Травми на главата: видове, симптоми и първа помощ
Всички травми на главата, дори и най-леките, могат да имат сериозни последици, което налага потърпевшият да получи своевременно помощ от лекар. Тук представяме най-честите прояви на тези състояния, диагностиката и лечението им. Ето подробностите.
Източници на проблема
Обикновено причини за травми на главата са удари и падания, пътно-транспортни произшествия, както и инциденти, свързани със спортове: футбол, хокей, бокс и други. Различни форми на насилие като нападения и сбивания също водят до травми на главата.
Източници на проблема са и множество злополуки на работното място, особено в строителството и производството.
Видове травми на главата
При по-леките случаи се засягат само кожата и меките тъкани на главата в резултат от порязвания, натъртвания или ожулвания. Значително по-тежко протичат нараняванията на черепа и мозъка, които водят до различни нарушения.
Например понякога се формира хематом, който представлява натрупване на кръв извън кръвоносните съдове. Това може да се случи между черепа и твърдата мозъчна обвивка или между твърдата и средната мозъчна обвивка, или между средната и меката мозъчна обвивка, или директно в мозъчната тъкан.
Последиците от хематома са различни в зависимост от мястото, размера и бързината на неговото развитие. Ако натрупаната кръв е в голямо количество, хематомът потиска важни мозъчни структури и създава условия за поява на мозъчен оток и неврологични нарушения.
При травми на главата може да се засегнат някои умствени способности поради сътресение, настъпило при удари на мозъка в твърдите стени на черепа или поради внезапно ускорение или рязко спиране. В повечето случаи загубата на функции поради сътресение е временна. Повтарящите се сътресения обаче водят до трайни неврологични дефекти.
Най-опасно е счупването на костта в основата на черепа. Пострадалите с този вид фрактура често имат синини около очите и зад ухото. Понякога от носа или ушите им изтича бистра течност поради разкъсване на част от обвивката на мозъка.
Сред видовете травми на главата с тежки последици е т.нар. дифузно аксонално увреждане (Diffuse Axonal Injury, DAI). Възниква, когато мозъкът се движи бързо назад и напред в черепа в резултат от ускорение и забавяне, каквито са случаите при автомобилни катастрофи, наранявания след падане или насилие. Резките движения водят до разтягане и разкъсване на аксони: нервни влакна, които предават сигнали от една част на мозъка до друга и към останалите структури на тялото.
Най-често при DAI пострадалият е в кома за продължителен период от време, с проблеми в много части на мозъка.
Какви са симптомите?
След травми на главата възникват множество различни оплаквания в зависимост от засегнатите места и тежестта на пораженията. Повърхностните удари се приемат за лек проблем. Те по правило предизвикват болка и изострена чувствителност в областта на главата.
Може да са съпроводени с кръвоизливи или отворени рани на скалпа, или с различни временни оплаквания като: гадене, замаяност, намалена способност за концентрация.
В резултат от травми на главата при част от пострадалите се появява мигрена, други изпитват затруднения в координацията на движенията си. Ако са наранени нерви или структури в близост до очите и ушите, не са изключени зрителни и слухови увреждания.
Тежките травми на главата провокират някои от следните нарушения:
- Постоянно или влошаващо се главоболие
- Дезориентация
- Гърчове
- Повръщане
- Проблеми с паметта и когнитивните умения
- Необичайни движения на очите
- Невъзможност за фокусиране на погледа
- Загуба на мускулен контрол
- Парализа на крайниците
- Изтичане на кръв или бистра гръбначномозъчна течност от носа или ушите
- Загуба на съзнание
Трябва да се има предвид, че много от симптомите не настъпват веднага, дори при значително мозъчно увреждане. Пострадалите се нуждаят от лекарско наблюдение поне няколко дни след като са понесли нараняване на главата.
За всяка от видовете травми е разумно да се търси медицинска помощ. Специалистите могат да контролират болестните оплаквания и да помогнат на пациентите по-бързо да се върнат към нормалния си живот.
Първа помощ
При удари на главата трябва да търсите професионална медицинска помощ на телефон 112.
До идването на лекар или парамедик, пострадалият не бива да се мести, ако има съмнение за наранявания на шията или гръбначния стълб, за да не се причини прекъсване на гръбначно-мозъчни нерви, което води до парализи.
Изключение се допуска само при опасност за живота на травмирания човек. В останалите случаи е разумно да се изчака пристигането на медицински специалисти, които могат безопасно да обездвижат и транспортират пациента.
Ако е възникнало външно кървене, добре е да поставите чиста кърпа или превръзка върху раната. Мястото трябва да се натисне леко, за да се възпрепятства кървенето. Ако потърпевшият е в съзнание, той трябва да бъде успокоен и да остане неподвижен.
Не бива да му се дава храна или вода, особено когато има вероятност да бъде подложен на хирургично лечение. Осигуряването на адекватна и навременна първа помощ при травми на главата може значително да повлияе на изхода от нараняванията и да помогне за предотвратяване на допълнителни увреждания.
Как се диагностицират травми на главата?
Пострадалият преминава през обстоен преглед, който включва:
- Проверка на съзнанието, реакцията на зениците, състоянието на очите и мускулите
- Оценка на паметта, концентрацията, координацията на движенията, равновесието и рефлексите
Могат да се приложат следните диагностични тестове:
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Този тест дава подробна информация за мозъчните тъкани и е полезен при откриване на дифузни аксонални увреждания, хематоми и други фини увреждания.
- Компютърна томография (КТ). Често се използва за бърза оценка на травмите на главата, тъй като може да покаже кървене, фрактури на черепа, контузии на мозъка и други тежки проблеми.
- Електроенцефалография (ЕЕГ). Ползва се за оценка на електрическата активност на мозъка, особено при подозрения за съпътстващи неврологични нарушения.
- Рентгенови изследвания. Чрез тях се изключват фрактури на черепа или размествания в шийния отдел на гръбначния стълб, които се свързват с тежки увреждания.
- Кръвни тестове. Допринасят за откриване на болестни проблеми, имащи потенциал да влошат състоянието на пострадалия.
Много важно е пациентите с тежки травми на главата да бъдат хоспитализирани и наблюдавани за признаци на влошаване, включително повишаване на вътречерепното налягане.
В болнични условия по-лесно се предотвратяват вторични нарушения и се осигурява възможно най-добрата терапия.
Лечение след удари на главата
То зависи от особеностите на нараняването. При по-леките удари помага поставянето на лед в засегнатата област, за да се спре формирането на оток. Най-често се прилагат обезболяващи средства, лекарства за контролиране на мозъчен оток и блокиране на гърчове. В зависимост от симптомите, се предписват и други медикаменти. Лечението е съобразено със състоянието на всеки отделен човек.
При наличие на вътрешно кървене, мозъчен оток или фрактури, се извършват различни хирургични интервенции. Грижата за такива пациенти се осъществява в интензивни болнични отделения. След острата фаза обикновено се преминава към дългосрочна рехабилитация, която включва физиотерапия, трудотерапия и когнитивна терапия.
Разумно е потърпевшият да избягва дейности, които могат да доведат до повторна травма. Дори и след привидно леко травматично събитие, трябва да се прави консултация с лекар.
Как да се предпазваме?
Ето 7 практики, чрез които ще намалите риска от травми на главата:
- Постарайте се там, където пребивавате, да няма хлъзгави повърхности, стъпала и други препятствия, водещи до падане.
- Носете каска при работа в строителството и други рискови условия. Каската е необходима и при каране на велосипед, мотор, скейтборд, ролери и всякакви спортове, създаващи риск от травми на главата.
- Не използвайте мобилен телефони или подобни разсейващи устройства по време на шофиране.
- Винаги закопчавайте предпазния колан, когато шофирате или пътувате в автомобил.
- Бъдете добре информирани относно правилата за първа помощ при травми.
- Не пропускайте необходимите за вас профилактични прегледи, особено ако имате хронично заболяване, което може да увеличи опасността от падания. Например: сърдечно-съдови проблеми, причиняващи замайване или загуба на съзнание; множествена склероза, нарушаваща телесното равновесие; диабетна невропатия, свързана със загуба на чувствителност в краката и т.н.
- Живейте здравословно. Не забравяйте, че всяка пробойна във вашето здраве може да е рисков фактор за травми на главата.
Често задавани въпроси
Кои са най-честите травми на главата?
Чести травми на главата включват сътресение на мозъка, контузия, фрактура на черепа, вътречерепен хематом, дифузно аксонално нараняване.
Какви са често срещаните симптоми при травма на главата?
Честите симптоми включват главоболие, замаяност, объркване, гадене, замъглено зрение и в тежки случаи загуба на съзнание. Симптомите могат да варират в зависимост от тежестта на нараняването.
Кога трябва да потърся медицинска помощ за нараняване на главата?
Потърсете незабавно медицинска помощ, ако има загуба на съзнание, упорито повръщане, влошаващо се главоболие, затруднено събуждане, гърчове или необичайно поведение след травма на главата.
Източници
- Reed-Guy L. „Head Injury“, Healthline, Medically reviewed by Seunggu Han, M.D, Published on May 30, 2023
- The Johns Hopkins University. „Head Injury“, Published on 2024
- Д-р Савов, Л. „Дифузно аксонално мозъчно увреждане“, MedBul, Публикувана на 14.12.2021
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) се използва за наблюдение на вътрешните органи и диагностициране на различни заболявания.
Разглеждаме най-честите спешни състояния, които могат да застигнат наши близки, и как да реагираме.
Главоболието - добре познато на почти всеки от нас, известно и като „страдание на