Алергичен конюнктивит: симптоми, лечение и превенция

Обновена: 02.09.2024|
Алергичен конюнктивит.

Конюнктивитът е широко разпространено възпаление, което често се появява при децата, но и при възрастните, като вероятно всеки от нас е имал това заболяване поне веднъж в живота си. Алергичен конюнктивит е същото това очно възпаление, но се причинява от алергени, които тялото отхвърля.

Алергичният конюнктивит не е заразен и можем спокойно да имаме контакт с други хора. Той обаче носи същата симптоматика, която поражда дискомфорт, социални проблеми и занижава самочувствието.

Причини за поява

Както подсказва името, алергичният конюнктивит е очно възпаление, развило се поради алергична реакция на свръхчувствителност. Това състояние представлява възпаление на конюнктивата – специфична мембрана, която покрива очната ябълка и вътрешната част на клепача. Като симптом на алергичната реакция алергичен конюнктивит се среща често, тъй като тази мембрана съдържа много клетки с имунен отговор.

Най-често се наблюдава през пролетта и лятото, тъй като тогава са основните сезони за проява на алергии и непоносимости. Може да е поради контакт с цветен прашец, полени или други популярни за тези сезони алергени.

 

Видове алергичен конюнктивит

 

дете с алергичен конюнктивит

 

Алергичните конюнктивити може да бъдат два вида в зависимост от проявата в индивидуалния случай:

  • Остър алергичен конюнктивит: възпалението е краткотрайно. Обикновено се появява по време на сезона на алергиите. Очите изведнъж се насълзяват, започват да се подуват, усеща се парене кратко време след контакт с алергена. Сезонният алергичен конюнктивит най-често е съпроводен с други признаци на алергия като сълзене на очите, кихане, секрет от носа.
  • Хроничен алергичен конюнктивит: прояват на симптомите се задържа за дълъг период от време или през цялата година. Това обикновено е знак, че сме в постоянен контакт с алергена. Може да е реакция към прах, мухъл или животински косми, които се откриват в дома. Симптомите често са по-слаби, но имат периоди на засилване.

Рискът от развитието на един от видовете конюнктивит се увеличава при медицинска история на пациента, включваща бронхиална астма, алергичен ринит, атопичен дерматит и други подобни хронични заболявания.

stev tabletki 400
zink 600
stev tabletki 400
zink 600

 

С какви симптоми се изразява?

Най-често симптомите се припокриват с обикновения, или инфекциозния, конюнктивит:

  • Сърбеж в очите
  • Зачервяване на очите
  • Воднист, бял или слузест секрет от очите, който се наблюдава постоянно
  • Подуване на горния и долния клепач
  • Усещане за чуждо тяло, което дращи и пречи на лесното затваряне на клепача
  • Чувствителност към светлина
  • Подути очи след сън

Срещат се и симптоми, които не са свързани с очите, като течащ нос, хрема, кихане.

Не се забелязва промяна или увреждане на зрението. Може да се установи замъгляване на зрението и непоносимост на светлина, но след преустановяване на контакта с алергените тези ефекти бързо изчезват и зрението се възстановява. Част от симптомите са следствие на появил се оток на конюнктивата. 

При алергичния конюнктивит симптомите се проявяват по едно и също време в двете очи, докато при класическия конюнктивит инфекцията обикновено започва от едното око и след това се предава и на другото. Възможно е обаче при алергичния тип едното око да е по-силно засегнато от другото (обикновено след разтъркване или вторична инфекция) и това да създаде илюзията, че само едното проявява симптоматика.

 

Рискови фактори

 

жена с алергичен конюнктивит

 

Както споменахме, алергичен конюнктивит се получава при контакт с алергени. Някои от тях са причинителите на сезонните алергии като полени и различни цветя. Другият тип рискови фактори, които водят до хроничен алергичен конюнктивит, са по-трудни за контролиране. При хора, които имат сезонни или целогодишни алергии, има по-голям шанс да се развие алергичен конюнктивит.

При хора с екзема и астма това възпаление се наблюдава по-често.

Ако в семейството има други хора, при които се наблюдава този тип конюнктивит, то вероятно и при нас ще е често срещана алергична реакция.

Острият алергичен конюктивит зависи от индивидуалните ни непоносимости.

Основни рискови фактори за развиване на хроничен алергичен конюнктивит под влияние на алергени в дома са:

  • Недостатъчно често почистване на дома
  • Достъп на домашни любимци във всички помещения на дома
  • Пребиваване в помещения с влага и мухъл
  • Използване на химикали и препарати с остра миризма, която раздразва лигавицата на очите и конюнктивата
  • Активно тютюнопушене в затворени и непроветриви пространства

 

Възможно е да се появят усложнения на зрението и здравето на очите при постоянно излагане на алергени. В редки случаи някои медикаменти, използвани за лечение на алергичен конюнктивит, при продължителна употреба може да повишат риска от поява на катаракта.

Както и други алергии, при появата на алергичен конюнктивит при деца те често го израстват и състоянието не се появява в зряла възраст.

 

Какви са методите на лечение?

 

жена с алергичен конюнктивит използва капки за очи

 

Лекарите диагностицират алергичен конюнктивит, като наблюдават неговите проявления, симптомите и се консултират с пациента за неговата медицинска история. В някои случаи се налага да се проведат кръвни и кожни изследвания, ако не се знае какъв е алергенът. Тестовете при алерголог са полезни за контролиране на проявите на алергичен конюнктивит в бъдеще, но диагнозата се поставя достатъчно лесно само при физически преглед и консултация.

След преглед от лекар той може да прецени дали конюнктивитът е причинен от алергична реакция или е заразното възпаление, което трябва да се лекува по друга процедура.

Методите за лечение се преценяват и могат да бъдат различни и се предписват спрямо консултация с офталмолог или алерголог:

  • Студени или охлаждащи компреси за очи
  • Изкуствени сълзи, които да измиват неприятния секрет
  • Противоалергични капки за очи с антихистамин или друга активна съставка
  • Противоалергични медикаменти за перорална употреба
  • Имунотерапия за преодоляване на алергията

 

Има възможности и начини да облекчим симптомите, докато успеем да си набавим нужните противоалергични медикаменти.

Полезно би било:

  • Да не търкаме очите, тъй като това може да влоши симптомите и да засили сълзенето и произвеждането на секрет.
  • Ако имаме под ръка изкуствени сълзи, те могат да намалят неприятните симптоми.
  • Компреси за очи могат да облекчат напрежението и сърбежа.
  • Носете шапка и предпазни очила, когато сте в контакт с полени и други алергени от околната среда.

При спиране на контакт с алергените симптомите бързо изчезват.

Домашното лечение не се препоръчва. Това са съвети, които можем да следваме, докато стигнем до консултация с лекар.

Как да се предпазим?

 

жена с алергичен конюнктивит използва капки за очи

 

Ако не успеем да преборим алергията и да спрем да получаваме реакции, може да направим някои стъпки в живота си, които да намалят появата на алергичен конюнктивит:

  • Опитайте да избягвате алергените, ако това е възможно. През сезона на алергиите може редовно на приемате противоалергични лекарства след консултация и предписание от лекар.
  • Мийте добре ръцете, шията и ръцете си след контакт с алергени или посещаване на помещение, в което може да има алергени.
  • Перете често дрехите си и ги простирайте за по-дълго време на проветриво място, по възможност далеч от алергени.
  • Вземете душ преди лягане. Желателно е да се изкъпете, като се приберете вкъщи, ако навън има алергени.
  • Внимавайте със съхранението на контактните си лещи и по възможност не позволявайте да са в контакт с алергени.
  • Когато тествате нов вид контактни лещи или течност за лещи, наблюдавайте тялото и очите си за реакция. Възможно е да получите алергичен конюнктивит при контакт с определени течности, капки и лещи поради нетърпимост към контактни лещи или други продукти. Медикаменти, които се използват в очите или в близост до тях, също може да са предпоставка за това възпаление.
  • Използвайте козметика, сапуни и препарати за пране без излишни парфюми и химикали, особено около очите и върху лицето.
  • Инсталирайте пречиствател на въздуха в дома си и почиствайте често. Разресвайте добре домашните любимци, за да не напълните дома си с паднала козина.
  • Ако е възможно, не вкарвайте в дома си тежки постелки и завивки, килими, мокети и други пухкави мебели, които може да са дом на милиони алергени.

 

Заключение

Алергичен конюнктивит е възпаление на очите под влиянието на алергени. Има начини да предотвратим и лекуваме състоянието, тъй като неговите симптоми носят дискомфорт и могат да попречат на ежедневните ни дейности.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява алергичният конюнктивит?

Алергичният конюнктивит е възпаление на очите, което се причинява от специфични алергени. То засяга вътрешната част на клепача, както и части от окото. Появява се по различни причини, като най-често се среща при сезонни алергии, полени, мухъл, прахови частици, животински косми и други.

Какви са видовете алергичен конюнктивит?

Алергичният конюнктивит може да бъде два вида в зависимост от проявата в индивидуалния случай – остър и хроничен.

С какви симптоми се изразява?

Най-често симптомите се припокриват с обикновения, или инфекциозния, конюнктивит: сърбеж и зачервяване на очите, воднист, бял или слузест секрет и други.

Можем ли да се предпазим?

Препоръчва се да избягвате алергени, които може да са причина за появата на това възпалението. Ако се съмнявате, че имате алергичен конюнктивит, обърнете се към лекар.

 

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 29.08.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

77b4e8bfbbc2c5326156c9a35bcebe95?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар