Габър (Hornbeam капки) – за връщане на щастието

Обновена: 17.07.2024|
габър

Габър, научно известен като Carpinus betulus, е дърво, известно със своите ползи за здравето и приложения в цветната терапия на д-р Едуард Бах. Неговите екстракти предлагат антимикробни, антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, поддържайки цялостното здраве.

В терапията на Бах есенцията от габър се бори с умствената умора и повишава мотивацията, което я прави естествено холистично лекарство.

Съдържание

Капки на Бах с габър

Carpinus betulus, по-известен като габър, заема значително място в терапията с цветните есенции на Бах. Д-р Едуард Бах е пионерът на тази естествена лечебна система. Той формулира капките от Carpinus betulus, за да помогне на тези, които изпитват умствена умора и чувство на отпадналост, особено когато са изправени пред стресори.

Есенцията от обикновен габър (Hornbeam) е особено полезна за хора, които се събуждат с чувство на умора и липса на мотивация, съмнявайки се в способността си да се справят със задачите през деня.

Състоянието често се описва като „синдром на понеделник сутрин“, при който самата мисъл за отговорности се чувства непосилна.

Въпреки тази първоначална умора, след като тези хора започнат своите задачи, те често установяват, че имат силата и енергията да продължат.

Ако направят усилие да започнат деня и задълженията си, умората ще избледнее. Това е знак, че за разлика от състоянието, за което помага есенцията от маслина, тази умора е изцяло „в ума“ и не може да бъде проследена до действителни събития в реалния свят.

Есенцията от Carpinus betulus действа на емоционално и психологическо ниво, осигурявайки умствена яснота и обновено чувство за жизненост. Помага за изместване на мисленето от отлагане и съмнение към готовност и ентусиазъм.

Възстановявайки баланса, капките от обикновен габър поддържат естествения ритъм на енергия, като гарантират, че човек се чувства подготвен и способен да се справя с лекота с ежедневните си задължения.

Обобщено – есенцията на Бах от габър действа като катализатор за “съживяване“, трансформирайки възгледите на тези, които се чувстват психически обременени от рутината.

Hornbeam капките са поредното свидетелство за вярата на д-р Бах в силата на природата да лекува и възстановява емоционалното равновесие.

 

Какво е габър?

 

Цветове на габър.

 

Carpinus betulus, известен като габър, е широколистно дърво от семейство Брезови (Betulaceae), произхождащо от Европа и части от Азия. Обикновено достига височина от 15-25 метра и може да живее векове. Дървото има закръглена, гъста корона с малко неправилна форма, осигуряваща достатъчно сянка.

Кората на Carpinus betulus е гладка и сива, често развива плитки пукнатини с възрастта. Листата са прости и яйцевидни. Имат назъбен ръб и изпъкнали успоредни жилки, което придава на повърхността на листата нагънат вид. През есента те пожълтяват.

Цветовете на габъра са еднодомни, като мъжките и женските се появяват на едно и също дърво. Мъжките са тънки и жълтеникави, а женските са по-къси и зеленикави. Тези съцветия цъфтят през пролетта, което води до производството на малки орехчета. Тези орехчета са затворени в отличителен триделен листоподобен прицветник, който подпомага разпръскването от вятъра.

Габърът (Hornbeam) получава името си от здравината на дървения си материал – horn означава твърд, а beam е старата английска дума за дърво.

В исторически план тези дървета са били най-ценният източник на твърда дървесина във Великобритания. Бил е използван за направата на инструменти, колела за карети и колчета за зъбни колела при традиционните вятърни мелници.

Дървото също е популярно за жив плет и топиари поради гъстата си зеленина и способността си да издържа на силно подрязване. Неговата адаптивност към различни видове почви и устойчивостта на замърсяване го правят ценен вид както в градски, така и в селски пейзажи.

Дървесината му често е била използвана от пекари, тъй като при горене не се отделя дим.

Видът е популярен и по българските географски ширини. Вирее до 1500 м надморска височина, заедно с други широколистни видове. Открива се в цяла Европа и югозападната част на Азия.

Състав

Листата на габър са богати на: кофеинови киселини, алдехиди, биофлавоноиди, кумарини и други. Намерени са още етерични масла и аскорбинова киселина. Габъровите семена съдържат значително количество растителни мазнини.

 

Полезни свойства на габър

 

Разцъфнал габър.

 

Руски билкари често използват цветовете на габъра за направата на настойки и отвари, с които да се борят с мозъчни тумори, както и за лечение и профилактика на нарушения в кръвообращението на мозъка.

Листата от габър имат антимикробни свойства. Правени са проучвания, които установяват, че растението има способността да предпази от образуването на атеросклеротични плаки в мозъчните съдове.

Има места, на които издънките от габър се използват като метод за лечение на женско безплодие и за предотвратяване на аборт. Счита се, че габърът се оказва ефикасен при диария.

В сокът от обикновения габър има малко количество захар и различни растителни киселини и вещества. Наподобява водата по прозрачност и консистенция. Разликата е във вкуса, тъй като този на сока от габър е леко дървесен. Хората го използвали за предотвратяване на гъбични инфекции.

Прием и приготвяне на отвара от габър

За приготвяне на тази течност 1 с.л. цветове от габър се заливат с 200 мл вряща вода. Оставя се за 1 час, след което се прецежда. Препоръчителният прием е 40 дни, по половин чаена чаша, три пъти дневно.

 

Противопоказания

 

Жив плет - габър.

 

Приемът на различни отвари от растението е добре да се консумират и използват след консултация с лекар или професионален билкар, запознати със здравословната ни история.

Определянето на подходящите дози също е от голямо значение, тъй като прекомерната консумация може да доведе до стомашно-чревни и/или бъбречни проблеми.

При алергии избягването на билката е задължително поради несгодите, които може да предизвика. В случай на кърмене и бременност – консултацията с лекар се препоръчва.

 

Заключение

Габър е универсално дърво със значителни ползи за здравето. Поради богатия си набор от биоактивни съединения, неговите антиоксидантни, противовъзпалителни, антимикробни и други свойства, го правят ценен в традиционната и съвременната медицина.

Екстрактите и сокът от дървото поддържат умствената яснота, докато неговата издръжлива дървесина отдавна е важна от икономическа гледна точка.

Габърът е част от есенциите на доктор Едуард Бах и се препоръчва за хора, които изпитват постоянна умора и чувство на отпадналост – повече на емоционално и психично, отколкото на физическо ниво.

 

Често задавани въпроси

За какво помагат капките на Бах от габър?

Есенцията от обикновен габър (Hornbeam) е особено полезна за хора, които се събуждат с чувство на умора и липса на мотивация, съмнявайки се в способността си да се справят със задачите през деня.

За какво помага растението габър?

Руски билкари често използват цветовете на габъра, за направата на настойки и отвари, с които да се борят с мозъчни тумори, както и за лечение и профилактика на нарушения в кръвообращението на мозъка. Смята се, че имат антимикробни свойства, помагат на жените при безплодие, нежелани аборти и диария.

Има ли странични ефекти от дървото габър?

При бременност и кърмене се препоръчва консултация с лекар. При алергия - трябва да се избягва. ПДД не трябва да се надвишава, поради опасността от предизвикване на стомашно-чревни и бъбречни проблеми.

 

Източници

Сподели тази статия, избери платформа!

f624b8278ab099367517070468e42a1b?s=96&d=mm&r=g

Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Свързани публикации

Оставете коментар