Мирта – ароматна билка с богата история

Обновена: 03.07.2024|
Мирта.

Мирта е билка с богата история. Растението е ценено не само заради красотата, но и заради уникалния си аромат и културно значение. Неговите ароматни свойства и ползи за здравето са го направили популярна съставка в парфюмерията, билковите лекарства и кулинарните гозби.

 

Ботаническо описание на растението мирта

Мирта (Myrtus communis) е растение от семейство Миртови. То представлява малък вечнозелен храст или малко дърво, което е местно за Южна Европа, Северна Африка и части от Азия. Често се среща в скалисти крайбрежни райони. Може да се отглежда и като декоративно растение в различни части на света.

 

Обикновено расте на височина от 1-5 метра, но може да се подрязва и оформя в жив плет или декоративни топиари.

Растението цъфти от началото на пролетта до лятото. Цветовете му са единични, бели и имат звездовидна форма с пет венчелистчета. Листата са тъмнозелени, с форма на копие. Излъчват приятен аромат, когато са смачкани.

Плодовете са дребни, ягодовидни и топчести. В началото са зелени, но узряват до тъмнолилаво-черен цвят. Имат леко сладък и остър вкус и могат да се използват в конфитюри и ликьори.

 

Основен състав, извличане и характеристики

 

Мирта.

 

Листата, цветовете и плодовете на мирта съдържат етерични масла, които са отговорни за характерния аромат на растението.

Преобладаващите съединения в етеричното масло включват α-пинен, 1,8-цинеол (евкалиптол), миртенол, лимонен, линалол и различни други терпени и алкохоли.

То се извлича предимно от нейните цветя, листа и клони.

Процесът на екстракция обикновено включва парна дестилация, при която високотемпературна пара преминава през растителния материал. Парата носи летливите етерични масла със себе си. След това тя се охлажда и кондензира, отделяйки етеричното масло от водата.

Етеричното масло от мирта има свеж, сладък и леко камфорен аромат и бледожълт или бистър цвят. Често се описва като тревист и ободряващ.

Листата на растението се използват в средиземноморската кухня за овкусяване на ястия и напитки. Те могат да се използват както в прясна, така и в изсушена форма.

 

Символика

В древногръцката митология и римската традиция мирта се свързва с Афродита (Венера в римската митология), богинята на любовта и красотата. Смята се, че то дарява безсмъртие и вечна красота на тези, които го използват.

И до днес мирта се използва в сватбени церемонии, като булките носят венци или букети от мирта.

Освен това е част от някои еврейски традиции.

В юдаизма миртовите клонки са един от четирите вида, използвани по време на празника Сукот, за да представят различни аспекти на живота, като те са символ на мира.

Вечнозеленото растение се асоциира още с прераждане и регенерация.

 

Как да използваме мирта в билколечението?

 

Мирта.

 

Миртата се използва в билковата медицина заради потенциалните си ползи за здравето, особено в традиционните и народни лекарства.

Често се употребява под формата на ароматно етерично масло в ароматерапията заради своя успокояващ и ободряващ аромат.

Може да се прилага локално върху кожата за облекчаване на кожни заболявания, акне и леки рани, тъй като е добър антисептик. Разредете етерично масло с носещо масло преди нанасяне.

Има добро действие и по отношение на респираторното здраве, особено при вдишването на неговите пари. Чаят от мирта пък се използва за лекуване на заболявания като бронхит и астма например.

Листата и плодовете понякога се използват в инфузии и тинктури за поддържане на здравето на храносмилането.

Миртата често се използва в комбинация с други билки за създаване на билкови лекарства за различни здравословни проблеми. Например, може да се комбинира с мащерка и женско биле за респираторно здраве.

 

Ползи

 

Мирта.

 

Мирта е известна с потенциалните си ползи за здравето, много от които са признати в практиките на традиционната и билкова медицина. Ще разгледаме някои от тях.

Респираторно здраве

Често се използва за облекчаване на симптомите на кашлица, настинки и респираторни инфекции. Има бронходилататорни свойства, които могат да бъдат полезни за хора с астма или бронхиални проблеми.

Вдишването с пара е особено полезно, като за целта се сварява вода, добавят се няколко капки етерично масло от мирта и се вдишва. Това облекчава задръстването на дихателните пътища и дискомфорта.

Антибактериално действие

Антибактериалните и антимикробни свойства на етеричното масло могат да помогнат за предпазване от бактериални и гъбични инфекции.

Здраве на кожата

Маслото от мирта се използва в козметиката и продуктите за грижа за кожата заради свойството си да предотвратява и противодейства на акнето, както и да минимализира появата на пори. Маслото от мирта може да помогне за почистване и тонизиране на кожата.

Антиоксидантни свойства

Мирта съдържа съединения като кверцетин имирицетин, които имат антиоксидантни свойства. Тези антиоксиданти помагат за защитата на клетките на тялото от оксидативно увреждане и поддържат цялостното здраве.

Храносмилателно здраве

Листата и плодовете на мирта са полезни при лошо храносмилане и стомашно-чревен дискомфорт.

Противовъзпалителни ефекти

Миртата има потенциални противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за намаляване на възпалението и свързаните с него здравословни проблеми.

Релаксация и намаляване на стреса

Етеричното масло от мирта се използва в ароматерапията, защото може да насърчи релаксацията, да намали стреса и да облекчи тревожността, когато се разпръсне или вдиша.

Потенциал за управление на диабета

Някои проучвания показват, че може да помогне за контролиране на нивата на кръвната захар и така да бъде полезна за хора с диабет. Въпреки това са необходими повече изследвания, за да се потвърди доколко това е ефективно.

Стомашно-чревно здраве

Листата и плодовете на растението традиционно се използват за поддържане на стомашно-чревното здраве. Те могат да помогнат при диария и стомашен дискомфорт.

Менструално здраве

Може да се използва в някои традиционни лекарства за облекчаване на менструални спазми и дискомфорт.

 

Предпазни мерки при употреба и противопоказания

Преди да използвате мирта или нейното етерично масло за медицински цели, важно е да се консултирате със здравен специалист или билкар, особено ако имате някакви основни здравословни проблеми, бременна сте или кърмите.

Някои хора може да са алергични, така че е препоръчително да направите тест с пластир, ако планирате да използвате етерично масло или други продукти на базата на мирта локално. Това е особено важно за тези с анамнеза за алергии към растения или етерични масла.

Когато използвате етерични масла, винаги ги разреждайте с носещо масло. Неразредени, те могат да причинят дразнене на кожата или алергични реакции.

Препоръчителното съотношение на разреждане обикновено е 1-2% етерично масло от мирта към носещо масло.

Бременните и кърмещите жени трябва да използват мирта с повишено внимание, защото има ограничени изследвания за нейната безопасност в такива случаи.

Билката може да взаимодейства с определени лекарства, особено такива за диабет или друго здравословно състояние.

Както при всеки билков лек, важно е да бъдете внимателни и да потърсите насоки от медицински специалист, особено ако имате основни здравословни проблеми или ако обмисляте да го използвате за медицински цели.

 

Заключение

Миртата е билка, която носи дълбока символика и се свързва с любов, красота и безсмъртие в древната митология и традиции.

В билковата медицина тя блести с множество потенциални ползи. Подпомага здравето на дихателните пътища, успокоява кожните проблеми, предлага антибактериална и антимикробна защита, поддържа благосъстоянието на храносмилането и др. Освен това нейните релаксиращи свойства я правят ценна част от ароматерапевтичните практики.

Въпреки това е изключително важно да бъдете внимателни и да се консултирате със здравен специалист или билкар, преди да използвате мирта за медицински цели, особено ако имате основни здравословни проблеми.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява растението мирта?

Мирта (Myrtus communis) е растение от семейство Миртови. То представлява малък вечнозелен храст или малко дърво, което е местно за Южна Европа, Северна Африка и части от Азия. Често се среща в скалисти крайбрежни райони.

Под какви форми се използва?

Използва се под формата на етерично масло, чай, тинктури и инфузии. Популярна съставка е в някои лекарства и продукти за грижа за кожата. Освен това в кулинарията може да бъде в ролята на подправка.

Какви са ползите?

Има антибактериални и противовъзпалителни свойства. Полезна е за кожата, поддържа респираторното и стомашно-чревното здраве. Помага за отпускане и релаксиране.

Категории: Билки и чайове|Публикувана: 07.11.2023|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар