Фертилен прозорец – кога може да заченем?

Обновена: 19.01.2024|
Фертилен прозорец.

Фертилен прозорец наричаме периодът от менструалния цикъл, по време на който е възможно да заченем. Има начини за проследяване на плодовитостта, напасване на сексуалния живот и забременяване според индивидуалния ни фертилен прозорец.

 

Накратко за фертилния прозорец

Както споменахме в началото, това е периодът от няколко дни, в който е възможно да забременеем.

Обикновено всеки фертилен прозорец трае 4-5 дни и започва между 5 и 7 дни след спирането на менструацията. Той включва 5 дни преди овулацията, деня на овулация и деня след нея. Само 30% от жените имат фертилен прозорец точно толкова дни след края на менструацията.

Овулацията е отделянето на зрялата яйцеклетка от яйчника. Тя се придвижва по фалопиевата тръба и се подготвя за оплождане.

vitc 400 1
vitc 600 1
vitc 400 1
vitc 600 1

Зачеването е възможно единствено в този период от менструалния цикъл. Овулацията трае около 24 часа и е моментът, в който яйцеклетката може да бъде оплодена.

Много жени проследяват тези промени с помощта на личен дневник или приложение за телефон. При жени с нередовна менструация тези методи може да са подвеждащи. Овулацията често е придружена от специфични симптоми, по които също може да съдим за началото и края на този период.

Фертилен прозорец обаче може да настъпи по различно време в този диапазон и поради тази причина не се препоръчва да пренебрегваме контрацепцията за сметка на самостоятелното проследяване.

Плодовитите дни може да се променят и преместват спрямо здравето, храненето и общото физическо и психическо състояние на жената.

 

Как да разберем, че сме в овулация?

 

фертилен прозорец

 

Движението на яйцеклетката може да е съпроводено с някои характерни симптоми. Не всички жени усещат овулацията, но ако обръщаме внимание на тялото си, е възможно да доловим промяната.

Най-често срещаните симптоми са:

  • Леки спазми и крампи, подобни на тези по време на менструация
  • Болки в кръста
  • Повишено обоняние
  • Подуване на корема
  • Болезненост и чувствителност в гърдите
  • Промяна в цвета и гъстотата на вагиналното течение
  • Леко кървене или зацапване
  • Повишено сексуално желание
  • Промени в позицията и твърдостта на шийката на матката

 

Симптомите на овулация са много по-слаби от тези по време на менструация и не би трябвало да се нуждаем от обезболяващи медикаменти. Ако изпитваме значителен дискомфорт или болката пречи на ежедневните ни дейности, трябва да се консултираме с личния си лекар или с гинеколог.

Методи за проследяване на овулацията

 

фертилен прозорец

 

Календарният метод е най-често срещаният начин за проследяване на етапите на менструалния цикъл. При него детайлно се следи за началото и края на цикъла и се пресмятат възможните дати за овулация. Заедно с този метод е хубаво да следим тялото си за специфичните симптоми, които сигнализират за началото и края на фертилния прозорец.

Има и тестове за овулация, които можем да закупим. Тези комплекти за проследяване тестват урината за специфични хормони, които се отделят точно преди и по време на овулацията. При синдром на поликистозните яйчници този метод може да не е достатъчно надежден.

По време на овулацията температурата на тялото се променя. С помощта на базален термометър може да проследяваме етапите на менструалния цикъл. Хубаво е термометърът да измерва с 2 знака след десетичната запетая, тъй като повишението при овулация е малко – с 0,3-0,6 градуса.

За целта трябва всяка сутрин да измерваме температурата си – най-добре това да се прави по едно и също време всеки ден. В началото на овулацията до нейното приключване температурата ни се увеличава. При ежедневно измерване на температурата и при внимателно записване на резултатите бързо ще се ориентираме за промените в тялото ни.

Използването на повече от един метод е по-надеждният начин да следим своя фертилен прозорец, да забременеем или да предотвратим зачеване. Тези методи не бива да се използват като алтернатива на контрацептивните средства.

Овулацията може да се провери и чрез кръвен тест, но този метод не е подходящ за ежедневно прилагане. Обикновено се практикува по лекарска препоръка при продължителна неспособност да се зачене.

 

Шансове за зачеване

 

фертилен прозорец

 

Трябва да се има предвид, че освен готовите за оплождане яйцеклетки влияние имат и сперматозоидите. Тъй като те могат да живеят до 5 дни, то е напълно възможно полов акт преди началото на овулацията също да доведе до зачеване.

Яйцеклетките могат да бъдат успешно оплождани само около 24 часа от техния живот. Поради тази причина може да се каже, че фертилният прозорец в женското тяло на практика е едно денонощие. Той обаче се увеличава поради способността на сперматозоидите да оцеляват няколко дни.

Шансът за зачеване при полов акт 5 дни преди началото на овулацията е около 10%. Поради тази причина казваме, че фертилният прозорец е 5-7 дни, докато самата овулация трае сравнително по-малко. 

Проследяването на етапите на менструалния цикъл е особено полезно, ако искаме да забременеем, тъй като това е единственият възможен момент от месеца.

Възможността за зачеване зависи от много фактори в живота на жената:

  • С напредването на възрастта шансовете за зачеване намаляват. Възрастта на мъжа също е от значение.
  • Проблеми с репродуктивната система като поликистозни яйчници, ендометриоза и проблеми с качеството на спермата могат значително да намалят шансовете за зачеване.
  • Начинът на живот е от особена важност за шансовете за зачеване, но и за здравето на бебето. Балансираното хранене, редовната физическа активност и избягването на вредни навици като тютюнопушенето могат да улеснят забременяването.
  • Някои жени зачеват по-бързо от други. Ако не сме забременели след 1 година опити, може да се консултираме с личния си лекар, който да назначи някои тестове.
  • Има витамини и хранителни добавки, които се отразяват благоприятно на плодовитостта и могат да увеличат шансовете за зачеване. Това са фолиевата киселина, витамин Д, витамин Ц и калций. Възможно е да имаме нужда и от допълнително желязо, но трябва да се консултираме с лекар преди да започнем прием.

 

Заключение

 

фертилен прозорец

 

Разбирането на факторите, които влияят на зачеването и бременността, са един от начините да разберем за функциите на тялото си и как да се грижим за него. Независимо дали желаем да имаме деца, фертилният прозорец е част от живота на всяка жена и е добре да познаваме неговите специфики.

Както при всички етапи на менструалния цикъл, свойствата на всеки фертилен прозорец са индивидуални и може да се различават между жените.

 

Какво е фертилен прозорец?

Фертилен прозорец наричаме периодът от менструалния цикъл, по време на който е възможно да заченем. Това се случва поради отделянето на зрялата яйцеклетка от яйчника. Тя се придвижва по фалопиевата тръба и се подготвя за оплождане – това движение се нарича ‘овулация’.

Колко време трае нормалният фертилен прозорец?

Фертилният прозорец трае 4-5 дни и започва между 5 и 7 дни след спирането на менструацията. Той включва 5 дни преди овулацията, денят на овулация и денят след нея.

Как да разберем, че сме в овулация?

Движението на яйцеклетката може да е съпроводено с някои характерни симптоми. Не всички жени усещат овулацията, но ако обръщаме внимание на тялото си, е възможно да доловим промяната. Симптомите включват леки болки, спазми, чувствителност в гърдите и други.

Как да следим своя фертилен прозорец?

Съществуват няколко метода за проследяване на фертилитета. Използването на повече от един метод е по-надежден начин да следим своя фертилен прозорец, да забременеем или да предотвратим зачеване. Тези методи не бива да се използват като алтернатива на контрацептивните средства.

Категории: Бременност и женско здраве|Публикувана: 09.02.2024|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Радина Руменова
Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Публикувана: 9 февруари 2024 в 17:49 | Категория: Бременност и женско здраве