Масло от морков – с какво е полезно?

Обновена: 20.01.2024|
Масло от морков.

Маслото от морков е натурално масло, получено от корените на растението морков, научно известно като Daucus carota. 

Богато на витамини, антиоксиданти и есенциални мастни киселини, маслото от моркови предлага множество ползи както за кожата, така и за косата. Известно е със своите овлажняващи, подмладяващи и подхранващи свойства, което го прави популярна съставка в козметичните продукти.

 

Какво представлява маслото от морков?

Маслото от морков е извлечено от семената на растението морков, но не бива да се бърка с етерично масло от морков, което се получава от изсушени семена чрез парна дестилация и се използва предимно в ароматерапията.

Масло от морков, от друга страна, се прави чрез студено пресоване на семената.

vit e 400
vit e 600
vit e 400
vit e 600

То обикновено има оранжев или кехлибарен цвят, който се дължи на наличието на бета-каротин. Ароматът му е мек, сладък и землист – различен от отличителната миризма на пресни моркови.

 

Приложения

Маслото от моркови има приложения предимно в грижата за кожата и косата, като е предназначено за външна употреба.

За кожата

Известно е със своите овлажняващи свойства, което го прави подходящ избор за поддържане на влагата в кожата. Често се включва в продукти като кремове, лосиони и серуми.

Може да се прилага директно, но неговата гъвкавост позволява и да се смесва с други носещи или етерични масла за създаване на персонализирани формули за подхранване на кожата.

За коса и скалп

Използва се за естествен балсам за коса, като се нанася върху нея и се остави за определен период от време преди измиване.

Масажирането на маслото в скалпа, от своя страна, може да помогне за поддържане на здрав скалп.

За нокти

Друго приложение е свързано с ноктите и тяхното укрепване. Нанасянето на малко количество върху ноктите и кожичките може да насърчи тяхната здравина и хидратация.

Масажни масла

Може да се използва като основа за масажни масла, осигурявайки подхранващо и овлажняващо изживяване.

В ароматерапията

Въпреки че не се използва толкова често в ароматерапията, колкото етеричното масло от семена на моркови, мекият му и земен аромат може да допринесе за успокояваща и заземяваща атмосфера.

 

Ползи

 

Малко от морков.

 

Има множество ползи от маслото от морков, когато става въпрос за поддържането и подобряването на вида на кожата.

Успокоява кожата

В масло от морков се съдържат съединения с противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за успокояване и намаляване на зачервяването и възпалението. Това го прави полезен за успокояване на раздразнена, суха, лющеща се или чувствителна кожа, като подхранва и овлажнява.

Бета-каротинът, който в тялото се превръща във витамин А, има регенериращи свойства и е полезен за възстановяване и заздравяване на увредена кожа.

Изравняване на цвета на кожата

Хранителните вещества в маслото от моркови могат да допринесат за постигане на равномерен тен след излагане на слънце. Освен това може да помогне за справяне с проблеми като неравномерен тен на кожата или хиперпигментация.

Предпазва от UV лъчите и замърсяването

Съдържанието на бета-каротин витамини може да предложи известна естествена слънцезащита. Въпреки че не може да замени слънцезащитния крем, той може да осигури допълнителна подкрепа за предпазване на кожата от вредните ефекти на слънцето.

Антиоксидантите в маслото осигуряват защитна бариера срещу всякакви стресови фактори от околната среда като например замърсяване.

Забавя стареенето

 

Масло от морков - кожа.

 

Маслото от морков е богато на бета-каротин и витамин Е, затова може да помогне в борбата със свободните радикали, като потенциално намалява  признаците на стареене (фините линии и бръчките) и насърчава по-младежкия вид.

Регулира производството на себум

Известно е, че витамин А е важен за регулирането на производството на себум, което се явява основен фактор за доброто състояние на кожата.

Маслото от моркови може да помогне за балансиране на производството на мазнини в кожата. За хора със суха кожа може да осигури овлажняване, а за тези с мазна кожа – да помогне за контролиране на излишното омазняване.

Овлажняващите свойства на маслото доста спомагат отделянето на себум. Ако кожата е дехидратирана, тя може да компенсира, като произвежда повече мазнина.

Важно е да се отбележи, че индивидуалните реакции могат да варират. Фактори като тип кожа, генетика и влияния на околната среда също играят роля в това как кожата произвежда себум.

Препоръчително е постепенно да включите маслото в рутината си и да наблюдавате как кожата ви реагира. Освен това консултацията с дерматолог може да предостави персонализиран съвет въз основа на вашия тип кожа и проблеми.

Помага за лечението на кожни заболявания

Както вече разбрахме, витамин А играе роля в регулирането на производството на себум. Като предотвратява свръхпроизводството на мазнини, маслото от морков може да намали акне и други кожни проблеми или да ги предотврати.

Всички хранителни вещества и свойства, които описахме до момента, могат да бъдат от полза за лечение за кожни заболявания.

Важно е да се има предвид обаче, че маслото от морков може да бъде допълнителна част от грижата за кожата при такива състояния, но не и основно лечение.

Ако имате заболяване на кожата, консултирайте се със здравен специалист за точна диагноза и указания за правилно третиране на проблема.

