Болка в адукторите – как да се справим?
Нараняването на адукторната мускулна група, или аддукторите, на вътрешната част на бедрото е често срещано при атлети и хора с висока физическа активност.
Какво представляват адукторите?
Адукторната група мускули се намира във вътрешната част на бедрото. Тя е свързана със седалищните мускули и тазовата кост от едната страна. В другия край на тази група се свързват с долната част на бедрената кост около коляното. Тези мускули стабилизират таза и крака по време на ходене. С тяхна помощ се завърта тазобедрената става.
Групата на адукторите се дели на 4 основни мускула:
- Adductor brevis
- Adductor longus
- Adductor mangus
- Gracilis
Най-често се раняват мускулите Adductor mangus и Adductor longus.
При свиването на адукторите част от напрежението се прехвърля върху сухожилието, което свързва мускула с костта. Поради това прекомерното натоварване засяга и сухожилието, като понякога болката идва от него, а не от мускулните влакна.
Чести симптоми при нараняване на адукторите
Болката в адукторите е един от симптомите на контузия в тази област.
Други често срещани признаци са:
- Чувствителност във вътрешната част на бедрото
- Болка при събиране на краката, при ритащо движение, повдигане на коляното и изнасяне на крака напред.
- Синини и подуване в областта на слабините и вътрешността на бедрото
- Спазми и крампи в слабините или вътрешната част на бедрото
- Накуцване и промяна в походката
- Повишена болка при разтягане и усукване на крака
- Неспособност за сгъване на крака или разтваряне на бедрата
- Бучка в мускулите
Диагностика и методи на лечение на болка в адукторите
При разтягане на адукторите вследствие на спортна контузия се прави оценка с помощта на рентген. Чрез образното изследване може да се разгледа засегнатото бедро, слабините и тазът, за да се прецени от коя част на тялото идва болката. В някои случаи се назначава и ЯМР, който може да покаже наличието на мускулни отоци и кръвоизливи.
Костните наранявания също може да се изобразят добре с помощта на ЯМР.
При прекомерно натоварване, чести контузии и повтарящ се стрес е възможно да се появи тендинопатия на адукторите. Това състояние се характеризира с възпаление или дегенерация на сухожилията, които свързват адукторната мускулна група към тазовата кост. Това причинява постоянна болка в слабините, която е характерна за този вид травми.
Младите мъже са най-често засегнати от болка в адукторите и адукторна тендинопатия. При по-възрастни хора също може да се появят хронични проблеми с адукторите, тъй като започва бавна дегенерация на сухожилията вследствие на напредването на възрастта. При дегенерация на сухожилието трябва да се изготви план за дълготрайно лечение, за да можем спокойно да продължим тренировките си дори в напреднала възраст.
Класификацията на мускулните разкъсвания, с които е свързана болката с адукторите, разделя състоянието на три основни категории:
- Първа степен на разкъсване: Няма загуба на функция, мускулната сила е съща. При образни изследвания се забелязват малки участъци с нарушена цялост. Болката често се пренебрегва в тези случаи и не се стига до лекарска диагноза.
- Втора степен на разкъсване: Усеща се значително отслабване на мускулната сила. Забелязва се частично разкъсване на мускулните влакна. Болката е силна и остра, усеща се като пробождане с нож. При много пациенти се появява кръвоизлив с подуване и посиняване на мястото на контузията. При тази степен се усещат повечето характерни симптоми, свързани с адукторна контузия.
- Трета степен на разкъсване: Пълно разкъсване, съпроводено с пълна загуба на функция и сила в мускула. Времето за рехабилитация и пълно излекуване може да отнеме месеци.
Лечение и терапия
Лечението обикновено включва почивка, преустановяване на спортните дейности за известен период от време, компресия на мястото и студени компреси. Може да се обърнем към физиотерапевт за най-добри резултати на терапията. Рехабилитацията при специалист ще осигури добър обхват на движение и укрепване на засегнатото място, което е добре за бъдещите спортни постижения.
При пълни и тежки разкъсвания е възможно да се наложи оперативна намеса, но тези случаи са изключително редки.
След травма на адукторите е важно да се фокусираме не само върху тяхната рехабилитация, но и върху укрепването на цялото тяло. Заздравяването на коремните, тазовите и седалищните мускули осигурява по-добър баланс и по-равномерно разпределяне на тежестта и напрежението при натоварване и интензивна физическа активност.
Подходящи упражнения за адуктори и укрепване на тялото след контузия са:
- Използване на велоергометър за загряване преди тренировка
- Сумо клекове
- Странични напади
- Използване на плъзгаща се дъска за разтягане на крака
Лекуващият ни лекар или физиотерапевт може да препоръча други полезни упражнения и да ни покаже правилната техника. Препоръчително е да се консултираме с него за всяко действие, свързано с адукторите и физическата ни активност, по време на лечението.
По време на рехабилитацията е хубаво често да прилагаме студени компреси на засегнатото място, а преди тренировка и разгрявка може да обработим адукторната група със загряващ масаж или топъл компрес за 10-15 минути. Компресионните превръзки също действат благоприятно по време на лечението.
Колко време отнема възстановяването им?
Препоръчва се при болка в адукторите да преустановим физическата си активност за няколко седмици. При по-тежки травми и контузии може да се наложи няколко месеца да почиваме, докато посещаваме редовна физиотерапия. Хубаво е да следваме инструкциите на лекуващия ни лекар и да не натоварваме мускулите, преди да са напълно излекувани.
Съвети как да се предпазим от разтягане и навяхвания
Част от рисковите фактори за поява на болка в адукторите е мускулната слабост, прекомерното физическо натоварване и разликата в дължината на мускулите и крайниците.
За да предотвратим контузии има някои полезни съвети, които можем да следваме:
- Правилна техника по време на тренировки и упражнения
- Адекватно разтягане и разгряване преди физическа активност независимо от нейния вид
- Правилно лечение при травми и контузии, за да се избегне повторно нараняване.
- Следване на лекарските инструкции след нараняване на мускулната група
Въпреки контузията е важно да не се обездвижваме, докато лекуваме адукторите си. Нивото ни на физическа активност трябва да е съобразено с контузията и да се консултираме с лекуващия си лекар, преди да започнем нов вид физическо натоварване. Ако оставим на тялото си да се обездвижи, рискуваме да се нараним отново, когато започнем да повишаваме натоварването.
Заключение
Адукторите са няколко мускула, които се намират във вътрешната част на бедрото, и контролират някои от движенията на краката. Често може да се усети болка и напрежение в тези мускули, като това обикновено е последствие от травма, контузия или прекомерно натоварване.
В някои спортове като футбол и хокей на лед се забелязва голям процент контузии именно на тази мускулна група, а като цяло атлетите и спортистите са застрашени от контузии на адукторите.
Често задавани въпроси
Какво представляват адукторите?
Адукторната група мускули се намира във вътрешната част на бедрото. Тя е свързана със седалищните мускули и тазовата кост от едната страна. В другия край на тази група се свързват с долната част на бедрената кост около коляното. Тези мускули стабилизират таза и крака по време на ходене. С тяхна помощ се завърта тазобедрената става.
Кои са най-честите причини за болкa в адукторите?
Травми, контузии и болки в адукторите се наблюдават най-често при футболисти, хокеисти, ездачи и други спортисти. Рискови фактори за нараняване, болка и навяхване са предишни контузии, слаби мускули, неадекватно разтягане или претоварване. Биомеханични проблеми като несъответствие в дължината на крака също може да е проблем.
Как се поставя диагноза при болка в адукторите?
При разтягане на адукторите вследствие на спортна контузия се прави оценка с помощта на рентген. С помощта на образното изследване може да се разгледа засегнатото бедро, слабините и тазът, за да се прецени от коя част на тялото идва болката. В някои случаи се назначава и ЯМР, който може да покаже наличието на мускулни отоци и кръвоизливи.
Как се лекува болка в адукторите?
Лечението зависи от степента на нараняване и физическото състояние на пациента. Тообикновено включва почивка, преустановяване на спортните дейности за известен период от време, компресия на мястото и студени компреси.
Източници
- Kiel, J. & Kaiser, K.. Adductor Strain, National Library of Medicine, Last Update: June 12, 2023.
- Hölmich, P.. Adductor-Related Groin Pain in Athletes, Sports Medicine and Arthroscopy Review 5(4):p 285-291, October 1997.
- Hölmich, P., et al. Effectiveness of active physical training as treatment for long-standing adductor-related groin pain in athletes: randomised trial, The Lancet, VOLUME 353, ISSUE 9151, P439-443, FEBRUARY 06, 1999
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Нашата мускулна система е съставена от множество мускули, чрез чиито съкращения се осъществява движението на тялото.
Всеки е получавал мускулна треска след тренировка. Всъщност тя е нормален и очакван резултат, и сигнализира, че упражненията
Мускулни крампи са неприятни спазми на мускула, които могат да се получат поради ниски нива на важни витамини и минерали, наранявания, възпалени нерви, дехидратация и други.
2 Коментара
При какъв специалист лекар трябва да се прегледаме и лекуваме ако имаме проблеми с адуктор?
Здравейте. Може да се консултирате с личния си лекар, който да ви препоръча подходящ физиотерапевт за качествено лечение и терапия.