Какво е цистоскопия и кога се назначава?

Обновена: 31.10.2024|
Възстановяване след цистоскопия.

Цистоскопия е амбулаторен тест, с който можем да направим преглед за установяване заболявания на пикочния мехур. Какво да очакваме, как протича процедурата и за какво служи – изследваме в тази статия.

 

Съдържание

Какво представлява цистоскопията?

Цистоскопията е медицинска процедура, която позволява да се изследва вътрешността на пикочния мехур и уретрата с помощта на тънка, гъвкава тръба, наречена цистоскоп. Тя позволява на лекаря да провери областта за полипи, стриктури (болестни стеснения), необичайни израстъци и други проблеми. Провежда се в лекарски кабинет, болница или клиника.

 

Цистоскопът е оборудван със светлина и камера, и с негова помощ се визуализират тези вътрешни структури на монитор. Уредът се въвежда в уретрата – за мъжете отворът се намира в края на пениса, а за жените – точно над вагината.

За процедурата е нужна локална анестезия под формата на гел, приложен в уретрата. В по-редки случаи се използва спинална анестезия, при която локален анестетик се инжектира в субарахноидалното пространство – тесен канал, разположен около гръбначния стълб, или се преминава към венозна анестезия – вид обща анестезия, при която анестетикът обикновено се инжектира във вена на ръката.

Видове цистоскопия

Спрямо използвания цистоскоп има два вида цистоскопия:

  • Гъвкава (флексибилна). Ползва се тънък, гъвкав цистоскоп, което прави процедурата по-удобна за пациента. Този метод е по-модерен и обикновено се извършва с локална анестезия. Използва се за диагностични цели, рутинни прегледи и леки интервенции.
  • Твърда (ригидна). Използва се прав, твърд цистоскоп, който осигурява по-ясно изображение и позволява по-широка гама от хирургически инструменти. Този тип цистоскопия служи за вземане на биопсии, отстраняване на тумори на пикочния мехур или лечение на стриктури на пикочните пътища. Обикновено изисква обща анестезия.

След гъвкава цистоскопия пациентът може да се върне към нормалните си дейности – включително работа, упражнения и секс – в рамките на същия ден или евентуално ден след него.

Въпреки това времето за възстановяване варира според сложността на процедурата, индивидуалното здраве на пациента и наличието на усложнения.

След твърда цистоскопия възстановяването е по-бавно, тъй като методът е по-инванзивен. Изисква се почивка от работа за 1-2 дни и наблюдение от друг човек в рамките на първите 24 часа. Освен това пациентът не бива да шофира и да употребява алкохол през първия ден.

 

Как протича изследването?

 

Цистоскопия – цистоскоп.

 

Подготовката за цистоскопия включва преглед на медицинската история на пациента и подписване на формуляр за съгласие. Непосредствено преди започване на процедурата пациентът трябва да отиде до тоалетната, за да изпразни пикочния си мехур. След това трябва да легне по гръб с крака, разположени в стремена. В някои случаи може да бъде даден антибиотик за предотвратяване инфекция на пикочния мехур.

Обикновено се прилага локална анестезия, въпреки че в някои случаи може да се използва обща анестезия. Уретрата бива обезболена с анестетичен спрей или гел. След това цистоскопът бива смазан с гел и внимателно вкаран през уретрата в пикочния мехур. Това може да породи усещане за леко парене.

Лекарят ще инспектира лигавицата на уретрата и пикочния мехур, докато камерата предава изображения на монитор. Стерилна вода или физиологичен разтвор може да се влива през цистоскопа, за да се разшири пикочния мехур за по-добра визуализация. Течността може да породи неприятно усещане за необходимост от уриниране.

Ако бъдат открити някакви аномалии, лекарят може да направи биопсия като с помощта на цистоскопа вземе парченце тъкан от вътрешната обвивка на пикочния мехур. След като прегледът приключи, цистоскопът се отстранява внимателно.

С локална анестезия цялата процедура може да отнеме по-малко от пет минути. Ако пациентът е под обща анестезия, времето се увеличава до 15-30 минути.

 

Кога е препоръчително да се направи?

 

Цистокопия – пациент на преглед.

 

Цистоскопия се препоръчва за диагностика, наблюдение или лечение на различни състояния, засягащи пикочния мехур и уретрата.

Може да се направи при:

  • Хематурия (кръв в урината)
  • Често и болезнено уриниране, болка в таза и др. симптоми на пикочния мехур
  • Повтарящи се инфекции на пикочните пътища (UTI от Urinary Tract Infection)
  • Синдром на болка в пикочния мехур/интерстициален цистит
  • Уринарна инконтиненция (неволно изпускане на урина).
  • Необичайна цитология на урината. Когато тестовете на урината показват анормални клетки, които могат да предполагат рак на пикочния мехур или други състояния.

 

Извършване на цистоскопия се използва и за наблюдение на рак на пикочния мехур, изследване на чужди тела в уретрата и пикочния мехур, оценка на структурни аномалии и лечение на състояния като камъни в пикочния мехур, тумори.

Освен за това може да послужи за оценка на пикочния мехур и уретрата преди и след определени операции, както и за вземане на тъканни проби (биопсия) за по-нататъшно изследване.

 

Има ли възможност за настъпване на усложнения?

 

Цистоскопия – болезнено уриниране.

 

Цистоскопия обикновено се счита за безопасна, но има възможни усложнения, за които трябва бъдем добре информирани. Повечето от тях обаче са незначителни и временни.

През първите два до три дни след провеждането на процедурата е нормално да има по-честа нужда от уриниране и да се усеща парене при ходене до тоалетната. 

Кръвта в урината също е често срещано явление, особено при направена биопсия. Пациентите не бива да стискат, защото кръвта в пикочния мехур може да се съсири и да причини запушване. Пиенето на много вода може да помогне за промиване на пикочния мехур и намаляване на дразненето. 

Има и по-сериозни усложнения, най-често срещаното от които е подута уретра (уретрит). При това състояние се наблюдава затруднено уриниране. Въпреки че това е нормално в първите няколко часа, ако пациентът не може да уринира повече от осем часа след процедурата, това е знак, че трябва спешно да се консултира с лекаря, извършил процедурата.

В редки случаи микробите навлизат в пикочните пътища и причиняват инфекция. Треска, странна миризма на урина, гадене и болка в долната част на гърба са симптоми на това. В този случай може да има нужда от антибиотици.

При някои хора се появява по-сериозно кървене при уриниране. Ако забележим яркочервена кръв или съсиреци от тъкан, е важно бързо да посетим лекар. Други признаци на необходимост е вдигане на температура по-висока от 38ºC и постоянна болка в стомаха.

 

Заключение

Цистоскопия е медицинска процедура, която позволява на лекаря да изследва вътрешността на пикочния мехур и уретрата. Това се случва с помощта на тънка, гъвкава тръба, наречена цистоскоп, която е оборудвана със светлина и камера.

След извършването на цистоскопия може да изпитаме усещане за парене по време на уриниране, чести позиви за уриниране или да забележим малки количества кръв в урината, които обикновено изчезват в рамките на ден или два. По-рядко срещаните и по-сериозни усложнения могат да включват инфекции на пикочните пътища (UTI), които се характеризират със симптоми като висока температура, втрисане и постоянна болка.

 

Често задавани въпроси

Какво е цистоскопия?

Цистоскопията е медицинска процедура, която позволява да се изследва вътрешността на пикочния мехур и уретрата с помощта на тънка, гъвкава тръба, наречена цистоскоп.

Какви неприятни симптоми могат да се наблюдават след цистоскопия?

След извършването на цистоскопия може да изпитаме усещане за парене по време на уриниране, чести позиви за уриниране или да забележим малки количества кръв в урината, които обикновено изчезват в рамките на ден или два.

Кои са възможните усложнения?

Най-честото усложнение е подута уретра (уретрит). В редки случаи се случват микробите да навлязат в пикочните пътища и да причинят инфекция. При някои хора се появява по-сериозно кървене при уриниране.

Категории: Здраве|Публикувана: 31.10.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front
730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар