Мързеливо око (Амблиопия) – какво трябва да знаем?

Обновена: 18.09.2024|
Мързеливо око, амблиопия.

Важно е да знаем за един от най-разпространените зрителни проблеми, засягащи най-малките, а именно – амблиопия. Състоянието е разговорно познато и като „мързеливо око“.

 

Какво е амблиопия (мързеливо око)?

Амблиопия е състояние, познато и като "мързеливо око". То представлява е нарушение на зрението, което засяга способността на едното око да вижда ясно. Това отклонение обикновено започва в детството между 6 и 9-годишна възраст и не може да бъде коригирано със специални диоптрични очила или контактни лещи.

 

Мързеливо око всъщност е най-честата причина децата да губят зрението си, като засяга близо 5% от тези под 15 години. Ранното откриване и лечение са от решаващо значение, тъй като състоянието се лекува по-ефективно, когато се диагностицира в по-млада възраст. По тази причина трябва редовно да се провеждат очни прегледи за кърмачета и деца.

 

Причини за поява

Амблиопията възниква, когато мозъкът и засегнатото око не работят правилно заедно.

При засегнатите от очния проблем деца едното око има замъглено зрение, а другото – ясно зрение. По тази причина мозъкът започва да игнорира замъгленото око и да използва само това, на което може да разчита. Това води до влошаващо се представяне на „мързеливото око“ във времето.

Страбизъм (кривогледство)

Най-честата причина за развиване на мързеливо око е именно страбизъм. При него очите не са подравнени правилно, което кара мозъка да игнорира визуалния вход от неправилно подравненото око, за да избегне двойно виждане.

Рефрактивни грешки

Това са проблеми със зрението, които възникват когато светлината не се фокусира правилно върху ретината в окото. Значителна разлика в рефракционните грешки между двете очи (анизометропия) може да причини амблиопия. Едното око може да е по-късогледо, далекогледо или астигматично от другото, което кара мозъка да разчита повече на окото с по-добро зрение.

Дори без значителни разлики между очите, много от големите рефракционни грешки (тежко късогледство, далекогледство или астигматизъм) и в двете очи също могат да причинят мързеливо око.

Структурни състояния на очите

Такива са очните проблеми, които пречат на светлината на навлезе и да се фокусира в окото. Някои от примерите включват увиснал клепач (птоза) и катаракта (перде).

 

Кои са най-често срещаните симптоми?

 

Момиче с мързеливо око има проблеми с четенето

 

Амблиопия често се проявява чрез различни симптоми, особено при малки деца. Тъй като състоянието обикновено засяга едното око, може да бъде предизвикателство за откриване без професионален очен преглед.

Някои от възможните признаци, с които очният проблем обикновено се характеризира, включват:

  • Лоша зрителна острота на едното око, дори при носене на коригиращи лещи.
  • Компрометирано възприятие за дълбочина – трудности при преценка на дистанцията.
  • Липса на координация в движенията на двете очи.
  • Компенсаторно поведение, характеризиращо се с присвиване или затваряне на едното око за подобряване на фокуса и намаляване на двойното виждане.
  • Накланяне на главата за улесняване използването на по-силното око.
  • Блуждаещо око, което се отдалечава от централната зрителна линия.
  • Общ дискомфорт в очите под формата на напрежение или умора.
  • Трудности с изпълняването на визуални задачи, както и дейности, свързани с координацията око-ръка.

 

Как се поставя диагноза?

 

Преглед на мързеливо око

 

Поставянето на диагноза за мързеливо око включва цялостен очен преглед от специалист като оптометрист или офталмолог. Лекарят ще се поинтересува от всички симптоми, които пациентът (или родителите) е забелязал, като например лошо зрение на едното око, кривогледство или разместване на очите.

След това може да се използват различни тестове за установяване състоянието на зрението, някои от които включват:

  • Прочит на букви или цифри на стандартизирана очна диаграма от определено разстояние, за да бъде определена яснотата на зрението във всяко око.
  • Измерване на рефракционните грешки с помощта на фороптер или автоматизиран рефрактор. По различни начини двете устройства оценяват как светлинните лъчи се огъват, докато преминават през роговицата и лещата на всяко око. Това помага да се определи дали има значителни рефракционни грешки, като миопия (късогледство), хиперметропия (далекогледство) или астигматизъм.
  • Тест за подравняване на очите и бинокулярно зрение, при който пациентът се фокусира върху обект, докато лекарят покрива всяко око последователно. Този тест помага за откриване на страбизъм, като наблюдава движението на всяко око, когато другото е покрито.

 

Обичайно е лекарят да диагностицира амблиопия, преди симптомите да бъдат забелязани у дома.

Повечето деца, диагностицирани с мързеливо око, са твърде малки, за да съобщят, че зрението им е по-лошо или се променя. По тази причина задължително детето трябва да бъде заведено на преглед, ако проявява някои от поведенческите промени, характерни за състоянието.

Диагнозата амблиопия се потвърждава, когато зрителната острота на едното око е значително по-лоша от тази на другото и това намалено зрение не може да бъде напълно коригирано с очила или контактни лещи. Наличието на страбизъм, значителни разлики в рефракционната грешка между очите или някаква физическа обструкция на зрението допълнително подкрепя диагнозата.

 

Рискови фактори

Някои рискови фактори за развитие на мързеливо око амблиопия:

  • Преждевременно раждане и ниско тегло при раждане
  • Генетична предразположеност за амблиопия, страбизъм или други проблеми със зрението
  • Неврологични разстройства или нарушения на развитието като церебрална парализа или синдром на Даун
  • Ретинопатия на недоносените (ROP) – състояние, често срещано при недоносени бебета, което може да доведе до белези и отлепване на ретината, увеличавайки риска от амблиопия
  • Вродена глаукома, която възниква при повишено налягане в окото от раждането и може да причини увреждане на оптичния нерв
  • Наранявания на очите или хирургия в ранна детска възраст

 

Какви са методите за лечение?

 

Момче с мързеливо око носи превръзка върху едното око

 

Колкото по-рано започне лечението на мързеливо око, толкова по-добри са шансовете за успех. Смята се, че то е най-ефективно преди 7-годишна възраст.

Причината за това е, че около 7-9 годишна възраст зрението на детето вече се е развило напълно. Въпреки това понякога по-големи деца и дори възрастни наблюдават ползи от лечение на състоянието.

В някои случаи се препоръчва слагането на очила, например ако пациентът страда от далекогледство, късогледство или астигматизъм.

Методът на закриване на силното око е един от най-добрите начини за засилване на зрителната яснота в мързеливото око. Окото се покрива с превръзка или пластир за няколко часа всеки ден, което принуждава мозъка да използва по-слабото око.

Има атропинови капки за очи, които се използват за замъгляване на зрението в по-силното око, принуждавайки мозъка да разчита на по-слабото око. Този метод може да бъде алтернатива на закриването и често е по-приемлив за децата.

Зрителната терапия е изключително полезна за справяне, като включва визуални дейности, предназначени да подобрят координацията на очите, способностите за фокусиране и използването на двете очи заедно. Такива занимания са дейности като пъзели, компютърни игри и упражнения с лещи и призми.

Амблиопията не може да бъде излекувана с лазерна хирургия. Хирургични методи обаче могат да се приложат, ако състоянието е било причинено от страбизъм (неправилно подравняване на очите) или вродена катаракта.

В случаите, когато мързеливото око е резултат от птоза (отпуснат горен клепач) или белег на роговицата (трайно изменение в нейната структура), може да се използват хирургични или медицински интервенции за изчистване на зрителния път. Непрекъснатото наблюдение от очен специалист е от съществено значение за оценка на напредъка и извършване на необходимите корекции в плана за лечение.

Продължителността на лечението може да бъде между няколко месеца до няколко години. Това зависи от тежестта на състоянието и възрастта, на която започнат да се вземат мерки, и последователността, с която пациентът следва насоките.

 

Заключение

 

Очен преглед при мързеливо око

 

Амблиопията е изключително опасно състояние, което може да лиши човек от едно от най-важните сетива – зрението. По тази причина децата трябва често да посещават очни прегледи. Така всякакви проблеми със зрението ще могат да бъдат третирани навреме и няма да доведат до дългосрочни последствия.

 

Често задавани въпроси

Какво е мързеливо око?

При засегнатите от очния проблем деца едното око има замъглено, а другото – ясно зрение. По тази причина мозъкът започва да игнорира замъгленото око и да използва само това, на което може да разчита. Това води до влошаващо се представяне на "мързеливото око" във времето.

Кога се появява този проблем?

Това отклонение обикновено започва в детството, обикновено между 6 и 9-годишна възраст.

Какви методи се използват за лечение?

Лечението може да превръзване на силното око, за да бъде принуден мозъка да използва мързеливото. Друг метод са атропиновите капки, които замъгляват зрението в по-силното око. В някои случаи се слагат очила или се коригират хирургично други зрителни проблеми, довели до амблиопия.

 

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 22.07.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар