5 домашни метода за справяне с мъртва кожа

За да имаме сияйна и здрава на външен вид кожа, то трябва да се отърваваме от време на време от нашата мъртва кожа. Това е така, защото когато я премахнем, под нея се крият нашите нови, обновени кожни клетки. В настоящата статия ще разкажем за различни методи за премахване на мъртва кожа у дома.
Как се появява мъртва кожа?
Както вече стана ясно, появата на мъртви клетки и съответно мъртва кожа е съвсем натурален процес. Той протича по следния начин:
- Новите кожни клетки се образуват навътре в епидермиса – най-външният слой на кожата.
- Новосъздадените клетки бавно и постепенно се качват нагоре към повърхността. Докато мигрират, те “остаряват” и се изпълват с кератин – протеин, който подсилва кожата.
- Докато стигнат до повърхността, клетките вече са “мъртви”. Така те се натрупват и формират мъртва кожа. Тя помага за задържане на хидратацията и защитава от външни вреди.
- Целият процес отнема около 28 до 42 дни.
Продължителността се повлиява от възраст, грижа за кожата, климатични фактори и други.
Колко често да премахваме мъртвата кожа?
Нека първо обърнем внимание на ексфолирането. То представлява премахване на мъртвите клетки. След процедурата порите са отпушени и кожата е по-гладка, тенът е изравнен и има по-здрав външен вид.
Съществуват два начина да се премахнат мъртвите клетки:
- Химичен: при него мъртва кожа се премахва буквално чрез разграждане
- Механичен: при него мъртва кожа буквално се „изчегъртва“ от повърхността и е малко по-груб от химичния. Подходящ е за нормална до мазна кожа.
Химичен тип ексфолиране може да се прави и в домашни условия и дрогерийни продукти, но не трябва да го подценяваме. За щастие може да опитаме и няколко ефикасни метода срещу мъртва кожа вкъщи.
Премахване на мъртвата кожа вкъщи
Първо е важно да дадем насоки колко често трябва да се премахва мъртва кожа. Това зависи изцяло от типа на кожата:
- Ако кожата ни е суха, препоръчително е да ексфолираме 1-2 пъти седмично с продукт, който съдържа хидратиращи масла.
- Ако имаме чувствителна кожа, трябва да ексфолираме по 1 път на седмица, дори не всяка седмица и то с по-щадящи продукти.
- Ако имаме мазна кожа, препоръчително е по 3 пъти на седмица.
Ако имаме нормална кожа, която не спада към нито една от тези групи, то най-добре да ексфолираме 2 пъти.
Домашни методи за премахване на мъртвата кожа
Хубавата новина е, че премахването на мъртва кожа може да се случи изцяло в домашни условия. Може да използваме подръчни материали и съставки, но резултатът винаги ще ни изумява. Гарантирано кожата ни ще остане доволна.
Сухо четкане
Сухото четкане е техника, която се прави с помощта на четка с твърди, естествени косъмчета, на суха кожа и повтаряеми въртеливи движения. Тази четка може да се закупи от дрогерията. Тя ефикасно премахва мъртвата кожа, тъй като косъмчетата са сравнително твърди и остри. Освен това много качествено стимулира кръвообращението и лимфния дренаж, което помага на тялото да изхвърли токсините.
С течение на времето правилна употреба и редовно ползване, сухото четкане може да намали целулита като подобри външния вид на кожата и еластичността. За най-добър резултат може да използваме преди душ. Процедурата задължително изисква хидратация след това.
Луфа
За да премахнем мъртва кожа от тялото, може да използваме луфа – естествено растение, което след преработка се ползва като гъба за баня. Тя се продава в дрогериите и е 100% екосъобразен начин да ексфолираме тялото. Всъщност днес съществуват и луфи от синтетични материали – найлон и пластмаса, но те задържат бактерии повече и вредят на природата. Използва се лесно – просто трябва да я полеем с няколко капки от любимия ни душ гел и да разпеним добре. С въртеливи движения ексфолираме тялото, но внимателно, за да не нараним кожата.
Друг чудесен начин да премахнем мъртвата кожа от тялото е епилацията, но не с епилатор или бръснене, а с кола маска. Когато премахваме лепкавата лента това не премахва само косъмчетата, но и мъртва кожа.
Подобен резултат може да постигаме и с ексфолираща ръкавица, която също може да бъде закупена от дрогерии и супермаркети.
Пемза
Когато седим много на крак, носим неподходящи обувки или просто забравяме да ексфолираме ходилата, петите ни могат да станат твърди, груби или дори болезнено напукани. Важно е да премахваме мъртва кожа и от тях. В миналото нашите баби са постигали добри резултати с помощта на парче керемида, но днес на пазара спокойно може да си купим пемза – продукт на изстинала пяна от лава, която днес се ползва за премахване на мъртва кожа по петите.
Преди да я използваме, трябва да накиснем ходилата в топла вода за 5-10 минути. Необходимо е да намокрим пемзата и да започнем с линейни движения да търкаме петите с нея.
Скраб
Скрабът е гелообразен продукт, който съдържа абразивни частици, посредством които се премахва мъртва кожа. Чрез скраба се отпушват порите и се премахва излишният себум. Той се продава на пазара свободно в различни аромати с различни съставки и предназначения, но хубавата новина е, че може да се приготви у дома. Може да се използват смлени ядки, плодови костилки, овесени ядки, кафе, захар и други.
Продуктът се нанася върху мокра кожа с въртеливи движения и след това се изплаква с вода. Скрабът би могъл не само да ексфолира, но и да подобри кръвообръщението и да повлияе добре на целулита.
Химична ексфолиация: бърз наръчник
Макар и да звучи сериозно, химичният ексфолиант може лесно да се внедри в ежедневната рутина за грижа за кожата. Най-често употребяваните са хидроксилните киселини – алфа и бета хидрокси киселини (върху етикетите на серумите може да се срещнат като AHA и BHA). И двете киселини се ползват в козметиката за премахване на мъртва кожа чрез нейното разграждане:
- AHA: извлича се от плодове, мляко, захар (гликолова киселина, млечна киселина). Киселината работи като унищожава връзките между мъртвите клетки, което оставя по-гладка, жизнена и бляскава кожа. Подходяща е за суха кожа, с неравен тен и кожа, увредена от слънчевите лъчи.
- BHA: най-видният представител на този тип киселина е салициловата. Те навлизат по-дълбоко в кожата в порите, а там разграждат излишния себум и ги отпушват. Това намалява акнето и черните точки. Подходящи са за мазна и склонна към акне кожа.
Преди да закупим продукт с една от двете киселини или комбинация от двете, то трябва да проверим какъв процент от тях има в продукта. Според проучвания алфа-хидроксикиселината е най-оптимална, когато има киселинност (pH) над 3,5.
Но когато започнем да пазаруваме за химични ексфолианти, ще забележим, че върху етикета има изписани проценти. Те обозначават концентрацията на киселината в съответния продукт. За продукт, съдържащ BHA, е препоръчително първо да опитаме с 1%, за да избегнем евентуални противопоказания. Ако акнето ни е много сериозно, може постепенно да изпробваме и 2%.
В случай на продукти с AHA нещата стоят по различен начин. За по-незабележими и малки несъвършенства може да започнем с 10%, но за по-сериозни случаи може да пробваме (пак постепенно) с 20% и 30%.
Важно е да направим малък тест, за да проверим дали ни понася. Най-добре би било да се консултираме с дерматолог, за да ни препоръча най-подходящия вариант.
Хубавото на тези продукти е, че ефикасно премахват мъртвата кожа, достъпни са и може лесно да се внедрят в ежедневието. Важно е да не прекаляваме с употребата и да използваме слънцезащита. Това е така, защото кожата ни става много чувствителна и слънчевите лъчи могат да навредят.
Заключение
Макар и да е продукт на изцяло естествен процес, трябва редовно да премахваме натрупаната мъртва кожа. Този процес е познат като ексфолиация. Не е необходимо да посещаваме салон и професионалисти, за да стане това, тъй като може да се прави и у дома. За целта може да набавим няколко приспособления за под душа или да си осигурим някои козметични продукти. Важно е да работим с тях внимателно, за да няма риск от нараняване на кожата.
Често задавани въпроси
Как се образува мъртвата кожа?
Мъртвата кожа се натрупва по повърхността и това е изцяло естествен процес, свързан с подновяването на клетките на кожата.
Какво представлява ексфолирането?
Ексфолирането е премахване на мъртвата кожа от повърхността па епидермиса, като то може да се извърши механично и химично.
Как може да премахнем мъртвата кожа?
Може да изберем подходящ козметичен продукт или да си набавим необходимите пособия за механичен пилинг.
Източници
- Anderton H, lqudah S. "Cell death in skin function, inflammation, and disease", PubMed. 2022
- Marxen, T. et al. "The Utility of Lymphatic Massage in Cosmetic Procedures", PubMed. 2023
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Не е необходимо да отделяме колосални суми за продукти за ексфолиация на лицето. Лесно в домашни условия можем
Ще ви дадем няколко причини да обмислите добавянето на маска с хума за лице в рутината си за красива кожа.
Разказваме защо е важно редовното ексфолиране и даваме най-лесните за изпълнение и ефективни рецепти за домашен скраб за тяло.