Чуплива коса – какви грижи да полагаме?

Обновена: 23.02.2024|
Чуплива коса.

Грижата за косата е от голямо значение за нейната здравина, плътност и обем. Когато говорим за чуплива коса, тя е склонна към сухота, което налага още по-внимателен подход.

В тази статия ще научим какви са различията между къдрава и чуплива коса, кои фактори определят типа коса и как можем да подобрим и поддържаме състоянието на косата си.

 

Къдрава и чуплива коса – каква е разликата?

Можем да познаем така наречената „чуплива“ коса по това, че образува вълнообразни или спираловидни букли, които не са толкова плътно навити, както при къдравата коса. Често попада между правата и къдравата коса по отношение на дебелина и обем.

Тя е по-малко податлива на къдрене в сравнение с къдравата коса. Нейното оформяне е по-лесно, без значение дали говорим за изправяне или за създаване на къдрици с топлинни инструменти.

biotin 02 400
biotin 02 600
biotin 02 400
biotin 02 600

Къдравата коса, от своя страна, образува стегнати, добре дефинирани къдрици с по-отчетлива и компактна форма. Тя често е много по-дебела и по-плътна от чупливата или правата коса.

Къдравата коса може да има значителен обем, което й придава по-драматичен и смел вид.

Оформянето й може да бъде по-голямо предизвикателство, тъй като изисква продукти и техники, предназначени да поддържат влагата, да намалят къдренето и да подобрят естествения модел на къдрици. Изправянето може да отнеме много време.

 

Защо косата става чуплива?

 

Чуплива коса.

 

Текстурата и моделът на къдриците на косата до голяма степен се определят от генетиката, но няколко фактора влияят върху това дали косата е права, чуплива или къдрава.

Решаваща за вида на косата е формата на космения фоликул.

Ако фоликулът е идеално кръгъл, той има тенденция да произвежда права коса. Ако е овален, това често води до чуплива коса коса, а при неправилна форма резултатът е къдрава коса.

Генетиката също има роля по отношение на структурата на косата и модела на къдриците. Типовете коси на вашите родители и роднини могат да повлияят на вашия собствен.

Етническият произход е свързан с текстурата на косата. Хората с африкански или афро-карибски произход често имат плътно навита или къдрава коса, докато тези от европейски или азиатски произход е по-вероятно да имат права или чуплива коса.

Хормоналните промени, особено по време на пубертета или бременността, могат временно да повлияят на структурата на косата. Факторите на околната среда, като висока влажност или силна топлина, също имат значение.

Начинът, по който се грижите за косата си, включително това как я миете, стилизирате и дали използвате топлинни инструменти, може да повлияе на къдриците.

Скорошно изследване предполага, че къдриците може всъщност да са еволюционно предимство. Плътно навитата коса предпазва по-добре скалпа от слънчевата радиация и не лежи гладко върху кожата, докато е мокра.

При сравнение на различни коси се оказва, че азиатската, използвана в изследването, обикновено е кръгла в напречно сечение и следователно абсорбира повече топлина от някои видове африканска коса.

 

Допълнителни съвети за грижа за косата

 

Чуплива коса.

 

Важно е да прегърнете естествения си тип коса и да се грижите правилно за нея. Разбирането на уникалните й характеристики може да ви помогне да изберете правилните продукти и методи за оформяне.

Грижата за чуплива и къдрава коса изисква специално внимание, за да се запази естествената текстура и да се предотвратят често срещани проблеми като къдрене и сухота.

 

Продукти и изсушаване

Заради склонността си към изсушаване косата се нуждае от мек шампоан без сулфати, който няма да я лиши от естествени масла. Търсете продукти, които са етикирани като „хидратиращи“ и „подхранващи в дълбочина“ и които са специално предназначени за вашия тип коса.

Може да използвате хидратиращ балсам, балсам без измиване или продукт за подобряване на къдриците.

При чуплива коса се препоръчва въздушно или дифузно изсушаване. Може да накъдрите с пяна, като намачквате внимателно с малко вода.

За къдрава коса съветът е да не търкате косата с кърпа, а да използвате микрофибърна или памучна тениска, за да попиете нежно излишната вода.

Може да си правите дълбоко поддържащи маски или процедури веднъж седмично, за да осигурите интензивна хидратация и възстановяване на косата си.

 

Естествени масла

Помислете за използването на естествени масла, които действат за хидратиране и омекотяване.

Някои от подходящите включват:

 

Като нанасяте малко количество масло върху краищата на косата, може да ги поддържате в добро състояние.

 

Ограничаване на топлинното излагане

 

Чуплива коса.

 

За да поддържате косата си в добро състояние, трябва да намалите използването на горещи инструменти като сешоари, преси и маши.

Ако все пак искате да стилизирате косата си, първо нанесете термозащитен продукт.

 

Редовно подстригване

Най-оптималният начин за съхраняване на всеки тип коса здрава и силна е с редовно подстригване. Така бързо може да премахнете накъсаните краища, да им попречите да се движат нагоре по косъма и да възвърнете блясъка и здравината на косата.

 

Балансирана диета

Храната се отразява на всеки аспект от живота ни, включително на здравето на косата. Важно е набавянето на хранителни вещества като биотин, витамин Е и омега-3 мастни киселини.

Можете да си ги набавите с храни, които имат високо съдържание на протеини, като постно месо, риба, боб и ядки, както и с хранителни добавки. Добрата хидратация също е от значение.

 

Избягване на агресивните химикали

Едно от най-вредните неща за чуплива коса е използването на силни химикали, като белина, релаксанти и средства за къдрене.

Ако боядисвате косата си, най-добре изберете бои за коса без амоняк или с ниско съдържание на амоняк.

 

Защита от UV увреждане

Рискът от UV увреждане на косата е висок, когато сте изложени на слънчева светлина, затова е добре да носите шапка или друго, с което да предпазите косата си.

 

Променете навиците си

Има много на пръв поглед невинни неща, които могат да се отразяват негативно на косата ви. Ако искате да подобрите състоянието й, избягвайте стегнатите прически и прекомерното миене на косата.

Докато косата е мокра, тя е по-податлива на накъсване, така че използването на гребен с широки зъби е добра идея. Започнете да разресвате от краищата и продължете нагоре.

Копринените или сатенени калъфки за възглавници са подходящи, защото създават по-малко триене от памучните. Ако имате къдрава коса, може да запазите къдриците си, докато спите, като съберете косата си на висока опашка („ананас“).

 

Заключение

Хората с чуплива коса обикновено имат вълнообразни или спираловидни букли. Този тип коса е по-малко податлив на къдрене. Къдравата образува стегнати, добре дефинирани къдрици и често има повече обем.

Факторите, влияещи върху типа коса, включват генетика, форма на фоликула, етническа принадлежност, хормонални промени и др. Процедурите за грижа за косата могат да повлияят на текстурата й.

За да поддържате здравето на косата, изберете меки шампоани без сулфати, използвайте хидратиращи продукти и помислете за естествени масла за хидратация. Минимизирайте излагането на топлина, подстригвайте се редовно, спазвайте балансирана диета, избягвайте агресивни химикали, предпазвайте косата от UV увреждане.

Каква е разликата между къдрава и чуплива коса?

Чупливата коса обикновено се характеризира с разхлабени вълни и е по-малко податлива на къдрене. Къдравата образува стегнати, добре дефинирани къдрици и често има повече обем. Тя е по-трудна за оформяне и поддържане.

Защо косата става чуплива?

Факторите, от които зависи типа коса, който ще имаме, включват генетика, форма на фоликула, етническа принадлежност, хормонални промени и др. Процедурите за грижа за косата също могат да повлияят.

Как да поддържаме косата си?

Важно е да изберете меки шампоани без сулфати, да използвате хидратиращи продукти и да помислете за естествени масла за хидратация. По възможност минимизирайте излагането на топлина, подстригвайте се редовно, спазвайте балансирана диета, избягвайте агресивни химикали и предпазвайте косата от UV увреждане.

Категории: Kрасота и грижа за тялото|Публикувана: 12.01.2024|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Йоана Иванова
Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 23 февруари 2024 в 10:02 | Публикувана: 12 януари 2024 в 11:56 | Категория: Kрасота и грижа за тялото