Прохождане на бебе: наръчник за смели първи стъпки

Обновена: 11.03.2025|
прохождане на бебе

Прохождане на бебе е една от може би най-вълнуващите теми за всеки един родител с малко дете. В тази статия се спираме на най-важните аспекти на това постижение, включително на недобрите практики и различните митове за прохождането.

 

Прохождане на бебе: кога да го очакваме?

Така очакваното прохождане на бебе обикновено настъпва между 9 и 15 месеца. До 18 месеца повечето малки деца вече могат уверено да ходят, без да се държат за родителите си. Точният момент на прохождане зависи от мускулната сила и способността за баланс, както и от специфичния темперамент на детето.

 

Какъв е пътят на бебето до самото прохождане?

Всяко умение, което малчуганите научават, се основава на предишен урок, който са усвоили. Едва с постигане на комбинираното усилие от всички научени умения за използването на ръцете, краката и основните мускули те успяват да направят своите първи стъпки.

Пътят към прохождане на бебе започва с неговия стъпков рефлекс: явление, което продължава до около 2-месечна възраст.

Когато детето още няма достатъчно сили в крачетата, за да се придържа изправено, но родителят го повдигне под мишниците, то увисва надолу с краката и започва да натиска с крачета повърхността под себе си. Това визуално наподобява ходене и се нарича именно стъпков рефлекс.

Между 3 и 4 месеца бебето започва да добива контрол над врата си и се научава да държи главата си изправена. То започва да укрепва бавно мускулите, които в бъдеще ще използва, за да се преобръща, да седи, да пълзи и да ходи. В резултат на това започва да се избутва върху лакти и предмишници, докато е по корем, и изгражда сила в горната част на телцето си. Работи и върху координацията, като плъзга предмети и хваща нещата, които биват поставени в ръчичките му.

В 5-тия месец при хващане под мишниците детето вече може да подскача нагоре-надолу и да балансира върху бедрата на родителите си. Това често става любимо негово занимание. Следващият етап от прохождане на бебе е около 6 месеца, когато то започва само да хваща и държи предмети, както и да се преобръща в двете посоки и да се избутва с ръчички, докато е по корем.

В последвалите месеци малчуганът ще се научи да седи без опора, както и да пълзи. Той започва да се изправя и до първия си рожден ден вече дори може да прави стъпки, като се държи за мебели и други обекти. Към този момент всички важни физически движения са отработени и моментът на прохождане зависи от увереността на детенцето и намирането на добрия баланс.

 

Какви могат да са причините за късно прохождане на бебе?

Първите крачки най-често се случват между 10 и 14 месеца, но има и случаи на по-късно прохождане на бебе, например около 18-тия месец. Важно е родителите да не сравняват детето си с останалите и да не се притесняват излишно.

По-късното прохождане не е знак на проблеми в развитието.

То може да бъде свързан с множество фактори като например генетиката. Децата на родители, които са проходили по-късно, могат да имат подобно преживяване. При преждевременно родените също е често срещано прохождането да се забави.

Бебетата с по-спокоен и предпазлив темперамент са склонни да изчакат правилния момент, когато се чувстват напълно сигурни в способностите си за разлика от малчуганите, които са по-невъздържани и любопитни. Прекарването на по-малко време по корем също може да забави процеса, защото води до по-бавно развиване на мускулите на торса и краката.

 

Защо проходилките и коланите за прохождане не са добри варианти?

 

Прохождане на бебе у дома

 

Проходилките често се възприемат като помощно средство за по-бързо прохождане на бебе, но се оказва, че всъщност могат да забавят този процес и дори да представляват риск за развитието.

Една от основните причини е, че проходилката не позволява на бебето да тренира правилно мускулите на краката, таза и торса, които са ключови за стабилното прохождане.

Прекомерната употреба дори може да намали желанието и хъса на малките да се учат да балансират самостоятелно. Тя елиминира и ценния естествен процес на опити и грешки, който включва изправяне, балансиране, падане и нови опити. Тези неща са важни за изграждането на увереност и стабилност при ходенето.

Проходилката е свързана и с риск от развиване на неправилна походка, тъй като малките свикват да се движат чрез отблъскване със стъпалата и ходене на пръсти. В някои случаи тя може и да повиши опасността от инциденти, защото увеличава скоростта на движение. В някои страни като Канада проходилките са забранени именно по тази причина.

Друг метод, който търпи доста критики, особено от страна на рехабилитаторите и ортопедите, е така наречения колан за прохождане на бебе. Подобно на проходилката и това средство може по-скоро да забави и затрудни естествения процес на учене. Той упражнява допълнителен натиск върху ставите и мускулите, което повишава риска от неправилно развитие на тазобедрените стави и гръбначния стълб, тъй като бебето все още не е готово да носи тежестта си по този начин.

Неприятните последствия включват увреждания и неправилна стойка, трудности с подвижността и координацията и риск от наранявания.

