Синини по тялото – защо се появяват?
Въпреки че ги наричаме синини, цветът им варира и може да бъде червен, лилав, син, зелен, жълт, почти черен. Почти невъзможно е да избегнем синини по тялото в ежедневието си, особено ако живеем активно.
Синини по тялото може да се появят по различни причини.
Подобно увреждане на капилярите може да се получи при различни здравни състояния и прием на медикаменти, засягащи кръвта и нивата на тромбоцитите. Синини по тялото може да се появят при нараняване на капилярите дори без удар – при щангисти например може да се появят подобни микроскопични подкожни разкъсвания.
Тъй като синините са свързани с активното кръвообращение, те се използват за оценяване на нараняванията при извършване на аутопсия.
От какво зависи появата на синини по тялото?
Докато някои хора получават синини от най-леките удари, при други синините са по-скоро рядкост. Има няколко фактора, които определят предразположеността ни към появата на синини по тялото:
- Дебелината и издръжливостта на кожата.
- Намалената съдова стабилност при определени физически, както и болестни състояния – например чернодробни заболявания, може често да причинява синини.
- Някои лекарства оказват влияние – медикаменти за разреждане на кръвта предразполагат тялото към синини.
- Възраст – при хора над 65 години е по-вероятно да се появят синини по тялото. Това се получава вследствие на изтъняването на кожата и стените на кръвоносните съдове.
- Дефицит на витамин C и витамин К.
Честата поява на синини без причина може да е признак на различни заболявания и е нужна консултация с лекар.
Части от тялото с по-тънка и деликатна кожа са предразположени към появата на синини. Синини около очите например могат да се появят вследствие на различни лицеви травми, заболявания или хирургически интервенции – при вадене на мъдрец или кътник, при операции на носа, при фрактура на черепа, инфекции на синусите, активни алергични реакции.
Колко дълго се задържат синините?
Обикновено след 2 седмици синините изчезват от кожата ни. Задържалата се кръв се разгражда бавно от тялото и се абсорбира. През това време мястото постепенно променя цвета си:
- При контузия най-често засегнатото място се оцветява веднага в червено. Възможно е да се появи оток, който бързо отшумява.
- След 1-2 дни нараненото място преминава към синьо-лилав или черен цвят.
- В средата на възстановителния процес (около 5-10 ден) синината се променя и може да бъде зелена, жълта или най-често комбинация от няколко цвята.
- Около 10-14 ден цветът може да се промени към жълто-кафяв, светлооранжев или светлокафяв.
- След 14 дни цветовете избледняват и синината изчезва.
Ако синината е с много тъмен цвят още в първите дни, най-вероятно контузията е засегнала по-голям кръвоносен съд и е изтекло по-голямо количество кръв. Възможно е синината да изчезне по-бързо или да се задържи върху кожата ни за по-дълго време от 2 седмици. Това зависи от възрастта, здравословното ни състояние, както и вида на нараняването.
Как да предотвратим и лекуваме синини по тялото?
Възможно е да намалим шансовете от поява на синини като приложим някои техники, за да се погрижим за тялото си. Ако нараняването е по-сериозно или не реагираме навреме и синината все пак се появи, можем да се погрижим да изчезне по-бързо.
Повечето синини по тялото изчезват сами и не е нужна външна намеса.
За да предотвратим появата на синина, трябва да намалим притока на кръв към контузеното място. За да я излекуваме след появата, трябва да увеличим притока на кръв към нараняването.
Предотвратяване на синини по тялото
Ако получим контузия, добре е да приложим лед към мястото възможно най-бързо. Това може да е плик с лед или пакет замразена храна, като трябва да увием ледения компрес в кърпа или друг плат. Ако приложим лед директно върху кожата, можем да влошим нараняването и да нанесем щети на кожната тъкан.
Не бива да поставяме леден компрес за повече от 15 минути.
Ледът намалява притока на кръв към мястото и успокоява подуването. Леден компрес можем да правим няколко пъти на ден за първите 48 часа след контузията.
Друга подходяща техника е да повдигнем контузеното място над нивото на сърцето. Ако сме ударили ръката или крака си, може да ги поставим повдигнати върху няколко възглавници. Колкото по-скоро след нараняването го направим, толкова по-малък е шансът да се образува синина вследствие на контузията. Този метод е най-ефективен при наранявания, придружени със синини, под коляното.
При удар по торса, разбира се, нямаме такава възможност и трябва да се обърнем към други методи за предотвратяване.
Ако усещаме дискомфорт или болка на мястото на нараняване, няма да ни навреди приемът на обезболяващи медикаменти. Понякога заедно със синината се появява и оток върху контузията. При подуване може да използваме ластичен бинт или друг вид превръзка, но без да затягаме.
За по-бързо лекуване на синини по тялото
След като изминат първите 48 часа след нараняването, ако вече се е появила синина, можем да пристъпим към техники за по-бързо и лесно оздравяване.
Нагряваща подложка или топла бутилка, увита с кърпа, забързва изчезването на синини. Важно е да сме изчакали 2 денонощия преди да започнем тази процедура, защото топлината може да влоши състоянието преди това. Между топлите компреси може да масажираме нараненото място, за да стимулираме кръвообращението.
Гореща вана също може да забърза процеса по възстановяване.
Има ли повод за притеснение?
Синините обикновено са нормална реакция на организма и не се нуждаят от медицинско наблюдение. В някои случаи обаче може да се наложи консултация, за да сме сигурни, че нараняването ни не застрашава здравето.
Препоръчва се да се обърнем към доктор, ако забележим следните симптоми:
- Синината не започва да избледнява след 14 дни.
- Получаваме синини по тялото твърде често и без очевидна причина.
- Отокът не спада и е болезнен на допир.
- Болката от контузията продължава повече от няколко дни и не намалява.
- Не можем да движим крайника или ставата, която е в близост до синината.
- При синини, близо до окото, е възможно да получим смущения в зрението, които се нуждаят от лекарски преглед.
- Ако усетим бучка върху или около мястото на синината, трябва да се обърнем към медицинско лице.
- Честа поява на синина на едно и също място.
- Появата на синина под нокътя може да е съпроводена с отлепване на части от нокътната плоча вследствие на нараняването. За да избегнем усложнения, се препоръчва да се консултираме с личен лекар или дерматолог.
При по-сериозни синини по тялото може да се наложи лекар да пробие кожата, за да позволи на кръвта да се оттече.
Заключение
Синините са част от живота на всички ни – при някои се появяват по-рядко, докато при други са често срещани. Има множество фактори, които причиняват синини по тялото, но можем да се погрижим за кожата си и да предотвратим появата им.
Често задавани въпроси
Защо получаваме синини по тялото?
Вследствие на удар или контузия е възможно капилярите да се наранят или спукат. Това причинява подкожно изтичане на кръвта, която се събира на едно място и причинява познатата цветна следа върху кожата ни.
Можем ли да предотвратим появата на синини по тялото?
След удар имаме 24 до 48 часа да се погрижим за нараненото място и да предотвратим синината. Най-важно е да намалим притока на кръв към нараняването. Това става най-често чрез леден компрес.
Как да се отървем от синините по-бързо?
Ако вече се е появила синина, можем да приложим топъл компрес и да стимулираме кръвообращението с масажиране на нараненото място. Важно е това да стане след 48 часа от нараняването, но не по-рано.
Трябва ли да се обърнем към лекар, ако имаме синини по тялото?
В някои случаи е възможно синините да са знак за заболяване или тежка травма - когато няма причина за появата на синина, ако има дълготраен оток или бучка, ако синините не започват да избледняват след 14 дни.
Източници
- Epperla, N., et al. A Review of Clinical Signs Related to Ecchymosis, Apr 2015
- Karen, J., et al. A Simple Solution to the Common Problem of Ecchymosis, JAMA Network, Arch Dermatol. 2010
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Какво знаем за връзката между нашето хранене и здрава кожа - разказваме подробно.
В днешно време медицинските специалисти поставят все по-често диагноза дефицити в тялото на различни
Добре балансираната и питателна диета има редица предимства за здравето. Когато липсват хранителни вещества,