Силиций – каква е неговата роля?
Силиций е необходим не само за формирането на клетъчната „архитектура“, която е в основата на скелетната система и съединителните тъкани, но е от съществено значение и за функционалната здравина и стабилност на тези тъкани. В следващите редове ще ви разкажем повече защо не бива да пренебрегваме неговия качествен прием.
Разтворимостта на силиция в естественото му състояние е много ниска, но когато се получава от растения, водорасли и лишеи, той става по-разтворим и бионаличен.
Има различни рецепти, които подобряват разтворимостта на силиций. Една от тях е да се стабилизира с морски колаген под формата на ортосилициева киселина.
Най-важното, което знаем за силиция, са доказателствата, събирани в продължение на 30 години, датиращи от откритията на изследователката Едит М. Карлисъл (Edith M. Carlisle) през 70-те години на миналия век, в които тя описва как липсата на силиций засяга костната маса.
С други думи силицият играе важна роля в образуването на костите и поддържането на съединителната тъкан.
Силицият също е от съществено значение за живота на растенията. Фитолитите са малки силициеви частици, които се произвеждат в клетките на някои растения. Тези частици имат способността да се съхраняват във вкаменелости, предоставяйки еволюционни доказателства, включително за взаимодействията между растенията и околната среда.
Предимства за човешкото тяло
Силицият е от ключово значение за човешкия организъм. Той присъства в клетките, които са отговорни за хрущялите и костите, в колагена, който е отговорен за еластичността на кожата, както и в съединителната тъкан, която защитава структурите на тялото.
Ниските нива на минерала в тялото могат да доведат до чупливи нокти или слаба коса, стрии по кожата или възпаление на опорно-двигателния апарат. Следователно поддържането на добри нива на силиций е от жизненоважно значение за функционирането на тялото.
Силиций за кожа, коса и нокти
Повишеното съдържание на силиций във фибрите на косъма може да доведе до намаляване на косопада и увеличаване на блясъка, като поддържа структурата и здравината на косъма. Нивата на минерала в организма имат отношение и към състоянието на ноктите, тъй като това е преобладаващ минерал в състава им. Чупливите нокти може да са признак за недостиг на силиций в организма.
Защо силицият влияе върху здравето на костите?
Силицият допринася за изграждането на костите и ставния хрущял, както и за образуването на съединителната тъкан. Насърчава процеса на калцификация на костите, благодарение на усвояването на калций и магнезий, подпомагайки минерализацията и възстановяването на костната тъкан, дори и при счупване.
Силицият е особено необходим във фазата на растеж, тъй като играе роля във формирането и укрепването на костите. След 10-годишна възраст нивото на силиций започва да намалява все повече и повече с напредването на възрастта.
Поради тази причина добавянето на силиций е полезно при наличие на остеопороза и артрит, но също така и при остеоартрит и други ревматични заболявания поради неговата роля в поддържане здравето на костите. Освен това поддържа мускулите еластични и сухожилията гъвкави, като в същото време защитава връзките и дава опора на хрущяла.
Когато нивата на силиция намалеят в нашето тяло, калцият, неговият антагонист, ще вземе надмощието и, отлагайки се по неправилен начин, ще причини втвърдяване на ставните части, което води до болка.
Силицият всъщност е в състояние да облекчи възпалителните състояния.
Не бива да пренебрегваме и способността му да стимулира имунната система.
Ролята на силиция в стареенето на тялото
Процесът на стареене на кожата се причинява от два основни механизма: вътрешен и външен. Вътрешното стареене е неизбежно с годините, което е свързано с различни физиологични промени в тялото, включително с намаляването на фибробластите и изтъняването на кръвоносните съдове, което също засяга производството и структурата на колагена.
Външното стареене е главно следствие от увреждането, причинено на нашата кожа от ултравиолетовото лъчение и други фактори на околната среда, както и от вредни навици като тютюнопушене, лоша хигиена, нездравословна диета. Тези фактори причиняват намаляване на колагена и еластина в кожата, както и нивата на силиций и хиалуронова киселина в съединителните тъкани.
Така кожата губи плътност и еластичност, което води до появата на бръчки.
От 21-годишна възраст количеството на колаген в кожата намалява с приблизително 1% годишно. Този процес на колагенова редукция става по-интензивен с напредване на възрастта, което води до загуба до 30% през първите години от менопаузата.
Силиций срещу алуминиева токсичност
Някои изследователи предполагат, че алуминиевата токсичност може да е свързана с патологията на болестта на Алцхаймер и други неврологични разстройства. При проучвания е установено, че силицият предотвратява натрупването на алуминий в мозъка. Смята се, че той се свързва с алуминия в храните и напитките, като по този начин намалява стомашно-чревната абсорбция на минерала.
Защита на артериалната тъкан
Атеросклерозата е състояние, характеризиращо се с образуване на плаки в артериите. Плака се образува, когато увредената артериална тъкан не е правилно възстановена, като по този начин позволява на белези, формирани от вътрешната й страна, на окислен холестерол и други материали да възпрепятстват нормалния кръвен поток.
Добавките със силиций могат да помогнат срещу развитие на атеросклероза, тъй като допринасят за укрепване на съединителната тъкан, намаляване на възпалението и поддържането на здравословен метаболизъм на мазнините. Силицият е жизненоважен структурен компонент на артериите. Но концентрацията на минерала в артериите намалява с възрастта, което най-вероятно увеличава риска от лезии и образуване на плаки.
Хранителни източници на силиций
Диетичният прием на силиций е между 20 и 50 мг/ден. Един от основните пътища на навлизане на минерала в тялото е от стомашно-чревния тракт, но усвояването му е силно повлияно от формата на поетия силиций.
Формата на силициев диоксид (компонентът, в който се намира силиций) присъства в храната, която идва от растения и има малка разтворимост, въпреки че около 41% от погълнатия силиций се абсорбира от твърда храна. Но абсорбцията изисква разлагането му на много по-малки разтворими вещества, като ортосилициева киселина.
Богати на силиций източници са:
- Питейна вода
- Пълнозърнести храни (ечемик, хмел, ориз)
- Бобови растения (грах, нахут, фъстъци)
- Плодове (банани, ядки)
- Зелени зеленчуци (целина, спанак, краставица, зеле)
- Морски дарове, особено миди
Растенията абсорбират ортосилициева киселина от почвата и я превръщат в полимеризиран силиций за механична и структурна опора. Това обяснява защо богатите на фибри храни като зърнени култури, овес, пшенични трици и зеленчуци имат висока концентрация на минерала. Небалансираната диета с ограничено количество зеленчуци, плодове и зърнени храни обикновено е с ниска концентрация на силиций.
Силицият в храната се разтваря от стомашната киселина в ортосилициева киселина, която се абсорбира директно през стомашната стена и червата в кръвта. По-ниската стомашна киселинност, независимо дали се дължи на заболяване или възраст, намалява способността ни да метаболизираме силиций от хранителни източници.
Рафинирането и обработката на храната, която премахва съдържащите силиций фибри, допринася за по-нисък хранителен прием на минерала. Освен това много от добавките, използвани в хранително-вкусовата промишленост, пречат на усвояването на силиций. Всъщност тези добавки могат да повишат стомашното рН.
Масовото повторно използване на почвите и прилагането на аквакултури минимизират основното снабдяване на растенията с ортосилициева киселина.
Като се имат предвид всички тези фактори, не е изненадващо, че добавките на силиций могат да бъдат полезни за пълноценна и балансирана диета. Те съдържат органичен силиций под формата на таблетки или емулсии.
Що се отнася до напитките, бирата, кафето и чаят съдържат добро количество силиций.
Предпазни мерки и странични ефекти
Няма известни странични ефекти от пероралното приемане на силициеви добавки.
Вдишването на силиций, особено в кристална форма, може да предизвика:
- Дихателни проблеми
- Силикоза – заболяване, причинено от натрупване на кристален силиций в белите дробове
- Повишен риск от туберкулоза
- Негативно влияние върху имунната система
- Неблагоприятни промени в бъбреците, сърцето и други органи
Следните симптоми или сериозни нежелани реакции след прием на силиций изискват спешна лекарска намеса:
- Сърдечни симптоми, които включват ускорен или учестен сърдечен ритъм, трептене в гърдите, задух и замаяност.
- Силно главоболие, объркване, неясна реч, тежка слабост, повръщане, загуба на координация, чувство на нестабилност.
- Тежка реакция на нервната система с много схванати мускули, висока температура, изпотяване, объркване, бърз или неравномерен сърдечен ритъм, треперене и замаяност.
- Сериозните очни симптоми включват замъглено виждане, тунелно виждане, болка или подуване на очите или виждане на ореоли около светлини.
Това не е пълен списък на всички странични ефекти или нежелани реакции, които могат да възникнат. При всякакви съмнения за реакция е важно да се свържем със специалист, най-често интернист и пулмолог.
Силицият, усвоен от храната, е безопасен по време на бременност. Но няма информация за безопасността на силициевите добавки по време на бременност или кърмене, затова ги избягвайте.
Заключение
Като цяло силицият е много важен минерал, който стимулира цялостното здраве и подобрява телесните функции. Трябва да се стремим да приемаме дневната си доза силиций чрез ефективни добавки и избор на здравословна храна.
Освен това е полезно да се уверим, че комбинираме този минерал с други хранителни вещества и витамини. Силицият носи още повече ползи на тялото, когато го смесим с други съединения, разбира се, след консултация със специалист.
Бъдете здрави!
Често задавани въпроси
Какво е силиций?
Силицият е химичен елемент със символа Si и атомен номер 14. Той е металоид, което означава, че има свойства както на метали, така и на неметали. Силицият е вторият най-разпространен елемент в земната кора, съставляващ около 27,7% от нейната маса, предимно под формата на силикати и силициев диоксид (пясък или кварц).
Как силицият допринася за здравето на костите?
Силицият играе жизненоважна роля в образуването и поддържането на костите и съединителната тъкан. Помага за минерализацията на костите чрез насърчаване на синтеза на колаген, който е от съществено значение за здравината и гъвкавостта на костите. Недостигът на силиций може да доведе до по-слаби кости и да повлияе на цялостното здраве на скелета.
Кои са най-разпространените форми на силиций, открити в природата?
Силицият се среща най-често в природата като силициев диоксид (SiO₂), известен също като кварц, и в силикатни минерали. Силициевият диоксид образува по-голямата част от пясъка, а силикатите присъстват в повечето видове скали, включително гранит и глина. Не се среща в чиста елементарна форма в природата поради високата си реактивност.
Източници
- Jugdaohsingh, R. et al. "Dietary silicon intake and absorption", ScienceDirect, The American Journal of Clinical Nutrition Volume 75, Issue 5, May 2002, Pages 887-893
- Life Extension Editorial Staff. "Silicon: Overlooked Trace Mineral", Scientifically reviewed by: Dr. Gary Gonzalez, MD, in August 2023
- MedicineNet. "Silicon", Medically Reviewed on 11/7/2022
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Еластин наричаме един от жизненоважните протеини в човешкото тяло, който отговаря за функционалността на органите.
Атеросклероза е едно от често срещаните заболявания. Причинява загуба на еластичност, стеснение и запушване на артериите. Развива се
Колаген – неговият полезен състав и ползи са известни на всички нас в най-общи линии. Но какво представлява,