Използването на колан за прохождане на бебе увеличава риска от падания, тъй като не позволява на детето да се контролира по естествен начин. При неочаквано падане то може да се нарани, като се изправи или се опита да се задържи в неправилна поза.

Вместо да използват тези неефективни средства родителите могат да окуражават децата да развиват двигателните си умения по естествен начин, като ги ангажират с дейности, които надграждат придобитите до момента умения. Добри помощници в това са игрите на пода, използването на стабилни мебели за опора на бебето и насърчаването му да бута количка или други подходящи обекти.

 

Упражнения за прохождане на бебе

 

Прохождане на бебе, пълзене

 

Естествено е за родителя да иска да е от помощ за своето дете, особено когато се касае за усвояване на едно от най-важните умения: ходенето. За да постигнат това, те могат да планират изпълняване на различни упражнения за прохождане на бебе.

Мотивация за детето да се движи

В периода на пълзене могат да се измислят креативни начини за насърчаване на движението. Използването на играчки, които се държат извън обсега на детето, е един страхотен метод. Друга идея е играта на лов на съкровища, при която родителят поставя различни играчки и цели за достигане из пространството. След това започва търсене и събиране.

Ако бебето е по-напреднало, могат да се поставят интересни предмети на една идея по-високо например върху възглавници на дивана. Това ще е мотивация за катерете и протягане и може да засили мускулите на краката и ръцете.

Използване на детска табуретка или столче

Това е едно от най-добрите упражнения за прохождане на бебе. Нужно е обаче детето да може да сяда само без помощ.

За целта:

  1. Накарайте малчугана да седне на ниско столче по начин, по който гърбът му да няма опора.
  2. Уверете се, че краката на детето докосват пода и с тях то може да го натиска с колене и бедра под ъгъл от 90 градуса.
  3. Когато позицията е идеална, помолете малкото да вземе играчка от пода и след това да седне на столчето.
  4. Премествайте малко играчката така, че да се увеличи обхвата и да се укрепят различни мускули.

 

Изпълняването на такава дейност укрепва мускулите на краката, гърба и раменете. Освен това помага на децата да се научат да позиционират по правилен начин краката си спрямо тялото така, че да могат да издържат тежестта си.

Използване на опора

 

Прохождане на бебе с опора мебели

 

Напълно естествено е в един момент детето да започне да използва различни мебели за опора, защото още няма нужната сигурност в уменията си за придвижване. Родителят може да го насърчи да ходи, докато се държи за нещо на неговата височина. В началото възрастният може също да го подкрепя с ръка за баланс, а по-късно да му даде шанс да опита и само. Често децата дори сами пускат подкрепящата ги ръка.

Ако бебето има възможност да достигне някои ниски шкафове или рафтове, това може да бъде чудесна опора. Диван, столче или масичка са други възможни опции.

Важно е не само обектът да е на правилната височина, но и да е достатъчно здрав, за да не се преобърне. Задължително е и да се осигури среда от меки повърхности от подложки, възглавници или постелки, за да не се нарани детето, ако падне.

Разходката в обезопасен коридор може да е добър вариант, който дава шанс на детето да се движи свободно, да се хваща за различни места по стените и да развива уменията си за баланс. Тесните пространства осигуряват допълнителна сигурност.

Бутане на количка

Играчките за бутане са чудесен начин децата да придобият независимост и да се забавляват, докато все още се учат на баланс и координация.

Родителят може да постави интересни цели за постигане като например „пазаруване“ на продукти из къщата с мини количка. Могат да се поставят малки препятствия като меки играчки и възглавнички, които детето да избягва чрез преместване на количката напред и назад. Това е изключително полезно за развиване на добра ориентация в пространството и подобряване на равновесието.

 

Заключение

 

Прохождане на бебе, щастлив баща

 

Прохождане на бебе е един от най-ключовите моменти в развитието на мъника. За да се подпомогне този процес, има различни упражнения за прохождане на бебе, които стимулират любопитството и в същото време подобряват нужните умения. Важно е обаче да се разчита на естествени методи вместо на вредни помощни средства като проходилки и колани за прохождане. Те могат по-скоро да затруднят детето в усвояването на нови способности и дори да се отразят негативно върху походката и други аспекти на здравето.

 

Често задавани въпроси

Прохождане на бебе: на каква възраст се случва?

Първите крачки най-често се случват между 10 и 14 месеца, но има и случаи на по-късно прохождане на бебе например около 18-тия месец.

Защо използването на проходилка и колан за прохождане на бебе е вредно?

Те не позволяват на бебето да тренира правилно мускулите на краката, таза и торса. Освен това носят висок риск от нараняване и могат дори да доведат до неправилна стойка и неправилно развитие на тазобедрените стави и гръбначния стълб.

Знак на забавено развитие ли е наблюдаването на късно прохождане на бебе?

По-късното прохождане не е знак на проблеми с развитието.

Категории: Бременност и грижа за бебето|Публикувана: 11.03.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар