Миноксидил – как работи?
Миноксидил е активната съставка в ефикасните препарати против косопад. Това съединение доказано помага да се подобри гъстотата на косата, да се запълнят празните петна по скалпа и да се радваме на хубава коса. Оплешивяването, или също наречено алопеция, може да се дължи на различни фактори – миноксидилът обаче работи независимо от причината за загубата на коса.
Трябва да употребяваме миноксидил редовно, следвайки указанията на употреба. След спиране на употребата косата отново навлиза във фаза на покой и косопадът вероятно ще се върне. Това не е повод за притеснение, тъй като дълготрайната употреба не предразполага към по-голям риск от странични ефекти и противопоказания.
Миноксидилът може да е полезен за хора, които са загубили косата си вследствие на онкологично лечение. Използването на продукти с миноксидил може да намали продължителността на алопецията при онкоболните със средно 50 дни.
Положително влияние на тези продукти може да се наблюдава и при прилагане върху веждите и брадата.
Активни свойства
Важни за метаболизма на много вещества са т.нар. сулфотрансферази – ензими, които ускоряват пренасянето на сулфатни групи към различни молекули в тялото.
Миноксидилът се активира, като взаимодейства със сулфотрансферазата в скалпа. След това взаимодействие се получава ново съединение, наречено миноксидил сулфат, което влияе на фоликулите и стимулира техния растеж. Съществуват и продукти с активна съставка миноксидил сулфат, но молекулата на това съединение е по-нестабилна и се наблюдава по-висока ефикасност при продукт с обикновен миноксидил.
Друга причина за благоприятния ефект на съединението са неговите вазодилаторни функции, или способността му да разширява кръвоносните съдове. По този начин се доставя повече кръв и кислород към фоликулите, което подпомага качествения растеж на косъма. Миноксидилът стимулира производството на нови клетки по няколко различни пътеки на действие, което се отразява благоприятно на новия косъм във фоликула.
Фази на растеж
Дневно губим около 50 до 100 косъма. Това не означава, че фоликулът е мъртъв – по време на екзогенната, или четвъртата фаза от космения растеж, косъмът пада и освобождава място, на което ще се появи нов. Това е естествена част от живота на косата ни, но също може да бъде повлияна от различни фактори в живота и околната среда.
Върху скалпа се откриват около 100 000 фоликула, или коренчета на отделни косми. От формата на фоликулите зависи текстурата на косата и това дали ще бъде права или къдрава. Ако коренчето се увреди или умре, от това място не може да расте косъм отново.
При естествения растеж на косата косъмът минава през няколко фази. От тези процеси зависи бързината на растеж, но и гъстотата на косата ни. При повечето хора косата расте между 0.5 и 2 сантиметра месечно. Редица фактори обаче могат да забавят или забързат този процес.
Космите на главата са уникални по това, че тяхната фаза на растеж продължава с години. Поради това е възможно да имаме много дълга коса. Може да сравним нейния растеж с прогреса на космите по тялото, които след кратко време спират да растат и остават доста къси.
Факторите, от които зависи качественият растеж, са:
- Генетични: както с много неща в тялото ни, генетиката е важна за качествения и количествения растеж на косата ни.
- Спрямо пола: косата при мъжете расте по-бързо.
- Възраст: най-силен и буен растеж се наблюдава между 15 и 30-годишна възраст. След това процесите постепенно се забавят и често се появява обилен косопад.
- Хранителни вещества: за да е здрава и силна косата, трябва да се храним балансирано и пълноценно. Фоликулът и косменият корен се нуждаят от достатъчно витамини и минерали, за да могат да продължават да растат. Основните хранителни вещества, важни за косата, са цинк, витамин Д, биотин, витамин Ц, витамин Е, селен, омега-3 и други.
Как се използва миноксидил?
Съединението се открива в препарати за топикална употреба (директно върху кожата). Това може да са кремове, лосиони, спрейове и други. Този вид продукти против косопад обикновено съдържат миноксидил в 2% или 5% концентрация. Той се използва през определен период от време, който е указан от производителя.
Някои пациенти предпочитат да приемат продукти с миноксидил перорално под формата на таблетки или капсули. Това може да се налага поради различни усложнения при топикална употреба. Оралният прием също носи положителните ефекти на съединението, но при него пациентите са с по-висок риск от появата на странични нежелани ефекти.
При топикална употреба трябва да внимаваме как нанасяме продукта. След използване на миноксидил трябва добре да измием ръцете си. Не бива да прилагаме лекарството върху други части на тялото. Хубаво е да се внимава, за да не влезе от продукта в очите или ушите.
Странични ефекти и противопоказания
Миноксидилът не навлиза в кръвта, когато го използваме топикално. При употреба на топикални продукти, съдържащи миноксидил, трябва да се уверим, че скалпът ни е здрав, няма рани, слънчеви изгаряния или други раздразнения.
Възможно е да се появят нежелани ефекти не само върху скалпа, но и такива, засягащи цялото тяло:
- Задържане на течности
- Необяснимо покачване на тегло
- Подуване на лицето, ръцете, глезените и стъпалата
- Повишен пулс
- Болка и дискомфорт в гърдите
- Замайване и главоболие
Ако усетите подобен дискомфорт след употреба на миноксидил, трябва да се консултирате с лекар.
Тъй като страничните ефекти са сравнително често срещани, трябва да сме много внимателни с дозите, които използваме. Винаги трябва да сме наясно с указанията, дадени от производителя, тъй като продуктите имат различна концентрация и разнообразие от допълнителни съставки.
След редовна употреба на продукти с миноксидил третираните места стават по-чувствителни на слънчева светлина. За да се предпазим от изгаряне, трябва да покриваме главата си с шапка или кърпа от дишаща материя и да нанасяме слънцезащитен крем, ако това е възможно.
Първите употреби на това съединение са за понижаване на кръвното налягане. Ако приемате лекарства, засягащи кръвното налягане, трябва да се консултирате с лекуващия си лекар, преди да използвате продукти с миноксидил.
Поради допълнителните съставки в някои продукти с миноксидил е възможно да се наблюдават други кожни противопоказания като сух скалп, пърхот и раздразнение. Ако получаваме подобни реакции, хубаво е да преустановим употребата на продукта, докато те изчезнат, и при възможност да се насочим към друг препарат с тази активна съставка.
Аспиринът и салицилатът са лекарствени продукти, които могат да взаимодействат с продуктите за косопад. Проучване показва, че до 14 дни след приема на аспирин се наблюдава значително понижение на ефективността на миноксидила.
Заключение
Миноксидилът може да се нарече „чудотворен“, тъй като успешно решава проблема с косопада за много хора. Загубата на коса може да е причина за понижаване на самочувствието и поява на психически дискомфорт. Поради това използването на продукти с миноксидил може да помогне както на физическото, така и на психическото ни благоденствие.
Често задавани въпроси
Какво е миноксидил?
Миноксидилът се активира, като взаимодейства със сулфотрансфераза – ензим, който откриваме в скалпа. След това взаимодействие се получава ново съединение, наречено миноксидил сулфат, което влияе на фоликулите и стимулира техния растеж.
Как работи миноксидил?
Миноксидилът стимулира растежа на косата, като изважда косъма от неговата "фаза на почивка". Вместо това под влияние на това съединение косъма започва да расте по-бързо и да бъде по-здрав от преди. Това може да е от ползва както при мъже, така и при жени и е едно "чудо на медицината".
Как се използва миноксидил?
Съединението се открива в препарати за топикална употреба. Това може да са кремове, лосиони, спрейове и други. Този вид продукти против косопад обикновено съдържат миноксидил в 2% или 5% концентрация. Той се използва през определен период от време, който е указан от производителя.
Източници
- Goren, A. et al. Low-dose daily aspirin reduces topical minoxidil efficacy in androgenetic alopecia patients, National Library of Medicine, Dermatol Ther . 2018 Nov
- Suchonwanit, P., et al. Minoxidil and its use in hair disorders: a review, National Library of Medicine, Drug Des Devel Ther. 2019
- Duvic, M., et al. A randomized trial of minoxidil in chemotherapy-induced alopecia, National Library of Medicine, J Am Acad Dermatol . 1996 Jul
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Домашна маска за коса против косопад – начин, по които може да се възползваме от природните дарове при този неприятен проблем.
Оредяването на косата равномерно, по целия скалп, се нарича още дифузна алопеция.
Цинкът се явява важен микроелемент за човека и неговите жизнени функции. Той участва