Болестни причини за лоша миризма на тялото
Ароматът на човешкото тяло е важен диагностичен белег. На него лекарите разчитат векове наред и така могат да установят болеастни причини за лоша миризма на тялото. Например Хипократ (бащата на медицината) приема, че лошата миризма е признак на болестотворен дисбаланс в телесните течности. Според Авицена (известен като „князът на лекарите“), определени миризми на кожата или дъха сигнализират за нарушения във вътрешните органи, а прочутият Парацелз (бащата на фармакологията), твърди, че всяко заболяване си има „подпис“, който включва специфичен аромат.
Днес медицината разполага с напреднали технологии за диагностика, но независимо от тях миризмата на тялото може да насочва медиците към здравословни проблеми и също да се ползва от пациентите като предупредителен сигнал.
Какво представлява ароматът на тялото?
Човешката кожа е населена с бактерии, които се хранят със съставки на потта и с отделяния от мастните жлези. Самата пот е почти без мирис, защото нейните компоненти са предимно вода и соли, но при смесване с различни типове микроорганизми, по правило възниква характерен аромат.
Той се променя под влияние на множество фактори. Значима е ролята на хормоналните промени в организма. Например повишеното производство на андрогени (мъжки полови хормони) увеличава секрецията на жлезите, разположени в окосмените части на тялото и при тези условия се усилва кожният аромат.
Поговорката „ти си това, което ядеш“ напълно се отнася за телесното ухание. Когато се консумират предимно храни, богати на сяра, като зеле, броколи, карфиол и други, нерядко се формира неприятна миризма, подобна на развалени яйца. Тя се задържа от няколко часа до няколко дни, в зависимост от времето, необходимо на организма да усвои и елиминира серните съединения.
В нормални граници ароматът на тялото е естествен и неизбежен, но всяка промяна в него може да представлява сигнал, че нещо не е в ред.
Болестни причини за лоша миризма на тялото
Ако тя се промени внезапно, ако стане сладникава, неприятна, напомняща за кисело зеле, риба или развалени яйца, ако миризмата увеличи своята интензивност и продължителност, разумно е да се потърси лекарски съвет. Ето някои болестни състояния, свързани с изменени телесни изпарения.
Диабетна кетоацидоза
При нелекуван или лошо контролиран диабет (най-често от първи тип), нивото на кетоните в кръвта става опасно високо и нейната киселинност се повишава значително. Това е причина тялото да придобие сладникава или плодова миризма на ацетон, която се излъчва от дъха, урината и кожата.
Миризмата на ацетон може да бъде забелязана и в състояние на кетоза, естествен физиологичен процес, протичащ при глад, физическо натоварване или диета с ограничен въглехидратен прием. Важно е този процес да се разграничава от кетоацидозата. Причината е, че при кетоза нивото на кетоните остава в поносими граници, не се стига до киселинно натрупване в кръвта, а промяната в телесния аромат е лека и се усеща предимно в дъха.
Чернодробна недостатъчност
В такива случаи се нарушава обмяната на някои вещества, които черният дроб обикновено разгражда и елиминира. Ето защо при чернодробна недостатъчност различни метаболити се натрупват в организма. Те се изпаряват от дъха и телесните течности, предизвиквайки необичайни миризми.
Триметиламинурия
Така се нарича генетично заболяване, при което тялото не е способно да метаболизира ефективно органичното съединение триметиламин, след консумация на риба, месо, яйца и други храни. Резултатът е натрупване на триметиламин в кръвта и поява на силна миризма на развалена риба, излъчваща се от дъха, потта и урината.
Бъбречна недостатъчност
Пациентите с такава диагноза могат да отделят миризма на амоняк от дъха, кожата и урината си. Проблемът е следствие от натрупване в кръвта на урея, която бъбреците не успяват ефективно да филтрират.
Фенилкетонурия
При това метаболитно разстройство, ако пациентът не се лекува, тялото и урината му придобиват специфична миризма на мухъл или на мишка. Причината е натрупване в организма на аминокиселината фенилаланин, който не може да бъде разграден поради липса на специфичен ензим.
Бактериални или гъбични инфекции
Например някои кожни проблеми, провокирани от стафилококови бактерии, се свързват с неприятна миризма на гной, а гъбични инфекции на кожата причинят миризма на плесен.
Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
Пациенти с тежка ХОББ или други белодробни нарушения понякога имат неприятен дъх, дължащ се на инфекция или натрупване на токсични вещества в дихателната им система.
Хиперхидроза
При това състояние телесната миризма се променя главно чрез болестно увеличаване на отделената пот и създаване на благоприятни условия за активност на различни бактерии. В такива ситуации се стига до разлагане на потта и образуване на неприятно миришещи съединения.
Злокачествени заболявания
Някои видове рак (на белия дроб, кожата, стомаха и други органи) понякога също могат да са сред болестните причини за лоша миризма на тялото поради натрупване на токсини, поява на инфекции, възпаления, метаболитни и други промени.
Освен това изследвания с обучени кучета показват, че самите ракови клетки могат да отделят специфични, летливи, органични съединения.
Ето защо миризмата може да бъде показателна за развитието на злокачествен процес, както и за възникнали странични ефекти от проведено лечение.
Как да се справим с телесната миризма?
Премахването на неприятните изпарения от тялото включва различни стратегии, в зависимост от причината за проблема. Ето девет ефективни метода за контрол над телесния аромат:
- Ако страдате от заболяване, водещо до интензивна миризма, лекувайте го своевременно. Консултирайте се със специалист и приложете подходяща терапия. Тя може да включва: медикаменти, хирургична намеса, инжекции с ботокс, различни процедури и други подходи, които трябва да са съобразени с нуждите ви.
- Поддържайте изрядна лична хигиена. Мийте тялото си редовно с антибактериален сапун, за да премахвате потта и бактериите, които формират миризма. Изсушавайте добре кожата си след къпане, тъй като влагата допринася за растеж на гъбички и бактерии.
- Употребявайте антиперспиранти и дезодоранти. Антиперспирантите намаляват изпотяването, а дезодорантите потискат миризмата. Ползвайте антисептични спрейове и прахове за обувки, за да подсилвате контрола върху потта от стъпалата си.
- Обличайте се удобно. Предпочитайте дрехи и обувки от естествени материи, които позволяват на кожата да диша.
- Ограничавайте употребата на силно ухаещи козметични средства. Техните съставки взаимодействат с потта и резултатът може да е крайно неприятен за вас и околните.
- Избягвайте храни с дразнещ аромат. Ястията с високо съдържание на чесън, лук и други подправки, както и алкохолът мощно влияят върху аромата на тялото.
- Пийте достатъчно вода. Тя разрежда потта и урината и така намалява лошата миризма, причинена от отпадни вещества на обмяната.
- Хранете се пълноценно и балансирано, движете се. Тези стъпки ще подпомогнат усилията ви за нормализиране на обмяната, ще ви закалят и тонизират.
- Контролирайте нивото на стрес. Имайте предвид, че силните емоции и хроничните тревоги увеличат изпотяването и свързаните с него неприятности.
И не забравяйте: нашето тяло говори с миризми, също както с думи; важно е да се научим да разчитаме тези знаци.
Често задавани въпроси
Кои болестни състояния са причини за лоша миризма на тялото?
Медицински състояния като диабет, чернодробно заболяване, бъбречно заболяване и хиперхидроза могат да допринесат за неприятната телесна миризма. Например неконтролираният диабет може да доведе до сладникава или плодова миризма поради натрупване на кетони в тялото. По същия начин заболяването на черния дроб или бъбреците може да доведе до натрупване на токсини в тялото, което води до необичайни миризми.
Как да се справим с лошата миризма на тялото?
Своевременното лечение на болестните причини за лоша миризма, изрядната лична хигиена, употребата на антиперспиранти и дезодоранти и хидратацията помагат за контрол на телесния аромат.
Може ли хормоналният дисбаланс да повлияе на миризмата на тялото?
Да, хормоналният дисбаланс може да промени миризмата на тялото. Състояния като хипертиреоидизъм, който причинява прекомерно изпотяване, може да доведе до увеличаване на телесната миризма. Хормоналните промени по време на пубертета, менопаузата или бременността също могат да променят начина, по който човек мирише, тъй като производството на пот в тялото и балансът на кожните бактерии се променят.
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Основните болести на потните жлези са анхидроза (липсва отделяне на пот), хипохидроза (недостатъчно потене) и хиперхидрозата (прекомерно потене).
Какви са функциите, структурата и най-често срещаните заболявания на нашия черен дроб, и как да ги предотвратим, разглеждаме в статията.
В последните години кето диетата и метаболитното състоянието, в което тялото ни навлиза при него – кетоза, са