Син чай – всичко, което трябва да знаете

Обновена: 21.02.2024|
Син чай.

Малко известният син чай привлича внимание с интересния си цвят, който се мени под влияние на pH-то на напитките, с които се смесва. Той обаче има и много ползи за здравето.

Част от многобройните свойства на синия чай ще разгледаме в тази статия.

 

Какво представлява синият чай?

Син чай наричаме билковата отвара, която се приготвя от цветовете на растението Clitoria ternatea, познато още като цвете на пеперудата, пеперуден грах, азиатски гълъбови крила, синьо зърно, синьо грахово зърно, граф на кордоф, грах Дарвин и др.

Чаят е кръстен на поразителния син цвят, който произвежда, когато се натопи в гореща вода. Цветът се дължи на естествените пигменти, присъстващи в цветята на пеперудения грах. Когато се добави киселинна съставка като лимонов сок, цветът се променя на лилав или розов.

Вкусът на необичайния син чай често бива описван като леко флорален с фини билкови нотки. Има специален аромат, който напомня на свежи цветя.

vitc 400 1
vitc 600 1
vitc 400 1
vitc 600 1

 

Произход и история

Синият чай произхожда от Югоизточна Азия –  Тайланд, Малайзия и Индонезия. Чаят се получава от цветовете на растението Clitoria ternatea, което е местно за тези региони.

В аюрведа и в традиционната тайландска медицина синият чай се използва за поддържане на цялостното здраве и благополучие. В допълнение към медицинските си приложения, синият чай има значително присъствие в кулинарни традиции на Югоизточна Азия.

Там той има и културно значение и често се включва в церемонии и празненства.

В Тайланд синият чай е символ на любов и вярност и се консумира на тайландските сватбени церемонии. Сервира се и като напитка за добре дошли на гостите.

Тъй като търсенето на натурални и билкови чайове продължава да расте, синият чай придобива международна популярност. Предлага се в различни форми – като сухи цветя, пакетчета чай и екстракти на прах, което го прави леснодостъпен за любителите на чай по целия свят.

 

Какви са употребите на растението?

Растението Clitoria ternatea има няколко основни употреби, на които ще отделим внимание.

 

Билков чай

 

Син чай.

 

Една от най-широките му употреби е под формата на билков чай. Има мек, земен вкус и често се консумира самостоятелно или в комбинация с други билки за подобрен вкус и допълнителни ползи за здравето.

 

Кулинарни употреби

Син чай се използва не само като топла или студена напитка, но и като естествен хранителен оцветител в различни кулинарни творения – десерти, смутита, коктейли и други ястия.

Готвачи и пекари често го използват, за да създават визуално привлекателни и естествено оцветени лакомства.

 

Продукти за грижа за кожата

Използва се и за грижа за кожата заради потенциалните си антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.

Включва се в продукти като кремове, лосиони и серуми, защото може да предпази кожата от увреждане заради замърсена околна среда и да намали възпалението.

 

Естествено багрило

Наситено синият цвят може да се извлече и използва като естествена боя за тъкани и текстил.

Това е един екологичен метод за боядисване, а цветът може да варира от светлосиньо до тъмносиньо, в зависимост от концентрацията и продължителността на боядисване.

 

Има ли полезни свойства?

 

Син чай.

 

Синият чай е известен със своите потенциални ползи за здравето.

 

Антиоксидантни и противовъзпалителни свойства

Синият чай има съдържание на антиоксиданти – флавоноиди и антоцианини, които имат защитна функция срещу оксидативен стрес и възпаление.

Смята се също, че чаят има противовъзпалителни свойства и съответно подпомага здравето на сърдечно-съдовата система.

 

Подобрено кръвообращение

Антоцианините, присъстващи в синия чай, заздравяват кръвоносните съдове и стимулират притока на кръв.

Доброто кръвообращение е от съществено значение за доставянето на кислород и хранителни вещества до сърцето и другите органи. Като насърчава оптималната циркулация, синият чай може да поддържа цялостната сърдечно-съдова функция.

 

Управление на холестерола

Високите нива на холестерол могат да допринесат за образуването на плаки в артериите и да увеличат риска от сърдечни заболявания.

Синият чай има благоприятен ефект върху нивата на холестерола. Като поддържа здравословните му нива, чаят може да помогне за намаляване на риска от сърдечно-съдови проблеми.

 

Здраве на храносмилането

Син чай често се използва за поддържане на здравето на храносмилането. Смята се, че има леки слабителни свойства и може да помогне при запек.

Освен това се смята, че успокоява храносмилателната система и помага за намаляване на стомашния дискомфорт и подуването на корема.

 

Диуретични свойства

Синият чай често се използва като диуретик, защото насърчава увеличеното производство на урина и изчистването на токсините от тялото.

Консумацията на син чай понякога се препоръчва в режими за детоксикация заради неговите потенциални диуретични и детоксикиращи свойства.

Този диуретичен ефект също така може да бъде полезен за хора с инфекции на пикочните пътища или отоци.

