Чай от дафинов лист – ползи + рецепта

Обновена: 09.01.2024|
Чай от дафинов лист.

От легендите за делфийските оракули и възлюбената на Аполон, Дафне, до една от основните съставки в кулинарията, още от древността дафиновият лист продължава да се употребява и до ден днешен, като присъства в кухнята на всяка добра домакиня.

Дали ще са супи, сосове или яхнии, тази подправка придава един страхотен аромат и вкус, но освен това притежава и куп полезни действия.

В тази статия ви представяме една проста рецепта за чай от дафинов лист и многобройните ползи, които той носи.

 

Какво трябва да знаем за дафиновия лист?

Дафиновите листа са листата на лавровото дърво, които се използват като билка, тъй като притежават лечебен ефект, или като подправка в различни ястия поради специфичния си аромат.

Тези дървета са родом от средиземноморския регион и Мала Азия, където растат и до днес. Характерното при тях е, че са вечнозелени и могат да достигнат до 12 метра височина, но често остават като храсти.

Можете да ги познаете по малките светложълти цветчета, с които цъфтят, и червените кръгли плодчета, които през есента придобиват тъмночервен цвят.

Има различни разновидности на дафиновия лист, сред които средиземноморски, индийски, калифорнийски, индонезийски, като на нашата територия се използва главно средиземноморският.

 

Какви предимства има за организма?

 

чай от дафинов лист, дафинов лист, лечебни свойства, ползи

 

Дафиновият лист изобилства от полезни вещества като подправка, но може да се възползвате от полезното му действие, като си направите и чай от дафинов лист.

Пиенето на чай от дафинов лист всеки ден е от полза за сърдечно-съдовата система, тъй като това е мощната комбинация от антиоксиданти и калий.

Калият е от съществено значение за здравето на сърцето, тъй като помага за понижаване на кръвното налягане и нивата на холестерола.

В него се съдържа и едно важно за здравето на сърцето органично съединение – рутин. Той представлява природен флавоноид, който укрепва капилярните стени и има антитромботични свойства.

В допълнение, редовната консумация на чай от дафинов лист намалява риска от диабет и образуването на камъни в бъбреците.

Дафиновият лист притежава още и следните ефекти:

  • Противовъзпалително
  • Антиревматично
  • Диджестивно (подпомага храносмилането)
  • Антипиретично (понижаващи телесната температура)
  • Отхрачващо
  • Противогъбично
  • Антимикробно
  • Противораково
  • Антиоксидантно

Консумирайки чай от дафинов лист ще си набавяте и жизненонеобходими макро- и микроелементи.

Антиоксиданти

Уникалната комбинация от антиоксиданти, сред които витамин С и А и други органични съединения в дафиновите листа, помагат за защита на тялото от ефектите на свободните радикали.

Свободните радикали могат да накарат здравите клетки да мутират в ракови, поради което дафиновите листа проявяват противотуморен ефект.

Витамини

В дафиновите листа се откриват витамини от група В, сред които ниацин, рибофлавин, пиридоксин, пантотенова и фолиева киселина.

Макро- и микроелементи

Те имат високи хранителни свойства, като в тях се откриват изобилие от елементи, сред които магнезий, цинк, желязо, фосфор, мед, селен, манган и др.

Етерични масла

Дафиновите листа имат и успокояващи свойства, тъй като съдържат линалол.

Освен това, когато се консумират преди лягане, дафиновите листа могат да действат като леко успокоително и приспивателно, въздействайки върху нервната система, като по този начин насърчават релаксацията и подпомагат пълноцения сън.

 

При какви заболявания помага?

През 2009 г. списание „Clinical Biochemistry and Nutrition публикува резултатите от контролирано проучване, което разглежда ефектите от приема на дафинови листа върху диабет тип 2.

Участниците, които са консумирали 1 до 3 г натрошени, сушени дафинови листа в продължение на тридесет дни, са забелязали понижение на серумните си нива на глюкоза (от 21 до 26%), и значителни спадове в LDL-холестерола (от 20 до 24%).

От друга страна липопротеините с висока плътност (HDL или „добър холестерол“) се повишават (от 29 до 20%) в групите, получаващи съответно 1 и 2 г дафинов лист.

Приготвен като компрес, той може да помогне за облекчаване на настинка в гърдите. Присъствието на линалол, освен че намалява стреса, притежава и антисептични свойства и  засилва имунната система.

Дафиновите листа са полезни при:

  • Менструални болки
  • Кожни инфекции
  • Главоболие
  • Болки в ставите
  • Ревматизъм
  • Ревматоиден артрит
  • Метеоризъм
  • Стрес и безпокойство

 

Как до приготвим чай от дафинов лист?

 

чай от дафинов лист, дафинов лист, лечебни свойства, ползи

 

Този чай е чудесна възможност да извлечете всички предимства, които дафиновият лист може да предложи.

Той е чудесно допълнение към лечението на проблеми с храносмилането, ревматични болки, хронична умора или стрес.

Необходими са ви:

  • 2 изсушени дафинови листа
  • 400 мл вода

Начин на приготвяне:

  1. Залейте дафиновия лист с водата.
  2. Кипнете и варете 5 минути.
  3. Оставете да кисне около 1 час и прецедете.
  4. Пийте 4 пъти дневно по половин чаена чашка преди хранене.

 

За кого е подходящ?

Консумацията на чай от дафинов лист може да подобри здравето на вашите бъбреци. Той действа като диуретик и стимулира уринирането, като по този начин намаляват токсините от тялото.

Дафиновият лист може да помогне за предотвратяване на камъни в бъбреците чрез намаляване на количеството уреаза и премахване на излишния натрий.

В допълнение чаят с дафинов може да ви помогне да изгаряте мазнини. Това е така, защото ускорява метаболизма.

 

Ползи от приема на чай от дафинов лист:

  • Полезен е при настинка, кашлица и грип.
  • Стимулира метаболизма на тялото и помага за редуцирането на тегло.
  • Облекчава болките в ставите и мускулите.
  • Понижава кръвната захар при диабет.
  • Намалява кръвното налягане и нивата на лошия холестерол.
  • Понижава стреса и напрежението

 

Дафиновият лист в миналото

 

чай от дафинов лист, ползи, рецепта

 

Дафиновото дърво е култивирано още от древни времена, като е свързано с митовете за Аполон и неговата възлюбена Дафне, която била превърната от боговете в лаврово дърво.

В „Описание на Елада“ Павзаний пише, че един от четирите делфийски храмове бил построен от лаврово дърво.

Там оракулите били „порталът“, през който хората да се свържат директно с боговете и да зададат своите въпроси.

Казва се, че делфийските оракули дъвчели дафинов лист, за да правят своите пророчества, тъй като се смятало, че това растение притежава мистични свойства и им помага да се свързват с божествата.

В Рим и Елада това растение е било символ на чест и успех и се е носело от римски и гръцки императори, както и от олимпийци, учени, герои и поети.

Дафиновият лист е бил използван за коронясване на победителите в Питийските игри в Делфи и е представлявало специално отличие за изключителни атлетични или други постижения.

Думите бакалавър и лауреат всъщност произхождат от „baccalaureate“, което означава „дафинови плодове“. Дългогодишните традиции в Европа гласят, че ако се поставят лаврови листа и плодове под възглавницата на учениците, те ще станат поети.

В нощта на Свети Валентин (14 февруари) пък английските девойки провеждали специален любовен ритуал с дафинов лист и розова вода.

Тези, които искали да знаят бъдещия си съпруг, вземали две лаврови листа, поръсвали ги с розова вода и след това ги поставяли под възглавниците преди сън с думите: „ Свети Валентин, бъди мил с мен и в съня ми позволи да видя истинската си любов.“

 

Заключение

 

чай от дафинов лист, ползи, рецепта

 

В миналото дафиновият лист е бил натоварен с доста голяма доза мистичност и свръхестествени сили, като е намирал най-различно приложение – от незаменима подправка в кухнята до средство за общение с божественото.

Той е използван през цялата история по най-различни начини в медицината поради множеството си полезни действия и неслучайно е бил символ на бога на лечителството и пророчествата Аполон.

Освен многобройните ползи, които носи за тялото, той допринася и за релаксацията на ума и духа, а неговият наситен аромат придава чудесен вкус на гозбите.

Какви са ползите от консумацията на чай от дафинов лист?

Дафиновият лист е естествен източник на витамин С, А, В, калий, калций, магнезий, манган, фосфор и етерични масла, които стимулират имунната система и действат успокояващо.

При какви заболявания помага?

Дафиновият лист помага при ревматизъм, камъни в бъбреците, диабет, лошо храносмилане и благоприятства здравето на сърдечно-съдовата система.

Има ли странични ефекти и противопоказания?

Противопоказен е при бъбречна недостатъчност, сърдечни заболявания и нарушения в протеиновия метаболизъм, а при предозиране може да предизвика повръщане.

Категории: Билки, Здраве|Публикувана: 01.02.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Калина Петкова
Калина Петкова притежава специализирани познания в сферата на медицината, фармацията и ботаниката. Има интереси в холистичните методи на лечение, аюрведа и билколечението.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

5 Коментара

  1. Мария Димитрова 06.02.2024 at 17:51 - Отговор

    Много са полезни делфинови листа ,помагат при горещи вълни,

  2. Румяна Енчева 29.09.2023 at 11:07 - Отговор

    Здравейте Калина, дали е възможно с чай от дафинов лист да успея да понижа нивото на пикочна киселина ( 421.03 е в момента)?

    • Калина Петкова 02.10.2023 at 11:37 - Отговор

      Здравейте, Румяна. Дафиновият лист е ефективно природно средство за понижаване на пикочната киселина, тъй като има диуретичен ефект. Препоръчва се 1 супена лъжица ситно нарязани дафинови листа да се залеят с 500 мл вряща вода, като се оставят да къкрят за 5 минути, покрити под капак. След това сместа се прехвърля в термос за едно денонощие. На следващия ден се прецежда и се пие на малки глътки през целия ден. Процедурата се повтаря в продължение на 7 дни. Резултатите могат да варират в зависимост от индивидуалните характеристики на състоянието Ви, затова е най-добре да се консултирате с фитотерапевт.

  3. Таня Колева 02.05.2023 at 2:49 - Отговор

    Добър вечер, моят въпрос към Вас е: Може ли да се прави чай от пресните листа на дафиновия лист?

    • Калина Петкова 18.05.2023 at 14:15 - Отговор

      Здравейте. От сушените листа се приготвя чай, докато от пресните се прави етерично масло.

Оставете коментар

Обновена: 9 януари 2024 в 00:00 | Публикувана: 1 февруари 2023 в 11:34 | Категория: Билки, Здраве