Филъри: употреби в естетичната дерматология и безопасност

Обновена: 13.02.2025|
филъри

Използването на дермални филъри е един от най-модерните начини за добавяне на обем и контуриране в различни части на лицето без хирургична намеса. В тази статия разглеждаме различните употреби и рискове, както и аспектите на грижа преди и след процедурата.

 

Филъри: какво представляват?

Инжектирането на филъри е вид нехирургична естетична процедура. Целите, с които това се извършва, могат да бъдат запълване на бръчки, изглаждане на фини линии, възстановяване обема на лицето и други. Времето, което отнема, е по-малко от половин час, а възстановяването е изключително бързо.

 

Филърите в естетичната медицина се прилагат инжекционно за запълване, изглаждане и добавяне на обем в определени зони на лицето и тялото.

Не бива да се бъркат с ботокса, при който се използва ботулинов токсин за парализиране на мускулите. Филъровите инжекции действат чрез запълване на вдлъбнатини и създаване на обем. Оттам идва и самата дума fill (в превод от английски: пълня, изпълвам).

 

За какво се използват дермални филъри?

 

Филъри в устните

 

Едната причина за използването на филъри е, че с напредване на възрастта производството на колаген намалява. Вследствие на това кожата се отпуска, изтънява, губи еластичност и обем. В такива случаи филърите предлагат възможност за справяне с признаците на стареене като бръчки, фини линии, загуба на обем и други несъвършенства.

Въпреки това корекциите с филъри са все по-разпространени и сред млади хора с цел постигане на по-дефинирани и големи устни например. Когато се поставят в други части на лицето, като брадичката, бузите или челюстта, те служат за коригиране контурите и формите на лицето. Филъри могат да се използват и под очите за коригиране на хлътване и премахване на торбички, както и за справяне с някои белези по тялото.

Съществува и поставяне на дермални филъри в носа с цел временна промяна на неговата визия като алтернатива на ринопластиката (хирургична интервенция за изменяне формата на носа).

Разбира се, всяка една от тези употреби се различава по отношение на ефективност, продължителност на резултата, странични ефекти и рискове.

 

Видове филъри и разграждане

Най-често използваният вид дермални филъри са хиалуроновите, като хиалуроновата киселина естествено се съдържа в тялото. Неговият ефект е в някаква степен обратим, т.е. има интервенция за разграждане на филър в случай на нежелани ефекти, неравномерно разпределение или миграция на филъра или чисто и просто естетически незадоволителен резултат. За процедурата по разграждане се използва ензим, наречени хиалуронидаза.

През последните години започват да се използват активно и филъри без хиалуронова киселина, за които се предполага, че стимулират естественото производство на колаген в тялото и могат да доведат до по-дълготрайни резултати. Те са подходящи за зони, които изискват по-съществено запълване.

Важно е обаче да знаем, че все още има много въпросителни относно разграждането на тези вещества в тялото.

Въпреки че те продължават да бъдат рекламирани като нещо, което издържа между 6 и 12 месеца, може би 18 месеца, различни проучвания установяват с ЯМР сканиране, че хиалуроновите филъри не се разграждат в тялото за посочения период.

Все още няма консенсус в медицинските среди относно трайността на филърите в човешкото тяло. За разтварянето на хиалуроновата киселина, независимо дали тя идва от инжекции или от клетките в тялото, е необходим редовен източник на хиалуронидаза към мястото на инжектиране за продължителен период от време.

И тук идва проблемът: тялото не иска редовно да произвежда хиалуронидаза, защото това би довело до разрушаване на кожата и други органи, тъй като хиалуроновата киселина е изключително важен компонент на нашето тяло.

Друга причина филърите да са само донякъде обратими е фактът, че в някои случаи дори след процедура по разграждане с хиалуронидаза се забелязват трайни промени във външния вид като неравна текстура и намалена гладкост и гъвкавост на кожата особено при редовно инжектиране, продължило с години. Това се дължи на фактори като тъканна експанзия, образуване на белези и още много процеси, свързани с поставянето на хиалуронов филър. Понякога областта продължава да задържа вода, затова обемът не изчезва напълно.

 

Какво трябва да знаем за процедурата по поставяне на филъри?

 

Поставяне на филър на мъж

 

Поставянето на филъри е интервенция, която задължително трябва да бъде извършена от опитен инжектор с нужните дерматологични знания и квалификация. Ако не са налице нужните познания в сферата на анатомията, не само резултатът няма да е задоволителен, но и рискът за здравето на пациента е огромен. Причината за това е, че може да бъде засегнат голям кръвоносен съд.

Важно  да се проведе предварителна консултация с избрания естетичен дерматолог, за да се обсъдят търсените резултати, здравословното състояние на пациента и рисковете от процедурата. Тази стъпка гарантира, че избраният тип филър ще отговаря на индивидуалните нужди и структурата на лицето.

В дните преди процедурата е добре да се избягват разреждащи кръвта медикаменти и вещества, защото те могат да увеличат риска от образуване на синини. Ако ретинолът присъства в рутината за грижа за кожата, е добре тази стъпка да се пропусне в деня преди интервенцията, за да се предотврати повишена чувствителност.

Как протича инжектирането и каква грижа е необходима след него?

Първо зоната на третиране бива старателно почистена, след което се прилага обезболяващ крем, който да намали дискомфорта. Филърът се инжектира с помощта на фина игла, като естетичният дерматолог може да масажира леко зоната, за да осигури равномерно разпределение.

Процедурата продължава между 15 и 30 минути. Ефектът от слагането на филър обикновено се забелязва веднага, но за да се оцени крайния резултат, все пак трябва да премине отокът.

Степента на дискомфорт и чувствителност при извършване на интервенцията зависи от вида на корекцията. При слагане на дермален филър с цел постигане на обем обикновено болката е по-лека спрямо процедурите по контуриране.

Нормално е след инжектирането да има леко зачервяване, подуване и синини, но те трябва да отшумят в рамките на седмица. Важно е пациентът веднага да уведоми лекаря, ако усеща силна болка или забелязва продължително подуване или обезцветяване, без значение в кой етап на възстановяването се намира.

След процедурата е важно да се избягва докосване и прилагане на натиск върху третираните зони поне 24 часа, за да се предотврати миграция на филъра.

Ангажирането с дейности като интензивни тренировки, горещи бани или сауна също не е препоръчително, защото те могат да влошат подуването. Важно е да се спазва нежна рутина за грижа за кожата без агресивни процедури и продукти като ексфолианти.

 

Рискове и странични ефекти

 

Филъри в брадичката

 

След инжектиране на филъри могат да се появят някои често срещани реакции, които обикновено са леки и временни. Те включват:

  • Зачервяване и подуване на мястото на инжектиране
  • Синини, особено в области с по-тънка кожа
  • Чувствителност
  • Малки бучки или подутини, които изчезват от само себе си или с лек масаж

 

Тези леки признаци на дискомфорт са нормални и би трябвало да изчезнат за кратък период от време. В по-редки случаи е възможно да има сърбеж или обрив, ако кожата е по-чувствителна.

Други рискове са тези, свързани с незадоволителни резултати от поставените дермални филъри, като например асиметрия и миграция от предвидената зона. Този риск намалява при извършване на процедура от опитен специалист, използващ правилна техника, но все пак съществува.

Ако процедурата не е извършена при стерилни условия, съществува сериозна опасност от инфекция. В редки случаи е възможно да има алергична реакция към съставките на филъра.

Едното от най-тежките възможни усложнение след поставяне е съдова оклузия, при която бива засегнат кръвоносен съд и настъпва блокиране на кръвния поток. Това може да причини увреждане на кожната тъкан (некроза) или, в някои случаи, дори слепота, ако оклузията засяга артериите близо до очите.

Поставянето на филъри в носа крие най-голям риск от некроза. Други зони, в които също може да се засегне кръвоносен съд при инжектиране, са челото, назолабиалните гънки, брадичката.

Друга опасност от филърите е образуването на грануломи: твърди възли, причинени от реакцията на тялото към филъра. Те може да изискват медицинска намеса за разтваряне или отстраняване.

Трябва да се има предвид, че прекомерната употреба на филъри с течение на времето може да доведе до неестествен или препълнен външен вид, често наричан „лице възглавница“ (pillow face). В редки случаи забавените имунни реакции могат да причинят подуване или образуване на бучки месеци или дори години след процедурата заради реакция на тялото към разграждането на филъра или фактори на околната среда.

 

Заключение

 

Филъри за бръчки

 

Инжектирането на филъри може да предложи красиви и естествени резултати, когато е правено правилно и с мярка, но съществуват рискове, с които желаещите да се подложат на процедурата, е важно да са запознати.

 

Често задавани въпроси

Какво е поставяне на филър?

Поставяне на филър е инжекционна нехирургична процедура. Целите, с които това се извършва, могат да бъдат запълване на бръчките, изглаждане на фините линии, възстановяване обема на лицето и други.

Кой е най-използваният вид филъри?

Най-често използваният вид дермални филъри са хиалуроновите, тъй като хиалуроновата киселина естествено се съдържа в тялото.

Колко време отнема поставянето на филъри?

Процедурата продължава между 15 и 30 минути. Ефектът обикновено се забелязва веднага, но за да се оцени крайния резултат, все пак трябва да премине отока.

Категории: Kрасота, Здраве|Публикувана: 23.01.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
д-р Виктория Стефанова Медицински университет – София
dr.stefanova

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар