Чудното растение мак – всички ползи и употреби

Обновена: 15.04.2025|
мак

Полското цвете мак може да се използва за направата на различни лечебни и терапевтични средства. Тези негови свойства са познати на много народи от векове. Нека разгледаме какви са ползите и употреби на това така добре познато полско цвете.

Сънотворният мак, от който се произвежда известният опиум, е различен от полския мак, който се смята за плевел.

В ботаниката

Макът е от семейство Макови (Papaveraceae), като той самият носи латинското наименование Papaver. Открити са около 100 вида, които естествено се разпространяват в северното полукълбо. Някои от тях са отровни. Отровата се запазва дори при сушене и растението може да застраши здравето на свободно пасящ добитък.

Белият млечен сок в цветето е богат на алкалоиди, като от него се извличат екстракти с различни цел.

Цветовете на растението обикновено са червени, като нюансите на цвета може да варират. Може обаче да са също жълти, бели и дори лилави. След прецъфтяването се образува главичка със семена, които се добиват за различни цели. Стеблото е тънко и мъхесто. Растението няма много листа,

В историята

 

мак в полето

 

Маковете заемат интересени роли през историята на човечеството.

В гробницата на Тутанкамон, който е мумифициран около 1325 г. пр.н.е. са открити дрехи, направени от маков плат. По тях е имало изображения на красивото червено цвете. В Древен Египет макът символизирал Озирис – бога на смъртта и прераждането.

Макове, направени от различни видове плат, до ден днешен се носят в памет на загиналите в Първата световна война. Това е така, тъй като на Западния фронт имало големи полета с естествено виреещ мак. Макът обаче от векове се свързва с ранната смърт на младите мъже на фронта. В Илиада Омир пише:

Както и мак във градина встрани наклонява главица, (…)

тъй и троянецът сведе глава, натежала от шлема.

Също в Илиада Пенелей убива Илионей, отрязва главата му и я показва пред троянци „подобно на маково стръкче с главичка“. Тези текстове са още едно доказателство, че макът е бил добре познаван и от древните цивилизации.

Маковото семе е забранено в Китай, Тайван и Сингапур поради малкото количество опиум, което може да се открие в него. След консумация при някои хора се отчита положителен тест за наркотици, поради което правителството решава да ги премахне от своите пазарни мрежи.

Макът е особено известен с приложението си на упойващо вещество особено в медицината. Този ефект е открито от човечеството още преди хилядолетия. Открити са доказателства, че растението е отглеждано с тази цел още през 3 400 г. пр.н.е. в Месопотамия. Шумерите са го наричали „растението на радостта“. Постепенно растението се разпространило из населението на древните цивилизации.

Култивирането на растението за опиум се засилило. През Пътя на коприната макът достига до Китай, където се внедрява дълбоко в населението на страната. В последствие през 19. век Китай води т.нар Опиумни войни с Британската и Френската империя.

Също така макът е гербът на Кралския колеж по анестезиология поради връзката между растението и производството на морфин.

Други приложения и употреби

Маковото семе е популярно в кулинарията. Най-често се използва за поръски на хляб и други тестени изделия. Може да се вкарва и вътре в печивата като смес от семена за печене.

 

Ползи за здравето

Употребите са разнообразни, като различни части на растението имат известни ползи за здравето. Може да подпомогне здравето в различни аспекти.

Набавя ценни хранителни вещества

 

семе от мак

 

Семената на растението, подобно на други храни от растителен произход, съдържат голям брой антиоксиданти и други ценни елементи. Тъй като само маковото семе се консумира директно, може да разгледаме неговия състав и как се отразява на организма ни.

В 10 г маково семе (около 1 с. л.) се съдържат:

  • 53 калории
  • 2.8 г въглехидрати (2 г фибри)
  • 1.8 г белтъчини
  • 4.2 мазнини

 

Въпреки че 2 г фибри сами по себе си не са голямо количество, то с тяхна помощ маковото семе става почти без въглехидрати. Те са добър източник на омега-6 мастни киселини, които са ценни за доброто здраве на кожата, костите и репродуктивната система.

В семето се съдържа и известно количество манган – около 40% от препоръчителната дневна доза. Този минерал участва в синтеза на съединителна тъкан, подпомага правилното кръвосъсирване и регулира различни хормони. С негова помощ се усвояват хранителните вещества и се балансира функцията на метаболизма.

