Пресбиопия – какво е и има ли ефективно лечение?
Пресбиопия е здравословно състояние, при което бавно и постепенно се губи способността да виждаме обекти близо до очите ни. Думата идва от гръцки и накратко означава „старо око“. Това е характерното далекогледство, което се появява при повечето хора на средна възраст и след това.
Поради естественото втвърдяване на лещата пресбиопията няма лечение. Има обаче някои начини, чрез които да намалим дискомфорта и да виждаме добре отново. Най-често хората в напреднала възраст прибягват до коригиращи очила, които да облекчат дискомфорта и да им позволят да извършват ежедневните си активности и навици.
Състоянието се споменава още от Аристотел, което показва колко нормално е това очно затруднение за хората след определена възраст.
Какво е пресбиопия и как се проявява?
Лещата в предната част на окото променя формата си, за да промени ъгъла на светлината, която влиза в него. По този начин образите достигат под правилен ъгъл до ретината и така ги виждаме. При младите хора тази леща е мека и лесно изменя формата си в зависимост от това къде се намира обектът, върху който искаме да се фокусираме. Това позволява да виждаме също толкова добре далечни и близки предмети.
С напредването на възрастта тази важна за зрението леща загубва своята гъвкавост. С втвърдяването на лещата постепенно се намалява способността на окото да променя формата си и съответно да измества качествено фокуса. Поради това правилното фокусиране на близки предмети започва да намалява с времето.
Смята се, че около 25% от населението на света има пресбиопия.
Основни симптоми на пресбиопия
Хората с пресбиопия започват да забелязват замъгляване на зрението по време на четене, шиене, писане или други дейности, които изискват фокусиране на по-дребни предмети, които се намират близо до очите ни.
Първите симптоми хората обикновено забелязват при опит да прочетат етикет на продукт, при който шрифтът е много дребен. С този проблем се сблъскваме при желание например да четем по-стари книги с дребен шрифт или някои вестници. Типично за хората с пресбиопия е да държат обекта на по-голямо разстояние, което им позволява да го видят чисто.
Интересно за пресбиопията е, че тя се „подобрява“ на силна дневна светлина. Това се получава, тъй като зеницата значително се смалява и ъгълът на рефракцията (пречупването) на светлината вътре в окото се доближава до правилния. Поради това близкият фокус е особено затруднен привечер и на слаба изкуствена светлина.
Подобно на дневната светлина работят и специалните капки за очи при пресбиопия, свивайки зеницата.
Пресбиопията може да донесе и други симптоми, които са непряко свързани с липсата на близък фокус, например:
- Главоболие
- Напрягане на очите
- Сухота в очите
Това допълнително подчертава важността от правилна диагностика и корекция на зрението.
Причини и рискови фактори за развитие на пресбиопия
Основният рисков фактор за развитие на пресбиопия е напредването на възрастта, върху което никой от нас няма контрол. Това не означава обаче, че състоянието ще се появи със сигурност при всеки човек над 40 години. При различните хора се наблюдава различна степен на заболяването, докато някои от нас успяват да запазят младежкото си зрение до напреднала възраст.
При някои хора е възможно пресбиопия да се развие и преждевременно преди навършването на 40 години. В тези случаи е добре да се изследваме за други заболявания, които биха могли да причинят бавното влошаване на зрението.
Има някои рискови фактори за това състояние, които трябва да имаме предвид:
- Желязодефицитна анемия, тъй като при намаленото количеството на еритроцити и съответно на кислород страдат тъканите, включително и тези на очите.
- Заболявания на сърдечно-съдовата система също влияят на кислородната доставка.
- Диабет, инсулинова резистентност или друг проблем, свързан с нарушено регулиране на кръвната захар.
- Далекогледство е друга причина, която може да се появи сравнително рано.
- Множествена склероза поради засягане на нервната система.
- Невромускулни заболявания като миастения гравис.
- Травми, наранявания и физически увреждания на очите.
- Проблеми с кръвооросяването, които ускоряват увреждането на лещата и ретината.
- Пресбиопия се забелязва по-често при жени, като причините за това се търсят в хормоналните колебания след менопаузата.
Има и някои видове медикаменти, които може да увеличат риска от развитието на пресбиопия. Повишаване на риска се наблюдава при редовен прием на:
- Медикаменти против тревожност и депресия
- Антихистамини
- Антипсихотици
- Диуретици
Прекомерната употреба на алкохол може също да е предпоставка за поява на пресбиопия и други заболявания на очите.
Как се поставя диагнозата?
Ако забелязвате основните симптоми на пресбиопията, препоръчително е да се консултирате с очен специалист. Забавянето на консултацията няма да навреди сериозно на здравето, но състоянието ще прогресира и ще носи все повече дискомфорт при извършване на ежедневни действия. Загуба на близкия фокус може да се появи по други причини освен пресбиопия и е препоръчително да се обърнем към лекар при промяна в зрението, за да получим правилна диагноза.
Очният преглед е стандартен – извършва се с помощта на специална апаратура, която се управлява от очния специалист, т.нар. офталмолог. Изследва се ъгълът на рефракция в окото и общото здраве на очите. Обикновено се поставят капки за очи, които разширяват зеницата, за да може специалистът да забележи потенциални промени в устройството на органа.
След употребата на тези капки е вероятно зрението да е нарушено за следващите 12 до 24 часа, особено при фокусиране на близки обекти.
Препоръчително е около 40-ата годишнина да прегледаме очите си дори ако нямаме характерните за пресбиопия симптоми. Подобен преглед може да открие и други заболявания на очите в ранен стадий, което да направи лекуването им възможно и по-ефикасно.
Лечение на пресбиопия: опции и методи
Пресбиопия не може да се излекува с помощта на домашни средства и методи. За да се коригира този проблем, може да се подложим на специфична операция на очите. Този подход не е често срещан, тъй като заболяването е прогресивно и подобна еднократна интервенция не може да коригира за дълго проблема.
Съществуват обаче медикаменти, които биха могли да коригират пресбиопията. Те представляват специални капки за очи, които свиват зеницата и по този начин променят ъгъла, под който светлината влиза в окото.
Капките трябва да се прилагат по няколко пъти на ден и за някои хора този вариант е по-сложен от използването на обикновени очила.
По-лесен и достъпен начин да коригираме зрението е с помощта на очила или контактни лещи. Повечето хора с лека до средна пресбиопия използват специални очила, които да им помогнат да виждат по време на някои специфични дейности като четене и шиене. Не е задължително да носим очилата през цялото време, но те може да ни помогнат да изпълняваме ежедневните си задължения без дискомфорт.
Ако единственият проблем на очите ни е пресбиопията, се препоръчва да използваме очила за четене. Тях може да си закупим без специална рецепта от доктор, но за това е нужно да знаем колко висок е диоптърът, като предварително отидем на лекарски преглед.
Очила за коригиране на пресбиопия се откриват дори в магазини, които не са специализирани оптики. В някои случаи обаче е редно да се обърнем към специализиран магазин за целта.
При някои по-сложни случаи като например пресбиопия в комбинация с астигматизъм, далекогледство или друго изменение на очите е нужно да използваме по-специални очила. Обикновено те се изработват за нашия индивидуален случай.
Заключение
Пресбиопията е естествено здравословно състояние, от което страдат много хора над 40 и 50 години. То се коригира лесно с помощта на очила за четене, но има и някои други опции за хората, които страдат от този тип късогледство. Възможно е да се подложим на операция или да използваме специални медикаментозни капки за облекчаване на пресбиопията и възвръщане на близкия фокус. Повечето хора обаче прибягват до коригиращи очила или контактни лещи.
Често задавани въпроси
Какво представлява пресбиопията?
Далекогледството е често срещано състояние при преминаване на определена възраст. Това наричаме пресбиопия. При повечето хора този проблем причинява дискомфорт при четене и се появява нужда от очила, които да коригират зрението. Пресбиопията се дължи на втвърдяване на лещата на окото. Няма начин да предотвратим състоянието.
Защо се появява пресбиопия?
С втвърдяването на лещата постепенно се намалява способността на окото да променя формата си и съответно да измества качествено фокуса. Поради това правилното фокусиране на близки предмети започва да намалява с времето.
Какъв е основният рисков фактор?
Основният рисков фактор за развитие на пресбиопия е напредването на възрастта, върху което никой от нас няма контрол. Това не означава обаче, че състоянието ще се появи със сигурност при всеки човек над 40 години. При различните хора се наблюдава различна степен на заболяването.
Можем ли да излекуваме пресбиопия?
Пресбиопия не може да се излекува с помощта на домашни средства и методи. За да се коригира напълно този проблем, се нуждаем от специфична операция на очите. Съществуват обаче медикаменти, които биха могли да коригират пресбиопията. Те представляват специални капки за очи, които свиват зеницата и по този начин променят ъгъла, под който светлината влиза в окото.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
За парене в очите отговорни могат да са множество фактори – външни обстоятелства, като частици във въздуха, бактерии, влиянието на компютър, но и различни видове заболявания.
При възникване на сърбеж в очите обикновено става въпрос за алергична реакция, но има методи за облекчаването му.
Състоянието, при което сълзите не осигуряват адекватна хидратация и защита на очите, е известно като синдром на сухото