Какво е дисплазия на шийката на матката?

Обновена: 02.10.2024|
Дисплазия на шийката на матката.

Въпреки че опасността от рак на маточната шийка е добре позната, малко се говори за дисплазия на шийката на матката. Важно е обаче да сме наясно с това състояние, за да си осигурим адекватна превенция.

 

Съдържание

Какво представлява дисплазията на шийката на матката?

Дисплазия на шийката на матката представлява необичаен растеж на клетките на повърхността на шийката на матката. Това състояние най-често засяга млади жени на възраст 20-30 години и се счита за предраково, защото ако не се лекува, може да се развие в рак на маточната шийка.

 

 

Дисплазията на шийката на матката се нарича още цервикална дисплазия и цервикална интраепителна неоплазия.

Тя се дели на три типа или степени спрямо това колко тежко протича:

  • Лека (CIN I). Анормалните клетки са ограничени до долната ⅓ от цервикалната лигавица. Често се наблюдава с редовни цитонамазки и HPV тестове, тъй като може да изчезне от само себе си без лечение.
  • Умерена (CIN II). Анормалните клетки се простират в средната ⅓ от цервикалната лигавица. Може да се препоръча лечение за премахване на анормалните клетки, особено ако пациентката е изложена на висок риск от прогресиране до по-тежка форма.
  • Тежка (CIN III). Почти всички клетки са атипични. Засегнали са цялата тъкан. Само в повърхностния слой могат да се открият плоски епителни клетки от зрял тип. Тази форма на дисплазия на шийката на матката се счита за най-близкия стадий до рак на шийката на матката, въпреки че не е инвазивна. Необходимо е лечение, за да се предотврати прогресията.

 

Причини за поява на дисплазия на шийката на матката

Основната причина за дисплазия на шийката на матката е инфекция с определени видове човешки папиломен вирус (HPV). За HPV-16 и HPV-18 е известно, че са високорискови щамове за рак на шийката на матката.

Вирусът инфектира клетките на шийката на матката, което води до промени в тяхната структура и растеж. Имунната система на тялото често се справя с изчистването на HPV инфекциите, но в някои случаи вирусът продължава, което води до развитие на дисплазия.

Рискови фактори

 

Дисплазия на шийката на майката

 

Тъй като HPV е инфекция, предавана по полов път, наличието на повече сексуални партньори и участието в незащитен полов акт увеличават риска от дисплазия на шийката на матката.

Слабата имунна система също може да направи индивида по-податлив на състоянието, като това поставя в риск и хората, които имат ХИВ/СПИН или приемат имуносупресивни лекарства.

Пушенето е свързано с повишен риск от дисплазия на шийката на матката, защото е установено, че химикалите в тютюна могат да увредят ДНК на цервикалните клетки и улесняват HPV в причиняването на анормални клетъчни промени.

Някои проучвания показват, че продължителната употреба на противозачатъчни хапчета (за повече от пет години) може да увеличи риска от развитието на дисплазия на шийката на матката. Въпреки това точната причина за тази връзка не е напълно изяснена.

Наличието на други полово предаване инфекции като хламидия или херпес може да повиши вероятността за развиване на цервикална дисплазия. Генетичният фактор също е от значение, както и наличието на множество доносени бременности. Последното може да причини хормонални промени и физически травми на шийката на матката.

 

С какви симптоми се изразява?

Дисплазия на маточната шийка обикновено не причинява никакви симптоми. По тази причина редовният скрининг чрез цитонамазки (ПАП тестове) и HPV тестове са от решаващо значение за ранното откриване.

В редки случаи, ако състоянието е по-напреднало или прогресира до рак на шийката на матката, могат да се появят симптоми като:

  • Абнормно вагинално кървене, например между интерменструално кръвотечение, кървене след полов акт или след менопауза
  • Необичайно вагинално течение, което може да е воднисто, кърваво или със странна миризма
  • Болка по време на полов акт, особено в областта на таза

 

Тези симптоми не са специфични за дисплазия на маточната шийка и могат да бъдат свързани и с други състояния.

