Глисти – как да се справим с паразитите?

Обновена: 12.02.2025|
Глисти при деца.

Глистите са паразити, които живеят в храносмилателната система на човека. Най-често се срещат при деца, но може да се предават и на възрастни. Добрата новина е, че премахването им е лесно с помощта на специални медикаменти и не изисква дълга терапия. Билковите средства за борба с паразити не са достатъчно силни за пълното излекуване от глистите.

Научете как да разпознавате заразата и как да се пазите от нея в тази статия.

Има и други паразити, които могат да заразят човешката храносмилателна система и да създадат здравословни смущения. Този тип глисти обаче са изключително често срещани и затова обикновено имаме предвид точно тях.

Женските от вида са по-дълги, като могат да достигнат до сантиметър и половина дължина. Мъжките са сравнително по-малки на размер. Извън тялото глистите наподобяват малки парченца бяла или сива на цвят прежда, по което може лесно да ги разпознаем.

Как изглеждат яйца на глисти?

Яйцата са прозрачни и са изключително малки, което ги прави трудни за виждане с просто око. Глистите оставят своите яйца около ануса и поради тази причина излизат от дебелото черво през нощта. Яйцата не могат да се видят, но именно те причиняват характерния за заразата нощен сърбеж. При почесване на зоната около ануса е възможно част от яйцата да останат по пръстите ни и под ноктите и впоследствие да ги разнесем и погълнем, което подхранва цикъла на зараза.

Яйцата могат да оцелеят известно време извън тялото и чак при поглъщане да се излюпят. При поглъщане се излюпват в стомашно-чревния тракт и започват своя процес на узряване. Една женска може да снесе до 16 000 яйца през живота си.

 

Симптоми

 

глисти, дискомфорт

 

Най-често се наблюдават някои основни симптоми на заразяване с глисти, които дори повечето хора познават:

  • Сърбеж около ануса особено нощем
  • Вагинален сърбеж и нетипично течение
  • Раздразнителност
  • Недоспиване
  • Загуба на апетит
  • Хранителен дискомфорт
  • Глисти в изпражненията
  • Зачервяване, раздразнение и инфекции около ануса (поради чесане)

 

Много хора с глисти може да не усещат определени симптоми. Диагностицирането единствено на база на симптомиката може да се окаже непълно, особено ако пациентите са деца и не са способни да споделят достатъчно информация за проявленията на заразата. Възможно е основните симптоми да се появяват само нощем, докато спим, и дори да не разберем, че те се случват.

В някои тежки случаи се наблюдава възпаление на далака поради заразяване с глисти, но пациенти с това състояние се срещат изключително рядко.

Ако заразата с паразити е съпроводена от болка в стомаха, повръщане и гадене, отпадналост и умора, се препоръчва да се обърнем към лекар възможно най-скоро, за да потвърди здравния статус.

Как да разберем дали имаме глисти?

При някои хора може да се появи комбинация от споменатите симптоми или такива напълно да липсват. Най-лесно може да разберем, че имаме глисти при наличието на характерните бели паразити в изпражненията. При децата може да се налагат по-чести проверки, за да сме сигурни в тяхното храносмилателно здраве.

 

Как се лекуват глисти?

 

сироп за глисти

 

В днешно време може да се открие разнообразие от медикаменти за премахване на нежеланите глисти. Преди да приемате лекарства от този тип и да ги дадете на децата си, трябва глистите да бъдат диагностицирани с изследване. При прием на медикаменти против глисти е редно да прочетете внимателно лекарствената листовка и да не превишавате препоръчната за вас доза.

Лекарствата са лесно достъпни и могат да се открият във всяка аптека. Не е възможно да се отървете от глистите без медикаменти. Може да използвате както таблетки, така и сироп. За децата по-удобен вариант е приемът на сироп, но вие може да прецените коя е перфектната форма за вашия специфичен случай.

Както споменахме, ако един член на семейството има глисти, препоръчва се всички в дома да приемат лекарството.

Лекарствата за премахване на паразитите обикновено се приемат в 2 или повече дози. Това позволява постепенното убиване на всички паразити включително новопоявили се яйца и новоизлюпили се глисти. Препоръчва се след приема на всяка доза да се къпем и внимателно да почистваме зоната около ануса, като така може да отмием някои останали яйца.