 

Памет и когнитивна функция

В системите на традиционната медицина, като например аюрведа, синият чай е широко разпространен заради ползите, които има за подобряване на паметта. Той стимулира когнитивната функция, фокуса и умствената яснота.

 

Подобрява зрението

Смята се, че синият чай има свойството да подпомага зрението и да укрепва очните съдове благодарение на съдържанието си на антиоксиданти и витамин A.

Той действа насърчаващо за здравословно кръвообращение, а то, от своя страна, е пряко свързано със снабдяването на очите с кислород и хранителни вещества, което поддържа цялостното им здраве и функция.

 

Здраве на косата и кожата

Син чай понякога се използва локално за поддържане здравето на косата и кожата. Високото съдържание на витамини A, B и C допринася за тези негови ползи.

Смята се, че консумацията на син чай насърчава растежа на косата, укрепва космените фоликули и подобрява цялостното състояние на скалпа.

Когато се прилага върху кожата, има анти-стареещи ефекти, с които можем да поддържаме младежки вид.

 

Управление на теглото

Синият чай е с ниско съдържание на калории и не съдържа кофеин, което го прави опция за здравословна напитка за тези, които следят теглото и приема си на калории.

Може да бъде задоволителна алтернатива на сладките напитки и да помогне за насърчаване на хидратацията и ситостта.

 

Безопасен ли е?

Консумацията на син чай като цяло е безопасна, но той може да взаимодейства с определени лекарства или да има противопоказания за определени здравословни състояния. Например може да повлияе на лекарства за кръвно налягане или такива, които имат диуретичен ефект.

Някои хора имат алергия към цветовете на пеперудения грах – основната съставка в синия чай.

Има ограничена информация относно безопасността на синия чай по време на бременност и кърмене.

Ако приемате лекарства, имате съмнение за алергия към син чай или очаквате дете, най-добре се консултирайте със здравен специалист, преди да започнете редовен прием.

Въпреки че синият чай предлага различни ползи за здравето, важно е да се консумира умерено като част от балансирана диета. Прекомерната консумация на всяка напитка, включително син чай, може да доведе до нежелани ефекти или да попречи на усвояването на хранителните вещества.

 

Как да си го приготвим?

 

Син чай.

 

Приготвянето на чаша син чай е лесно, а той може да се консумира както топъл, така и студен.

 

Необходими продукти:

  • 1 чаша (240 мл) вряща вода
  • 3–5 цвята син чай, 1 ч. л. сушени цветя или 1 пакетче чай
  • Подсладител по избор 
  • Сок от половин лайм или лимон (по желание)

 

Начин на приготвяне:

  1. Поставете изсушените цветя в чайник или топлоустойчив съд.
  2. Залейте с вряща вода.
  3. Оставете да престои 5 минути или докато водата придобие ярко син цвят.
  4. По желание подсладете със захар или мед на вкус. Можете също да добавите сок от лайм или лимон. Освен добавяне на остър вкус, това също понижава рН или нивото на киселинност на чая, променяйки цвета му от син на виолетов.

За да се насладите на освежаваща чаша син чай в горещ летен ден, просто оставете чая да изстине, прехвърлете го в чаша и добавете натрошен лед.

 

Заключение

Синият чай пленява хората с отличителния си цвят и разнообразните си ползи за здравето. Той произхожда от Югоизточна Азия и се използва в традиционната медицина и кулинарията.

Подпомага здравето на сърцето и мозъчната функция, подобрява храносмилането, засилва паметта и влияе благоприятно на зрението.

В ежедневието синият чай може да замести кафето и е страхотна напитка за хора, които спазват диета или режим, защото е нискокалоричен.

Какво представлява така наречения „син чай“?

Син чай е билков чай, който се приготвя от цветовете на растението Clitoria ternatea, познато още като цвете на пеперудата.

Откъде произхожда?

Произхожда от Югоизточна Азия –  Тайланд, Малайзия и Индонезия.

За какво се използва растението Clitoria ternatea?

Растението се използва в кулинарията и в народната медицина. Съставка е в някои продукти за грижа за кожата и понякога се ползва като естествено багрило за боядисване на тъкани и текстил.

Категории: Билки|Публикувана: 22.06.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Йоана Иванова
Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

3 Коментара

  1. Михаил 25.06.2023 at 22:24 - Отговор

    Здравословните му ползи са силно преувеличени. Имам много от тази гадост и се чудя какво да я правя. Който я иска, му я давам! Цената му е космическа, но пари не искам.

    • Жени 10.09.2023 at 0:32 - Отговор

      Здравейте!
      От къде я имате „тази гадост“ и защо не си я пиете? Познавам хора, които имат видими ползи от нея след като са пили от този чай само един месец. Аз смятам да си я потърся при първа възможност. Благодаря, че споделихте вашето мнение!

    • Радослав 01.01.2024 at 22:10 - Отговор

      Михаил,ако все още не си го подарил или хвърлил ми го прати!

Оставете коментар

Обновена: 21 февруари 2024 в 17:52 | Публикувана: 22 юни 2023 в 15:54 | Категория: Билки