 

Могат ли да настъпят усложнения и какви?

Потенциалните усложнения на нелекуваната дисплазия на шийката на матката са свързани с прогресия на състоянието и негативно въздействие върху репродуктивното и цялостното здраве на жената.

Прогресия до рак на маточната шийка

Високостепенната дисплазия (CIN II и CIN III) има значителен риск от прогресиране до инвазивен рак на маточната шийка, ако не се лекува. Ракът на маточната шийка може да се разпространи в околните тъкани, матката или дори отдалечени органи, което го прави по-труден за лечение и потенциално животозастрашаващ.

Репродуктивни проблеми

Някои от процедурите, използвани за лечение на дисплазия и рак на шийката на матката, могат да доведат до безплодие.

Друг риск, който дисплазията носи, е свързан с отслабване на шийката на матката. Това състояние, известно като цервикална недостатъчност, може да увеличи риска от преждевременно раждане или спонтанен аборт при бъдещи бременности.

Хирургични усложнения

Лечения за дисплазия на шийката на матката, чрез които се премахва анормалната тъкан, като LEEP, конизация или криохирургия понякога могат да доведат до усложнения като инфекция, кървене или белези на шийката на матката. Последното може да причини цервикална стеноза (стеснение на цервикалния канал), което може да повлияе негативно на менструацията и плодовитостта.

Повторно заболяване

Дори след успешно лечение съществува риск цервикалната дисплазия да се повтори, особено ако основната HPV инфекция продължава.

 

Диагностика и превенция

 

Ваксина срещу HPV, дисплазия на шийката на матката

 

Дисплазия на шийката на матката обикновено се диагностицира чрез рутинни процедури за скрининг, като основният метод е цитонамазка (ПАП тест). За целта клетки се събират от шийката на матката и се изследват под микроскоп, за да се открият всякакви аномалии.

Ако резултатите от цитонамазката са абнормни и предполагат дисплазия на шийката на матката, често се провеждат допълнителни изследвания като HPV тестове.

Ако се установят аномалии, с помощта на колпоскопия и цервикална биопсия може да се изследва по-подробно цервикалната тъкан и да се научи повече за тежестта на дисплазията, която, както отбелязахме в началото, се класифицира в три степени: CIN 1 (лека), CIN 2 (умерена) и CIN 3 (тежка).

Превенция

HPV ваксината е една от най-ефективните превантивни мерки. У нас тя се прилага безплатно на момичета на възраст 10-13 г. Важно е да се постави преди започване на полов живот.

В САЩ ваксината се препоръчва както за момичета, така и за момчета, като се смята, че ваксинирането на мъжкия пол помага за намаляване на разпространението на вируса. В България обаче няма единно становище по въпроса.

Препоръчително е след навършване на 21 години при момичета цитонамазка да се прави веднъж годишно, при нормални резултати. След 30-годишна възраст е добре тази процедура да се комбинира с тест за човешки папилома вирус (HPV) на всеки 5 години.

Предотвратяването на дисплазия на шийката на матката включва намаляване на рисковите фактори, особено тези, свързани с HPV инфекция.

 

Какви са методите на лечение?

Дисплазия на шийката на матката се лекува въз основа на тежестта на откритите анормалните клетъчни промени.

Наблюдение

 

Преглед за дисплазия на шийката на матката

 

При лека дисплазия често се възприема подход на наблюдение, тъй като тя може да изчезне без необходимост от лечение. Тази стратегия включва редовни последващи цитонамазки или HPV тестове на всеки 6 до 12 месеца за проследяване на състоянието. Проверява се дали засегнатата област няма да се разшири.

Пациентите биват насърчени да направят промени в начина си на живот, като отказване от тютюнопушенето и подобряване на имунното здраве. Това би помогнало на телата им да се изчистят от инфекцията с човешки папиломен вирус.

