Движение по време на раждане: може ли да улесни процеса?

Обновена: 30.01.2025|
движение по време на раждане

Модерната медицина в много аспекти е подобрила безопасността по време на раждане. Вследствие на нея има огромен спад в броя на мъртвородените деца и процентът на майчина смъртност е значително по-нисък отколкото в миналото.

Въпреки това не всички медицински практики задължително подобряват изживяването на родилките, затова и се появява концепцията за активно раждане. Тя цели да овласти майките и да ги информира за предимствата от свободното движение по време на раждане. С това се има предвид възможността родилката да сменя позициите на тялото си в различните етапи на израждане, така че да намали дискомфорта и да използва гравитацията за по-лесно излизане на бебето.

 

Какво представлява движение по време на раждане и активно раждане?

Възможността за движение по време на раждане е ключов аспект на активното раждане: концепция, която насърчава жените да избират позата за раждане и да се движат активно по време на целия процес. Смята се, че този подход намалява болката и риска от усложнения, както и че улеснява контракциите.

 

Какво разбираме под активно раждане?

Тази идея е популяризирана от Джанет Баласкас, основателка на Движението за активно раждане. Въпреки това концепцията далеч не е нова, както самата Джанет Баласкас казва: „Това е просто начин да се опише как жените по света винаги са се държали по време на раждане през цялата история.“

Концепцията се базира на убеждението, че родилките трябва да имат водеща роля и да се водят по своите естествени инстинкти. Те могат да изберат атмосферата, в която раждането ще протече, както и да взимат решения за начина, по който позиционират телата си, спрямо комфорта и дискомфорта в определени позиции.

Важно е да се отбележи, че активното раждане не отрича медицинската грижа, а по-скоро вярва в минималната намеса от страна на медицинския екип. Въпреки това, ако има необходимост, се използват нужните медикаменти и се извършват належащите интервенции.

Този метод разчита на съвместна работа между жената и медицинския екип, който се съобразява с нейните желания и нужди. В този случай акушерките оказват нужната подкрепа за взимане на информирани избори, но дават възможност на жената да усети тялото си и да му се довери в този специален момент.

 

Как движението и смяната на позиции улесняват процеса на раждане?

 

Движение по време на раждане, жена в болницата

 

Една от най-обсъжданите и противоречиви родилни практики е раждането по гръб. И до днес много болнични заведение държат на точно тази позиция за израждане на бебето, защото се смята, че тя улеснява работата на медицинския персонал. Тя обаче не е физиологична и в някои случаи може да затрудни и забави процеса, като намали ефективността на контракциите и увеличи натиска върху гръбначния стълб.

Изследванията върху ефектите от движение по време на раждане и смяна на позициите са изключително положителни, като по-голямата част от резултатите говорят за:

  • По-кратки раждания
  • По-ниска нужда от интервенции включително цезарово сечение
  • Намалена болка
  • По-добри модели на сърдечната честота на плода
  • По-голямо удовлетворение от цялостното преживяване

 

Американският колеж по акушерство и гинекология също подкрепя тезата, че жените трябва да останат активни по време на раждане (стига да няма противопоказания за това). Техните насоки са жените да бъдат насърчавани да практикуват „позиции на комфорт“, които работят най-добре за тях и помагат на бебето да заеме оптималната позиция за раждане. Един от примерите е методът „въртящи се бебета“, който насърчава родилките да включат трите принципа на баланса, гравитацията и движението в процеса.

Раждането открай време е било свързано с движение. Жените са ходили, клякали са или са използвали вертикални позиции като стоене или коленичене, за да навигират процеса. Гравитацията е важен помощник, който улеснява придвижването на бебето надолу по родовия канал.

Вертикалните пози се свързват още с по-малко болка и напрежение в тялото на родилката. При тях долната част на гръбнака се движи по-добре и позволява на родовият канал да се разшири и да направи място за главата на бебето. Подобно е положението и с тазовите кости, което води до по-малко напрежение върху нервите.

Когато бременната е в изправено положение, самата утроба се накланя напред, което води до по-силни контракции и по-бързо израждане. Вследствие на това вероятността жената да се нуждае от медикаменти за облекчаване на болката или помощни интервенции за изваждане на бебето намалява. В тези позиции и самото бебе получава по-добро снабдяване с кислород.

 

Как да останем активни по време на раждане?

 

Движение по време на раждане

 

Ако в началото родилката ходи и се раздвижва например в стаята или коридора, това води до съкращаване на ранната фаза на раждането. В модерните болници има безжичен фетален монитор, което позволява по-лесно придвижване.

Ако жената се умори или контракциите се засилят, може да продължи да се движи, като премества тежестта си от единия крак на другия или разклаща таза си.

Когато процесът напредне, обикновено родилката се нуждае от чужда подкрепа (от партньора или медицинския екип), за да променя позициите си между контракциите. В различните етапи на израждане тя може да бъде:

  • Изправена и облегната на легло или срещу партньора
  • Люлееща се напред-назад, седнала или леко пружинираща върху топка за раждане
  • Коленичила на четири крака (помага при болки в гърба)
  • Коленичила над облегалката на леглото или срещу партньора
  • Клекнала

 

Някои от тези позиции биха улеснили партньора да направи на жената масаж или разтриване на гърба. Подобни успокояващи докосвания задействат освобождаването на окситоцин: хормонът, който помага за напредването на раждането. Масажът може също да облекчи стреса, като на свой ред помага на тялото да освободи естествено облекчаващия болката ендорфин.

Топката за раждане е полезен инструмент, който може да се използва по разнообразни начини. Жената може да седи на нея, да подскача леко или да прави въртеливи движения с таза, за да намали перинеалното налягане. Други възможности са топката да се постави на леглото, а жената да се облегне на нея, или да застане върху нея, докато е на ръце и колене.

Престоят в родилен басейн според някои хора прави смяната на позициите по-лесна. Разбира се, раждането във вода се препоръчва само ако майката и бебето са здрави и бременността е с нисък риск от усложнения.

 

Противопоказания за движение по време на раждане

 

Движение по време на раждане, контракции

 

Въпреки че използването на движение по време на раждане е подходящо за голяма част от родилките, които раждат естествено, все пак има случаи, в които не е разумно да се практикува.

Едно от най-честите противопоказания е наличието на фетален дистрес, когато сърдечният ритъм на бебето показва признаци на затруднение. В такива случаи се налага непрекъснато проследяване на сърдечната дейност, което ограничава свободното движение.

Проблемите с плацентата са сериозни рискове, които изискват обездвижване на родилката. Такива са например плацента превия (плацента, блокираща родовия канал) и преждевременно отлепване на плацентата.

При жени, които използват епидурална упойка, движението може да бъде в някаква степен ограничено, тъй като упойката намалява чувствителността и контрола върху долната част на тялото. Това може да увеличи риска от падане и нараняване.

В случаите на предишни операции на матката като цезарово сечение съществува риск от руптура на матката, което налага по-строг контрол и може да ограничи свободното движение.

Има и други състояния, които не позволяват движение по време на раждане, като:

  • Значителна кръвозагуба
  • Високо кръвно налягане
  • Прееклампсия
  • Многоплодна бременност
  • Неправилно предлежание на плода (например седалищно)

 

Тези състояния изискват стабилност и медицински наблюдения, за да се предотвратят усложнения. В такива случаи е важно да се доверим на преценката на лекарите и да не се излагаме на излишни рискове.

 

Заключение

 

Движение по време на раждане, новородено бебе

 

Движение по време на раждане е важно за подпомагане на естествения процес и за облекчаване на болката. Все пак в някои случаи може да има медицински противопоказания, които ограничават този подход. В такива ситуации безопасността на майката и бебето е приоритет. Ако подобни проблеми не са налице, няма причина жената да няма право да извършва движения, които осигуряват комфорт и улесняват процеса.

 

Често задавани въпроси

Защо жените най-често раждат по гръб?

И до днес много болнични заведения държат на раждането по гръб. Смята се, че то улеснява работата на медицинския персонал, но позицията не е физиологична и в някои случаи може да затрудни и забави процеса.

Какви са ползите от движение по време на раждане?

При жените, които сменят пози по време на раждане, се наблюдава съкращаване на времето за раждане, по-ниска нужда от интервенции, намалена болка, по-добри модели на сърдечната честота на плода и по-голямо удовлетворение от цялостното преживяване на родилката.

В кои случаи движението по време на раждане не е препоръчително?

При сценарии като наличие на проблеми с плацентата, фетален дистрес, многоплодна бременност, поставяне на епидурална упойка и други движението е противопоказателно.

Категории: Бременност и грижа за бебето|Публикувана: 14.01.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Ак. Дона Димова Тракийски университет гр. Стара Загора
dona

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар