Пръст чукче: какво е и може ли да се коригира?
В този материал се спираме на проблема пръст чукче. Той се характеризира с постоянно извит надолу връх на пръстта заради огъната дисталната интерфалангеална става.
Това състояние възниква, когато предмет удари и рязко и внезапно огъне ставата надолу. В резултат на това сухожилието на екстензора (или мускула-разгъвач), отговорно за изправянето на върха на пръста, бива частично или напълно разкъсано. Следователно върхът на пръста пада надолу и не може да бъде активно изправен. Дори да бъде избутан в права позиция с другата ръка, пръстът ще се върне в свитата си позиция.
Пръст чукче всъщност е най-честото нараняване на сухожилията на ръката, особено сред трениращите спорт, който изисква хващане или боравене с бързо движещи се обекти като например бейзбол, баскетбол, футбол и волейбол. По тази причина се нарича „бейзболен пръст“. Въпреки това може да засегне и хора заради наранявания от битов и ежедневен характер.
Пръст чукче и бутониера: едно и също ли са?
Въпреки че и двете травми засягат разтегателното сухожилие на пръстите, те се различават както по механизма на възникване, така и по външния си вид. Докато пръст чукче води до увисване на върха на пръста, бутониера се изразява в неестествено сгъване на средната става и изправяне на върха. Последното състояние най-често се причинява от травма при директен удар по горната страна на средната фаланга или в резултат на ревматоиден артрит, който уврежда сухожилията и ставите.
Пострадалият от бутониера не може да свие върха на засегнатия пръст, а този с пръст чукче не може да изправи своя.
Бутониерата е наричана и „пръст на фланелката“ (от английски: Jersey finger). Причината е, че често възниква, когато играчите на ръгби хващат фланелката на противник и пръстът се разтяга насилствено.
Симптоми на пръст чукче
Най-характерният симптом на пръст чукче е фактът, че дисталната интерфалангеална става (последната става близо до върха на пръста) остава огъната надолу и пациентът не може активно да я разгъва. Дори ако останалата част от пръста може да се движи нормално, върхът остава огънат, защото разкъсаното сухожилие вече не може да го издърпа до изправено положение.
За разлика от някои други наранявания на пръстите пасивното удължаване е възможно и може да се извърши ръчно от лекаря, но пациентът не може сам да задържи пръста изправен.
Възможно е да има още:
- Подуване, което може да затрудни и движението на другите стави на пръста
- Зачервяване и чувствителност
- Постоянна болка или болка при натиск
- Влошаване на болката при движение или при опит за изпъване
- Натъртване или обезцветяване в случай на засегнати кръвоносни съдове
- Скованост или слабост на пръстите
В по-тежки случаи би могъл да настъпи субунгвален хематом (кървене под нокътя). При липса на лечение може да се стигне до деформация на ноктите поради продължително напрежение върху върха на пръста, както и засилена скованост на пръстите.
Друго усложнение е получаването на изкривяване на пръстта, наречено лебедова шия. При него средната става става свръхразтегната, за да компенсира увисналия връх.
Изброените симптоми и тяхната интензивност зависят от степента на увреждане на сухожилията. Важно е засегнатите да потърсят медицинска помощ при невъзможност на пръста да се изправи сам и наличие на силен оток, натъртване или деформация. Същото важи и в случай, че болката не се подобрява след няколко дни или нараняването включва дълбоко порязване или фрактура (под кожата може да се вижда кост).
Ранната диагноза и навременното шиниране или операция могат да предотвратят трайна деформация и загуба на функция.
Диагностика
Проблемът пръст чукче може да бъде диагностициран от ортопед или травматолог, тъй като тези специалисти се занимават съответно със заболяванията и травмите, водещи до проблеми на костите, ставите, мускулите и сухожилията. Пациентът трябва да даде информация за нараняването и начина, по който е настъпило, момента на поява на симптомите и придружаващи или предишни здравословни проблеми.
След това се извършва физикален преглед, при който лекарят ще провери за очевидни признаци като подуване, натъртване и деформация. Може да се извърши палпация на наранената област, за да се провери за чувствителност в дисталната интерфалангеална става (крайната става на пръста, между средната и последната фаланга), където обикновено се появява нараняването. Ако има авулсионна фрактура (малко парче кост, издърпано със сухожилието), това също може да бъде открито чрез палпиране на костта около ставата.