Криохирургия

Криохирургията е обичайно лечение на умерена до тежка дисплазия (CIN II и CIN III), което включва замразяване на анормалните цервикални клетки с помощта на течен азот.

Екстремният студ разрушава диспластичната тъкан, която след това се изхвърля естествено от тялото с течение на времето. Методът е сравнително бърз и често може да се извърши в лекарски кабинет с минимален дискомфорт.

Лазерна терапия

Това е друга възможност, използваща фокусиран лазерен лъч за изгаряне на анормалните клетки на шийката на матката. Лазерната терапия е ефективна за отстраняване на диспластична тъкан и често се използва, когато анормалните клетки са разположени в специфична област, която може да бъде насочена от лазера.

Бримковата електрохирургична ексцизия (LEEP)

Тя използва тънка телена електрически заредена верига за отстраняване на анормалната тъкан. Ефективна е както при лечение на дисплазия на шийката на матката, така и при вземане на тъканни проби за по-нататъшно изследване. Относително бърза процедура е с кратко време за възстановяване и обикновено се извършва под локална анестезия.

Конизация

При по-тежки случаи или при съмнение за инвазивен рак може да се препоръча конична биопсия със студен нож (конизация). Тази хирургична процедура включва отстраняване на конусовидна част от шийката на матката, която съдържа анормалните клетки.

Конизацията е по-инвазивна от други лечения, но позволява по-задълбочено отстраняване на диспластичната тъкан. Често се използва, когато LEEP или лазерната терапия са недостатъчни или когато дисплазията се разпростира в цервикалния канал.

Проследяване след лечението

 

Дисплазия на шийката на матката, репродуктивна система

 

След лечението трябва да има редовно проследяване, за да се гарантира, че дисплазията е била ефективно лекувана и да се наблюдава за евентуален рецидив. Проследяването обикновено включва повторни цитонамазки, HPV тестове или колпоскопия, в зависимост от първоначалните открития и използвания метод на лечение.

Специални съображения

За жени, които искат да запазят своята плодовитост, често се предпочитат по-малко инвазивни лечения като LEEP или криотерапия, тъй като те лекуват дисплазията, като същевременно минимизират увреждането на шийката на матката.

Въпреки това, в редки и тежки случаи, когато цервикалната дисплазия се повтаря или не се повлиява от други лечения, може да се препоръча хистеректомия (отстраняване на матката и шийката на матката), особено ако пациентката не планира да има деца в бъдеще.

 

Заключение

Дисплазия на шийката на матката се причинява предимно от персистираща (продължителна) инфекция с HPV. Тя се класифицира като лека, умерена и тежка. Ако е в леката си форма, може да отмине от само себе си, но ако е по-сериозна и не бъде открита на време, е възможно да се развие в инванзивен карцином на маточната шийка.

Рисковите фактори, които увеличават вероятността за развитието на цервикална дисплазия, включват множество сексуални партньори, ранно начало на сексуална активност, отслабена имунна система, тютюнопушене, продължителна употреба на орални контрацептиви, анамнеза за други ППИ, генетична предразположеност и др.

 

Често задавани въпроси

Какво е дисплазия на шийката на матката?

Тя представлява необичаен растеж на клетки на повърхността на шийката на матката. В повечето от случаите се появява при жени на възраст 20-30 години и се счита за предраково, защото ако не се лекува, може да доведе до развитието на рак на маточната шийка.

Как да се предпазим?

HPV ваксината е една от най-ефективните превантивни мерки. У нас тя се прилага безплатно на момичета на възраст 10-13 г. Важно е да се постави, преди започване на полов живот.

На какво се дължи дисплазията на шийката на матката?

Цервикалната дисплазия е състояние, дължащо се на вирус HPV, особено типове HPV-16 и HPV-18.

Категории: Женско здраве, Здраве|Публикувана: 19.09.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
dr.vanya sh

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

e3068472fd962c573f33ef5bad5bd124456a84410dcf1b60bc690679d1503a9d?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар