Дюстабан (плоскостъпие) – същност, симптоми и препоръки
Всички сме чували са състоянието дюстабан, но малцина са наясно как се отразява на ежедневието на хората с него и пред какви пречки се изправят всеки ден. В настоящата статия ще разкажем повече за това състояние.
Думата “дюстабан” идва от турски език – “düztaban”. Тя, от своя страна, се състои от две други думи – “düz” (“равен”) и “taban” (“стъпало”).
Дюстабан не е заболяване, а състояние!
В настоящата статия засягаме това състояние, тъй като то засяга изключително голям процент от световното население. Според д-р Виктор Приск от ортопедията в град Западен Пен, щата Пенсилвания, 30% от населението на света страда от дюстабан, но 10% от тях изпитват неприятни симптоми.
Дюстабан при деца
Състоянието дюстабан често се забелязва при новородени и деца до 5-годишна възраст, тъй като арката на стъпалото все още не е развита. Тя се развива при повечето хора постепенно с растежа и укрепването на мускулите, сухожилията и връзките, но при някои остава плоска през целия им живот. Развитието започва, когато детето проходи (между 12-ия и 18-ия месец). Процесът по оформяне свода на стъпалото продължава чак до 6-7 годишна възраст. Изключително важно е детето да се следи с профилактика в този период, за да се проследи дали арката се развива правилно.
Именно в тази възраст арката “пропуска” да се образува и детето расте с дюстабан цял живот. Вроденото плоскостъпие представлява само 5% от случаите. При 10% от останалите случаи състоянието се дължи на най-различни заболявания (рахит, неврологични проблеми) и травми. При всички останали случаи натоварването върху ходилото надвишава възможността на мускулите и костите да поддържат арката. Натоварването може да идва от наднормено тегло, продължително стоене и игра или неподходящи обувки.
Видове дюстабан
Може да откроим 4 вида плоскостъпие:
- Гъвкаво: Най-често срещането плоскостъпие, при което дъгата на ходилото е видима само когато човека е в седнало положение или изправен на пръсти, но изчезва, когато се отпусне изцяло на стъпалото си. Състоянието може да започне в детството и да продължи цял живот, както и да се влоши с времето, защото връзките и сухожилията постепенно се разтягат, късат и подуват болезнено.
- Твърдо: Тип дюстабан, който се развива при възрастни. Докато човек е изправен и седнал сводът на ходилото не се вижда. Движението около глезените може да бъде болезнено.
- Придобит дюстабан: Състоянието се получава в резултат на скъсани връзки и сухожилия, което води до внезапно падане на свода. Съпроводено е с болка.
- Вертикален талус: Състояние, при което костта талус – – част от глезенната става не е в правилната позиция по рождение.
При някои от тези видове дюстабан може да са налице и много неприятни симптоми, но в други случаи могат да протекат напълно без оплаквания.
Симптоми на дюстабан
Плоскостъпие (Pes Planus на латински) невинаги причинява симптоми, но определено може да повлияе на стойката и начина, по който човек ходи. При тези, които не страдат от дюстабан, костите и мускулите са разпределени по такъв начин, че тялото да успява да разпредели натовраването равномерно. Човек с дюстабан може да страда именно от това – неравномерно разпределение на напрежението и концентрация в няколко точки. Това може да създаде болки.
Ранните симптоми могат да бъдат:
- Болка в ходилата след ходене пеша
- Болка в глезените
- Болка в прасците
С течение на времето симптомите могат да се задълбочат:
- Видимо изменение на походката
- Чукообразен пръст или бунион
- Хронична болка дори когато не се движим
Колкото повече се задълбочава проблемът, толкова повече нараства болката в коленете, ханша и долната част на гърба. Вследствие на тези болки рискът от разкъсване на връзки, нестабилност на глезените и артрит на ходилата и глезена се увеличава.
Как да живеем живот с дюстабан?
Хората с дюстабан могат да живеят напълно нормален живот. С течение на времето човек може да се научи да контролира симптомите си, да ходи по начин, който да натоварва равномерно мускулите и ставите. За щастие на пазара вече свободно се продават стелки, приспособени за състоянието, които значително облекчават симптомите. Когато се правят систематично упражнения и мускулите се тренират, връзките се укрепват, ставите се раздвижват и болките намаляват.
Упражнения в домашни условия
Хубавата новина е, че за да се справяме по-лесно с плоските си стъпала, всичко може да започне с рутината вкъщи:
- За първото упражнение ще ни е необходима топка, горе-долу голяма колкото топка за тенис. Трябва да седнем на стол, а колената ни да са сгънати перпендикулярно. Гръбнакът трябва да бъде изправен. С ходилото си трябва да търкаляме топката, като се фокусираме върху свода си. Това упражнение може да продължи около 2-3 минути на ходило.
- За второто упражнение ще ни е необходима хавлиена кърпа. Трябва да седнем на стол и да постелим кърпата под ходилата си. Петите ни трябва да докосват пода и да се опитваме да намачкваме кърпата с пръсти. Пръстите трябва да се свият възможно най-близо до ходилото и да постоим така няколко секунди. Петите ни не трябва да се отделят от пода. Необходимо е да направим 2-3 серии по 15 повторения.
- Третото упражнение ни изисква никакво оборудване. То се прави в изправена позиция. Трябва да натиснем в пода палеца на десния си крак и да се опитаме да вдигнем останалите си пръсти нагоре. След това трябва да натиснем към пода четирите си пръста, а да повдигнем палеца. Трябва да задържаме всяка от тези позиции поне 5 секунди и така 10 пъти. Повтаряме и на другия крак.
Може да прилагаме заедно тези упражнения на един път. Колкото по-редовни, толкова по-лесно ще се справим с дискомфорта.
Набавяне на подходящи обувки
Обувките, които се продават на съвременния пазар, не могат да “угодят” на всички изисквания на плоското стъпало, тъй като те са предназначени и направени по формата на човек, който има свод.
Ако имаме дюстабан, може да си набавим ортопедична стелка. Те биват два вида – стандартни (фабрични) и индивидуални. Стандартните фабрично спазват стандартите за номера и размери и предлагат по-умерени корекции на дюстабан.
Индивидуалната стелка се произвежда след 3D анализ на ходилата и след това се прави стелка от ортопедична пяна. Този тип стелка предлага максимално добро коригиране и компенсиране на плоското стъпало. Ако човек с дюстабан носи такива стелки за пръв път, той трябва да свиква с тях в продължение поне на седмица. Първият ден се носят около 1 час, най-много час и половина. С всеки изминал ден времето се увеличава с 1 час. Дискомфорт в първите дни е напълно възможен.
Важно е да се знае, че тези стелки няма да коригират проблема, ако той вече е налице. Целта им е да облекчат неприятните усещания, болките, да подобрят стойката.
Заключение
Често задавани въпроси
Какво представлява състоянието дюстабан?
Дюстабан (плоскостъпие) се характеризира с липса на изразен свод на едното или на двете ходила.
Какви са причините за дюстабан?
Човек да има вроден дюстабан, но по-голямата част от засегнатите хора не са развили арката на стъпалото в детската си възраст поради травми, неправилно движение, болести и т.н.
Кои са придружаващите симптоми?
Когато човек има плоско стъпало, някои точки от тялото му се натоварват повече от други и това води до болка в коленете, кръста, глезените.
Източници
- Фурлакис, Василис. Всичко за плоскостъпието при децата, 2020. Болн "Надежда"
- Pita-Fernandez, S. et al. "Flat Foot in a Random Population and its Impact on Quality of Life and Functionality", PubMed. 2017
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Много хора страдат от халукс валгус, или изкривяване на палеца на крака. За някои това е само козметичен
Когато сме в природата, в двора или на плажа, е хубаво да почерпим от ефектите на полезното ходене бос.
Според последни проучвания над 50 на сто от хората имат фина разлика в дължината на краката си. Най-често