Варицела и бременност – какво трябва да знаем?

Обновена: 12.02.2025|
Варицела и бременност.

Варицелата е вирусно заболяване, което често се свързва с детството, но когато се прояви по време на бременност, тя може да представлява сериозна заплаха за здравето на майката и бебето. Ето защо е изключително важно бъдещите майки да бъдат информирани за рисковете, предпазните мерки и потенциалните усложнения при варицела и бременност.

Варицела и бременност

Варицелата по време на бременност крие сериозни рискове за майката и плода, включително пневмония, вроден синдром на варицела и неонатална инфекция. Превенцията чрез ваксинация преди зачеване и избягване на контакт със заразени е ключова. При симптоми незабавно се консултирайте с лекар за подходящо лечение и наблюдение.

 

Какво е варицела?

Варицелата е остро инфекциозно заболяване, причинено от вируса на варицела-зостер (Varicella-Zoster Virus или VZV), който принадлежи към групата на херпес вирусите.

Характеризира се с появата на сърбящи мехурчета по кожата, които преминават през различни стадии – от зачервяване до образуване на корички.

Вирусът се разпространява изключително лесно чрез въздушно-капков път, например при кашляне, кихане или говорене, както и чрез директен контакт с обривите на заразен човек.

Повечето хора се заразяват с варицела в детска възраст, след което придобиват траен имунитет. При възрастни обаче, особено при бременни жени, варицелата може да доведе до по-сериозно протичане и повишен риск от усложнения.

Това се дължи на отслабената имунна система по време на бременността, която е естествен механизъм за защита на плода. Физиологичното потискане на имунната система предотвратява отхвърлянето на плода, но прави майчиния организъм по-податлив на инфекции.

Заразяването с варицела по време на бременност е сравнително рядко, но може да доведе до значителни рискове за майката и бебето, особено ако се случи през първия или третия триместър.

 

Какви са рисковете от варицела по време на бременност?

 

варицела и бременност

 

При бременните жени варицелата може да доведе до усложнения, които засягат както бъдещата майка, така и бебето. Ето някои от най-важните рискове.

Сред възможните усложнения за майката са:

  • Пневмония, предизвикана от варицела. Това е едно от най-сериозните усложнения при бременни, засегнати от заболяването. Симптомите включват задух, кашлица и повишена температура.
  • Риск от тежко протичане на болестта. Бременните жени са по-уязвими на усложнения, защото имунната система по време на бременност е отслабена, за да защити плода.

Ето защо е изключително важно при първи симптоми на варицела да се потърси медицинска помощ, за да се предотвратят сериозни последствия за майката.

Сред възможните усложнения за плода сe нареждат:

  • Вроден синдром на варицела. Ако майката се зарази през първия или втория триместър, съществува риск от развитие на този рядък, но сериозен синдром, който може да доведе до малформации, кожни белези, увреждане на очите и мозъка.
  • Неонатална варицела. Ако майката се зарази малко преди раждането, бебето може да се роди с варицела, което може да бъде животозастрашаващо.

Тези потенциални рискове подчертават колко важно е редовното медицинско наблюдение и превантивните мерки за защита на плода при инфекция с варицела.

 

Варицела и бременност: кога е най-опасно?

Рискът от усложнения зависи от това в кой триместър на бременността се намира жената. Опасността се развива прогресивно както следва:

  • Първи триместър. Има малък, но съществуващ риск от спонтанен аборт или вроден синдром на варицела.
  • Втори триместър. Рискът за бебето е по-нисък, но усложненията не са изключени.
  • Трети триместър. Най-опасен период, ако заболяването настъпи в рамките на 5 дни преди или 2 дни след раждането.

В такива случаи бебето няма време да получи защитни антитела от майката, които се произвеждат за 5-7 дни и може да развие тежка неонатална варицела.

 

Как да се предпазим от варицела по време на бременност?

Превенцията е ключова, особено когато става въпрос за варицела и бременност. Ето някои стъпки, които могат да помогнат:

  • Ваксинация преди бременност. Жените, които планират да забременеят и нямат имунитет към варицела (не са прекарали заболяването или не са ваксинирани), е препоръчително да се ваксинират поне три месеца преди зачеването.
  • Избягване на контакт със заразени хора. Ако сте бременна и нямате имунитет, важно е да избягвате контакт с болни от варицела или херпес зостер.
  • Своевременно тестване за антитела. Ако не сте сигурни дали сте прекарали варицела, вашият лекар може да ви насочи към кръвен тест, който ще покаже дали имате имунитет.

Тези прости, но ефективни стъпки могат значително да намалят риска от варицела по време на бременност и да осигурят спокойствие както за майката, така и за бъдещото бебе.

 

Какво да направим, ако се заразим с варицела по време на бременност?

 

варицела и бременност

 

Ако бременната жена прояви симптоми на варицела – обрив, температура, умора, трябва незабавно да се свърже с лекар. Лечението може да включва:

  • Противовирусни медикаменти. Ацикловир е медикамент, който може да бъде предписан за намаляване на тежестта на заболяването и риска от усложнения. Лечението с ацикловир е най-ефективно, ако се започне в рамките на 24 часа от появата на обрива.
  • Имуноглобулин. Ако сте били в контакт със заразен човек, но все още нямате симптоми, може да получите инжекция с имуноглобулин за намаляване на риска от развитие на тежка форма на заболяването.

Навременната медицинска намеса и стриктното проследяване могат да сведат до минимум рисковете за здравето на майката и бебето, осигурявайки по-безопасно протичане на бременността.

 

Грижа за здравето на майката и бебето след инфекцията

Ако бременна жена преболедува варицела, последващият период е от изключителна важност както за нея, така и за бебето. Дори ако симптомите преминат успешно и без сериозни усложнения, е необходимо да се предприемат определени стъпки за наблюдение и грижа.

Тази допълнителна грижа има за цел да гарантира, че няма дългосрочни последици за плода и че бременността протича нормално.

Подробен ултразвуков преглед

След прекарана варицела по време на бременност обикновено се препоръчва детайлен ултразвуков преглед, за да се провери състоянието на бебето.

Ултразвукът помага за откриване на потенциални вродени аномалии или увреждания, причинени от вируса, като например проблеми с развитието на мозъка, крайниците или органите.

Проследяване за вроден синдром на варицела

Ако инфекцията е настъпила в ранна бременност, лекарят може да препоръча допълнителни изследвания, като например фетална ехокардиография или амниоцентеза.

Тези тестове помагат да се оцени рискът от вроден синдром на варицела – състояние, което включва белези по кожата, увреждане на зрението, микроцефалия или изоставане в развитието.

Неонатална грижа след раждането

Ако майката е имала варицела малко преди раждането, неонатолозите ще наблюдават внимателно новороденото за признаци на инфекция. Неонаталната варицела изисква своевременно лечение, като при необходимост се прилага имуноглобулин или противовирусна терапия.

Подкрепа за майката

Психологическата подкрепа също е важна, тъй като стресът около възможните последствия за бебето може да бъде значителен. Редовните консултации с акушер-гинеколог и уверението, че всички необходими мерки са взети, играят ключова роля за спокойствието на бъдещата майка.

Грижата след прекарана варицела по време на бременност не приключва със завършването на инфекцията. Наблюдението и подкрепата от медицински специалисти са ключови за здравето на майката и бебето, осигурявайки нормално протичане на бременността и минимизиране на риска от усложнения.

 

Заключение

 

варицела и бременност

 

Превенцията чрез ваксинация и избягване на контакт със заразени е най-добрият начин за предпазване. Ранното откриване и лечение на заболяването може значително да намали рисковете от усложнения. Варицелата и бременността изискват повишено внимание и информираност.

Ако сте бременна и имате въпроси или притеснения, свържете се с вашия лекар, за да получите най-добрата грижа за вас и вашето бебе.

 

Често задавани въпроси

Може ли бременната жена да се зарази с варицела?

Да, бременните жени, които не са боледували от варицела или не са били ваксинирани, могат да се заразят с вируса. Това е сериозно, тъй като варицелата може да доведе до усложнения за майката и плода. Ако сте бременна и не сте били изложени на варицела в миналото, е препоръчително да се консултирате с лекар, за да разберете дали имате нужда от ваксинация или друга профилактика преди забременяване.

Какви рискове има за бременната жена, ако се зарази с варицела?

Заразяването с варицела по време на бременност може да доведе до сериозни усложнения като пневмония, възпаление на черния дроб и хоспитализация на майката. Освен това, ако инфекцията се появи в първите 20 седмици на бременността, съществува риск от вродени аномалии при бебето, като кожни, очни или неврологични проблеми.

Какво да правя, ако съм бременна и имам контакт с човек, заразен с варицела?

Ако сте били в контакт с човек, който има варицела и не сте били боледували или ваксинирани преди, е важно незабавно да се консултирате с вашия лекар. Възможно е да ви бъде предложено лечение с херпесен имуноглобулин, който може да намали риска от развиване на заболяването или да облекчи неговите симптоми.

Категории: Бременност и грижа за бебето, Женско здраве, Здраве|Публикувана: 05.02.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

c388037f827d63bafd089b4a78f3d5f7?s=96&d=mm&r=g

Калина Петкова притежава специализирани познания в сферата на медицината, фармацията и ботаниката, като нейните интереси са насочени главно в холистичните методи на лечение, билколечението и астрологията.

Свързани публикации

Оставете коментар