Живот без отпадък – 8 съвета за напреднали

Обновена: 07.03.2024|
Живот без отпадък.

Животът с нулев отпадък може да е едно от вълнуващите начинания, които да предприемем през новата година. Намаляването на отпадъка в ежедневието е от помощ на планетата и околната среда, намалява ненужните вещи, които акумулираме в дома си, и може дори да ни спести пари.

 

Защо да практикуваме живот без отпадък?

Живот без отпадък е популярно движение, също познато в интернет пространството като „zero waste“ (нулев отпадък). Произвеждането на нулев отпадък може да ви се стори крайно, но всъщност с прилагането само на няколко полезни практики в ежедневието си, може драстично да намалим отпадъците в дома си.

Около 90% от използваната пластмаса не се рециклира. Малка част се изгаря, но голям процент остава в природата, където не може да се разгради дори за стотици години. Затова е важно да намалим цялостното си използване на пластмасови изделия, а не да залагаме единствено на разделното събиране и потенциално рециклиране.

 

Съвети за живот без отпадък

 

живот без отпадък

 

Ако се замислим колко много пластмаса има около нас и в продуктите, които използваме, започването на живот с нулев отпадък може да изглежда като невъзможно начинание. С няколко практични съвета обаче можем да се доближим до тази цел. Не бива да се укоряваме, ако все още имаме нужда от пластмасови изделия – важно е да сме фокусирани върху цялостно екосъобразния начин на живот. 

1. Компост

Правилното компостиране може да изглежда трудно на пръв поглед, но този естествен процес е лесен за проследяване и помага да елиминираме кухненския и хранителния отпадък. Новата почва е пълна с хранителни вещества и се отразява изключително зареждащо на цветята в дома или в градината.

Особености при компостиране:

  • Материалите за компост се наричат общо зелени (богати на азот) и кафяви (богати на въглерод). Зелен материал са свежи продукти като обелки и остатъци от плодове и зеленчуци, свежи листа, кафе, чай, свежа трева и клонки. Кафявият материал може да бъде картон, хартия, суха трева, слама, черупки от яйца. Хубаво е зеленият материал да бъде 2 пъти повече от кафявия.
  • Не бива да добавяме животински продукти, хляб, вече приготвена храна, мокри кърпички и други тъкани, съдържащи пластмаса. Цитруси и кисели плодове също не се препоръчват.
  • При сух компост може да се добави малко вода или да се увеличи количеството зелен материал. При влажен и склонен към мухъл компост проблемът често е прекомерното количество зелен материал – в този случай се добавя кафява маса.
  • Компостът е готов след около 3 месеца, когато вече е неразличим от обикновена почва.
  • Компостер може да си направим от голяма кофа, саксия или друг дълбок и висок съд. Можем да закупим и компостер за градината, който е по-голям и събира голямо количество.
  • В някои градове има обществени компостери, които може да използваме за хранителните отпадъци от дома си.

 

2. Събиране и пестене на вода

 

живот без отпадък

 

Този съвет е един от най-лесните за прилагане в ежедневието. Всички знаем, че водата е ценен ресурс, който трябва да пазим и съхраняваме. Празна кофа под душа, докато се къпем, събира вода, която можем да използваме за почистване на различни повърхности вкъщи, тъй като тя по нищо не се различава от тази, която ще налеем от чешмата.

Друга празна кофа на терасата, докато вали, може да събере голямо количество вода. Тази безплатна и екологично доставена вода може да използваме за поливане на цветята вкъщи.

3. Социален активизъм на местно ниво

За жалост, много от практиките за живот без отпадък може да изглеждат твърде дребни и дори безсмислени на фона на световното замърсяване и глобалните проблеми в тази посока. За да осигурим по-чисто и светло бъдеще за света след нас, трябва да сме активни в политическата среда.

Това, разбира се, не означава да се кандидатираме за политически позиции, ако това не е част от живота ни. Хубаво е да се интересуваме от позициите на политическите партии и кандидати около нас спрямо екологията и опазването на околната среда. Можем да бъдем проактивни на местно ниво, като обсъждаме зелени идеи с общинските представители – може да построим обществен компост за съседите в квартала или да организираме среща за размяна на дрехи и вече ненужни предмети.

Чрез групи и събития в социалните мрежи можем да организираме различни дейности, които да са част от начина на живот без отпадък:

  • Създайте група за подаряване на вещи, ако такава не съществува за вашата общност.
  • Организирайте събитие за почистване на природна местност, която се намира близо до вас. Не забравяйте да поставяте различните отпадъци в определени торби, за да може да бъдат рециклирани.
  • Създайте проект за обща градинка със съседите си, в която да посадите зеленчуци или овощни дървета.

Когато започнем да мислим в посоката на живот без отпадък, бързо ще придобием представа за нужните промени около нас.

Трябва да се има предвид, че с ежедневните си действия можем да мотивираме хората около себе си да се замислят за отпадъка, който генерират. Все още има много хора, които се чувстват неудобно да пазаруват със собствени съдове, да купуват дрехи втора употреба и т.н. Със собствените си действия можем да покажем на хората около себе си, че тези промени в навиците си заслужават и че начинът на живот без отпадък може да бъде лесен и приятен.

4. Консервиране

 

живот без отпадък

 

Ако се замислим за своите роднини само преди няколко десетилетия, ще открием, че повечето традиционни практики са изключително екологични, като заедно с това предотвратяват прекомерното консуматорство и купуването на излишни продукти. Една от тези практики е консервирането на храна.

Приготвяйки домашни сосове, лютеници, смеси за готвене, туршии, сладка, компоти и каквото друго ни хрумне, ще намалим отпадъка в кухнята, ще спестим пари и ще подсигурим пълноценна, чиста и здравословна храна за себе си и семейството си.

Ако купуваме сезонни плодове и зеленчуци директно от производителите на пазара, ще спестим пари и ще хапваме храна, пълна с полезни вещества, витамини и минерали.

5. Редуциране на бялата техника в дома

Има някои уреди, които може да предложат комфорт и удобство в ежедневието ни, но трябва да се замислим до каква степен ги използваме и дали са ни наистина нужни. Сушилнята за дрехи например е удобна, ако имаме малък апартамент или в нашето семейство има деца, чиито дрехи често изискват изпиране и дезинфекция.

В други случаи обаче сушилнята може да е просто лукс, от който всъщност не се нуждаем. Ако имаме достатъчно пространство, в което да поставим сушилник с мокрите дрехи, това е по-екологичният метод за изсушаване. Освен това сушенето в сушилня може да увреди дрехите и да намали драстично тяхната продължителност на живот.

Други уреди като съдомиялната например подлежат на същите правила – ако наистина ги използваме ежедневно, е добре да ги запазим в дома си. Ако семейството ни има малко членове и е трудно да напълним съдомиялната със съдове – може да пропуснем.

Когато купуваме нова техника за дома си, трябва да сме сигурни, че ще я използваме достатъчно пъти, за да оправдаем покупката, процеса и суровините около производството на продукта.

6. Спрете пушенето

Спирането на тютюнопушенето е трудно и изисква много воля и енергия, но си заслужава – не само за планетата, а най-вече за самите нас, за здравето и бъдещето ни. Тютюневите продукти в днешно време не се ограничават до стандартните цигари. Съвременните електронни цигари за еднократна употреба са много сериозен замърсител, а нехайното изхвърляне на тези пластмасови устройства, съдържащи различни батерии, е повод за притеснение.

Пушенето на стандартни цигари е отговорно за 9 милиарда и половина угарки и фасове годишно в САЩ, които се превръщат в отпадък.

7. Екологична ваканция

 

живот без отпадък

 

Пътуването със самолет отделя голямо количество вредни емисии, които замърсяват въздуха ни. Когато е възможно, е добре да изберем друг вид транспорт или просто да останем на ваканция близо до дома.

Влаковете са най-екологичният транспорт за дълги разстояния. Ако е възможно, се препоръчва да изберем железницата пред автобуса или лекия автомобил.

Когато пътуваме в чужбина, е хубаво предварително да се информираме за местния градски транспорт и да го използваме възможно най-много, за да направим и ваканцията си част от начина на живот без отпадък.

Не бива да забравяме своите екологични заместители на еднократни продукти, докато сме на ваканция. Многократните прибори, кутията за храна, чашата и бутилката могат да се поберат и в туристическата раница.

8. Многократна самобръсначка

Въпреки че изглежда като един от съветите за начинаещи, много хора се страхуват да сменят еднократните самобръсначки със старомодна такава. Периодичната смяна на бръснарски ножчета също създава определен отпадък, но в сравнение с пластмасовите пособия за бръснене боклукът е в пъти по-малко.

Изисква се известно време, за да свикнем с този вид бръснене, тъй като то има своите специфики. Можем да комбинираме металната самобръсначка с четка и сапун за бръснене и да премахваме окосмяването екологично, както са го правели нашите бащи и дядовци.

Ако не сте почитатели на бръсненето, може да опитате да направите захарна кола маска у дома, която също е екологична и е перфектна добавка към начина на живот без отпадък.

 

Заключение

Социалното ангажиране и въвеждането на екологични практики в ежедневието ни е важно за опазването на околната среда и нашето спокойствие като граждани на света. Практикуването на екосъобразен живот без отпадък е индивидуален избор, който може да направим с помощта на тези 8 полезни съвета.

Какво е живот без отпадък?

Живот без отпадък е популярно движение, също познато в интернет пространството като ‘zero waste’ (нулев отпадък). Тъй като около 90% от използвана пластмаса не се рециклира, е важно да сведем използването до минимум.

Как можем да постигнем живот без отпадък?

Има някои практични методи, с чиято помощ можем да се доближим до начина на живот без отпадък.

Категории: С грижа към земята|Публикувана: 07.03.2024|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Радина Руменова
Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Публикувана: 7 март 2024 в 12:19 | Категория: С грижа към земята