Как да се грижим за бъбреците си през лятото?
Наричат бъбреците пречиствателните центрове на организма – и с право. През тях преминава целият поток от вещества, които сме погълнали с течностите, които приемаме. Пречистващата и отделителната им функция е толкова важна за нас, че всяко увреждане застрашава здравето и живота на човека.
Много често не се замисляме за натоварването, което им оказваме с хранителните си навици. Нерядко се оказва, че неправилното хранене и твърде натоварващите напитки или пък напротив – липсата на достатъчно течности, всъщност ги увреждат. А когато признаците за това започнат да се проявяват, бъбречните функции вече са нарушени, понякога – необратимо. Затова е важно да знаем кога и как да им помогнем да се възстановят, а природните методи са най-чистите и лесни за прилагане варианти.
Най-често срещани бъбречни заболявания
Кое е първото болестно състояние на бъбреците, което ви идва наум? Ако сте от женски пол, това вероятно е циститът, а ако сте мъж: проблемите на простата, още познати като простатит.
Действително, при дамите уроинфекциите, като цистит, се срещат в пъти по-често и то в широк възрастов диапазон. Много от тях са свързани с физиологичните особености, като по-късата уретра. Рискът за жените от подобен тип инфекции се увеличава значително и в периода на бременността и най-вече на раждането.
Най-голяма опасност според редица специалисти представляват хроничните бъбречни заболявания – главно поради резистентността на причиняващите ги бактерии към лекарства. Важно е да имаме предвид, че за хронично бъбречно заболяване се приема всяка несъответстваща на нормалната функция на отделителната система дейност, обикновено придружена с дискомфорт или болка, с продължителност три или повече месеца.
По-сериозни бъбречни състояния са острата бъбречна недостатъчност, инфекция на пикочните пътища, нефрит (възпаление на бъбреците), нефролитиаза (камъни в бъбреците), ноктурия (прекъсване на съня от пориви за уриниране).
Знаци за проблеми с бъбреците
Сигнал за заболяванията на бъбреците могат да бъдат отичащи крайници – ръцете и краката са първият индикатор за това, че тялото ви задържа вода.
Ако бъбреците ви се затрудняват с изхвърлянето на вредните вещества, това води до затруднена обмяна на солите в тялото. Тя, от своя страна, прави работата на сърцето по-трудна и то се натоварва повече.
Освен това, колкото по-дълго вредните вещества се задържат в тялото, толкова по-трудно става и за останалите органи да се освобождават от постоянния им поток. Най-голямата тежест пада върху черния дроб, а в последствие и върху белия дроб и мозъка. Понякога се забелязва наддаване на тегло. В крайни фази на бъбречните заболявания се стига до затруднено уриниране, което води до животозастрашаващото състояние отравяне на кръвта.
Причини за бъбречни заболявания
Както повечето проблеми на организма, голяма част от бъбречните увреждания водят началото си от начина ни на живот. Ако често прекалявате с храната, консумирате предимно тежки, бързи и наситени с вредни вещества храни, бедни на вода, то създавате предпоставка за затруднения за бъбреците си и цялата отделителна система. Веднъж преработени от стомаха, много от веществата преминават и през нея и с времето съществува риск от отслабване на действието й.
Комбинирайте храната с недостатъчен прием на вода и отрицателният резултат във времето няма да закъснее. Важно е да уточним, че макар че съдържат вода, газираните и енергийните напитки не правят работата на бъбреците по-лека – дори напротив. Високото съдържание на консерванти и захар обезводнява организма на първо място, а от друга страна, е нужна по-усилена работа на органите, за тяхното изхвърляне от тялото.
Често срещано мнение е, че кафето влияе добре на отделителната система. Както и при метаболизма, кофеинът засилва нейното действие и води до по-бързо отделяне на вредните вещества. Това не значи обаче, че е добър заместител на водата – дори напротив, тъй като го обезводнява по-бързо.
Кои са най-важните стъпки за здрави бъбреци
Първо и най-важно правило си остава приемът на достатъчно вода. В зависимост от теглото ви, е важно да пиете по 1.5 до 2 литра вода на ден, за да може тялото да функционира в нормалния си ритъм. През лятото е добре да завишим с малко тези норми, тъй като високите температури са предпоставка за повече отделяне на течности както през кожата, така и през отделителната система.
Недейте да прекалявате и с храната – наблягайте на продукти с по-високо съдържание на течности. Специално внимание трябва да отделяме и количеството сол, което приемаме – солта абсорбира течностите в тялото ни. Това, еднократно, не е опасно, но ако сте от хората, които пресоляват храната си редовно, трябва да го имате предвид, за да не затруднявате работата на бъбреците си. Препоръчителният прием според специалистите е не повече от 5 грама на денонощие.
Не на последно място – изключително важно е да внимаваме с алкохола – той директно ги интоксикира и уврежда.
Бъбреците, тренировките и хранителните режими
Когато тренираме и спазваме хранителни режими, трябва да сме изключително внимателни по отношение на отделителната система и бъбреците си. По-голямото натоварване задължително трябва да се следва от достатъчно хидратиране на тялото. Специално внимание е важно да се обърне и на добавките и храните, които приемаме и съставът им, за да не се обезводним неволно.
Много продукти, които се използват при здравословното хранене, също обезводняват – чията, бобовите култури и различните видове брашно, употребявани в шейкове, хляб, здравословни сладкиши и други.
Прочистване на бъбреците – ефективни природни методи
Процесът по прочистване на бъбреците отнема около 2 седмици. Известни са няколко метода, като един от най-популярните е чрез сокове. Те се състоят от изцедени пресни бери плодове и зеленчуци и целта им е отстраняване на песъчинки в бъбреците и цялостна детоксикация на организма. Най-често място в тези сокове намират червените боровинки и краставиците.
Друго изпитано средство за прочистване на бъбреците е зеленият чай. Неговите листенца съдържат вещества, известни с антиоксидантните си и диуретични свойства. На ден се препоръчва консумацията на 2-3 чаши зелен чай за подобряване на здравето на бъбреците и отделителната система.
Мечото грозде е друга полезна за прочистване на бъбреците билка, за която мнозина са чували, но малко използват. Тя има антибактериални и антисептични свойства и често я наричат супер билка срещу бъбречните възпаления. Ефективна е при нефрит, камъни в бъбреците и хроничен цистит, като влияе успокояващо на инфекциите. Благодарение на диуретичния си ефект, тя помага за изхвърлянето на вредните вещества. Не е подходяща за прием от бременни, обаче.
Пролетта е чудесно време да използвате и копривата – един от другите подценявани природни продукти за прочистване на бъбреците. Тя детоксикира много ефективно и бързо организма, помага при лекуването на инфекции в отделителната система.
Автор: Васи Дюлгерова
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Различни части от брезата могат да донесат ползи за бъбреците и други органи в тялото ни.
Бъбреците са едни от най-важните органи в тялото ни. Основна част от отделителната система, те имат есенциална функция
Две трети от човешкото тяло се състои от вода, която подпомага многобройни функции. Когато съдържанието на вода в