Скритите захари в сушените плодове

Обновена: 08.03.2024|
Купа със сушени плодове на маса.

Свикнали сме да чуваме, че сушените плодове са полезно лакомство, което можем да похапваме често. Колко от вас обаче са се замисляли, че реално съставът им обикновено не е само съответният изсушен плод?

Вдигаме завесата над скритите захари в любимото лакомство на много хора, ориентирали се към по-здравословен живот.

 

Какво трябва да знаем за сушените плодове?

Сушените плодове сами по себе си са плодове, лишени от цялото си количество вода. Те стават по-дребни от обичайната си форма и така много често се залъгвате, че хапвате малки количества от тях. Процесът по изсушаване ги свива неколкократно и за размера, до който се свеждат, вие получавате много енергия и полезни вещества.

От друга страна, когато консумирате плодовете пресни, количеството вода в тях разрежда захарта и така тя се усвоява по-бързо от организма ви. При сушените плодове това не е така, като понякога могат да затруднят и храносмилането заради по-трудните си за преработка изсушени кори (на сливите и стафидите, например).

От гледна точка на трайност, много хора предпочитат сушените плодове пред пресните, тъй като издържат с месеци по-дълго. Освен това, заради липсата на вода и намаления обем, те са чудесни и за пренасяне и похапване навсякъде.

В действителност, след изсушаването, от плодовете остават главно месестите части и кожата, които са богати на витамини и минерали, но и на изключително голямо количество захарни съединения – фруктоза и глюкоза. Не забравяйте да прочетете внимателно и дали плодовете не за захаросани при изсушаването им – това може да доведе до допълнително количество приемана захар.

 

Ефект на захарите

 

Видове захар - бяла и кафява в различни форми, готови за консумация под различна форма.

 

Един от главните недостатъци на захарите под различните им форми е, че те имат пристрастяващ ефект. Колкото повече захар приемате с различните продукти в ежедневието, толкова повече организмът ви свиква да разчита на тях за това да има енергия.

Обичайно е за вас да похапвате сладко всеки следобед или да пиете наситени със захар газирани напитки, когато сте уморени? Опитайте да спрете точно в този часови диапазон за седмица и наблюдавайте реакциите на тялото си. Силно вероятно е да забележите главоболие, раздразнителност, ниски нива на енергията във времето, в което обикновено я приемате.

Дори да се храните здравословно, това не значи обаче, че не приемате количество захар, по-високо от препоръчителното. В много от най-любимите летни плодове се крият много високи съдържания на захар. Най-богати на нея са пъпешите и нектарините.

Скритите захари в редица продукти като алкохола, кетчупа, хляба и сушените плодове добавят към количествата, които приемаме. Затова и ако не следим с какви продукти захранваме тялото си, може да достигнем до нива, които предизвикват сериозни заболявания като високо кръвно налягане, натрупване на мазнини, наддаване на тегло, сърдечни проблеми, а в някои случаи, и диабет.

Именно затова много съвременни режими са изключително внимателни с дозировката на продукти със съдържание на скритите захари – точно каквито са сушените плодове.

 

Скритите захари в сушените плодове

Колкото и полезни да са сушените плодове, високото съдържание на захари в тях изобщо не е за пренебрегване.

Средните стойности при тях варират от размера и технологията на сушене. Затова и препоръчваме винаги да четете етикетите на продуктите.

Средно фурмите съдържат между 64% до 66% захари от крайното си тегло след изсушаване. Те са и първенци по съдържание на подобни вещества сред най-популярните сушени плодове.

Следват ги стафидите: малки и симпатични, те съдържат около 59% захари. Малко след тях се нареждат кайсиите с около 53% от общия си обем, следвани от смокините с 48%.

Изненадващо, но сушените сини сливи – любима сладост от детството на мнозина, съдържат около 38%, което е сравнително малко спрямо останалите продукти.

 

Популярни сушени плодове и какво ни дават

Кои са любимите ви сушени плодове?

Статистиките сочат, че най-разпространените сушени плодове са стафидите. Те са и най-достъпни, тъй като са плод на изсушаването на гроздови зърна. Освен това, са богати на фибри и много калий, от които организмът ни има нужда всеки ден. Именно заради високото съдържание на фибри, те са и сред сушените плодове, които засищат най-много.

Следващи по популярност са сушените сини сливи. Те имат силен ефект върху храносмилането, но по нищо не отстъпват на стафидите, когато става дума за съдържание на фибри и витамини. В крайния продукт откриваме витамин А (отговорен за растежа и развитието на тялото) и витамин К (има връзка с кръвосъсирването), както и калий. Заедно, те работят за общото здраве на тялото.

Въпреки високото си съдържание на захари,фурмите също имат своя принос за общото здраве: те са известни като антиоксидантна бомба за организма и добавят към дневния прием на вещества така важните желязо и калий. Затова и се препоръчват много често при бременност.

За какво още да внимаваме при сушените плодове

Жема, която страда от силни болки в стомаха

Има различни начини са сушене на плодовете и технологиите за обработката им варират.

На първо място е важно да внимавате за това дали сушените плодове, които купувате, имат добавена захар или не. Така може да увеличите или намалите драстично приема на веществото, отговорно за енергията и кръвното налягане.

Понякога за подслаждане на сушените плодове се използва и захарен сироп, с който те се напояват преди или след сушенето и така също има опасност от драстично повишаване на стойността на захарите в тях.

Обичате сушени кайсии или друг тип ярки плодове? Прочетете внимателно съдържанието, защото нерядко към тях се добавят сулфити, за да се предотврати обезцветяването им и те да изглеждат по-атрактивно! Подхождайте с повишено внимание към тях, тъй като чувствителност към сулфити може да доведе до неприятни последствия като стомашни проблеми и кожни възпаления.

А ако искате да намалите драстично захарта в ежедневието си и търсите алтернатива, прочетете за сравнението между захар и стевия ТУК.

 

Автор: Васи Дюлгерова

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 23.07.2019|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Васи Дюлгерова
Василка Дюлгерова е създател на съдържание в сферата на здравословното хранене, хранителни режими и физическата активност в различни възрасти. Тя е автор на стотици статии с огромна четаемост.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 8 март 2024 в 16:26 | Публикувана: 23 юли 2019 в 13:43 | Категория: Хранене и видове храни