В по-малки количества може да открием калций, мед, магнезий, цинк, витамин Б1. Поради наличието на тези витамини и минерали добавянето на маковото семе към диетата е лесен и добър начин да помогнем на здравето си.

 

Подобрява здравето на сърдечно-съдовата система

Семето е богато на мастни киселини предимно омега-6. Този тип полезни мазнини поддържат здравето на сърцето. Многобройни проучвания показват, че хората, които следват диета с по-голямо количество ненаситени мазнини имат значително понижен риск от сърдечно-съдови заболявания.

Тези мазнини се съдържат в много ядки, семена и други храни, като може да си ги набавяме и от маково семе.

Заздравява кожата

 

мак за хубава кожа

 

Маслото от маково семе може да помогне за здравето на кожата. От една страна, този благоприятен ефект се дължи на високото съдържание на омега-6 мастни киселини. Те са важни за здравето както при вътрешен прием, така и при външно прилагане върху кожата. Те стимулират производството на нови кожни клетки, като с този ефект може да се отразят благоприятно и при нанасяне върху скалпа.

Проучвания показват, че растителните масла цялостно може да подобрят състоянието на кожата ни. Те подобряват състоянието на кожната бариера, която ни пази от вредите на околната среда, и я заздравяват. Заедно с това намаляват възпалението, което може да се навреди на кожата и да влоши нейния вид. В тази категория на масла влиза и маслото от маково семе.

Укрепва храносмилателната система

Маковото семе съдържа фибри – ценни вещества за храносмилателната ни система. Въпреки че не са голямо количество, в сравнение с размера на малкото семенце от мак може да се каже, че всъщност съвсем не са малко. Редовното добавяне на семена от мак към храните, които консумираме, може да допълва цялостната ни диета с помощна доза ценни фибри.

Здравето и правилното функциониране на храносмилателната система зависи от фибрите. Те захранват полезните бактерии в червата, като поддържат качествения и количествения баланс на чревната микрофлора. Набавяме си ги от растителни храни, които трябва да хапваме по-често, за да помогнем на стомаха и червата си.

 

Може ли да ни навреди?

 

семе от мак

 

Някои хора приемат олио или масло от маково семе. То е силен антиоксидант, който е особено богат на омега-6 мастни киселини. Повишеният прием на омега-6 спрямо омега-3 мастни киселини може да допринесе за възпаление в тялото и някои заболявания. Затова е хубаво да бъдем внимателни, преди да започнем подобен прием и да се консултираме с лекар за честотата и дозата за употреба.

След консумиране на маково семе тест за наркотици би могъл да отчете положителен резултат заради остатъчните опиумни алкалоиди, които понякога се откриват в семената в пазарната мрежа. Ако редовно ядем семена от мак, трябва да имаме предвид това при подлагане на подобни тестове.

 

Заключение

Макът е красиво цвете, което можем да видим свободно в българската природа. Повечето от нас са чували, че от неговите семена се извличат вещества за направата на морфин, но растението всъщност крие още много интересни ползи и употреби.

Дългогодишната история на мака го прави интересен за проучване и десетки изследвания се провеждат, за да се открият неговите ползи за човешкото здраве.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява?

Макът е популярно цвете, което често може да открием по полетата на България. То има характерни червени цветове. Един от видовете мак се използва за производството на морфин. Намира приложение в различни фармацевтични продукти, както и под формата на наркотици. Маковото семе се използва в кулинарията.

Полезно ли е маковото семе?

Употребите са разнообразни, като различни части на растението имат известни ползи за здравето. Може да подпомогне здравето в различни аспекти - основно храносмилателната и сърдечно-съдовата система.

Може ли да ни навреди?

След консумиране на маково семе тест за наркотици би могъл да отчете положителен резултат заради остатъчните опиумни алкалоиди, които понякога се откриват в семената в пазарната мрежа. Ако редовно ядем семена от мак, трябва да имаме предвид това при подлагане на подобни тестове.

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 12.04.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

4ff7ca7b8808dd2224958fe9d5bf28afa487e2dd07448e195917dd02b9eb797f?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар