Плацента превия: видове, рискове и особености на раждането

Обновена: 10.03.2025|
плацента превия

Плацента превия е един от проблемите, които могат да възникнат при бременност. В какво се изразява той и какво означава за майката и бебето, разбираме в тази статия.

Съдържание

Какво е плацента превия?

Плацента превия е състояние по време на бременност, при което плацентата покрива частично или изцяло шийката на матката. Това може да доведе до кървене особено в третия триместър. Изисква медицинско наблюдение, а в тежки случаи - раждане с цезарово сечение, за да се гарантира безопасността на майката и бебето.

 

Повече за плацентата

Плацентата е жизненоважен орган, който е плосък и дисковиден, с диаметър около 20 см и дебелина 2-3 см. Обикновено е прикрепен към стената на матката и се свързва с плода чрез пъпната връв. Неговата главна роля е да доставя кислород и хранителни вещества на плода през пъпната връв. По тази причина той се развива в матката по време на бременност и функционира само тогава.

Друга важна функция на плацентата е да играе ролята на филтър, като извежда въглеродния диоксид и други метаболитни отпадъци от кръвта на плода и ги прехвърля в кръвообращението на майката, за да бъдат изведени от тялото. Органът отделя ключови хормони, които подпомагат поддържането на бременността, като хорионгонадотропин (hCG), прогестерон и естрогени. Той служи като бариера срещу инфекции и осигурява известен имунитет на бебето, като му предава антитела от майката.

В началото плацентата обикновено се намира ниско в матката. През третия триместър на бременността (28 до 40 гестационна седмица) плацентата трябва да се премести в горната част на матката. Целта на това наместване е бебето да има свободен път до влагалището за раждане.

Плацентата превия наричаме явление, при което плацентата не се придвижва до горната част на матката и по този начин блокира изхода на бебето от вагината.

Този проблем се среща при около 1 на 200 бременности (0.3% до 0.5%) и обикновено се диагностицира през втория триместър по време на ултразвук.

Какви са причините за плацента превия?

Няма известна причина за който и да е вид предлежание на плацентата. Въпреки това има някои фактори, които могат да направят изживяването на плацента превия по-вероятно, включително медицинска история на жената и някои вредни навици.

Дамите на възраст над 35 години или тези с няколко предишни бременности и минали операции на матката като цезарово сечение са в по-висок риск. Многоплодната бременност също се свързва с повишена вероятност за плацента превия. Наличието на анамнеза за маточни фиброиди е друг фактор.

По отношение начина на живот, употребата на цигари или кокаин също се свързват с плацента превия.

 

Симптоми

 

Плацента превия, тъжна бременна

 

При доста жени състоянието плацента превия може да не доведе до кървене и само да се коригира. Когато има вагинално кървене, обикновено то се появява през втората половина на бременността, като е безболезнено и започва внезапно и без видима причина.

Първият епизод настъпва между 28-32 гестационна седмица, но може да се появи и по-рано. Въпреки че болката не е типичен симптом, може да има леки контракции или коремни спазми.

При плацента превия е възможно бебето да е в седалищно или косо/напречно предлежание, защото плацентата блокира нормалното спускане на главата на бебето към таза.

Важно е да знаем, че при много жени, диагностицирани с плацента превия в началото на бременността, състоянието отшумява от само себе си. Това се дължи на факта, че с нарастване на матката разстоянието между шийката на матката и плацентата може да се увеличи.

В 90% от случаите плацентата се „изтегля“ нагоре с разширяването на матката и не създава проблеми по време на раждането.

Какви са рисковете?

При това състояние има риск от преждевременни контракции, увеличаващи риска от преждевременно раждане. Неправилното функциониране на плацентата може да доведе до затруднено доставянето на достатъчно кислород и хранителни вещества към бебето. В резултат плодът може да расте по-бавно от нормалното (вътреутробна ретардация на растежа).

В тежките си форми плацента превия, особено при пълно покриване на шийката, крие опасност от животозастрашаващо кървене.

Важно е да знаем, че при поява на необяснимо кървене по време на бременността, жената веднага трябва да потърси лекарска помощ.

Понякога има придружаващи оплаквания като замайване и силни контракции. Ако има силно кървене, възможните странични ефекти са анемия, ниско кръвно налягане, бледа кожа или задух.

Редовното наблюдение от акушер-гинеколог при подобни особености на бременността е необходимо за осигуряване безопасността на майката и бебето и предотвратяване на усложнения като отлепване на плацентата или задушаване на бебето.

 

Видове плацента превия

 

Плацента превия, ултразвук

 

Плацента превия се различава спрямо степента, в която се покрива отворът. От това зависи тежестта на състоянието и оплакванията, които жената може да изпитва. Въпреки това всички видове могат да причинят вагинално кървене по време на бременност и раждане. За жените с това състояние почти винаги се налага секцио раждане заради високия риск от кървене.

Видовете предлежание на плацентата според разположението на плацентата в маточната кухина са:

  • Ниско прикрепена плацента – разстоянието между долната част на плацентата и вътрешния отвор на маточната шийка е около 4 см
  • Плацента превия маргиналис – долният ръб на плацентата достига до вътрешния отвор на маточната шийка, но все едно не е засегната
  • Плацента превия партиалис – долния ръб на плацентата частично засяга и покрива вътрешния отвор на маточната шийка
  • Плацента превия тоталис – плацентата покрия изцяло вътрешния отвор на маточната шийка
  • Плацента превия исмикоцервикалис – плацентата е прикрепена към цервикалния канал

 

Според начина на прикрепяне на плацентата:

  • Плацента акрета – плацентата е прикрепена силно до маточната стена, понякога навлиза и в мускулната тъкан на матката
  • Плацента инкрета – обхванат е целия мускулен слой на матката
  • Плацента перкрета – всички видове слоеве на матката са обхванати от плацентата.

 

Всички тези форми се нуждаят от редовно проследяване.

 

Раждане и грижа при плацента превия

Плацентата превия се диагностицира чрез ултразвук по време на рутинен пренатален преглед или след епизод на вагинално кървене.

Когато няма кървене, лечението цели да се намали рискът от такова и състоянието да бъде овладяно и регулирано, докато майката се доближи до датата на раждане. При повечето жени проблемът отшумява.

Ако обаче настъпи вагинално кървене след 20 гестационна седмица, това се третира като спешна медицинска помощ.

Бременната може да бъде приета в родилното, където да бъде под наблюдение и при нужда да се направи кръвопреливане за заместване на изгубената кръв.

Някои от възможните препоръки за активности, които трябва да се избягват след първи епизод на кървене, който е овладян, са:

  • Полов акт или сексуална активност, която може да доведе до оргазъм
  • Умерени или интензивни упражнения
  • Стоене за дълги периоди от време

 

Изключването на тези дейности може да намали риска от втори епизод. Ако обаче състоянието е тежко, може да се наложи жената да остане в болницата.

 

Заключение

 

Плацента превия, преглед

 

Макар и плацента превия да е рядко състояние, е важно бъдещите майки да бъдат добре информирани за него. При него плацентата не се придвижва до горната част на матката и по този начин блокира изхода на бебето от вагината. Въпреки че проблемът може да отшуми от само себе си, понякога той причинява кървене, което може да пробуди сериозни притеснения.

 

Често задавани въпроси

Какво е плацента превия?

Плацента превия е състояние по време на бременност, при което плацентата покрива частично или изцяло шийката на матката. Това може да доведе до кървене.

Често срещан ли е този проблем?

Този проблем е рядко срещан, като засяга около 1 на 200 бременности (0.3% до 0.5%).

Какви са видовете плацента превия?

Видовете включват маргинална, пълна и частична плацента превия.

Категории: Бременност и грижа за бебето|Публикувана: 28.02.2025|

Източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Ак. Дона Димова Тракийски университет гр. Стара Загора
dona

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар