Как да направим чай от майорана?

Обновена: 21.02.2024|
Как да си направим чай от майорана.

Майораната е билка, подобна на ригана. Тя се различава от него по дребните листа и по-сладкия вкус, който притежава, но ботанически те са близки по вид. С нея можем да приготвяме чай от майорана или да използваме екстрактите под формата на етерично масло. 

В Римската империя се е смятало, че тази билка носи щастие и удължава живота.

 

Описание на билката майорана в ботаниката

Майораната и риганът са типични за средиземноморския регион, но се отглеждат в много части на света – Кипър, Турция, Западна Азия, Северна Африка. Смята се, че произхождат от Кипър, Египет и Арабия.

Origanum majorana, както е латинското название на билката, е тревисто растение с бели цветове и кръгли светлозелени листа. Отглежда се лесно и може да се засади и в саксия у дома за бърз достъп до свежата подправка.

Употреба в кулинарията

Майорана често се използва и като подправка в различни ястия – подходяща е за супи, салати, сосове, ястия с месо. Среща се в средиземноморската кулинарна традиция, а понякога се добавя и към готови миксове с подправки.

Под формата на етерично масло и чай от майорана се използва с различни терапевтични и лечебни цели.

 

Лековити свойства

 

чай от майорана

 

Растението и маслото се използват в традиционната медицина за помощ при различни здравословни проблеми – настинки, кашлица, спазми, ушни инфекции, стомашно-чревни проблеми, главоболие, нередовен менструален цикъл, гъбични инфекции и други.

Антибактериални, противовъзпалителни и противогъбични свойства

Майораната съдържа органични съединения, които притежават тези лечебни свойства. За ефикасно третиране на гъбични инфекции се използва етерично масло от майорана в комбинация с основно масло, което да го направи безопасно за кожата ни.

Поради тези ефекти екстракти от растението се използват и като естествени пестициди.

Укрепва здравето на сърдечно-съдовата система

Майораната има кардиопротективни функции – предпазва кръвоносните съдове и сърцето от увреждания.

Някои от ефектите, които билката има върху сърдечно-съдовата система, са:

  • Понижава кръвното налягане и така намалява риска от хипертония
  • Улеснява кръвообращението
  • Преотвратява натрупванията на холестерол
  • Укрепва кръвоносните съдове

 

Майораната отпуска и разширява кръвоносните съдове, което улеснява кръвообращението и по този начин намалява кръвното налягане. Освен това има и слаб кръворазреждащ ефект.

Насърчава спокойствието и подпомага пълноценния сън

 

чай от майорана

 

Майораната влияе на нервната система като намалява тревожността, насърчава ни да бъдем по-спокойни и да се борим със стреса. При проблеми с безсънието тази билка може да ни помогне да си набавим нужното количество сън. Ароматерапията и чаят от майорана са еднакво ефикасни за успокоение и релаксация.

Перфектна ароматна комбинация за спалнята са етеричните масла майорана и лавандула – няколко капки върху възглавницата или в дифузер ще помогнат за спокойствието и качествения сън.

Балансира женските хормони

Екстракти от майорана под различни форми се използват за регулация на менструалния цикъл и за облекчаване на симптомите по време на менструация. При изследвания с жени, страдащи от хормонален дисбаланс или с нередовен цикъл, чаят от майорана дава добри резултати за балансирането на хормоните.

Поради влиянието му върху женските хормони не се препоръчва да се използва от бременни жени.

Подпомага функциите на дихателните пътища

Екстрактите от билката намаляват хроничната кашлица, като изчистват дихателните пътища от слуз и храчки. Етеричното масло често се използва за разтривки при настинки и проблеми със синусите. Майораната е ефикасна за облекчаване и лечение на грипни симптоми, синузит, влажна кашлица.

Подобрява храносмилането

Майораната събужда апетита и помага при гадене. Чаят от тази билка е приятно лекарство за различни видове стомашен и чревен дискомфорт. В лабораторни изследвания върху гризачи е открито, че екстрактът от майорана предпазва от развитието на стомашни язви.

Екстрактите от билката подпомагат производството на слуз в стомаха, която предпазва лигавицата от наранявания и раздразнения.

 

Как да си направим чай от майорана?

 

чай от майорана

 

За чай от майорана можем да използваме свежи или изсушени листа.

Време за приготвяне Порции
15 минути 1 чаша чай

 

Необходими продукти:

  • Чаша, буркан или друг подходящ съд
  • 1-2 ч.л. сушени или пресни листа от майорана
  • 200 мл вода

 

Начин на приготвяне:

  1. Слагаме водата да заври.
  2. Добавяме към нея избраните листа от майорана.
  3. Засичаме 15 минути от началото на варенето.
  4. Прецеждаме листата и оставяме само горещия чай от майорана.
  5. Пием готовия чай топъл. Може да добавим захар, мед или подсладител по избор.

 

Съвет: Щипка индийско орехче в чая от майорана чудесно допълва вкуса и аромата на горещата напитка.

Популярни рецепти за чай от майорана + дозировка

 

чай от майорана

 

Спрямо търсения ефект можем да използваме по-силен или по-слаб чай от майорана:

  • При храносмилателен дискомфорт: Сваряваме или запарваме 1 ч.л. сухи листа от майорана с 200 мл вода за направата на една чаша чай. Можем да изпием не повече от 4 чаши в рамките на 2 часа, за да облекчим болка, дискомфорт и тежест в стомаха и червата. Консумира се преди и след хранене.
  • За успокоение: В 200 мл хладка вода слагаме 2 с.л. сушени листа от майорана. Накисваме ги за 24 часа. Пием на няколко дози в рамките на един час.
  • За ежедневна консумация: За профилактика можем да пием чай от майорана, приготвен с 1 ч.л. сушени листа в 200 мл гореща вода. Добавяме подсладител по желание.

Майорана може да смесим с мащерка и мента за храносмилателно облекчение или с лайка и маточина за успокоение.

Противопоказания

Не са проведени достатъчно проучвания върху растението майорана и поради това не бива да се приема външно или вътрешно от бременни или кърмещи жени.

Майораната може слабо да намали съсирването на кръвта. Ако приемаме медикаменти за разреждане на кръвта, не бива да приемаме чайове и екстракти от тази билка.

Възможно е да взаимодейства с лекарства за диабет и регулация на кръвната захар. Препоръчва се преди приема на майорана да се консултираме с лекуващия си лекар.

Етерично масло от майорана винаги трябва да се смесва с основно, или базово, масло, тъй като самостоятелно може да причини раздразнения и рани по кожата.

 

Заключение

Майораната може да не е от най-разпространените билки, но си заслужава да я включим към ежедневието си. Чаят от билката е с лек и приятен аромат, а етеричното масло може да донесе ползи за съня и общото благосъстояние на психическото и физическото ни здраве.

 

Какво е майорана?

Това е тревисто растение, близък сродник на ригана. Има приятен и сладникав аромат, отглежда се в средиземноморските региони и предлага някои ползи за здравето ни.

За какво помага билката?

Насърчава спокойствието и пълноценния сън, помага при стомашно-чревен дискомфорт, регулира женските хормони, отпушва дихателните пътища, укрепва сърдечно-съдовата система и носи противовъзпалителни и антигъбични ефекти.

Как се използва за лечебни цели?

Майорана се използва в кулинарията, но за терапевтични цели се приема под формата на чай или етерично масло в комбинация с основно масло.

Категории: Билки|Публикувана: 09.01.2024|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Радина Руменова
Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 21 февруари 2024 в 17:21 | Публикувана: 9 януари 2024 в 13:38 | Категория: Билки