Q10 – източник на здрава кожа и дълголетие

Обновена: 17.09.2024|
q10 enzim

За коензим Q10 е чувала почти всяка дама, тъй като той се съдържа в повечето кремове за здрава и хубава кожа. Но какво представлява този коензим? Защо точно той се използва толкова широко в козметичната индустрия и в медицината? И най-вече – каква роля играе това съединение в живота на човек? Възможно ли е чрез този коензим да засилваме метаболизма си и как можем да си обясним това от биологична гледна точка?

Да започнем съвсем отначало – научно, всички коензими се наричат коензими бензохинони. Те съдържат хиноидна група (оттук и наименованието Q) и няколко изопренилови групи (оттук и индексите 6, 8, 9, 10).

Но най-високата концентрация се наблюдава в органи, които изразходват значително количество енергия – в сърцето, черния дроб и бъбреците.

 

Период на синтез на Q10

 

химична формула на коензим q10, изписана с бял маркер

 

Веществото се произвежда активно при деца и младежи, след което синтезът се забавя. Това води до повишена нужда от убихинон след 30-годишна възраст. На 40 години неговото количество в клетките се снижава с 30%, а на 60 годишна възраст – не ни достигат вече около 50% от него. Ако до този момент човек е преминал през много заболявания, то крайното количество от веществото може да бъде снижено и много повече.

Коензим Q10 е необходим за нормалното функциониране на живите организми и преди всичко за функционирането на тъканите с високо ниво на енергиен метаболизъм. Най-високата концентрация на коензим Q е в тъканите на сърдечния мускул. Веднага става ясно защо коензим Q10 е толкова важен за хората.

 

Функции на съединението

Коензимът е важен за всяка клетка и поради това има многообразни функции в рамките на организма. Основните са:

  • той е мощен антиоксидант, който е необходим на човешкия организъм за неутрализация на опасната активност на свободните радикали. Съединението спомага забавянето на процесите на окисление и стареене на тъканите, спира мутацията на здравите клетки
  • нормализира вътрешноклетъчния обмен и поддържа постоянната нормална структура на клетките
  • участник е в повечето метаболитни процеси, протичащи в човешкото тяло. Без него образуването на аденозин трифосфат (АТФ), който играе важна роля в енергийния метаболизъм, е невъзможно
  • транспортира кислород до клетките, като осигурява пълната му абсорбция и правилна употреба
  • стимулира синтеза на имунните клетки и укрепя естествените защитни сили на организма
  • осигурява запазването на целостта на колагеновите молекули, които, както знаете, са отговорни за еластичността на кожата
  • има благоприятен ефект върху функционирането на сърдечно-съдовата система, защото, първо, енергизира сърдечния мускул, второ, намалява дилатацията на съдовите стени и нормализира тяхната еластичност, и трето, стабилизира кръвното налягане
  • отговаря за процесите на регенерация и ускорява възстановяването на тъканите след увреждане и възпаление
  • осигурява енергия на клетките на всички телесни тъкани, подпомага поддържането на жизнената активност и нормализира функционирането на вътрешните органи. Без Q10 енергийните запаси просто ще се изчерпят и хората няма да могат да живеят пълноценно.

 

Къде намира употреба?

Тъй като коензимът се открива в цялото тяло, то продуктите, които го съдържат, се откриват в различни индустрии. Най-често се среща в рамките на медицината и козметичната индустрия.

В медицината

 

коензим q10 и лекар

 

Коензим Q10 има редица приложения в кардиологията. Съединението се използва за нормализиране на нивото на кръвното налягане при хипертония, хранене на органите и мускулите при сърдечна недостатъчност, както и за предотвратяване на исхемия и сърдечни пристъпи. Убихинонът предотвратява образуването на атеросклеротични плаки в съдовете, намалявайки до минимум рисковете от атеросклероза.

Използва се при имунодефицитния състояния, т.е при заболявания с намален имунитет като СПИН и други.

След проведени операции, коензимът се използва за регенерацията и възстановяване на тъканната структура. Изключително подходящ е при забавен метаболизъм, който не работи правилно. Коензимът забързва метаболизма и по този начин коригира и поддържа теглото в нормални граници, като заедно с това подпомага функционирането на цялото тяло.

Козметичната индустрия

Коензимът често се въвежда в състава на козметични подмладяващи средства за жени, които тонизират кожата, осигуряват лифтинг ефект, намаляват отпуснатостта и допринасят за насищането на кожните клетки с кислород и влага.

Проучвания показват добри резултати при редовен прием на хранителни добавки с това ценно съединение. Съществуват много кремове, лосиони и други продукти за външна употреба, но пероралният прием се радва на повече благоприятни ефекти. Изследването наблюдава тестваните лица след 12-седмичен прием на хранителни добавки с 50 и 150 г коензим Q10.

Резултатите показват подобрение на кожата в няколко аспекта:

  • Намалява дегенерацията на еластичността на кожата
  • Намалява видимите признаци на напредналата възраст
  • Изглажда част от бръчките и фините линии
  • Прави кожата по-гладка и редуцира несъвършенствата

 

В други проучвания върху гризачи се наблюдават благоприятни ефекти върху кожни наранявания и рани. Коензимът забързва заздравяването и показва известни противовъзпалителни ефекти, които също подпомагат естествените лечебни процеси на организма.

 

За коензим Q10

Първите изследвания на коензима започват в средата на 20 век. Ученият Фредерик Крейн го открива през 1957 година, а 4 години по-късно друг учен в Единбург успява да задълбочи проучването, като разкрива по какъв начин съединението отдава енергия на всички клетки.

Японците през 60-те години разкриват колко важен е коензимът за сърдечния мускул. Теоткриват колко важен и необходим е той за нормалното функциониране на тялото и дълголетието ни. Масовото му производство започва през 80-те годините, но неговата цена била немислима за повечето хора.

Един грам от ценния коензим струвал около 4000 долара. Няколко години след това, американците стъпват на пазара с много по-приемлива цена, с която той успява да достигне до по-големи групи от хора, които бързо се убеждават в неговите свойства.

Естественият синтез на коензим Q10 в тялото е изключително сложен и труден процес, тъй като за него са необходими заредени депа на витамини и микроелементи като В6, В12, В3, фолиева киселина, витамин С и пантотенова киселина. Сами знаете, че витамините от групата В са другите елементи, които се набавят изключително трудно и често са в недостиг на организма.

Както споменахме, липсата на този така необходимото съединение започва да се наблюдава след 30-годишна възраст, като тя се чувства осезаемо след достигане на 40-годишна възраст. Дефицитът първо може да се забележи по състоянието на кожата, липса на енергия и тонус, спадане на либидото, липса на тонус в организма, кървене на венците и други.

 

Заключение

Коензим Q10 е важно съединение, което се синтезира естествено  в тялото на човека. Неговото производство обаче значително се забавя с напредването на възрастта, което може да е причина за здравословни усложнения и потенциални проблеми. За тази цел се препоръчва да приемаме коензим Q10 под формата на хранителни добавки, които да подобрят здравето и тонуса ни.

Категории: Здраве, Витамини и хранителни добавки|Публикувана: 01.02.2019|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front
4559c8467fde8e4002d4ed2eafed370b?s=96&d=mm&r=g

Автор: For Life

Свързани публикации

Оставете коментар