Синовит: какво е и как се лекува
Проявата на синовит е отличителен белег на всички възпалителни ставни заболявания. Може да се прояви като синовит на коляното, рамото, глезена, около мускулите на палеца (познато само като синовит или теносиновит) и други.
Синовитът е класифициран в Международната класификация на болестите (МКБ) под кодове, които отразяват различните му форми и причини, като например травматичен, инфекциозен или хроничен синовит. Тази систематизация улеснява диагностиката и избора на подходящо лечение.
В тази статия ще обясним какво представлява заболяването, какви са причините за синовит и как можем да третираме състоянието, за да облекчим възпалението и болката.
Ставната капсула се състои се от здрав външен слой, наречен фиброзен, и мек вътрешен слой (синовиум). В двата слоя се съдържа синовиална течност, вискозна течност, която смазва ставата, за да намали триенето върху ставния хрущял по време на движение. Също така синовиумът действа като мембрана, за да отсее какво може и какво не може да премине в ставното пространство.
Това възпаление често се бърка с бурсит. Истината е, че реактивен бурсит и синовит могат да възникнат заедно, като и двете състояния водят до възпаление в ставите, но се различават по механизма на възникване. Реактивният бурсит обикновено е резултат от инфекция или травма, докато синовитът често се свързва с автоимунни заболявания като ревматоиден артрит.
Въпреки различията тези състояния могат да имат сходни симптоми включително болка, подуване и ограничена подвижност на ставите.
Основни симптоми
Основният симптом е артралгия, което преведено от гръцки означава „болка в ставите“. Болката при синовит обикновено е по-силна от очакваното въз основа на външния вид на ставата. Това означава, че може да няма видим признак (белег) за нараняване или подуване, което да причинява болка.
Симптомите често са краткотрайни и могат да се усетят в различни части на тялото по различно време. Въпреки това, когато синовитът е причинен от прекомерно натоварване на ставата, болката обикновено се запазва на едно място.
Други симптоми биват:
- Болки в ставите
- Усещане за топлина или горещина около ставата
- Скованост, която може да се усети по-зле, когато се събудим сутрин
- Проблем с движението на ставата
Друг основен симптом обикновено е подуването, но при някои хора то може да не се прояви. Също така признаците могат да се появят като група симптоми или поотделно.
Причини и рискови фактори
Основната причина за възпаление на синовията е свързана със свръхактивна имунна система. В тези ситуации тя атакува здравия ни синовиум. Това причинява прекомерния му растеж, мембраната се възпалява и произвежда допълнителна синовиална течност.
При тези състояния ставният хрущял и кост могат да се повредят, което води до скованост, подуване, топлина в ставата и значителна болка.
Възпалението на синовиалната тъкан често е свързано с артритни състояния.
Най-често се среща при ревматоиден артрит (RA). Въпреки това той също се проявява с псориатичен артрит, лупус и подагра дори алергии или при различни инжекции. Синовит може да се наблюдава и при травма и инфекция.
Например реактивен синовит е специфична форма на възпаление на ставната обвивка, която възниква като реакция на инфекция или друга възпалителна болест извън ставата. Това състояние може да се прояви след инфекциозни заболявания като гастроентерит или уринарни инфекции, когато имунната система реагира прекомерно, водейки до възпаление на синовиума и болка в ставите.
Транзиторен синовит е друг вид на заболяването, което представлява временно възпаление на синовиалната обвивка, което най-често засяга тазобедрената става при деца и млади хора. Това състояние обикновено се проявява след вирусна инфекция и се характеризира с внезапна болка и затруднено движение, но в повечето случаи отшумява без трайни увреждания.
Остеоартритът също така може да доведе до синовит. Изглежда, че се проявява, когато болестта прогресивно се влошава. Дори и да нямаме ставно заболяване като RA, може да развием синовит, ако взимаме участие в дейности, които включват повтарящи се движения или такива, които натоварват ставите.
Лечение на синовит: медикаментозни и нехирургични методи
Преди да разберем как се лекува синовит, трябва да имаме предвид, че е необходимо преди това да се консултираме с лекар, специалист в областта. Той може да предпише правилните лекарства, мазила, терапия или процедура. Противовъзпалителните лекарства обикновено биха помогнали за намаляване на болезнените симптоми, но те са само краткосрочно решение.
Основните биомеханични проблеми трябва да бъдат оценени, за да се насърчи дългосрочното здраве на ставите.
Мануалната терапия често се препоръчва за облекчаване на болки в ставите и възпаления. Тя помага да се освободи напрежението в ставната капсула, като създава повече пространство и намалява възпалителния процес. Освен това терапията цели да възстанови баланса в тялото, коригирайки неравномерното разпределение на тежестта, което може да предизвика допълнителни проблеми.
Остеопатът се фокусира върху дългосрочното подобрение, като се стреми да премахне факторите, които водят до наранявания или влошаване на състоянието. В началните етапи, когато възпалението е силно, се работи предимно с меките тъкани – мускули и сухожилия около засегнатата става, за да се намали налягането.
След това може да се приложат техники за мобилизация на съединителните тъкани като връзки и хрущяли, или за движение на ставата в нормалните граници, за да се ускори възстановяването. При по-сериозни случаи могат да се използват техники с по-голяма сила като HVT (високоскоростни манипулации), които често се асоциират със специфични „пукания“ в ставите.
Тези методи са ефективни при лечение на дисфункции, без да се налага да се отказваме от любимите си физически активности.
Профилактичното лечение с факторни или нефакторни терапии или редовното профилактично лечение ще помогне за намаляване на възпалението, предотвратяване на рецидиви, подобряване на функциите на ставата, облекчаване на болката, забавяне на прогресията на заболяването и поддържане на по-добро качество на живот. Това ще даде шанс на синовиалната мембрана да се върне към нормалното.
Превантивни мерки за избягване на синовит
Синовит, причинен от възпаление на ставите, е трудно да се предотврати. Независимо от това, той все още може да бъде сведен до минимум чрез спазване на здравословна диета, упражнения и редовни здравни прегледи. Междувременно някои съвети за предотвратяване на риска от синовит поради нараняване или травма са:
- Носене на подходящи предпазни средства за предотвратяване на мускулни наранявания по време на тренировка.
- Да се уверим, че нашият дом и работно място са свободни от предмети, в които може да се спънем.
- Винаги да се използва подходящо оборудване за достигане на високи обекти.
- Избягване на пренапрежение. Ако имаме затруднения при ходене или сме изложени на висок риск от падане, да обмислим използването на бастун или други помощни устройства.
Добра практика също би била това да избягваме прекомерни фитнес или силови тренировки, които могат да причинят синдром на претоварване (синдром, причинен от ангажиране с прекалено чести и тежки упражнения за продължителен период от време, което води до болка в тялото).
Ако извършваме такива, се препоръчва това да се случва под наблюдението на инструктор или да сме достатъчно запознати с правилния начин на изпълнение на тренировките.
Какви са възможните усложнения и как да ги избегнем?
Ако не се лекува, възпалението от синовит може трайно да увреди тъканта в нашата засегната става. Това е допълнителен риск, ако имаме хроничен синовит (синовит, който се повтаря често с течение на времето). Това може да затрудни използването на ставата ни и трайно да повлияе на обхвата ни на движение.
Заключение
Синовит е състояние, което може значително да повлияе на качеството на живот, особено ако не бъде диагностициран и лекуван своевременно. Той представлява възпаление на ставната обвивка, което често е придружено от болка, подуване и ограничена подвижност.
Причините могат да бъдат травми, инфекции или хронични заболявания като артрит. Лечението обикновено включва комбинация от почивка, противовъзпалителни медикаменти и физиотерапия, а при по-тежки случаи – и хирургична намеса.
Ранната намеса е ключова за предотвратяване на усложнения и възстановяване на нормалната функция на ставата. При правилен подход повечето пациенти могат да възвърнат пълноценната си двигателна активност.
Често задавани въпроси
Какво представлява синовитът?
Синовитът е възпаление на ставната обвивка (синовиума), което причинява болка, подуване и ограничена подвижност.
Какви са основните причини за синовит?
Основните причини включват автоимунни заболявания, травми, инфекции и прекомерно натоварване на ставите.
Как се лекува синовит?
Лечението включва противовъзпалителни медикаменти, почивка, физиотерапия и в някои случаи хирургична намеса.
Източници
- www.hss.edu. Synovitis
- Clinics in Podiatric Medicine and Surgery, 2002. Synovitis
- Pathinathan K et al. A case report on non-specific synovitis of the knee due to septic foreign body in the Hoffa fat pad causing diagnostic dilemma, 2021 Jun 18
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
В тази статия ще разгледаме кои са иновативните и кои – традиционните средства срещу ревматоиден артрит и доколко могат да помогнат.
В днешната статия ще разгледаме различните видове артрит и какви са начините да облекчим неприятните симптоми.
Каква е ролята на колаген за стави и как да стимулираме синтеза му, разберете в следващите редове.