Шишчета със сьомга и тиквички

Обновена: 22.08.2024|
Шишчета със сьомга и тиквички.

Днешната рецепта за шишчета със сьомга и тиквички е ястие, което ни осигурява добра доза протеини и здравословни мазнини. В същото време наличните въглехидрати са пренебрежително количество, затова ястието е подходящо за всички кето ентусиасти, без значение дали спазват режим за сваляне или задържане на теглото.

 

Шишчета със сьомга и тиквички

Тези шишчета със сьомга и тиквички дължат засищащото си действие на богатото съдържание на омега-3 мастни киселини в тях. Те се приготвят бързо и лесно, затова са изключително добър избор за хора, които искат да спестят време.

Имайте предвид, че времето за готвене на шишчета със сьомга и тиквички може да варира в зависимост от дебелината на парчетета месо и зеленчуци.

Време за приготвяне Порции Хранителна стойност в 1 порция
20 минути 4 2 г нетни въглехидрати
400 калории
33 г протеин
21 г мазнини

 

Необходими продукти:

  • 4 филета от сьомга (~800 г)
  • 2 средно големи тиквички (~300 г)
  • 2 с. л. червен пипер
  • ½ ч. л. лук на прах
  • ½ ч. л. чесън на прах
  • ½ ч. л. сол
  • ½ ч. л. черен пипер
  • 2 с. л. разтопено краве масло Гхи

 

Начин на приготвяне:

  1. Загрейте скарата до средно висока температура.
  2. Нарежете тиквичките и филетата от сьомга на малки парчета. Старайте се да са близки по размер, за да станат готови по еднакво време.
  3. В малка купа смесете подправките и разбъркайте добре.
  4. С 3/4 от сместа подправете сьомгата и се уверете, че я покрива напълно. Останалата 1/4 сложете върху тиквичките.
  5. Ако използвате дървени шишчета, ги накиснете във вода за 15-20 минути. Ако използвате метални шишчета, леко ги напръскайте със спрей за готвене, за да не залепнат съставките.
  6. Нанижете парчетата сьомга и тиквичките на шишчета, като редувате двете съставки.
  7. Разнесете отгоре разтопеното масло от Гхи с помощта на четка.
  8. Ако печете на скара, поставете шишчетата директно върху решетката и гответе за около 3-4 минути от всяка страна или докато сьомгата се свари и зеленчуците омекнат, с леко овъгляване. Ако използвате фурна, ги сложете върху застлан лист за печене и ги запечете за около 4-5 минути от всяка страна.
  9. Извадете и сервирайте веднага вашите шишчета със сьомга и тиквички.

 

 

История на шишчетата

 

Шишчета със сьомга и тиквички - история.

 

Във връзка с рецептата за шишчета със сьомга и тиквички е интересно да узнаем повече за историята и произхода на този метод на готвене.

На Балканите шишчетата са познати като шиш кебап – ястие от месо, нанизано на шиш и често приготвяно на скара. Някои казват, че ястието произхожда от Персия – съвременен Ирак – където подобен термин се използва от Средновековието за шишчета с малки парченца месо, консумирани като гарнитура към вино.

Смята се, че гърците са приготвяли цели ярета, агнета и други видове месо на шишове, направени от метал или дърво. Открити са руини, които доказват древния произход на този метод за приготвяне на месо.

Днешният обичан шиш кебап има близкоизточен произход, като на турски „sis“ означава меч, а „kebab“ се отнася за месо (по-точно агнешко или овнешко).

Твърди се, че турските войници са използвали мечовете си при печенето на месото в открити пожари по време на нахлуването им в Анадола.

Кебапът предшества турската Османска империя (1301-1922), която успява да пренесе ястието от Средиземноморието до Близкия изток, Северна Африка и Гърция.

 

Шишчетата в различните кухни

 

Шишчета със сьомга и тиквички - кухни.

 

Фактът, че можем да намерим шишчета на почти всеки континент, показва, че различните култури постоянно си взаимодействат и се обогатяват една друга, включително в областта на кулинарията.

В Гърция шиш кебапът се прави с малки хапки месо, точно както в Турция, но агнешкото се реди с резенчета домат, лук и зелена чушка. Това е видът кебап, който се популяризира в Съединените щати. Там телешкото и пилешкото месо се предпочитат пред агнешкото и свинското, а месото е на значително по-големи парчета, съответно процесът по готвене също се удължава.

Кебапът се разпространява по Пътя на коприната на изток благодарение на търговците. В Грузия в Кавказките планини той става известен като шашлик и се превръща във важен аспект на руската кухня и тази на други бивши съветски републики.

В Пакистан и Индия месните вариации на ястието включват смляно агнешко и пилешко, оформени на шишчета (също предпочитани в страните от Близкия изток). Понякога се приготвят без клечка върху тиган или дори на пара или дълбоко пържени.

Отчасти заради разпространението на исляма шиш кебапът проправя път и до Индонезия, където е известен като „сатай“. Приготвя се с пилешко или говеждо месо и се сервира с огнен фъстъчен сос.

Кебапът в Япония вдъхновява стила на готвене „якитори“, при който се използват различни пилешки части и зеленчуци.

Има отделно название за шишчета с други съставки като говеждо, свинско, риба или морски дарове и тя е кишияки“. С него в Япония биха описали днешната ни рецепта за шишчета със сьомга и тиквички.

 

Още от здравословната ни кухня

 

салата с халуми и печени чушки

 

Тези шишчета със сьомга и тиквички са едно вкусно и питателно ястие. То може да се хапне самостоятелно или да се съчетае с различни нисковъглехидратни супи и салати като например:

 

Ако нашето предложение за шишчета със сьомга и тиквички ви е харесало, можете да разгледате още здравословни рецепти в секцията „Кето рецепти“ в нашия блог.

Можете да почерпите вдъхновение и от здравословната ни и споделена кухня във фейсбук.

Приятен апетит!

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар