Хвойна: видове, ползи и начини на прием

Обновена: 25.10.2024|
Хвойна.

Хвойната е вечнозелено растение, чиито плодове имат различни интересни приложения. Повече за спецификите и характерните за хвойна ползи ще разкрием в следващите редове.

Какво е хвойна?

Хвойна се отнася към род иглолистни дървета/храсти. Познат и с латинското наименование Juniperus, той спада към семейство Кипарисови. Основна отличителна черта са сферичните или продълговати шишарки, чиито люспи са сраснали в една обща месеста обвивка. В шишарките и други тъкани на хвойна се съдържат ценни етерични масла.

 

Размерът на обикновена хвойна варира, като може да достигне до дърво с височина 10 м. Интересно е, че колкото по-на юг вирее, толкова повече етерично масло се съдържа в нея. Самото растение се среща в Северна Америка, Азия и Европа, но е особено разпространено в алпийските държави. За него се смята, че съществува от 50 млн. години.

Въпреки че може да се отглежда в домашни условия, храстът започва да дава плодове след няколко години и не дава всяка година. Цъфти между май и юни.

Плодовете от хвойна всъщност са шишарките, които след изсушаване добиват топъл, леко сладникав дървесен вкус. Те се използват в кулинарията както за подобряване на вкуса, така и за опушване и консервиране. Хвойната се използва в производство на алкохолната напитка джин, както и в готварството като подправка.

 

Основни видове хвойна

Съществуват над 50 вида хвойна, но тези, които се срещат по нашите ширини, са 5:

 

Миризливата е позната е и под имената „смрика“, „сабина“ или „отровна хвойна“, тъй като съдържа отровното етерично вещество сабинол.

Миризливата и дървовидната са защитени видове, тъй като са редки.

 

Активни съставки и съединения

 

Хвойна, етерични масла

 

Основните активни съставки и съединения на хвойната са етерични масла, флавоноиди, терпени, както и фенолни и органични киселини. Плодове и други части на растението са известни с високото си съдържание на етерични масла, които притежават ароматни, антимикробни и противовъзпалителни свойства.

Един от основните компоненти на етеричното масло от хвойна включват алфа-пинен, основен монотерпен, придаващ характерния аромат на бор. В него се съдържат още сабинен, мирцен, лимонен, камфор и терпинеол.

Растението произвежда смоли, лепкави вещества, предпазващи растението от тревопасни животни и патогени.

 

Ползи за здравето

Употребата на синя или обикновена хвойна се свързва с различни здравни предимства.

Плодовете са пълни с антиоксиданти, които помагат за неутрализиране на свободните радикали в тялото. Това може да защити клетките от оксидативен стрес и да намали риска от хронични заболявания, включително сърдечно-съдови такива и рак.

Друго свойство на растението е неговото противовъзпалително действие, което може да облекчи състояния като артрит, подагра и други възпалителни заболявания. То има и диуретични свойства, които могат да бъдат от полза за хора, които са склонни да задържат течности или имат инфекции на пикочните пътища.

Някои предимства на хвойна включват:

  • Подобрено храносмилане. Приемът на плодовете може да стимулира производството на храносмилателни ензими, като по този начин облекчи признаците на лошо храносмилане.
  • Диуретично действие. Хвойната помага за изхвърлянето на излишните течности и токсини от тялото. Нейното действие е свързано и с намаляване на кръвното налягане чрез елиминиране на излишния натрий.
  • Респираторни ползи. Етеричните масла се използват за лечение на респираторни проблеми като бронхит и кашлица, тъй като има отхрачващо действие и помага за прочистване на дихателните пътища. Те биха могли да се сложат дифузери или да се използват за инхалации.
  • Справяне с кожни заболявания като акне, екзема и псориазис. За целта маслото трябва да се разреди с носещо масло и след това да се нанесе локално. Използвана като лапа, хвойната може също така да помогне за заздравяване на рани.
  • Детоксикация. Консумацията на вкусния плод хвойна стимулира детоксикацията в тялото, като насърчава функцията на черния дроб и елиминирането на токсините.
  • Регулиране на кръвната захар. Друго предимство е способността за регулиране на нивата на кръвната захар, заради които може да подобри инсулиновата чувствителност.
  • Подкрепа на имунната система. Хвойна укрепва естествените защитни механизми на тялото, помага за предотвратяване на инфекции и поддържа цялостното имунно здраве.
  • Облекчаване на болката. Етеричното масло от синя хвойна след разреждане се използва като масажно масло за лечение на мускулни болки, болки в ставите и артрит.
  • Облекчаване симптомите на ПМС. В традиционната медицина билката се използва за насърчаване на редовните менструални цикли.

 

Въпреки тези здравни ползи хвойната не може да замести медикаментите и лекарската подкрепа.

 

Начини на прием

 

Хвойна, плодчета

 

Време е да разгледаме и начините на прием на синя хвойна.

В кулинарията

От плодовете може да се направи чай за подсилване на организма и облекчаване на подуване, лошо храносмилане и други симптоми на храносмилателен дискомфорт. Той може да служи и за прочистване на пикочните пътища.

Възможно е да се използва етерично масло от хвойна за пиене в много малки количества. При възпаления се препоръчват по 1 до 2 капки, 3 пъти дневно.

Как се приготвя чай от хвойна?

За целта се натрошават няколко сушени плода (1-2 ч. л. или 2-5 г) и се накисват в гореща вода за 10-15 минути. След прецеждане вече може да се насладим на ароматната напитка.

Плодчетата, както вече споменахме, се използват и като подправка в европейската и скандинавската кухня. Те са и ценна съставка при направата на джин.

Добавки

Добавки от хвойна се предлагат под формата на капсули и могат да се приемат за подпомагане на храносмилането, здравето на бъбреците и пикочните пътища.

Препоръчителна дневна доза

Препоръчителната дневна доза зависи от формата, в която се консумира хвойна, и предназначението.

Важно е да знаем, че предвид диуретичните ефекти хвойната не трябва да се приема повече от 4 до 6 седмици наведнъж. Това би могло да доведе до дразнене или увреждане на бъбреците.

Типичната дневна доза сушени плодове е около 2 до 10 г. Те могат да се приемат цели, натрошени или сварени в чай. Тинктура може да се приема до три пъти дневно.

Стандартната доза капсулни добавки е около 1000 до 2000 мг, разделени на няколко приема, но е най-добре да се следват насоките на производителя.

 

Възможни странични ефекти

 

Хвойна

 

Има някои възможни странични ефекти от билката, ако се използва неправилно или в прекомерни количества. Един от най-големите рискове е дразненето на бъбреците. Това може да доведе до симптоми като болка в долната част на гърба или промени в уринирането. Възможни са и стомашно-чревни проблеми, ако се приемат големи количества.

При някои хора може да предизвика алергични реакции, изразяващи се като кожни обриви, сърбеж или подуване. В по-тежки случаи може да се появи затруднено дишане.

Друго важно съображение е ефектът на хвойна върху бременността, тъй като е известно, че тя стимулира контракциите на матката. Това може да увеличи риска от спонтанен аборт или преждевременно раждане, затова приемът от бременни не се препоръчва.

Хвойната може да взаимодейства с определени лекарства, потенциално променяйки техните ефекти. По тази причина растението не е добре да се комбинира с диуретици, антидиабетни лекарства или медикаменти за кръвно налягане.

Локалното използване на етерично масло може да доведе до дразнене на кожата, ако се прилага неразредено, причинявайки зачервяване или усещане за парене.

Хвойна не се препоръчва за дългосрочна употреба, по-продължителна от 4-6 седмици.

 

Заключение

 

Хвойна, плодчета

 

Хвойна е растение, което се среща в Северна Америка, Азия и Европа. То е богато на етерични масла, флавоноиди и терпени, заради което има разнообразни медицински и кулинарни приложения.

Има ползи за храносмилането, действа като диуретик, помага за регулиране на кръвната захар и насърчава здравето на кожата. Също така помага за облекчаване на дишането, детоксикация, управление на болката.

 

Често задавани въпроси

Какво е хвойна?

Хвойна се отнася към род иглолистни дървета/храсти. Познат и с латинското наименование Juniperus, той е от семейство Кипарисови.

Къде се среща тя?

Тя се среща в Северна Америка, Азия и Европа, но е особено разпространена в алпийските държави.

Кои са петте вида хвойна в България?

Петте вида хвойна по нашите ширини включват обикновена синя хвойна, червена, ниска, миризлива и дървовидна.

Категории: Билки и чайове|Публикувана: 22.10.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар