Пробиотик за отслабване: каква е връзката и има ли ефект?
Пробиотик е дума, която много често навлиза в речника ни около заболявания, свързани с антибиотици, но взимането на пробиотик за отслабване също е честа практика.
Веднъж запознали се с пробиотиците, мнозина избират да ги включат в ежедневния си прием на хранителни добавки. Полезните им свойства са много, а оказва се – някои от тях, свързани с контролираното сваляне на килограми и отслабване.
Пробиотик за отслабване: кое е общото между живите бактерии и теглото?
Накратко казано: здравето и баланса на стомашно-чревния тракт. Разбира се, това е много обширно понятие и е нужно да познаваме добре двата елемента в уравнението – организма си и това как функционират пробиотиците.
Когато стомашно-чревният ни тракт работи правилно, почти не мислим за него: зъбите ни стриват храната, стомаха я смила и й прави начален разбор, а червата усвояват хранителните вещества и изхвърлят вредните.
Звучи лесно, нали?
За да функционира тази система добре обаче, има хиляди зависимости. Сред тях е дали сдъвкваме храната както трябва, например. Освен това – дали стомашните сокове са в достатъчни количества. И на особено важно място, дали бактериите, които живеят в червата ни, са в баланс и могат да работят оптимално за обработката и разпределянето на веществата в системата. Именно там се случва магията на разграждането на продуктите и усвояването на полезните вещества. А ако това не може да се случи или пък системата е претоварена, то много често това обстоятелство е пречка пред отслабването ни.
Целта на пробиотиците е да поддържат баланса на полезните бактерии в червата ни. Оттам те могат да работят правилно и да ни осигуряват полезните вещества, като изхвърлят вредните – без да се разстройва стомаха.
Пречки пред правилното храносмилане (и отслабването)
Споменахме ги бегло, но тук ще им обърнем повече внимание. Всеки от тези фактори има малко или голямо влияние върху нашето храносмилане.
Храненето винаги е на първо място – както относно правилната работа на организма, така и когато става дума за теглото ни. И тук ключовата дума е баланс – на хранителните вещества и видовете храни, които приемаме. Известен факт е, че повечето типове храна ни носят определен тип полезни витамини и минерали. Това не важи единствено за рафинираните продукти, които за съжаление много често попадат в менюто ни. Тук говорим за всички тези продукти и съставки на храните, които са преминали сериозна химическа и топлинна обработка преди да достигнат до нас. След тях полезни вещества са унищожени в много голяма степен, но за сметка на това организмът ни ги обработва значително по-трудно. Сред тях са бялата захар, бялото брашно, олиото и зехтин „pomace“ (рафиниран зехтин) например. И това са само малка част от този тип съставки.
А сега се замислете в колко от храните, които консумирате дневно, има една или повече от тези съставки и на какво подлагате организма си чрез тях? Рафинираните съставки, освен, че не носят ползи, доказано се разграждат по-трудно.
Кое още пречи на правилното хранене?
Към пречките за отслабването можем спокойно да добавим и неправилното хранене във всичките му форми:
- бързото ядене „на крак“;
- яденето на junk food;
- залъгването на глада със сладко (което ни пристрастява);
- неправилните режими;
- недостатъчен прием на вода;
Добавяме към микса и липсата на движение и стресът – две много основни причини за това дори най-агресивните режими да нямат ефект.
При съвкупност от всички или някои от тези фактори, последното, от което имаме нужда, е появата на дисбиоза. Дисбиозата е състояние, при което част от полезните бактерии в червата са редуцирани или почти напълно унищожени.
Как помага приемът на пробиотик за отслабване?
Пробиотиците работят за баланса на организма ни и по-точно – влияят на полезните бактерии в него. Изследвания са установили, че при хората с наднормено тегло има определени видове микроорганизми, които са в по-големи количества, отколкото при хората с по-ниско телесно тегло. Проучванията продължават, но до момента извода е, че тези различни видове бактерии имат общо с това кои вещества тялото успява да разгради и кои – свиква да складира, а оттам – да влияе на теглото. В такива случаи определени видове пробиотици, на теория, ще помогнат в усилията да свалим излишните килограми.
В някои случаи нисковъглехидратните диети и тези, бедни на фибри, могат да понижат нивото на „добрите“ бактерии в червата. Затова е добре този тип диети да са добре балансирани с включен прием на пробиотици.
Освен това, проучвания потвърждават, че някои видове пробиотици имат способността да потискат усвояването на растителни мазнини – немалка помощ за организма при отслабване. Затова и смело можем да кажем, че има добавки от този тип, които да ни накарат да приемаме по-малко калории от обикновено.
Пробиотиците още:
- Карат тялото ни да освобождава специален хормон, който ни кара да усещаме ситост.
- Стимулират производството на веществата, от които зависи приема на мазнини.
- Намаляват риска от затлъстяване, възпаление и ленивост на червата.
Важно е да отбележим обаче нещо много важно. В последните години се забелязва тенденция много хора да прибягват до приема на пробиотик за отслабване. Това не винаги е ефективно обаче, защото те са съвкупност от различни видове живи микроорганизми. А всеки организъм е различен и бактериите в него са в крехък баланс.
Затова и преди да прибегнете до тези добавки, консултирайте се със специалист и никога не ги използвайте като заместител на балансираното хранене и самостоятелно средство за отслабване. Винаги обаче ги комбинирайте с активен начин на живот, разнообразно меню, съобразено с целите ви. И, разбира се: консумиране на повече чисти течности, с които тялото ви да бъде достатъчно хидратирано.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Подуване на корема, запек, лошо храносмилане и, разбира се, газове, са сред най-често срещаните
Обикновено свързваме пробиотиците със състоянието на чревната микрофлора и различни видове стомашни неразположения, но
В това време на непрекъснато променящи се температури и върлуващи вируси, сме длъжни да