви и рак.

Противораково действие

Вече съществуват немалко доказателства за действието на ITCs срещу раковите клетки, блокирайки тяхната цикличност и повлиявайки производството на протеин в самите тях. Странични ефекти все още няма засечени върху здравите клетки.

 

Още медицински приложения

Сред възможностите на Wassabia japonica са стимулиращото му въздействие върху калцирането на костите, защитата на нефроните при пациенти, болни от диабет и облекчаването на диария. Японското население го използва в лечението на ревматизъм и невралгия, като мощен антиоксидант и средство за повишаване на апетита.

1. Уасаби и грижата за кожата

Появяват се все повече нови открития във връзка с общото благоприятно въздействие на уасабито върху кожата и чудотворните му ефекти в преодоляването на дерматологични проблеми от разнородно естество, което от своя страна отрежда почетното му място в съвременната индустрия за здраве и красота.

Съчетанието му с други натурални съставки се вписва в иновативните системи за лечение на упорито акне.

Процесът започва с дълбоко почистване на порите от мастните и мръсни примеси, които ги запушват и образуват обриви, постепенно зачервяването отслабва, а тенът се изравнява. Продължителната употреба на съответните продукти предотвратява появата на бъдещи пробиви и образувания, благодарение на регулиращата функция на уасабито спрямо нивата на бактерии.

Най-често се среща кореновият му екстракт в различни почистващи гелове и маски с ниацинамид и силицилова киселина. Действието на корена при борбата с акне значително се засилва в съчетание с естествена върбова кора, както и с екстрактите от водорасли, бял чай и лимон.

Екстрактът от листата на уасаби има и значими свойства в забавянето процеса на стареене на кожата като стимулира кръвообращението, насища я с кислород, отслабва активността на тирозиназата и нивата на меланин с 21%, както и експресията на IL-8 ген със 74,2 %.

2. Уасаби – суперхрана в диетата на японците

 

уасаби корени

 

Открити са древни руини, датиращи от преди около 1300 години (периодът Асука) , които описват уасабито като лекарство. Специфичният биоактивен елемент е открит в ризомата на уасабито много по-късно – хексарафан или “6 метилсулфинилхексил изотиоцианат” (6MSITC). Той е отговорен за мощното и дори необичайно антиоксидантно действие чрез повишаване на първичния антиоксидантен капацитет на клетките и инхибиране производството на активен кислород.

Първоначално започва да се използва в японската кухня, за да елиминира миризмата на суровата риба и да предотврати евентуално хранително натравяне. Малко по-късно се превръща в тайната съставка на различни сосове и дресинги и заменя хряна в поднасянето на говеждо. Днес се намира във все по-разнообразни форми на пазара, включително и на прах за приготвяне на диетични шейкове и смутита.

130 г. свежо уасаби съдържа: 

  •  142 калории
  • 30.6 г въглехидрати
  • 6.2 г протеин
  •  0.8 г мазнини
  • 10.1 г фибри
  • витамин рибофлавин 0.1 мг
  • витамин тиамин 0.2 мг
  • витамин С 5 мг
  • витамин В6 0.4 мг

 

3. Връзката на уасабито с мозъчната дейност

Оказва се, че хексарафанът (6 MSITC) от коренищата на уасабито, вече известен с антивъзпалителното си действие, е способен да облекчи възпалението в хипоталамуса – онзи ареал в мозъка, свързан с когнитивната ни памет. Според проведените експерименти с възрастни хора е сигурно, че продължителният прием допринася за подобряването на концентрацията, краткосрочната и дългосрочната памет, облекчава симптомите на деменция прекокс и е силно препоръчителен при състояния на хронична умора и оксидативен стрес.

 

Странични ефекти на уасабито

Преди да вземем решение да приемем растението е необходимо да бъдем предварително добре информирани за евентуалните му странични ефекти и техните ситуации на възникване.

На първо място, поради оскъдните изследвания по темата за неговото отражение върху бременни и кърмещи жени, приемът е силно непрепоръчителен. Употребата му при кръвоизливи крие риска да понижи кръвното налягане и да предизвика още по-сериозно кървене. В случай че приемате уасаби като медикамент, е задължително да прекъснете поне две седмици преди операция.

 

В заключение

 

суши и уасаби

 

Вече се запознахте с многообразието от чудодейните оздравителни сили на “Сава уасаби”. И все пак е важно да не пренебрегваме тъмната страна на природните продукти и да бъдем внимателни с количествените граници спрямо здравословното състояние на нашия собствен организъм.

Ако уасабито ви интересува повече като вкус, вече може да го откриете освен като специалната подправка в сервирането на суши, но и като овкусяваща съставка в различни нови продукти на пазара като ядки, сирена, растителна майонеза, пълнозърнест чипс и др.

 

Често задавани въпроси

Какво е уасаби?

Wasabia japonicum принадлежи на семейство Кръстоцветни, от което са също броколите, карфиолът и зелето. Отглежда се или във водата, или в почвата. Естествено расте между чакълените легла на планинските потоци, но се среща и в блатна почва с по-малко полезни качества. То има характерен остър и пикантен вкус.

Съдържа ли полезни вещества?

Сава уасаби е богато на протеин, фибри, витамините B и C, минералите - калций, калий, магнезий и манган, както и на една специфична група съединения, наречени глюкозинолати.

Има ли лечебни свойства?

Уасабите се отразява добре на проблемна кожа и може да се открие в множество козметични продукти. Заедно с това има изявено антиоксидантно действие, както и антибактериални и противовъзпалителни ефекти.

Може ли да ни навреди?

На първо място, поради оскъдните изследвания по темата за неговото отражение върху бременни и кърмещи жени, приемът е силно непрепоръчителен. Употребата му при кръвоизливи крие риска да понижи кръвното налягане и да предизвика още по-сериозно кървене.

 

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 19.06.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

e913e2312bface0bab0388c61f949ad0?s=96&d=mm&r=g

Пенелопе Пенчева е автор на статии на тема здраве, пълноценно хранене и билкарство. Интересува се от естествени съставки в храненето и козметиката, като умело съчетава употребата им в подробни материали по темата.

Свързани публикации

Оставете коментар