Какво е ганглион: симптоми, диагностика и лечение

Обновена: 19.11.2024|
ганглион

Ганглион е образувание, което на пръв поглед може много да ни притесни. Въпреки това то обикновено е безвредно и много по-често срещано, отколкото предполагаме. Повече за признаците, диагностицирането и лечението на този проблем разкриваме в следващите редове.

 

Какво е ганглион и как се образува?

Ганглион, или ганглионова киста, е малка, пълна с течност бучка точно под кожата. Този тип киста може да се развие, когато е налице разкъсване на тъканта, която покрива сухожилие или става. В резултат от това тъканта изпъква и създава торбичка. Обикновено състоянието е безвредно.

 

Ганглион е едно от най-често срещаните доброкачествени (неракови) образувания, които се развиват в меките тъкани на тялото, обикновено около ставите или сухожилията, особено в ръцете, китките и краката. Усеща се като гладка бучка под кожата и се състои от гъста, желеподобна материя, наречена синовиална течност. Тази течност обгражда ставите и сухожилията, за да ги смазва и смекчава по време на движение.

Тези кисти са познати като ганглиони. Обикновено са безвредни и не се разпространяват, но понякога могат да бъдат болезнени. Ако не причиняват болка или дискомфорт, те могат да бъдат оставени сами и да изчезнат без лечение, въпреки че това може да отнеме доста време, дори години.

Въпреки това за някои хора наличието на тези подутини се отразява негативно върху самочувствието, а ако станат големи, те могат да са дискомфортни и да се намали функционалността на сухожилията.

От какво се причинява ганглион?

Механизмът на образуване на самата киста е следният: синовиалната течност, която заобикаля ставата или сухожилието, под действие на различни фактори може да изтече и да се събере в торбичка, образувайки киста. Въпреки това не са ясни причините за появата на ганглион.

Една от теориите е, че киста може да се развие след травма и нараняване на става или сухожилие, или при хронично, повтарящо се натоварване. Понякога ганглион се появява близо до област, където човекът има възпалителен процес, например артрит. Може да се срещне и при хора, които се занимават със спорт или други дейности, които изискват натиск върху китките им.

 

Основни симптоми на ганглион

 

Ганглион, симптоматика

 

Наличието на полупрозрачна подутина под кожата е основният признак на ганглион: образувание, което се отличава от околните тъкани. Въпреки че то може да варира по размер и форма, обикновено е кръгло и овално. Може се уголеми с течение на времето заради движението на тази област (ставата).

Проблемът се появява в области, където има стави или сухожилия. Най-честата зона, която засяга, е тази на китката и дланта, особено гърба на китката. Ганглион на пръста на ръката, близо до сухожилията също е разпространено явление. Ганглион на крака би могъл да се появи около глезена, стъпалото или в областта на коленете. В редки случаи подутината може да засегне други стави около раменете или лактите.

В някои случаи кистата изобщо не води до дискомфорт или дори е толкова малка, че човекът не подозира за образуванието. Ако ганглионът обаче притисне нерв или други структури, това може да доведе до болка, изтръпване или мускулна слабост.

Обикновено кистата на пипане е твърд ганглион, но ако се пълни с течност, тя може да бъде мека и да се движи лесно под кожата. Тези различия в текстурата и мобилността зависят от количеството и консистенцията на течността в кистата.

 

Рискови фактори за ганглион

Ганглион може да се развие при всеки, но най-често се появява при хора на възраст между 15 и 40 години. При жените се среща три пъти по-често отколкото при мъжете.

Един от факторите, които могат да повишат риска, е остеоартрит. Хората с това състояние често получават ганглион на ръката близо до върха на пръстите (в ставата, която е най-близо до нокътя).

 

Предишни наранявания като травми на ставите и сухожилията също могат да са свързани със състоянието.

 

Диагностика на ганглион: какво включва?

 

Ганглион на пръста

 

При посещение на лекар той ще вземе под внимание местоположението на бучката, как тя се усеща на допир и как изглежда.

Често кистите са полупрозрачни, така че част от диагнозата може да включва осветяване на областта, за да се провери дали подутината е пълна с течност и пропуска светлина.

Ако кистата е твърда или пълна (например, ако е инфектирана или има калцификации), светлината няма да премине през нея.

Здравният специалист би могъл да препоръча направата на рентгенова снимка, за да се различи състоянието от други проблеми като артрит и костни аномалии. Понякога ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) може да покаже наличието на ганглиона, ако той не се вижда на рентгенова снимка.

В някои случаи лекарят може да извърши аспирация с игла, като изтегли течност от кистата, за да я анализира. Това може да помогне за потвърждаване на диагнозата и понякога временно облекчаване на симптомите.

 

Кога и какъв специалист да потърсим?

 

Ганглион на ръката

 

В повечето случаи с времето се получава постепенно разнасяне на ганглион и бучката изчезва сама. Възможно е подутината да не изчезне, но да остане малка и да не причинява проблеми. Ако ситуацията е такава, не се налага лечение. Дори в този случай консултацията със здравен специалист е от значение, защото само той може да каже със сигурност какво е образуванието.

При ганглион, който е голям и причинява дискомфорт, могат да се използват противовъзпалителни лекарства за болка и/или носене на шина. Имобилизирането на засегнатата област понякога помага за облекчаване на стреса и минимизиране на болката. В някои случаи това може дори да доведе до намаляване на размера на кистата.

Някои лекари могат да изберат да пробият кистата с игла и да отстранят течността. Въпреки че това може да осигури облекчение, резултатите обикновено са само временни и има голям шанс течността отново да изпълни кистата.

Ако нито един от тези подходи не работи, лекарят може да препоръча хирургично лечение за премахване на ганглион. След операцията пак има вероятност кистата да се появи, но шансът е доста по-нисък отколкото при други методи. Времето за възстановяване след операция на ганглион е до шест седмици.

 

Има ли народен лек за ганглион?

При желание за лечение на ганглион с билки може да се опита със седефче. За целта трябва 1 ч. л. от билката да се накисне в малко количество вряла вода. Получената отвара се използва за компрес, като се наложи с памук върху кистата и остане там за период от половин до един час. Това осигурява облекчение при болка или възпаление.

 

Заключение

Ганглион е малка, безвредна киста, която се образува в областта на ставите и сухожилията. Възможно е да се появи ганглион на пръста на ръката, на дланта или китката, както и около глезена, стъпалото или коленете. Обичайно се образува върху външната страна на ставата на китката, коляното или около глезените, а на други места по тялото по-рядко се среща.

Повечето ганглиони могат да изчезнат сами с времето. Изискват лечение, ако нарастват по размер и причиняват дискомфорт или болка.

 

Често задавани въпроси

Опасен ли е ганглионът?

При повечето хора ганглиона е малък и безвреден. Той не се разпространява, доброкачествен е и често изчезва от само себе си с времето.

Къде може да се появи киста?

Може да се появи ганглион на китката или дланта, около пръстите, ставите на глезена или стъпалото. Ганглион на коляното и ганглион на глезена са други форми на този здравословен проблем. По-рядко той може да засегне стави около раменете или лактите.

Какво е лечението на ганглион?

Обикновено ганглионът изчезва от само себе си, но понякога е голям, упорит и пречи на функционалността на сухожилията. В такъв случай може да се пробие кистата или да се направи хирургическа интервенция за премахване.

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 19.11.2024|

Източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар