Рефлекси при новородено – кои са най-честите?

Обновена: 22.08.2024|
Рефлекси при новородено.

Наличните рефлекси при новороденото са от решаващо значение за оцеляването и развитието на бебето. Тези автоматични реакции гарантират, че бебетата могат да изпълняват основни функции като сучене и хващане.

Рефлексите при новородено също играят ключова роля в ранната координация на движенията, поставяйки основата на бъдещите двигателни умения. Освен това оценката на тези рефлекси помага на лекарите да преценят неврологичното здраве, като гарантират, че нервната система на новороденото се развива правилно.

Какво представляват рефлексите при новородено?

Рефлексите на новороденото са неволните мускулни реакции на бебето, отговарящи на стимулация. Определени действия или усещания предизвикват специфични мускулни реакции. Това означава, че то не ги контролира. Те се случват автоматично, без бебето да се опитва и са едно от нормалните поведения на новородено, което то трябва да развие.

 

Бебетата имат ограничен контрол върху тялото си, но те се раждат с вроден набор от умения, които им помагат да оцелеят. Много от нормалните рефлекси при новородените са налице преди да се родят. Отговорите произхождат от мозъчния ствол на бебенцето и са свързани с ранното развитие.

Лекарите, които се грижат за мъниците, използват рефлексите при новородено, за да оценят здравето им. Наличието и силата на рефлексите при новороденото са важни признаци за развитието и функционирането на нервната му система.

 

Какви са двата орални рефлекса, открити при новородени бебета?

 

Рефлекси при новородено - кърмене.

 

Оралните рефлекси при новородено включват вкореняване и смучене.

Рефлекс на вкореняване

Рефлексът на вкореняване или кореновият рефлекс е основен инстинкт за оцеляване. Помага на бебето да намери и засуче зърното, за да се нахрани. Когато погалим леко бузата или устата на мъничето, то трябва да обърне главата си към ръката ни. Те трябва да отворят устата си и да започнат да правят сукателни движения.

Сукателен рефлекс

Сукателният рефлекс е друг инстинкт за оцеляване. Когато докоснем устата на бебето или майката сложи зърното си в устата му, за да суче (кърми), то трябва да започне да го прави. Въпреки че това е естествен рефлекс, не е лесно. Новороденото трябва да разбере как да суче, докато диша и преглъща едновременно.

 

vitc 400 1
vitbcompl 600
vitc 400 1
vitbcompl 600

Кои са другите 5 рефлекса при новороденото?

 

Рефлекси при новородено - бебе.

 

Новороденото трябва да развие и още няколко други рефлекса.

Рефлекс на Моро

Рефлексът на Моро или познат още като този на стряскане, е защитна реакция на внезапно движение или силен шум. Когато главата на бебето се наклони назад или го стресне рязък звук, то трябва да протегне ръце, крака и леко да извие гръбчето си. Ръцете им обикновено трябва да се протегнат с длани нагоре и палци, стърчащи навън.

Тази реакция често е придружена със силен плач. След това те бързо събират ръцете си към тялото, действие, приличащо на прегръдка. Рефлексът на стрес може да изглежда като инфантилен спазъм, но е различен. Инфантилните спазми са вид припадък, а рефлексът на Моро е важна защитна реакция, която допринася за стабилизирането на гръбнака, което след време се превръща в помощ при пазенето на равновесие.

Тоничен вратен рефлекс

 

Рефлекси при новородено - фехтовач.

 

Тоничният вратен (или шиен) рефлекс е познат още като този на Магнус-Клайн. Видно трябва да се прояви, когато бебето лежи по гръб, но се смята, че се развива още в 18-та гестационна седмица.

Счита се, че по време на раждането тоничният шиен рефлекс улеснява преминаването на бебето през родилния канал. След това той играе съществена роля в подпомагането на новороденото да синхронизира движенията на ръцете и очите си, което по-късно спомага за целенасоченото достигане на предмети.

Когато обърнем главата на бебето на една страна, ръката му от същата тази страна трябва да се изправи с частично отворена длан. Противоположната им ръка трябва да се свие от лакътчето и да отиде леко надолу и назад – със здраво стиснат юмрук (сякаш се засилва да удари).

Друго име за тази позиция е позата на фехтовача, защото има подобна позиция, която фехтовачите заемат.

Стъпващ рефлекс

 

Рефлекси при новородено за ходене.

 

Стъпващият рефлекс може да помогне на новороденото инстинктивно да „пропълзи“ до гърдите на родителя, когато лежи по-долу на гръдния кош или корема ни.

Също така бебето може да изглежда, че прави стъпки, когато краката му докосват равна повърхност. Ако държим бебето си изправено и оставим краченцата му да докосват повърхността, то трябва да постави единия си крак пред другия в движение „ходене“.

Рефлекс на Бабински

Рефлексът на Бабински при новороденото е реакция на крака. Когато галим долната част на стъпалото на бебе от петата до пръстите, големият му пръст трябва да се движи (изправя) нагоре, а останалите пръсти на краката им трябва да се разперят настрани.

Невролог на име Джоузеф Бабински открива този рефлекс през 1896 г. Друго име за този рефлекс е „знакът на Бабински“.

Хващателни рефлекси при новородено

 

Рефлекси при новородено - плантарен рефлекс.

 

Има два рефлекса за хващане – един за ръцете на бебето и един за краката му:

  • Палмарно хващане. Когато погалим дланта на ръката на мъничето, то трябва веднага да хване пръста ни със здрав захват. Ако се опитаме да махнем пръста си, те може да ни стиснат по-здраво.
  • Плантарен захват. Рефлексът на Бабински трябва в крайна сметка да изчезне и да бъде заменен с плантарно захващане, което продължава до зряла възраст. Когато поставим пръст под пръстите на краката на бебето, то трябва да свие пръстите си около него.

 

Парашутен рефлекс

Това е от рефлексите при новородено, които се задържат за цял живот. Това е така, тъй като той се проявява, за да предпази бебето/по-възрастния от наранявания и травми. Когато бебенцето усети, че тръгва да пада, то се протяга рефлексивно с ръчичките напред, изпъва пръстите и дланите си, за да предотврати падането. Важно е новородените да развият този рефлекс, тъй като наличието му е важно при прохождането.

 

Кога изчезват рефлексите при новородено?

Повечето рефлекси на новородени изчезват в рамките на четири до шест месеца. Докато мозъкът на бебето “узрява“, неговата централна нервна система заменя неволните рефлекси на новородено с произволни движения.

Рефлексите на Моро и стъпателният рефлекс трябва да изчезнат до 2-месечна възраст, докато тези на хващане и този на тоничният врат може да отнеме малко повече време. Но всички рефлекси при новородено би трябвало да изчезнат до първия рожден ден на мъничето.

 

Изчезват ли всички рефлекси при новороденото?

 

Рефлекси при новородено - прозяване.

 

Някои рефлекси при новородено изчезват в рамките на седмици или месеци след раждането. Но част от тях остават и в зряла възраст.

Рефлексите, които продължават до зряла възраст, включват:

  • Рефлекс на мигане: Мигаме с очи, когато видим ярка светлина.
  • Рефлекс на кихане: Кихаме, когато носните ни проходи са раздразнени.
  • Рефлекс на прозявка: Прозяваме се, когато тялото ни се нуждае от повече кислород.
  • Рефлекс на кашлица: Кашляме, когато задната част на дихателните ни пътища се стимулира.
  • Рефлекс на повръщане: Повръщаме, когато гърлото или задната част на устата ни бъдат стимулирани.

 

Заключение

Има няколко рефлекса при новородените, но изброените по-горе са основните, които се забелязват и са важна част от развитието на мъниците. Има рефлекси при новородено, които изчезват с времето, но някои остават завинаги, тъй като се неизменна част от живота на едно дете или възрастен.

Често задавани въпроси

Какво са рефлекси при новородено?

Рефлексите на новороденото са неволните мускулни реакции на бебето, отговарящи на стимулация.

Имат ли контрол бебетата върху рефлексите си?

Те се случват автоматично, без бебето да се опитва и са едно от нормалните поведения на новородено, което то трябва да развие.

Кои са основните рефлекси при новородено?

Те биват орални рефлекси, рефлекс на Моро, Тоничен вратен (шиен) рефлекс, ступваш, хващателен, парашутен, рефлекс на Бабински и други.

Категории: Детско здраве, Здраве|Публикувана: 22.08.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

f624b8278ab099367517070468e42a1b?s=96&d=mm&r=g

Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Свързани публикации

Оставете коментар