Дюля – употреба и ползи на есенния плод

Обновена: 14.06.2024|
дюля

Дюля наричаме плода на овощното дърво, което споделя същото име (обикновена дюля). То вирее и по нашите географски ширини, като плодовете се използват за разнообразни цели. Може да донесе някои ползи за здравето ни, както повечето плодове.

Растението е също познато под латинското наименование Cydonia oblonga.

Дървото дюля може да достигне 8 метра височина, но често се открива и в по-нисък вариант под формата на храст. Листата са едри, месести и покрити с деликатни бели власинки. Цветовете са бели или розови и достигат 5 см големина. Дюлята живее около 50 години и е издръжлива на суша.

Рекордьорът за най-голям дюлев плод тежи 2 килограма и половина и има обиколка 70 сантиметра.

Плодовете узряват есента, като беритбата може да започне през септември или октомври. Поради това те са едни от малкото пресни плодове, които се хапват в по-големи количества през студените месеци. Консервирането им може да обогати запасите от зимнина и да предложи вкусен вариант на любимото домашно сладко.

Ако сезонът е топъл и лятото продължава до късно, спокойно може да се изчака до следващите месеци, преди да оберем дюлевото дърво. В по-топлите страни дюлите са по-сладки, докато в студените зони е характерен силен флорален аромат и красив златист цвят. Ако времето е било топло, докато се е формирал плодът, то дюлята е по-сладка и подходяща за хапване сурова.

За да узреят правилно плодовете, трябва да останат възможно най-дълго време на дървото, затова не е желателно да избързваме с брането. Зрялата хубава дюля се разпознава по няколко главни характеристики:

  • Едър и натежал плод
  • Приятен, но наситен жълт цвят
  • Липса на зелени петна по обелката

 

Дюлята в митологията, историята и съвремието

Предците ни са наричали дюлите „златни ябълки“. Този плод е свещеният символ на Афродита. Поради тази митологична връзка дюлята е присъствала в сватбените празненства на древните гърци. Много на брой рисунки на дюлеви дървета са открити в Помпей.

В днешно време дюлята не е от най-популярните плодове и обикновено можем да открием само по няколко дървета в рамките на по-големи овощни градини. През 2021 са се добили 700,000 тона дюли, като почти половината от тях идват от дървета в Турция и Китай.

 

Хранителни стойности

 

дюля

 

Една дюля тежи около 100 г, в които се съдържат малко калории и някои полезни витамини и минерали:

  • 57 калории
  • 15 г въглехидрати (2 г фибри)
  • <1 г белтъчини
  • <1 г мазнини
  • 20% витамин Ц
  • 15% мед
  • 10% калий

*Процентите са калкулирани спрямо дневната препоръчителна доза.

 

Ползи за здравето

 

дюля

 

Подобно на повечето плодове дюлята също носи ползи за здравето в комбинация с вкусовите качества. Тъй като този плод обикновено преминава през някакъв вид термична обработка, част от полезните съединения може да бъдат загубени, но това съвсем не означава, че няма с какво да ни помогне по пътя за добро физическо и психическо благоденствие.

Антиоксидантни свойства

Една от важните причини да хапваме плодове и зеленчуци е наличието на съединения, които действат като антиоксиданти в тялото ни. С тяхна помощ се борим ефикасно срещу свободните радикали и се намалява риска от развитието на хронични заболявания. Едно от тези важни съединения е витамин Ц, без който тялото ни не може да функционира правилно.

В дюлите се съдържат и други антиоксиданти – кафеоилхинова киселина и рутин, който е важен за здравето на сърдечно-съдовата система и качеството на кръвта.

В дюлите естествено се съдържа кверцетин, който е изключително полезен флавоноид. Това съединение не се произвежда от тялото ни и е хубаво да си го набавяме от външни източници. Кверцентинът е важен за борба с възпалението и свободните радикали, за понижаване на риска от сърдечно-съдови заболявания, регулиране на кръвното налягане и намаляване на инфекциите в цялото тяло.

Други храни, богати на полезния кверцетин, са цитрусите, лукът, магданозът, червеното вино и някои чайове.

Облекчава запека и стимулира чревното движение

В традиционната медицина плодовете и семената са се използвали за улесняване на изхождането. Съдържанието на фибри в дюлите също е важно за поддържането на здрав храносмилателен тракт и улесняване на движенията на червата. Редовното хапване на дюли може да помогне за успешно преодоляване на хроничния запек.

Дюлята се отразява благоприятно на храносмилателната система като цяло. Тя се използва за лекуването на киселини при децата, за да се избегне използването на медикаменти. Бременни жени използват плода за намаляване на сутрешното гадене, но няма достатъчно научни доказателства, за да се потвърди ефективността на дюлята за тези цели.

Противопоказания

Алергията към дюли е рядка, но е възможно да се появят реакции като сърбеж, обрив, подуване на тялото и лицето, както и затруднено дишане. Възможно е да се появи обрив при докосване на плода. Не се наблюдават други потенциални вреди от консумацията на плода.

 

Как да консумираме?

 

дюля

 

Дюлите може да се хапват сурови, като плодът е издръжлив и може да се съхранява на хладно място за дълго време. Дюлята е богата на пектин и поради тази причина обикновено се яде консервирана. Често се използва за приготвянето на мармалад, сладко или специални ликьори, ракии и други ферментирали напитки.

Ако нарежем сурова дюля, тя бързо се оксидизира и покафенява. За да запазим нейния добър външен вид, можем да я увием в пластмасово фолио или плик. За краткосрочно съхранение може да се държи в чаша или купа с вода.

 

Заключение

Дюлите са интересен плод, който рядко хапваме в съвременното ежедневие. Сладкото от дюли може само с една хапка да ни напомни за безгрижните детски дни и да внесе уют и топлина в студените дни. Плодът предлага някои ползи за тялото и си заслужава да го открием и да намерим най-добрия начин за хапване.

Често задавани въпроси

Какво представлява дюлята?

Дюля наричаме плода на овощното дърво, което споделя същото име (обикновена дюля). То вирее и по нашите географски ширини, като плодовете се използват за разнообразни цели. Ботанически принадлежи на семейството Розови заедно с ягода, ябълка, кайсия, малина, слива, круша, роза, както и други плодове и цветя. Дървото често се използва за декорация, тъй като листата и цветовете му са особено красиви.

Съдържа ли полезни витамини?

Една дюля тежи около 100 г, в които се съдържат малко калории и някои полезни витамини и минерали - витамин Ц, калий и мед.

Има ли ползи за здравето?

Дюлите имат антиоксидантни ефекти и подпомагат общата функция на храносмилателната система - помага при хроничен запек, намалява киселините и може да намали сутрешното гадене при бременни жени.

Как се хапват дюли?

Дюлите може да се хапват сурови, като плодът е издръжлив и може да се съхранява на хладно място за дълго време. Дюлята е богата на пектин и поради тази причина обикновено се яде консервирана. Често се използват за приготвянето на мармалад, сладко или специални ликьори, ракии и други ферментирали напитки.

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 14.06.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

77b4e8bfbbc2c5326156c9a35bcebe95?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар