Тапа при бременност – какво трябва да знаем?
Тапа при бременност наричаме специфичното натрупване и слепване на слуз в канала на маточната шийка по време на бременност. Тази своеобразна запушалка предпазва шийката и матката от външни вредители и инфекции. Тя е важна за здравето на плода, образува се в първите седмици и се изхвърля малко преди започване на раждането в края на бременността.
Този процес е важен за здравето на плода и се случва под влиянието на някои специфични хормони.
Някои от женските хормони, свързани с бременността, са отговорни за създаването на тапата и тя не може да се появи, без да сме заченали. Здравата, гъста и солидна тапа е знак за здравословна бременност и се свързва с намален риск от преждевременно раждане.
Кога и защо се образува тапа при бременност?
В секретът, от който се образува тапа при бременност, се съдържат антитела, които могат да помогнат в борбата с инфекциите и възпаленията и да предпазят бебето от тях. Тапата се влияе от прогестерона и естрогена, които контролират нейното сгъстяване или разреждане в зависимост от етапа, в който е бременността ни.
Тапата се формира естествено около 7-мата седмица от бременността.
Тя действа като бариера между външния свят и плода в утробата. Може ефикасно да предпази плода от стафилококови инфекции, ешерихия коли, псевдомона и други зловредни бактерии. Ако тези микроорганизми навлязат в матката, е възможно да причинят преждевремнно раждане и други усложнения на бременността. В слузта се съдържат също естествени лактобацили, които поддържат добрата флора на маточната шийка и влагалищния канал.
Как да различим тапа при бременност от вагинален секрет?
При отделянето освободената тапа изглежда по-жилава, секретът е по-плътен, гъст и дори може да се усеща като твърд. Може да се усеща като доста разтеглива и плътна. На цвят тапата може да изглежда като жълтеникава, прозрачна, белезникава, бяла, полупрозрачна, розовееща или червеникава поради наличието на малки количества кръв.
Блед или жълтеникав секрет е знак за тапа при бременност, която е била добре закрепена за шийката на матката. Червеникавата или розовееща тапа може да е знак за започнало разкритие и съответно скорошно започване на раждането.
Тъй като по време на бременност тялото не спира да произвежда вагинален секрет, не всички жени усещат отделянето на тапата и може да го объркат с обикновено течение. Това не е повод за притеснение, тъй като има много добри предвестници на раждането, които могат да ни ориентират по-точно.
При загубата на тапа при бременност слузта може да излезе под форма на цяло парче, на нишки, парчета или малки сегменти. Възможно е да изтича в рамките на няколко дни под формата на привидно обикновено вагинално течение. При всяка жена този процес е различен и няма едно универсално преживяване.
Колко време след загубата на тапата започва раждането?
Слузната тапа при бременност се изхвърля от тялото, тъй като шийката на матката се отваря и започва да се разширява известно време преди раждането и изградилата се запушалка се откъсва и се освобождава във влагалището.
Възможно е в някои случаи да загубим тапата си по-рано – по време на гинекологичен преглед или след полов акт, като това не е повод за притеснение. Ако се случи преждевременна загуба на тапата, тялото има способността да произведе нов секрет, който да я замести. Той се отделя от жлези в шийката на матката.
Въпреки естествената способност на тялото да се справи с тази загуба, хубаво е да се консултираме с наблюдаващия си лекар, в случай че това се случи. Лекарят може да провери състоянието на шийката на матката, да потвърди наличието или липсата на тапа и да ни помогне в поддържането на репродуктивното здраве и доброто състояние на плода.
Възможно е заедно със слузта да се отдели и розово течение или тапа, примесена с жилки кръв. Това е нормално, но ако кървенето е активно при и след загуба на тапата, трябва да се консултираме с наблюдаващия си лекар възможно най-скоро. При загубата на тапата е възможно да усетим контракции, спазми или просто по-обилно вагинално течение.
Заедно с това може да започнем да усещаме ранните признаци на започващото раждане:
- Болки в кръста
- Налягане в таза
- Подготвителни и истински контракции
- Спазми
- По-лесно дишане
- Промяна в позицията на бебето
- Натиск върху пикочния мехур при слизане на бебето в таза
- Прилив на енергия
- Изтичане на течност от вагината
Загубата на тапа при бременност обаче невинаги означава старт на родилния процес. При някои жени раждането може да започне няколко часа след отделянето на слузестата запушалка, докато при други са нужни дни и дори седмици, преди да родят.
Заключение
Слузната тапа при бременност се намира в маточната шийка и има редица полезни функции за майката и бебето. Образуването на тази запушалка е уникален за бременността процес. С нейна помощ матката се предпазва от инфекции и бактерии, които могат да заразят и увредят плода и да усложнят бременността и раждането.
Често задавани въпроси
Какво е тапа при бременност?
Тапа при бременност наричаме специфичното натрупване и слепване на слуз в канала на маточната шийка по време на бременност. Тази своеобразна запушалка предпазва шийката и матката от външни вредители и инфекции.
Кога и защо се образува тапа при бременност?
Тапата се формира естествено около 7-мата седмица от бременността. Тя действа като бариера между външния свят и плода в утробата. Може ефикасно да предпази плода от стафилококови инфекции, ешерихия коли, псевдомона и други зловредни бактерии.
Как да различим тапа от вагинален секрет?
При отделянето освободената тапа изглежда по-жилава, секретът е по-плътен, гъст и дори може да се усеща като твърд. Може да се усеща като доста разтеглива и плътна. На цвят тапата може да изглежда като жълтеникава, прозрачна, белезникава, бяла, полупрозрачна, розовееща или червеникава поради наличието на малки количества кръв. И
Колко време след загубата на тапата започва раждането?
Загубата на тапата невинаги означава старт на родилния процес. При някои жени раждането може да започне няколко часа след отделянето на слузестата запушалка, докато при други са нужни дни и дори седмици, преди да родят.
Източници
- Weiss, G., et al. The trophoblast plug during early pregnancy: a deeper insight, Springer Link, Histochemistry and Cell Biology, Volume 146, pages 749–756, (2016)
- Hein, M., et al. An in vitro study of antibacterial properties of the cervical mucus plug in pregnancy, Science Direct, American Journal of Obstetrics and Gynecology Volume 185, Issue 3, September 2001, Pages 586-592
- Becher, N., et al. The cervical mucus plug: Structured review of the literature, Taylor & Francis Online, Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica Volume 88, 2009 - Issue 5
- Nall, R.. Losing Your Mucus Plug During Pregnancy, Healthline, October 11, 2016
Блог
Рецепти
Свързани публикации
В днешната статия ще разгледаме един важен въпрос, а именно - колко време трае процесът по възстановяване след раждане.
Следродилният период е различен за всяка жена. Може да отнеме няколко седмици при едни
Послеродовият период, наречен пуерпериум, започва от раждането на плацентата и продължава до възвръщането и