След като разберем, че в семейството има глисти, е препоръчително да изперем всички чаршафи, пижами и бельо, които са използвани от заразените хора, на висока температура. По този начин се намалява разпространението на яйцата и може значително да се намали шансът от повторна зараза. След приема на медикаментите по определената схема също е хубаво да изперем спалното и личното бельо, както и да изчистим зоните за игра и килимите у дома.

Яйцата на глисти могат да издържат до 2-3 седмици върху различни повърхности. Затова е хубаво да почистим добре дома и вещите на заразените членове на семейството. Те са изключително устойчиви в топла и влажна среда. Не бива да разтръскваме чаршафите и дрехите на заразените хора, тъй като това може да разпространи дребните яйца из стаята и въздуха наоколо.

 

Как се прави изследване за глисти?

Може да занесем свои проби на лекар, който да ги разгледа под микроскоп. Един от начините е методът на тиксото, както и обикновена фекална проба:

  • Метод на тиксото. Веднага след събуждане вземете парче прозрачно тиксо и го залепете внимателно върху ануса. Яйцата на паразитите ще залепнат върху парчето тиксо. След това го отлепете и го приберете в подходяща кутия – по възможност стерилен контейнер. Занесете тази проба на лекаря, който да го тества.
  • Фекална проба. Често децата дават фекални проби, за да бъдат профилактично тествани за глисти. С подобна проба лекарят може лесно да открие паразитите. Малко парче от изпражненията се поставят в специална кутийка, която може да закупите от аптеката.

 

Изследванията за паразити не са инвазивни, но за сметка на това са изключително надеждни, тъй като глистите са лесни за откриване и диагностициране.

 

Превенция на заразата

 

миене на ръце, глисти

 

Основни причини за заразяване с глисти са смученето на пръсти, гризенето на ноктите и недостатъчно миене на ръцете особено преди хранене. Поради това тази зараза се среща по-често при децата, които не са усвоили напълно значимостта на този вид лична хигиена.

Ако един член на семейството е заразен с глисти, то трябва всички членове да приемат необходимите медикаменти. Така се предотвратява повторна и циклична зараза в дома. Други полезни съвети, които може да следвате, са:

  • Редовна смяна на спално бельо
  • Носене на долно бельо по време на сън
  • Ежедневно къпане и поддържане на добра лична хигиена
  • Поддържане на къси нокти на ръцете

 

Заразяването с глисти не създава имунитет, тъй като тялото не произвежда антитела за борба с паразитите. Поради това е напълно възможно да се заразим повторно с глисти.

Имайте предвид, че не може да се заразите с глисти от животни и домашни любимци. Техните вътрешни паразити са различни от човешките и също така налагат терапия с различни медикаменти. 

 

Заключение

 

миене на ръце, глисти

 

Заразяването с глисти е неприятно здравословно състояние, през което повечето хора минават в детството си. Изложени на риск са и възрастните, които се грижат за деца, затова е препоръчително да се обърнем за консултация към лекар при наличие на някои от характерните симптоми.

 

 

Често задавани въпроси

Какво представляват глистите?

Глистите са дребни бели червейчета, които са видими с човешко око. Разпространяват се при поглъщане на яйца от глисти. Често се срещат при деца поради по-ниската хигиена и склоността да пипат лицето си и да слагат неща в устата си. Глистите могат да се премахнат ефикасно с медикаменти.

Как изглеждат яйца на глисти?

Яйцата са прозрачни и са изключително малки, което ги прави трудни за виждане с просто око. Глистите оставят своите яйца около ануса и поради тази причина излизат от дебелото черво през нощта. Яйцата не могат да се видят, но именно те причиняват характерния за заразата нощен сърбеж.

Как се заразяваме с глисти?

Основни причини за заразяване с глисти са смученето на пръсти, гризенето на ноктите и недостатъчно миене на ръцете особено преди хранене. Поради това тази зараза се среща по-често при децата, които не са усвоили напълно значимостта на този вид лична хигиена.

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 27.01.2025|

Източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

77b4e8bfbbc2c5326156c9a35bcebe95?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар