Сперматогенеза – как се създават сперматозоиди?

Обновена: 30.10.2024|
Сперматогенеза.

Сперматогенеза е основен биологичен механизъм, осъществяващ мъжката репродуктивна функция и предаването на генетичен материал между поколенията. Той се състои от няколко етапа на клетъчно делене и морфологични трансформации, които предхождат образуването на зрелите и функционални сперматозоиди.

Сперматогенеза и физиология на мъжките тестиси

Сперматогенезата представлява сложен, многоетапен процес, в който мъжките полови клетки, така наречените сперматозоиди, се произвеждат в тестисите. Тестисите, които се намират в скротума (торбичка, която ги поддържа на по-ниска от телесната температура) са мъжките полови жлези, изпълняващи две фундаментални биологични функции - производството на сперматозоиди и секрецията на хормона тестостерон.

 

Тези два процеса се изпълняват в различни структури в областта на тестисите.

Самите сперматозоиди се произвеждат в семенните каналчета (tubuli seminiferi), докато едновременно тестостеронът се секретира от лайдиговите клетки, разположени между каналчетата.

Семенните каналчета съдържат сертолиеви клетки, които са важни за поддържането и регулирането на процеса на сперматогенеза. Те осигуряват хранителни вещества и поддържат съответната клетъчна структура за развитието на здрави сперматозоиди. В началото на процеса се създават първичните зародишни клетки, наречени сперматогонии, които в края се оформят в зрели сперматозоиди.

 

Фази на сперматогенезата

Процесът на сперматогенеза може да бъде поделен на три ключови фази.

Митотична фаза (сперматогониална пролиферация)

Сперматогенезата започва с деленето на сперматогониите – недиференцирани първични зародишни клетки, разположени в базалния слой на семенните каналчета.

Те преминават първо през митоза (клетъчно делене), за да умножат броя си, като някои от тях продължават да се делят в хода на процеса, докато останалите преминават в следващата фаза – мейоза.

Мейотична фаза

След митотичното делене, една част от сперматогониите стават първични сперматоцити, които навлизат в мейоза I. Действието се състои от две последователни клетъчни деления – мейоза I и мейоза II, чиято цел е да редуцират броя на хромозомите приблизително наполовина (от диплоидни до хаплоидни клетки).

Първичните сперматоцити се разделят на два вторични сперматоцита след мейоза I, които, от своя страна, преминават и през мейоза II, произвеждайки общо четири сперматиди – незрели сперматозоиди с хаплоиден брой хромозоми (23 хромозоми при хората).

Спермиогенеза

Това е последната фаза в процеса на сперматогенезата, при която сперматидите претърпяват сложни морфологични изменения, докато се превърнат в зрели сперматозоиди. Спермиогенезата обхваща следните микропроцеси:

  • Кондензация на ядрения хроматин. В резултат намалява ядрото на сперматозиидите и тяхната ДНК става по-компактна.
  • Нова структура. Необходима е за запазването на генетична информация.
  • Формиране на акрозома. Представлява структура с важен принос за проникването на сперматозоида в яйцеклетката при оплождане. Акрозомът съдържа ензими, които помагат на сперматозоида да проникне в яйцеклетката.
  • Формиране на опашка (флагелум). Осигурява подвижността на сперматозоида.
  • Елиминация на излишната цитоплазма. Това е необходимо, за да бъде оформен крайният „профил“ на сперматозоида, функционален и годен за оплождането.

 

След приключването на посочените клетъчни промени, сперматозоидите са готови за освобождаване от сертолиевите клетки чрез друг процес, наречен пермиация. След което сперматозоидите се придвижват през семенните каналчета и навлизат в епидидима, където претърпяват допълнително узряване, за да имат пълна подвижност.

 

Регулация на сперматогенезата

 

Сперматогенеза, сперматозоид.

 

Сперматогенезата е комплексен биологичен процес, който се регулира от хормоналната ос хипоталамус-хипофиза-тестиси. Тази ос отговаря за координирането на синтеза на хормоните, които са важни за стартирането и поддържането на сперматогенезата.

Гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH)

Този хормон се произвежда от хипоталамуса и стимулира хипофизата да освобождава два ключови хормона: лутеинизиращ хормон (LH) и фоликулостимулиращ хормон (FSH)

  • Лутеинизиращ хормон (LH). Стимулира Лайдиговите клетки в тестисите да произвеждат тестостерон, който е съществен за поддържане на сперматогенезата.
  •  Фоликулостимулиращ хормон (FSH). Взаимодейства със сертолиевите клетки, за да спомогне за развитието на сперматозоиди.

 

Тестостерон

Това е хормонът, който играе централна роля в стимулирането и поддържането на сперматогенезата. Високите нива на тестостерон са задължителни, за да се поддържа нормалното функциониране на семенните каналчета и производството на сперматозоиди.

Инхибин

Сертолиевите клетки произвеждат хормона инхибин, който действа като отрицателна обратна връзка спрямо хипофизата и инхибира освобождаването на FSH при необходимото производство на сперматозоиди.

 

Структура на сперматозоидите

 

Сперматогенеза, сперматозоиди.

 

Зрелият сперматозоид е строго специфична клетка с уникална структура, чиято функция е да осигури оплождането на яйцеклетката, и се състои от три основни елемента.

  • Главичка: в нея се намира ядрото, в което се съхранява хаплоидната генетична информация (23 хромозоми при човека). Върху главичката е разположена акрозомата – капачкообразна структура, в която се съдържат ензимите, необходими за разграждането на обвивката на яйцеклетката по време на оплождането.
  • Средна част: в тази част са множеството митохондрии, които генерират енергия за движението на сперматозоида чрез АТФ (аденозинтрифосфат).
  • Опашка (флагелум): осигурява неговата подвижност, позволявайки му да се придвижва плавно през репродуктивния тракт на жената, за да достигне до яйцеклетката.

 

Продължителност на сперматогенезата

Процесът на сперматогенеза при хората протича между 64 и 72 дни. Всяка от фазите на този процес се характеризира с определен ред на действие и зависи от множество комплексни вътрешни и външни фактори.

Въпреки че процесът на сперматогенеза е активен по време на целия живот на мъжа, качеството и количеството на сперматозоидите зависят от различни условия като възраст, начин на живот, хормонално и здравословно състояние.

 

Определящи фактори за сперматогенезата

 

Сперматогенеза, цигари.

 

Качеството на сперматозоидите зависи от множество фактори, които могат да се поделят на няколко основни категории: физиологични, генетични, хормонални, поведенчески и фактори на околната среда.

Възраст

С напредването на възрастта качеството на сперматозоидите би могло значително да се влоши. Въпреки че е възможно мъжете да останат плодовити през целия си живот, по-възрастните мъже могат да имат намалена подвижност и нарушена морфология на сперматозоидите, което, от своя страна, води до понижаване на количеството и качеството на сперматозоидите.

Също така не е за пренебрегване фактът, че по-възрастните мъже са по-склонни да имат ДНК фрагментации в сперматозоидите, което може да доведе до проблеми с фертилността и здравето на потомството.

Начин на живот

Правилното хранене е от съществено значение за производството на качествени сперматозоиди. Храни, богати на антиоксиданти (витамин C, витамин E, цинк и селен), спомагат за защита на сперматозоидите от оксидативен стрес и ДНК увреждания. Липсата на важни хранителни вещества като фолиева киселина и витамин D също могат да се отразят на фертилността .

Тютюнопушенето и прекомерната консумация на алкохол намаляват подвижността на сперматозоидите и увеличават вероятността за различни морфологични аномалии.

Тези навици също така увеличават оксидативния стрес в репродуктивната система на мъжа .

Анаболните стероиди и определени наркотични вещества също потискат производството на сперматозоиди, като променят хормоналния баланс в организма.

Умерената физическа активност е от полза за поддържане на високо качество на сперматозоидите. Прекомерните физически натоварвания обаче могат да доведат до повишаване на температурата в тестисите и намаляване на сперматогенезата. Стегнатото облекло и продължителното излагане на висока температура също могат да имат негативен ефект .

 

Генетика

Генетични аномалии или хромозомни дефекти водят до неправилна сперматогенеза или понижена фертилност. Гените, регулиращи клетъчното делене и диференциация, играят централна роля в нормалното производство на сперматозоиди.

Медицински състояния

Някои заболявания като инфекции на половата система, хормонални нарушения или хронични заболявания имат негативно влияние върху производството на сперматозоиди. Някои медикаменти (антибиотици, антидепресанти, стероиди и други ), както и медикаменти, използвани за химиотерапия, също могат да навредят на процеса на сперматогенезата.

Температура

Оптималната температура за сперматогенеза е около 2-4°C по-ниска от телесната температура. Тестисите се намират в скротума (кожена торбичка), който ги поддържа на по-ниска температура. Високата телесна температура – при треска или продължително излагане на топлина, може временно да наруши сперматогенезата и да доведе до намалено производство на сперматозоиди.

 

Заключение

 

Сперматогенеза, преглед.

 

Сперматогенезата е жизненоважен процес за мъжката репродукция, при който се формират зрели сперматозоиди в тестисите. Започва с деленето на първични зародишни клетки (спермогонии), които преминават през митотично делене, последвано от мейотично делене, редуциращо хромозомния набор на клетките.

В следващата фаза незрелите сперматиди преминават през структурни промени по време на спермиогенезата, за да се превърнат във функционални сперматозоиди, способни да оплодят яйцеклетка. Накрая зрелият сперматозоид се освобождава в лумена на семенните каналчета, завършвайки процеса на производство на гамети, който е ключов за размножаването и генетичното предаване на информация.

 

Често задавани въпроси

Какво е сперматогенеза?

Сперматогенезата е процесът, чрез който се произвеждат сперматозоиди в мъжката репродуктивна система.

Къде се случва сперматогенезата в мъжкото тяло?

Сперматогенезата се извършва в семенните тубули на тестисите. Това са специализирани структури в тестисите, където се произвеждат, развиват и узряват сперматозоиди.

Колко време отнема процесът на сперматогенеза?

Процесът на сперматогенеза обикновено отнема около 64 до 72 дни при хората. След като завършат, зрелите сперматозоиди се съхраняват в епидидима, където придобиват подвижност и способността да оплодят яйцеклетка.

Какви са основните етапи на сперматогенезата?

Сперматогенезата включва три ключови етапа. Първият е сперматогониалната фаза, където сперматогониите се разделят, за да образуват първични сперматоцити. Втората е мейотичната фаза, по време на която първичните сперматоцити претърпяват два кръга на мейотично делене, което води до хаплоидни сперматиди. Последният етап е спермиогенезата, при която сперматидите узряват в напълно функционални сперматозоиди.

Категории: Здраве, Мъжко здраве|Публикувана: 08.10.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

e913e2312bface0bab0388c61f949ad0?s=96&d=mm&r=g

Пенелопе Пенчева е автор на статии на тема здраве, пълноценно хранене и билкарство. Интересува се от естествени съставки в храненето и козметиката, като умело съчетава употребата им в подробни материали по темата.

Свързани публикации

Оставете коментар