Коклюш – какво представлява магарешката кашлица и как се лекува?
Магарешката кашлица, известна и като коклюш, е най-опасна за бебета на възраст под една годинка, особено през първите няколко месеца от живота. Те имат крехки дихателни пътища, които могат да бъдат повредени от силните пристъпи на кашлица. Именно затова ваксината срещу коклюш е задължителна в повечето страни.
По-големите деца и възрастните, включително тези, които са били ваксинирани, също могат да получат магарешка кашлица.
Въпреки че не е толкова критично опасен, колкото при малките бебета, коклюшът може да бъде тревожно състояние, тъй като кашлицата продължава до 3 месеца.
Симптоми на коклюш
Коклюшът има тенденция да се развива на етапи, като леките симптоми започват 7 до 10 дни след заразяването, последвани от период на по-тежки симптоми, преди да започне подобрението.
Ранните симптоми на магарешка кашлица често са подобни на тези при обикновена настинка и могат да включват:
- хрема или запушен нос
- кихане
- сълзящи очи
- суха, дразнеща кашлица
- възпалено гърло
- леко повишена температура
- отпадналост
Тези симптоми на коклюш могат да продължат 1 до 2 седмици, преди да станат по-тежки.
Вторият етап на магарешка кашлица често се нарича пароксизмален стадий и включва интензивни пристъпи на кашлица. Пристъпите понякога се наричат
- интензивни пристъпи на кашлица, които предизвикват гъсти храчки
- хрипове при всеки рязък дъх след кашляне
- повръщане след кашлица, особено при кърмачета и малки деца
- припадък
- счупени ребра от силната кашлица
Всеки пристъп на кашлица обикновено трае между 1 и 2 минути, но няколко пристъпа могат да се появят бързо един след друг и да продължат няколко минути.
Броят на пристъпите на кашлица всеки ден е различен. Обикновено се наблюдава влошаване през нощта.
Пароксизмалните симптоми на магарешка кашлица обикновено продължават най-малко 2 седмици, но могат да стигнат до 10, дори и след лечението. Това е така, защото кашлицата продължава дори след като бактериите са изчистени от тялото.
Бебетата могат да имат лоша кашлица, но някои изобщо не кашлят. Други симптоми, специално при бебета, са:
- паузи в дишането
- посиняване
- проблеми с храненето
- задавяне
От какво се причинява магарешката кашлица?
Коклюшът се причинява от бактерията Bordetella pertussis. Предава се чрез близък контакт с някой, който има магарешка кашлица, чрез кихане и кашляне.
Бактериите заразяват лигавицата на дихателните пътища, главно трахеята и двата дихателни пътя, които се разклоняват от нея към белите дробове. Натрупва се гъста слуз, която причинява интензивни пристъпи на кашлица, докато тялото се опитва да я изхвърли.
Същевременно бактериите причиняват подуване на дихателните пътища, което ги прави по-тесни от обикновено. В резултат на това дишането се затруднява, хрипове, тъй като човек се задъхва след пристъп на кашлица.
Как се лекува коклюш?
Ако магарешката кашлица се диагностицира през първите няколко седмици от инфекцията, може да се приложи курс на антибиотици, за да се предотврати по-нататъшното й разпространение.
Антибиотиците ще спрат заразата след 5 дни от започване на приема. Без антибиотици, хората могат да бъдат заразни до 3 седмици след началото на интензивните пристъпи на кашлица.
Ако магарешката кашлица бъде диагностицирана на по-късен етап, може да не се предписват антибиотици. Това е така, защото бактериите, които причиняват коклюш, вече са изчезнали по това време. Антибиотиците няма да повлияят на симптомите.
Има няколко особености при лечението на магарешка кашлица при бебета и малки деца.
Ако дете е прието в болница заради магарешка кашлица, вероятно ще бъде лекувано изолирано. Това означава, че те ще бъде държано далеч от други пациенти, за да се предотврати разпространението на инфекцията.
Може да се наложи при бебета и деца да се вливат антибиотици или стероиди интравенозно. Ако се даде антибиотик, инфекциозният период ще продължи до 5 дни след започване на лечението.
При проблеми с дишането задължително се слага и кислородна маска.
Магарешко мляко при коклюш
Магарешкото мляко има потенциал да подпомага развитието на полезни за червата бактерии. В страни като Судан, то традиционно се използва за лечение на вирусни заболявания като коклюш. Въпреки че научните доказателства все още не са окончателни, текущите изследвания показват обнадеждаващи резултати.
Съединенията, намиращи се в млякото от магаре има способността да предотврати растежа на бактерии и вируси. Някои от които биват Listeria monocytogenes, Escherichia coli и Staphylococcus aureus.
Колко дълго магарешката кашлица е заразна?
Пациент с магарешка кашлица е заразен от около 6 дни след началото на подобни на настинка симптоми до 3 седмици след началото на кашлицата.
Ако антибиотиците са започнати в рамките на 3 седмици след началото на кашлицата, това ще намали времето, през което болният е заразен.
Възможни усложнения на магарешката кашлица
Бебетата и малките деца могат да бъдат особено податливи на усложнения от коклюш. Те включват:
- пневмония
- апнея (спиране на дишането за продължителен период от време)
- задавяне
- посиняване на лицето (цианоза)
- увреждане на тръбите на дихателните пътища
- повръщане
- гърчове
- дехидратация
- отслабване
- мозъчно увреждане
Внимание! Макар и много рядко, възможно е магарешката кашлица да причини внезапна смърт при кърмачета.
Възрастните са по-малко склонни да развият усложнения. Въпреки това някои могат да развият проблеми поради продължителна кашлица, включително:
- инконтиненция (невъзможност за контролиране на пикочния мехур)
- херния
- счупени ребра
- мозъчно кървене
- нарушен сън
- припадъци
Превенция на коклюш
Имунизацията срещу магарешка кашлица обикновено е ефективна за предотвратяване на коклюш. Съществува възможност човек да се зарази, дори да е имунизиран, но обикновено заболяването преминава леко.
Ваксинацията се препоръчва като част от рутинната детска имунизация. В България комбинираната ваксина против дифтерия, тетанус и коклюш е задължителна в имунизационния календар.
Прилага се за първична активна имунизация на бебета след навършени 2 месеца, за първа реимунизация на 2-годишна възраст и след това при младежи.
Прилага се също така и в следните случаи на:
- Здравни работници, ако през последните 10 години не са имали ваксина срещу магарешка кашлица.
- Хората, работещи в предучилищно образование и грижи, ако през последните 10 години не са имали ваксина срещу магарешка кашлица.
- Хората, които пътуват в чужбина, ако през последните 10 години не са имали ваксина срещу магарешка кашлица.
- Хората на възраст 50 години, едновременно с получаването на препоръчаната им ваксина срещу тетанус и дифтерия.
- Хора на 65 или повече години, ако през последните 10 години не са имали ваксина срещу магарешка кашлица.
Ваксината се смята за безопасна. Страничните ефекти могат да включват само зачервяване, подуване или твърдост на мястото на инжектирането.
Това е всичко, което можем да ви разкажем за опасностите и лечението на коклюш. Заболяването вече е сравнително рядко срещано, поне в по-тежката си форма, така ще можете да сте спокойни и да разглеждате този текст като любопитно информативно четиво.
Бъдете здрави!
Често задавани въпроси
Какво е коклюш?
Коклюшът, известен още като магарешка кашлица, е силно заразна бактериална инфекция на дихателните пътища. Причинява тежки пристъпи на кашлица, често придружени от характерен "хриптящ" звук, когато човекът се задъхва след кашляне.
Какво причинява магарешка кашлица?
Коклюшът се причинява от бактерията Bordetella pertussis. Разпространява се чрез респираторни капчици, когато заразен човек кашля или киха, което го прави силно заразен.
Какви са симптомите на коклюш?
Ранните симптоми на магарешка кашлица често са подобни на тези при обикновена настинка и могат да включват: хрема или запушен нос, кихане, сълзящи очи, суха, дразнеща кашлица, възпалено гърло, леко повишена температура, отпадналост.
Кой е изложен на риск от заразяване с магарешка кашлица?
Всеки може да се зарази с магарешка кашлица, но кърмачетата и малките деца са изложени на най-висок риск от тежки усложнения, включително пневмония, гърчове и дори смърт.
Източници
- Finger, H. and Koenig, C. Bordetella [chapter 31 in Medical Microbiology, 4th edition], National Library of Medicine
- NHC. Whooping cough
- Mayo Clinic. Whooping cough Overview Feb 11, 2022
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Магарешко мляко при коклюш се е използвало в народната медицина. Останалите му ползи за организма го прави препоръчвано от "бащата на медицината."
Чудили ли сте се защо и какво може да причини кашлица? В днешната статия ще разгледаме какви могат
За повечето от нас кашлицата се разделя само на суха и влажна. Дали това са единствените видове, които