Стомашни болки и как да се справим с тях
Почти всички сме изпитвали стомашни болки и знаем колко неприятни, дори понякога непоносими, могат да бъдат те. Причините за тях варират според точното място на болката, колко силна е тя или дали я съпровождат различни симптоми като повдигане, повръщане, температура, разстройство и др. Невинаги е нужно да приемаме медикаменти, за да се преборим с болката. Често има и много други възможности, за които не се сещаме и точно за тях ще ви разкажем днес.
Стомашни болки – какво ги предизвиква?
Ако те са леки, причината за тях може да бъде лошо храносмилане. При по-силните е възможно да страдаме от запек или разстройство. Други основания са преяждането с вредна храна или проблеми като чувствителни черва. Вирусна инфекция, алергии към определени храни, стрес или хранително натравяне също могат да причинят болки в стомаха. За тях ще ви разкажем по-подробно в следващите редове.
Какви видове хранителни алергии съществуват?
Ако сме алергични към определен вид храна, ще получим алергична реакция непосредствено след приема й. Понякога е възможно тя да се прояви само при вдишване на изпарения от нея, или дори при употреба на прибори, които са били в досег с нея. Типични симптоми за алергични реакции са: сърбеж, парене, гадене, кожни обриви, подуване и зачервяване на очите, кихане, коремни болки, диария. Пример за видове хранителни алергии са непоносимост към:
- Лактоза – кисело и прясно мляко, сметана, всички видове сирена, ванилов сладолед;
- Яйчен протеин – белтъците на яйцата;
- Рибата и морските дарове – раци, калмари, миди, всички видове риба;
- Ядки -фъстъци, бадеми, орехи, лешници, кашу, шамфъстък, макадамия;
- Соеви храни – соеви ядки, соево брашно, соев сос, соево мляко, соево олио, тофу.
Какви са по-сериозните причини за болки в стомаха?
Причината за стомашни болки могат да бъдат не само алергиите към дадени храни, а и заболявания като:
- Херния – представлява излизане на орган, тъкан или дори само част от орган през дефект в мускулната или съединителнотъканната обвивка.
- Камъни в бъбреците – това са парченца твърд материал, който се образува в бъбреците. Причината за това е, че минералите в урината понякога стават прекалено концентрирани.
- Гастроезофагеална рефлуксна болест – това е състояние, при което усещаме „връщане“ на киселини от стомаха в хранопровода. Чувството е парещо, локализирано в гърдите или под шията.
- Апендицит – е възпаление на придатъка (израстване) на сляпото черво. То се предизвиква най-често от чревен или лимфен застой.
- Панкреатит – това е възпаление на панкреаса, още известен като задстомашната жлеза. Тя се самосмила и вследствие на това отделя много по-голямо количество ензими и токсини. Те навлизат в кръвта и могат да увредят сериозно много други органи.
- Запушване на червата – непроходимост на червата, представлява много сериозно заболяване, което е възможно понякога да бъде дори и животозастрашаващо. То се характеризира с нарушен пасаж на храната в червата.
- Холецистит – това състояние представлява възпаление на жлъчния мехур и появата на камъни в него.
- Трудно кръвоснабдяване на стомаха, поради запушени кръвоносни съдове – понякога е възможно кръвоносни съдове, в близост до стомаха, да бъдат запушени по една или друга причина. Това би довело до по-трудно кръвоснабдяване на мястото.
Кога да посетим лекар? Ако се съмнявате, че имате някое от изброените заболявания е добре да посетите специалист гастроентеролог.
Какви видове стомашни болки съществуват?
След като храната навлезе в стомаха ни, стомашните мускули започват да пулсират и така тя се смесва по-лесно. Твърдата храна престоява до пет часа в стомаха, а след това преминава в червата, но на порции. Те разделят хранителната каша на много по-малки и лесни за усвояване от организма компоненти. В случай, че имаме проблем с храносмилателната система, това може да причини стомашни болки, а понякога дори и спазми.
Болките в стомаха се делят на няколко вида, според симптомите и продължителността на болката:
- Остра болка: може да продължи няколко часа или дни и да бъде придружена от други симптоми.
- Прогресивна болка: болка, която нараства с времето, често придружавана и с други симптоми.
- Хронична болка: продължава дълго време (месеци или повече). През този период тя може да спира или намалява, и да се засилва отново.
Как да се справим със стомашните болки?
Има много начини да преборим неприятните болки в стомаха, в зависимост от това колко сериозни са те. Тук ще споделим някои от тях.
-
Хидратация
Тялото има нужда от вода за да усвоява по-добре хранителните вещества. Ако сме дехидратирани това може да затрудни храносмилането и да доведе до болки в стомаха. Поради тази причина е хубаво да приемаме поне 1,5 литра вода всеки ден.
Ако страдаме от проблеми с храносмилането и констипация трябва да пием вода по-често. При повръщане или диария организмът се обезводнява. Това също би могло да доведе до болки в стомашната област, затова трябва да приемаме достатъчно течности.
-
Избягвайте легнала позиция, докато имате стомашни болки
Не е добре да бъдем в хоризонтална позиция, когато изпитваме неразположение в корема. Така стомашните киселини много лесно могат да се върнат нагоре по стомашния тракт. Това може да предизвика гадене и сърцебиене.