Здравният специалист може да помоли пациента да се опита активно да изправи върха на пръста си. В случай че той не успява да го изпъне, но пръстът може да бъде преместен ръчно в изправено положение, това е сериозна подсказка, че става въпрос за пръст чукче.
Още един специален тест е този, при който лекарят изправя внимателно върха на пръста и после го пуска. Ако остане прав, това е знак за леко нараняване, при което сухожилието не е напълно разкъсано.
За потвърждаване на диагнозата и проверка за допълнителни наранявания често се извършват образни изследвания, като най-често се използва рентгенова снимка. В някои случаи може да се използва ултразвук, за да се визуализира сухожилието на екстензора и да се прецени дали е разкъсано напълно.
Важно е и да се изключат други състояния, които могат да причинят подобни симптоми като например нараняването на пръста, познато като бутониера.
Лечение на пръст чукче
Лечението на пръст чукче зависи от тежестта на нараняването.
Повечето случаи могат да бъдат лекувани нехирургично с поставяне на специална шина, която да позволи на повреденото сухожилие да заздравее. Това придържа пръста в неутрално или леко разтегнато положение за продължителен период от време.
Освен стандартната шина, която се увива около пръста, може да се постави и такава, която покрива горната част и предотвратява движението. Обикновено този вид лечение изисква непрекъснато носене 6-8 седмици, но при по-тежки случаи може да са нужни до 12 седмици.
По време на лечението и след него се правят чести прегледи при лекар, за да се гарантира правилното зарастване и да се следи за проблеми. Това е важно, защото в случай, че шината не се носи според указанията, пръстът може да заздравее в свито положение. Това би причинило трайна деформация.
След сваляне на шината трябва да бъдат въведени рехабилитационни упражнения за възстановяване на движението и гъвкавостта. Те са важни за предотвратяване на скованост и подобряване на обхвата на движение след отстраняване на шината.
По-тежките случаи на пръст-чукче обаче може да изискват операция. Хирургическата интервенция включва повторно закрепване на сухожилието или фиксиране на костния фрагмент. Това се налага в случаи на напълно разкъсано сухожилие и авулсионна фрактура.
След осъществяване на операцията пръстът отново бива обездвижен с шина за определен период, подобно на нехирургичното лечение, и е препоръчително да се ходи на физиотерапия.
Важно е всичко това да бъде контролирано от опитен лекар, защото недобре лекувания пръст чукче може да доведе до артрит или костни шипове в ставата. Повечето хора, които следват предписания план за лечение, могат да очакват да възвърнат възможността за нормално движение на засегнатия пръст или да го възвърнат, но с леко влошаване.
Заключение
Пръст чукче е състояние, при което рязкото огъване на ставата надолу кара върхът на пръста да сочи надолу и да не може да бъде изправен. Това може да затрудни ежедневните дейности на индивида и да причини постоянна болка или дискомфорт при натискане на засегнатата област. Важно е проблемът да бъде установен от ортопед или травматолог, който да предпише адекватно и навременно лечение, предотвратяващо усложнения.
Често задавани въпроси
Какво е пръст чукче?
При това състояние вследствие на травма върхът на пръста сочи надолу и не може да бъде активно изправен от пострадалия човек.
Каква е разликата между пръст чукче и бутониера?
И двете са причинени от травма, но пръст чукче води до увисване на върха на пръста, а бутониера се изразява в сгъване на средната става и неестествено изправен върха.
Какъв лекар да потърсим при пръст чукче?
Проблемът пръст чукче може да бъде диагностициран от ортопед или травматолог, тъй като тези специалисти се занимават с проблеми на костите, ставите, мускулите и сухожилията.
Кои пръсти могат да бъдат засегнати?
Състоянието може да засегне всеки пръст освен палеца.
Източници
- Cleveland Clinic. Mallet Finger
- Nationwide Children's. Mallet Finger
- Hecht, M. How to Treat Mallet Finger, Medically reviewed by William Morrison, M.D.
- Lamaris, GA., Matthew, MK. The Diagnosis and Management of Mallet Finger Injuries. Hand (N Y). 2017 May
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Ганглион е образувание, което на пръв поглед може много да ни притесни. Въпреки това то обикновено е безвредно
Много хора страдат от халукс валгус, или изкривяване на палеца на крака. За някои това е само козметичен
Най-често шипове се откриват най-често в областта на шията, кръста, рамото. В медицината костните израстъци се наричат екзостози (ако са много) и остеофити (ако са единични).