 

Рискове при употреба

 

Масло от морков - рискове.

 

Въпреки че маслото от морков обикновено се счита за безопасно за външна употреба, има някои съображения и потенциални рискове, свързани с неговото приложение.

Някои хора може да са алергични към компонентите, присъстващи в маслото от моркови. Затова, преди да нанесете върху по-голям участък от кожата, направете тест с пластир върху малка област и проверете за нежелани реакции. Ако забележите зачервяване, сърбеж или дискомфорт, преустановете употребата и се консултирайте с медицински специалист.

Маслото от моркови съдържа бета-каротин, който може да направи кожата по-чувствителна към слънчева светлина.

Въпреки че се смята, че маслото може предложи някаква естествена слънцезащита, прекомерното излагане на UV лъчи може да увеличи риска от слънчево изгаряне. Препоръчително е да го съчетаете със слънцезащитен крем.

Уверете се, че използвате висококачествено, чисто масло от моркови. Някои налични в търговската мрежа продукти може да съдържат допълнителни съставки, консерванти или синтетични добавки, които могат да причинят дразнене или други нежелани реакции.

Ако имате специфични кожни проблеми, препоръчително е да се консултирате с дерматолог. В никакъв случай не се опитвайте да заместите лечението на тези състояния само с употреба на масло от морков.

Няма данни за безопасността при употреба от бременни или кърмачки, така че най-добре потърсете лекарска насока или избягвайте.

 

Рецепти за приготвяне на домашно масло от морков

 

Масло от морков - рецепти.

 

Приготвянето на домашно масло от моркови включва вливане на масло-носител с корени от моркови. Ето една проста рецепта за приготвяне на масло от моркови у дома.

Рецепта за домашно масло от моркови

Необходими продукти:

  • Пресни органични моркови (2-3 големи моркова)
  • Носещо масло (напр. зехтин, масло от жожоба, масло от сладък бадем)

 

Начин на приготвяне:

  1. Измийте и обелете морковите.
  2. Настържете ги с помощта на ситно ренде. Колкото по-малки са парчетата, толкова по-добър е процесът на вливане.
  3. Стерилизирайте стъклен буркан, като го измиете старателно и го оставите да изсъхне напълно.
  4. Поставете настърганите моркови в буркана. Количеството моркови ще зависи от размера на буркана, но няколко големи моркова обикновено са достатъчни.
  5. Изсипете избраното базово масло, като покриете изцяло настърганите моркови.
  6. Затворете плътно буркана, за да предотвратите навлизането на всякакви замърсители. Разклатете леко, за да се смесят морковите с маслото.
  7. Поставете на хладно и тъмно място за около 2 до 4 седмици, за да могат морковите да се влеят в маслото. Разклащайте буркана от време на време през този период.
  8. Прецедете маслото, за да отделите остатъците от моркови от течността. Можете да използвате фина мрежеста цедка или тензух за този процес.
  9. Прехвърлете в чиста бутилка от тъмно стъкло за съхранение. Тъмните бутилки предпазват от излагане на светлина, като запазват качеството.
  10. За да удължите срока на годност и да подобрите антиоксидантните свойства на маслото, можете да добавите няколко капки масло от витамин Е. Тази стъпка не е задължителна, но може да бъде от полза.
  11. Етикетирайте бутилката с датата на приготвяне и вида на използваното масло.

 

Вече вашето масло от морков е готово. Уверете се, че го съхранявате на хладно и тъмно място и внимавайте да го използвате в рамките на разумен период от време.

 

Заключение

Масло от моркови се извлича от семената на морковите чрез студено пресоване. Има оранжев цвят и мек, сладък, землист аромат.

Използвано основно в грижата за кожата и косата, то е предназначено за външна употреба. Намира се в кремове, лосиони, серуми и се използва като естествен балсам за коса. Освен това може да се нанася върху ноктите за укрепване и се използва като основа за масажни масла.

То съдържа противовъзпалителни съединения, които служат за успокояване и овлажняване на раздразнена или чувствителна кожа. Освен това масло от морков допринася за постигането на равномерен тен след излагане на слънце и се справя с неравномерния тен на кожата или хиперпигментацията.

Отчасти осигурява естествена слънцезащита и образува защитна бариера срещу факторите на околната среда.

Какво е масло от морков?

Масло от моркови се извлича от семената на морковите чрез студено пресоване. Има оранжев цвят и мек, сладък, землист аромат. Различно е от етеричното масло, което се получава чрез парна дестилация.

За какво се използва?

Масло от морков се използва за външна употреба с цел грижа за кожата, косата и ноктите. Понякога може да послужи за създаване на масажни масла.

Какви ползи има?

Може да помогне за успокояване и овлажняване на раздразнена или чувствителна кожа. Освен това употребата на масло от морков допринася за постигането на равномерен тен след излагане на слънце и се справя със състояния като хиперпигментацията. Осигурява естествена слънцезащита и образува защитна бариера срещу факторите на околната среда.

Категории: Kрасота и грижа за тялото|Публикувана: 15.02.2024|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Йоана Иванова
Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Публикувана: 15 февруари 2024 в 12:10 | Категория: Kрасота и грижа за тялото