Ако болките са прекалено силни и се налага да легнем, е хубаво да се погрижим главата ни да бъде нависоко, а тялото ни да е обърнато наляво.
-
Джинджифил
Той е известно натурално „лекарство“ против разстроен стомах и лошо храносмилане. Джинджифилът съдържа вещества, наречени джинджили и шогаоли, които забързват обработването на храна в стомаха. Така можем да се освободим от нея по-лесно при запек.
Коренът е възможно да облекчи гаденето, повръщането и диарията.
Добра идея е, ако имаме проблем със стомаха, да приемаме чай от джинджифил.
-
Загряване на мястото, където ни боли стомахът
Топлината може да отпусне мускулите на корема ни. Този вариант за премахване на болката се използва най-често от жени, в период на менструация. Добра идея е да си вземем топъл душ и да се напарим добре, за да отпуснем цялото си тяло. Можем и да поставим затоплено шише с вода, или друг топъл предмет, върху корема си.
-
Добре е да избягваме пушенето и алкохола при стомашни болки
Пушенето може да раздразни гърлото ни и вследствие – нашия стомах. При повръщане, цигарите само ще навредят на стомашните пътища, които вече са възпалени от върнатия стомашен сок.
Алкохолът е токсин, който е трудносмилаем за стомаха, дори ако нямаме проблеми с него. Ето защо, ако имаме стомашни болки, е добре да избягваме консумацията му поне няколко дни.
-
Не трябва да се храним с трудносмилаеми храни
Някои храни са по-трудни за смилане и усвояване от други. Те могат да причинят стомашни болки. Ако страдаме от раздразнен стомах, трябва да избягваме:
- пържено или мазно;
- пресолени или тежко подправени храни;
- комбинацията на мазнини с протеини в едно хранене – например сметана, масло, месо, сирене, яйца;
- протеини и кисели плодове;
- два вида протеинови храни в едно хранене, като например – яйца и месо.
-
Лимонов сок, сода за хляб и вода за стомашни болки
Според някои проучвания, миксът от лимонов сок, сода за хляб и вода, може да ги облекчи.
Сместa произвежда въглеродна киселина, която успокоява газове и лошо храносмилане. Тази комбинация от съставки, може да помогне и за по-лесното придвижване на храната в червата ни.
Традиционната рецепта включва:
- 1 ч. л. от свеж лимонов сок;
- 1 ч. л. сода за хляб;
- 30 мл вода.
-
Канела
Канелата съдържа няколко вида антиоксиданти, които могат да помогнат при лошо храносмилане и стомашни болки. Те предотвратяват допълнителното раздразване на стомаха и стомашния тракт. Антиоксидантите в канелата спомагат разграждането на мазнини и токсини. Това пречи на образуването на газове и помага за неутрализиране на подуването.
Ако страдаме от болки в стомаха, може да добавим 1 ч. л. канела на прах към закуската си. Друг добър вариант за прием на подправката е с чай.
-
Сок от алое вера
Сокът от алое може да намали прекомерните количества на стомашен сок в организма и да подобри усвояването на протеини. Също така той намалява възпалението при раздразнен стомах и подпомага за баланса на храносмилателните бактерии.
Ако пием чаша сок от алое вера ежедневно, е възможно да забележим облекчение на нашите стомашни болки.
-
Лайка за успокоение на болки в стомаха
Билката може да облекчи коремни спазми и възпалителни процеси, не само в стомаха. Тя подпомага и за освобождаването на газове, ако имаме такива. Лайката е възможно дори да намали нивата на излишните стомашни киселини, които водят до гадене и повръщане. Чаша чай от билката ще помогне и за пълноценно храносмилане.
*Известен факт е, че ако я приемаме вечер, може да подейства успокоително и да спим по-добре.
-
Мента за стомашни болки
Ментата може да успокои стомаха ни и да предотврати гадене. Тя помага и за облекчаване на симптомите при диария или повръщане. Билката успешно успокоява и мускулите на корема, което ни предпазва от спазми. Можем да приемаме листата на билката сурови,или сушени, под формата на чай.
Ментата е традиционно лечение на болки в стомаха, диария и лошо храносмилане в Пакистан, Индия и Иран.
Билката помага и при цялостен дискомфорт или сърцебиене.
Както вече споменахме, причините за стомашни болки могат да бъдат алергични реакции, хранително отравяне, лошо храносмилане, или по-сериозни заболявания. В тези случаи е необходимо да се консултираме с лекар. Ако болките не са много продължителни и непоносими, можем да се опитаме да се справим с тях сами. Повече за това как да предотвратим стомашни болки, можете да прочетете в нашата статия Как да поддържаме здравето на стомаха.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Джинджифилът е чудесен естествен медикамент за различни видове дискомфорт, но джинджифил срещу киселини може да се използва също толкова успешно.
Храносмилателни ензими са вид протеини, сгънати в сложни форми. Намират се в човешките клетки
Няма нищо по-неприятно от раздразнен стомах - особено, когато пречи на ежедневните ни
Един Коментар
защто боли стомаха