Какво е катарален стоматит?

Обновена: 22.10.2024|
катарален стоматит

Катарален стоматит е един от най-разпространените типове стоматит. Дължащ се на нарушена хигиена или травми на устната кухина, той може да наруши комфорта и да доведе до влошено здраве, ако не се установи и лекува навреме.

Съдържание

Какво е катарален стоматит?

Катарален стоматит е възпалително състояние на горния епителен слой на устната лигавица. Често се проявява като зачервяване, подуване и болезненост в устната кухина. Причинява се от фактори като лоша орална хигиена, прием на горещи или люти храни и напитки, инфекции, хранителни дефицити или основни системни състояния.

 

За стоматит е характерно възпаление на лигавиците на цялата устна кухина, включително в областта на бузите и венците, езика, устните. Възможните видове включват херпетичен, кандидозен, алергичен, катарален и афтозен стоматит.

Катарален стоматит e най-леката форма на стоматит. Тя най-често се среща при възрастни хора. Знаците на заболяването са набъбване и болка на устната лигавица, лош дъх, отделни огнища под формата на сивкави петна.

 

Как протича заболяването катарален стоматит?

Прогресията на катарален стоматит преминава през няколко етапа, ако не бъде овладяна в началото.

Първоначален стадий

Тази фаза се характеризира със зачервяване на устната лигавица под формата на петна (розеоли), които причиняват дискомфорт. Има повишена чувствителност, появява се усещане за сухота или парене в устата. Температурата все още не се повишава в началния стадий.

Ако на този етап не се консултираме със зъболекар, тогава катаралният стоматит може да премине в по-тежка форма.

Остър стадий

 

Катарален стоматиг

 

С напредването на състоянието възпалението става по-изразено. Лигавиците в устата на пациента могат да станат по-видимо зачервени и подути, а дискомфортът да се засили.

Може да има повишено производство на рядък, бистър или леко мътен ексудат – възпалителна течност, която излиза през стените на малките кръвоносни съдове при възпалителен процес.

Болката може да се увеличи, особено при хранене, пиене или говорене. Зоните са особено чувствителни към горещи, студени или пикантни храни. Засегнатата лигавица може да придобие лъскав вид и да стане по-склонна към кървене, особено ако е раздразнена от храна или зъболекарски уреди.

Хроничен стадий и възможни усложнения

При някои индивиди, особено ако не се обърне внимание на основната причина, наличният катарален стоматит може да стане хроничен или рецидивиращ. Това е по-вероятно, ако има продължаващо излагане на различни дразнители, хронични инфекции или лоша орална хигиена.

Ако състоянието продължава или не се лекува, съществува риск от това на фона на катарален стоматит да се образуват вторични бактериални или гъбични инфекции, които могат да усложнят състоянието и да доведат до развитие на по-тежки симптоми.

Друго възможно усложнение е улцеративен стоматит, като при него са засегнати най-дълбоките слоеве на лигавицата на устната кухина, а ерозиите и раните са свързани с плаката. При него се наблюдава зачервяване, подуване и кървене на венците, леко повишаване на температурата до 37,5°C, болка във венците.

 

Причини и симптоматика

 

Катарален стоматит, зъб

 

Основната причина, която се смята за виновник за появата на катарален стоматит, е лошата орална хигиена. Тя води до натрупване на плака и бактерии в устата, които дразнят и възпаляват устната лигавица.

Някои от различните фактори, които допринасят за зараждането на катаралния стоматит, включват:

  • Вирусни инфекции като херпес симплекс и коксаки вирус
  • Бактериални инфекции като Streptococcus или Staphylococcus
  • Гъбични инфекции като орална кандидоза (млечница)
  • Механична травма заради лошо пасващи зъбни протези, скоби или други зъбни приспособления; нараняване заради ухапване от вътрешната страна на бузата; изгаряне с гореща храна или напитки; друга причина
  • Химически дразнители като тютюн, алкохол или пикантни, кисели или горещи храни и напитки
  • Системни заболявания като лупус, болест на Крон, болест на Бехчет и лошо контролиран диабет
  • Алергични реакции към храни и добавки или стоматологични продукти
  • Лекарства за химиотерапия, антибиотици и лекарства за високо кръвно налягане, които се отличават със странични ефекти като сухота и дразнене на устата.
  • Заболявания на храносмилателния и стомашно-чревния тракт (гастрит, стомашни язви и ентероколит)
  • Недостиг на определени витамини и минерали, особено витамини от група В, витамин С и желязо

 

Симптоматика

 

Болка в устната кухина заради катарален стоматит

 

Симптомите на катарален стоматит могат да варират по интензивност и да включват:

  • Общо заболяване (слабост, треска)
  • Зачервяване и подуване на устната лигавица в областта на възпалението
  • Разширяване на папилите на езика
  • Болка или чувствителност в устата, особено по време на говорене и хранене
  • Повишено слюнкоотделяне
  • Появява се сиво-бял или кафеникав ексудат на езика
  • Неприятна миризма от устата на пациента (халитоза) заради разграждащи се бактерии
  • Увеличени субмандибуларни лимфни възли
  • Липса на апетит

 

Какви са методите на лечение?

В началния етап може бързо да се отстрани проблемът: ако следваме всички препоръки на лекаря, до 10 дни най-вероятно ще изчезнат признаците. Отстраняването на основната причина за това заболяване е от съществено значение за ефективно и бързо лечение на катарален стоматит. Ако то се дължи на инфекция, може да се използва лечение с антибиотици, антивирусни лекарства или противогъбични медикаменти в зависимост от вида на инфекцията.

За тези с хранителни дефицити може да се препоръчат добавки като витамин B комплекс, витамин C или желязо.

За облекчаване и намаляване на симптомите може да се използват болкоуспокоителни лекарства или локални анестезиращи гелове и мехлеми (за локализирана болка). Необходимо е да се поддържа добра хидратация за справяне с дискомфорта, свързан със сухотата в устната кухина.

За лечение на катарален стоматит е важно още да се подобри хигиената чрез редовно миене на зъбите (поне 3 пъти на ден) с четка с мек косъм и паста за зъби с флуорид. За намаляване на бактериалното натоварване и облекчаване на симптомите помага и антисептична вода за уста. Ежедневното почистване с конец може да улесни допълнително премахването на плаката и да намали риска от по-нататъшно дразнене. Използването на щадяща вода за уста без алкохол или изплакването с топла солена вода от своя страна може да успокои възпалените тъкани и да помогне за контролиране на бактериалния растеж в устата.

Избягването на дразнители като пикантни, кисели или много горещи храни, както и тютюн и алкохол е важно за предотвратяване на по-нататъшно влошаване на състоянието.

 

Заключение

Не бива да забравяме, че редовните стоматологични прегледи са най-добрият начин за превенция на орални заболявания, включително катарален стоматит – често срещан вид стоматит при възрастни. Можем да го познаем по зачервения и подут вид на лигавиците и дискомфорта във видимо възпалената област.

При недобра хигиена, комбинирана с отслабване на имунитета, появата на катарален стоматит е очаквана. Други причини за състоянието могат да бъдат инфекции, механична травма, химически дразнители, хранителни дефицити, системни заболявания, алергични реакции, лекарства и фактори на околната среда.

Лечението на катарален стоматит може да включва антибиотици, антивирусни лекарства или противогъбични медикаменти в зависимост от причината за развитието на проблема.

 

Често задавани въпроси

Какво е катарален стоматит?

Представлява възпалително състояние на горния епителен слой на устната лигавица, проявяващо се като зачервяване, подуване и болезненост в устната кухина.

Какви могат да бъдат причините?

Съществуват множество причини и рискови фактори за развиване на катарален стоматит – лоша хигиена, инфекции, механична травма, химически дразнители, хранителни дефицити, системни заболявания, алергични реакции, лекарства и фактори на околната среда. 

Кои са видовете стоматит?

Възможните видове включват херпетичен, кандидозен, алергичен, катарален и афтозен стоматит.

 

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 08.08.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар