Активна гимнастика за бебе

Обновена: 30.12.2024|
активна гимнастика за бебе

Активна гимнастика за бебе се препоръчва да се прави в продължителност от 30 минути на ден. Тя е полезна от гледна точка на двигателната култура, когнитивни позитиви и по-весело детенце. Активна гимнастика за бебе обикновено трябва да се извършва, когато мъничето е в добро настроение и би участвало в нея с желание, тъй като ако е насила, те ще подходят негативно към изпълнението и занапред.

Какво е активна гимнастика за бебе?

Активна гимнастика за бебе подпомага цялостното физическо развитие и рефлексите на малките, като същевременно укрепва тяхното здраве, мускули, баланс и когнитивни способности. Има различни упражнения, но е важно да избираме подходящите спрямо възрастта на детето. Може да се консултираме с педиатър, ако имаме притеснения или несигурност за изпълнението на упражненията.

 

Дори за бебетата движението е от голямо значение. То помага за изграждането на стабилна основа за тяхното развитие както през детството, така и в бъдеще.

Деца, които овладяват добри двигателни умения от ранна възраст, по-често остават физически активни и в зряла такава. Освен това редовната физическа активност води до по-добър сън, по-малко раздразнителност и съответно до по-щастливо бебе.

 

На каква възраст може да започне да се практикува?

 

Активна гимнастика за бебе на постелка.

 

Можем да започнем активна гимнастика за бебе, когато то е на около месец. Тогава тя ще се състои от практики, които на пръв поглед може да не се интерпретират като “упражнения“ от родителите, но всъщност са доста важни.

Те биват обръщане на бебенцето по корем, гръб, галене и леки масажи. През това време може да даваме свобода на бебето да се движи активно. Подходящи моменти за тези практики са смяната на памперси или къпането. В единия случай крачетата се сгъват, разгъват и повдигат, в другия – го завъртаме и галим, като то отново има поле за свободно движение, плюс по-силен контакт с родителя.

Важно е да изпълняваме активната гимнастика за бебе, за да има резултат, но да не прекаляваме с нея. Също така е важно да му го представим под формата на забавна игра.

 

Какви са ползите от активна гимнастика за бебе?

 

Активна гимнастика за бебе - фитнес.

 

Активна гимнастика за бебе може да бъде правена с помощ от родителя или така наречения бебешки фитнес. Това са специални постелки, върху които има арка, от която често висят различни играчки. Има и друг вариант, който е постелка с поставени на нея играчки, но тук трябва да се съобразим с големината на играчките, които поставяме върху постелката, за да се избегне опасността от поглъщането им.

Ето и предимствата от активна гимнастика за бебе с бебешки фитнес.

1. Стимулира сетивата на бебето

По-горе споменатите уреди за активна гимнастика за бебе използват контрастни цветове, за да привлекат вниманието на мъничето. Дръзките шарки стимулират визуалното развитие. Черно-белите дизайни обикновено също са популярен избор, защото са контрастни нюанси, които са сред първите шарки, които бебетата ще забележат.

Бебето ще усъвършенства слуховите си умения, докато слуша звуците, които играчките издават, когато дрънчат, стискат, дърпат или ритат. Бебешкият фитнес осигурява сензорна стимулация с разнообразни текстури, които се чувстват уникални и интересни за малките пръстчета.

2. Осигурява интересно развлечение в ежедневието им

През първите седмици у дома бебето е обгрижвано внимателно – с повиване, гушкане и т.н. Но скоро то ще има нужда от повече, за да ги забавляваме и задоволяваме нуждите им. Бебешкият фитнес е вълнуващо и забавно развлечение, което позволява на мъничето да подобри развитието си, като в същото време си играе и забавлява.

Освен това дори този вид активна гимнастика за бебе дава шанс на родителите да общуват с него. Подобни конструкции осигуряват забавно развлечение за дечицата, когато в същото време родителите имат нужда от нещо, което да забавлява бебето за кратък период от време, докато се занимават със задачи.

Разбира се, не трябва да го оставяме така без надзор или за много дълго време.

3. Стимулира когнитивното развитие

 

Активна гимнастика за бебе - игра.

 

Освен че развиват сетивата и двигателните умения на бебето, фитнесът за игра помага и за интелектуалното развитие. Той илюстрира причина и следствие и засилва знанията за модели, цветове, форми, звуци, въображение и себеоткриване. Този тип играчки са жизненоважни за когнитивното развитие на бебето.

Когато родителите и лицата, които се грижат за бебето, използват фитнеса, за да стимулират езика и комуникацията, това също може да е от полза за умственото развитие.

Те също подхранват естествено вродено любопитство, което ще бъде от решаващо значение за решаването на проблеми и критичното мислене през целия им живот.

4. Насърчава свободата и движението

Не след дълго започва да се забелязва как бебето става все по-активно и спи по-малко. Както всеки голям човек, бебетата също имат нужда от свобода на движенията, упражнявайки своята независимост. Уредите за активна гимнастика за бебе ни осигуряват безопасно място, където да оставим бебето си да рита, да се върти и търкаля. Насърчава активност, която е еквивалентна на упражнения за кърмачета.

Освен това им дава свободата да правят избор и да упражняват енергията си отделно от другите.

Това е от първостепенно значение, за да помогнем на бебето да расте уверено и сигурно, без да зависи изключително от родителите си.

 

Какво трябва да знаем преди изпълняване на активна гимнастика за бебе?

 

Активна гимнастика за бебе на легло.

 

Преди за започнем да изпълняваме активна гимнастика за бебе, трябва да се съобразим с няколко фактора. Не трябва да я правим насила, а когато е весело и в добро настроение. Разбираемо, не трябва да се практикува и когато точно сме го нахранили, а поне 40 минути след това. Същото важи и за храненето след това – поне след 30 минути.

Друг важен фактор е това да се съобразим с крехката му възраст и да не прекаляваме със сложността и интензивността на активната гимнастика за бебе. Тя не трябва да се прави и когато то е болно или изморено – тогава се препоръчват сън и почивка. Тъй като при изпълнението на активна гимнастика за бебе, то често е леко облечено или по памперс, за да му е възможно най-комфортно изпълнението на упражненията, е важно стаята да е на подходяща температура (към 22 градуса).

 

Упражнения за активна гимнастика за бебе

 

Активна гимнастика за бебе - упражнение.

 

Много нови родители се чудят какви физически активности могат да извършват заедно с бебетата си. Ето няколко прости упражнения за активна гимнастика за бебе, които са подходящи за деца на възраст от 0 до 3 месеца.

НОМЕР УПРАЖНЕНИЕ
1 Полагаме бебето по гръб и нежно го масажираме по ръчичките, крачетата и коремчето.
2 Обръщаме го по корем и галим гръбчето и дупето му. Поставянето на бебето в подобна позиция ще стимулира опитите му за вдигане на главичката, а след време и самостоятелното обръщане.
3 Поставяме бебето по гръб и внимателно притискаме средата на дланта му с пръст. Това ще предизвика отваряне на устата му и напрягане на мускулите на ръцете и раменете.
4 Поставяме пръстите си в дланите на детето. То ще се хване за тях и инстинктивно ще се опита да повдигне горната част на тялото и главичката си.
5 Една от най-популярните практики за активна гимнастика за бебе е да сгъваме и разгъваме крачетата му. Първо може да направим това с едното краче, а след това с двете заедно. Упражнението обикновено се повтаря около 5-6 пъти. Не трябва да забравяме и да погалим коремчето му, тъй като лекият масаж може да бъде от полза при колики.
6 Обръщаме бебето по корем и поставяме ръката си на стъпалата му. То ще използва дланта ни за опора и ще се опита да се изтласка и да пълзи напред, което е началото на умението за пълзене.
7 Когато детето започне да прави първите си опити за прохождане, може да се фокусираме вече и към баланса му. Докато го поддържаме, го поставяме в нестабилна позиция. Това ще го насърчи да активира мускулите си, за да запази равновесие, което ще подобри силата и двигателните му умения.
8 Издърпването на бебето в седнало положение е още един ефективен начин за укрепване на мускулите на раменете и корема. Това упражнение е особено полезно, когато детето започне да прави своите първи опити да седи самостоятелно.

 

Заключение

Практикуването на активна гимнастика за бебе е начин, по който можем да подсилим двигателните умения на мъничето. Още наричани бебешки фитнеси, тези играчки също допринасят за развитието на бебето, тъй като развиват когнитивните му способности, позволява свобода на движението, стимулира сетивата и му носи радост.

Има фактори, с които трябва да се съобразим преди изпълнение на активна гимнастика за бебе, например стайната температура, състоянието, хранителния му график и други.

 

Често задавани въпроси

Каква е препоръчителната продължителност на активната гимнастика за бебета?

Препоръчителната продължителност на активната гимнастика за бебета е 30 минути на ден.

На каква възраст може да започне активната гимнастика за бебета?

Активната гимнастика може да започне, когато бебето е на около един месец.

Какви ползи носи активната гимнастика за бебето?

Активната гимнастика подпомага физическото развитие, укрепва мускулите, подобрява баланса и когнитивните способности, и води до по-добър сън и по-малко раздразнителност.

Категории: Бременност и грижа за бебето|Публикувана: 30.12.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

f624b8278ab099367517070468e42a1b?s=96&d=mm&r=g

Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Свързани публикации

Оставете коментар