Кето бадемова торта с рикота

Обновена: 07.03.2024|

Ако искате да направите вкусен десерт, но нямате много време, рецептата за кето бадемова торта с рикота е идеалното решение.

Нисковъглехидратен, без захар и глутен, този десерт без проблем може да влезе в менюто на хранителния ви режим.

Ето как да си я приготвите.

 

keto 02
bademovo brashno 600

Рецепта за кето бадемова торта с рикота

Време за приготвяне Порции Нетни въглехидрати в порция
55 минути 12 5 г

Необходими продукти:

  • 200 г бадемово брашно
  • 2 ч. л. сода за хляб
  • ¼ ч. л. сол
  • 100 г кокосово или краве масло, разтопено
  • 3 с. л. стевиола на прах, блендирана
  • 3 яйца
  • 1 ½ ч. л. бадемов екстракт
  • 240 г сирене рикота
  • 50 г малини
  • 60 г филирани бадеми
  • Стевиола на прах, блендирана, за декорация
keto 02
bademovo brashno 600

 

Приготвяне на бадемова торта с рикота:

  1. Загрейте фурната на 170 градуса, намазнете тавичка с размери около 22 см в диаметър и поставете в нея хартия за печене, която също намазнете с мазнина по избор.
  2. В купа смесете бадемовото брашно, содата за хляб и солта.
  3. В по-голяма купа разбийте с миксер маслото и стевиолата до кремообразна смес. Добавете рикотата и пак миксирайте. Чукнете яйцата, едно по едно, накрая сложете и бадемовия екстракт.
  4. Добавете към тази смес сухите съставки от по-рано и разбъркайте добре, до хомогенност. Накрая сложете малините и ги разпределете равномерно.
  5. Преместете сместа в тавичката и поръсете отгоре с филираните бадеми.
  6. Печете 40-50 минути, до златисто.
  7. Когато е готова, оставете настрани да се охлади поне 20 минути.
  8. Поръсете всяко парче кето бадемова торта с рикота със стевиола на прах преди сервиране.

 

Рикотата и нейните приложения

 

Бадемова торта с рикота.

 

Рикотата всъщност не е сирене, а кремообразна извара. Изварата минава термична обработка два пъти, откъдето идва и името на рикотата – re-cooked, сготвено повторно.

Сиренето рикота се произвежда от суроватка от овче, краве, козе  или биволско мляко , останала от прозводството на сирене. Тъй като казеинът се отстранява от суроватката в процеса на производство, рикотата е подходяща за хора с непоносимост към млечния протеин.

Тъй като е с ниско съдържание на мазнини и високо – на протеини, рикотата е подходяща за почти всяка диета или режим. Лесно можете да объркате рикотата с други видове извара. Разликата е, че рикотата е много по-лека.

Най-добрата рикота се получава от овче мляко.

 

Произход на рикотата

Производството на този специфичен за италианската кухня продукт започва на Апенинския полуостров през Бронзовата епоха (3100 г. пр. Н. е – 300 г. пр. Н. е).

През второто хилядолетие пр. Н. е. керамичните съдове, наречени млечни котли, започват да се появяват често и очевидно са уникални за полуострова. Те са направени да варят мляко при високи температури и да предотвратяват преваряването му.

Свежите коагулирани (със закваска) пресни сирена, произведени в тези котли, вероятно са направени с пълномаслено мляко. Въпреки това, производството на коагулирано сирене изпреварва производството на пресни пълномаслени сирена през първото хилядолетие пр. Н. е.

Бронзови рендета за сирене, открити в гробовете на етруския елит, доказват, че твърдо настърганите сирена са били популярни сред аристокрацията. Рендетата за сирене също са били често използвани в древноримските кухни.

Видове рикота

Прясната рикота може да бъде подложена на допълнителна обработка, за да се получат варианти, които имат много по-дълъг срок на годност. Тези производствени методи включват осоляване, печене, пушене и по-нататъшна ферментация.

Такива са:

  • Ricotta salata – пресован, осолен, изсушен и отлежал сорт сирене, млечнобял и твърд.
  • Ricotta infornata (печена) – произвежда се чрез поставяне на голяма бучка мека рикота във фурната, докато се получи кафява, леко овъглена кора, понякога до пясъчнокафяв оттенък. Ricotta infornata е популярна предимно в Сардиния и Сицилия и понякога се нарича ricotta al forno (печена рикота).
  • Ricotta affumicata (пушена) – произвежда се чрез поставяне на бучка мека рикота в уред за опушване, докато се получи сива коричка и придобие аромат на овъглено дърво. Обикновено за опушването се използва дъбово или кестеново дърво, въпреки че във Фриули се използва букова дървесина, смесена с хвойна и билки.
  • Ricotta forte – известна още като рикота сканта, се произвежда от остатъците при производството на рикота от краве, козе или овче мляко. Те се оставят да отлежават около година, през която сиренето се смесва на всеки два или три дни, за да се предотврати растежа на мухъл. Добавя се и сол. Крайният резултат е мека и кремообразна кафява паста, която има много остър и пикантен вкус. Произвежда се в южната част на провинция Лече и се продава в стъклени буркани. Намазва се върху хляб, смесва се с доматени сосове за тестени изделия или се добавя към зеленчукови ястия.

Рикотата е подходяща както за десерти, като кето бадемова торта с рикота, така и за солени ястия – в омлет, салата, паста, крем супа и много други.

 

Още от здравословната ни кухня

 

Шоколадови кексчета. Торта гараш.

Препоръчваме и и една класическа рецепта, но в кето вариант – торта Гараш.

 

Ако предложението за кето бадемова торта с рикота ви е харесало, можете да разгледате още много подобни в секцията „Кето рецепти“ в нашия блог.

Присъединете се и към здравословната ни и споделена кухня във фейсбук.

Приятен апетит!

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Верджиния Георгиева
Верджиния Георгиева е дипломиран книгоиздател в профил „Редакционно-издателски процес“. Акцентът върху езиковата и литературна компетентност е водещ за нея в процеса на писане, а интересите й са главно в сферата на здравословното хранене и начин на живот.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 7 март 2024 в 15:51 | Публикувана: 18 юни 2021 в 14:02 | Категория: Десерти при кетогенен режим - Фор Лайф, Кето рецепти