Диспареуния при жените (болки по време на полов акт)
Диспареуния е състояние, който може да засегне голяма част от жените. Въпреки това често хората се притесняват да коментират проблемите в интимния си живот, включително наличието на болки по време на полов акт.
3 от 4 жени ще се срещнат с диспареуния в някакъв момент от живота си. Те могат за изпитат болката външно върху вулвата, към срамните устни или при отвора на влагалището, или вътрешно във влагалището, матката или таза.
Подобен проблем може да има отрицателни емоционални и психологически ефекти, ако не се третира. Възможно е да последват загуба на интимност, напрежение в отношенията между партньорите, несигурност относно сексуалното представяне и много други.
Видове диспареуния
Местоположението на болката при жените може да помогне да се определи типа диспареуния:
- Болка при проникване (интраоитална или повърхностна диспареуния). Усеща се на входа на вагината по време на първоначалното проникване.
- Дълбока болка (колизионна диспареуния). Възниква при дълбоко проникване и се влошава при определени сексуални позиции.
На каква възраст е най-вероятно да се появи?
Диспареуния може да настъпи на всяка възраст, но е най-често срещана при жени, преминали менопаузата. Това се дължи главно на намаляване на естрогена, хормон, който помага за овлажняването и други аспекти на вагиналното здраве.
Това обаче изобщо не значи, че болезненият секс е част от остаряването. Все пак той може да бъде причинен не само от физически, но и от психологически фактори, които ще разгледаме.
Симптоми
Състоянието диспареуния може да се прояви под формата на:
- Остра болка по време на проникване (дори при използване на тампон)
- Дълбока болка по време на полов акт
- Пулсиране, неудобство, болка след полов акт
- Спазми в таза
- Мускулно стягане или спазми
- Болка в пикочния мехур
Най-характерна е появата на болки по време на полов акт, като те се появяват във вагиналния отвор или дълбоко в таза. Това може да бъде дискомфорт в една област или в цялата генитална област.
Важно е да знаем, че диспареунията не причинява кървене. Ако забележим такова, вероятно то се дължи на основен медицински проблем и е важно да потърсим лекарска оценка.
Психологически причини за диспареуния
Психологическото състояние на човека оказва сериозно влияние върху усещанията по време на полов акт. Точно по тази причина започваме не с физическите, а с психологическите причини нещата под завивките да не се получават.
Различни проблеми, свързани с интимността, могат да доведат до вагинална сухота. Такива са например бързането по време на половия акт, недостатъчната или незадоволителна сексуална стимулация, липсата на привличане към партньора, честите конфликти и още много.
Негативните емоции също могат да възпрепятстват сексуалната възбуда и да допринесат за вагинална сухота или вагинизъм. Примери за подобни ситуации са случаи, в които човекът изпитва несигурност относно сексуалното си представяне, страда от телесна дисморфия или се притеснява от интимност с нов партньор.
Ежедневният стрес също може да повлияе негативно да способността на жената да се наслаждава на сексуалната близост. Наличието на сексуални травми от миналото е друга потенциална причина да се появи диспареуния.
Физически причини за диспареуния
Физическите причини варират в зависимост от това дали болката е повърхностна (на входа на влагалището) или дълбока (вътре в таза по време на проникване).
Болка при проникване
Възможно е да се дължи на вагинална сухота вследствие на недостатъчна любовна игра преди акта, намаляване на естрогена (особено след менопауза или раждане) или пък прием на лекарства като например антидепресанти, антихистамини и противозачатъчни хапчета.
Болезнените усещания при секс са често срещани след раждането. При някои изследвания излиза, че 45 процента от участниците са преживяли следродилна диспареуния.
Друг възможен причинител на болки при полов акт е състоянието вагинизъм, което представлява неволно свиване на мускулите на тазовото дъно. Жените с такъв проблем могат да имат и трудности при гинекологични прегледи и поставяне на тампон.
Всяка травма в областта на гениталиите може да доведе до диспареуния. Примерите включват женско генитално осакатяване, операция на таза или нараняване, причинено от злополука.
Възпаление около вагиналния отвор, вагинални гъбички инфекции, инфекции на пикочните пътища или такива, предавани по полов път (ППИ) също биха могли да причинят болки по време на полов акт. Кожни проблеми като екзема, лихен планус, лихен склерозус или други кожни проблеми в областта на гениталиите са други възможни причини.
Възможно е диспареуния да се породи и от дразнене или алергични реакции към дрехи, перилни препарати или продукти за лична хигиена. Още една възможност са аномалии при раждане като вагинална агенезия, при която вагината не се развива напълно, или неперфориран химен – хименът блокира вагиналния отвор.
Дълбока болка
В някои случаи причините са медицинските лечения като тазова хирургия, хистеректомия и лечения на рак.
Някои здравословни проблеми също могат да бъдат отговорни за дълбока болка по време на секс:
- Цистит
- Ендометриоза
- Маточни фиброиди/миома
- Интерстициален цистит
- Синдром на раздразнените черва
- Кисти на яйчниците
- Тазова възпалителна болест
- Пролапс на матката
- Дисфункция на тазовото дъно
Диагноза
Обикновено се извършва задълбочен преглед на таза, за да се провери за признаци на инфекция, кожни заболявания, анатомични аномалии или проблеми с мускулите на тазовото дъно. По време на този преглед здравният специалист може да отгледа външните гениталии или пък вагиналния канал и шийката на матката (с помощта на спекулум).
Може да се използва и палпиране на тазовите органи, за да се идентифицирате области на чувствителност, сигнализиращи за състояния като ендометриоза или дисфункция на тазовото дъно.
Важно е да пациентът да сподели за точното местоположение на болката и нейната продължителност, както и да даде информация за предишен сексуален опит и репродуктивна история.
Може да се използва ултразвук на таза за откриване на структурни аномалии, ендометриоза, маточни фиброиди или кисти.
Възможности за лечение
Лечението има за цел да облекчи основната причина за състоянието. Ако причината за диспареуния е психологическа, подходът за справяне може да включва различни видове терапевтична подкрепа. Това може да подобри доверието във връзката и качеството на комуникацията.
Проблемите трябва да бъдат обсъдени с партньора, за да се снеме напрежението и да се обмени информация за нуждите и желанията на двамата. Разбира се, пациентът, засегнат от диспареуния, може да работи и самостоятелно за преодоляване на негативните асоциации със секса.
Общуването с партньора е особено важно, защото изпитваните болки по време на полов акт понякога могат да бъдат намалени чрез:
- Използване на лубриканти на водна основа
- По-продължителна и качествена сексуална стимулация
- Избиране на удобни сексуални пози за минимизиране на дълбоката болка
- Разнообразяване на сексуалния живот
С лекарства могат да бъдат третирани болки по време на полов акт, дължаща се на инфекция или медицинско състояние. Локалният естроген например може да помогне на жени, които изпитват вагинална сухота поради ниски нива на естроген.
Ако съществуващите лекарства причиняват вагинална сухота, лекарят може да препоръча алтернативи.
Някои жени с вагинизъм може да намерят за полезни упражненията на Кегел за укрепване на мускулите на тазовото дъно. Те се състоят от стискане и отпускане на мускулите на тазовото дъно и се практикуват всеки ден.
Заключение
Въпреки че диспареуния е състояние, което често буди срам и неудобство, то е изключително често срещано. 3 от 4 жени в някакъв момент от живота си се сблъскват с него. Точно затова не бива да се притесняваме да говорим за него – както с партньора си, така и с опитни здравни специалисти. В множеството случаи то може да бъде напълно преодоляно, а в други – болката може да бъде намалена или минимализирана.
Често задавани въпроси
Какво е диспареуния?
Диспареуния представлява постоянна, повтаряща се болка по време на полов акт. Тя може да се появи преди, по време на полов акт или след него и може да варира по интензивност, местоположение и продължителност.
При кои хора се среща най-често?
По отношение на пола болки по време на полов акт се срещат по-често при жените, особено тези, преминали менопаузата.
От какво се причинява диспареуния?
Както физически, така и психологически фактори влияят върху възбудата и съответно върху болката по време на полов акт. В някои случаи неприятното усещане се дължи на недобър секс, психологическа травма или неприятни емоции, а в други – на здравословен проблем, хормонални проблеми или лекарства.
Източници
- Leonard, J. What causes dyspareunia, or painful intercourse?
- Tayyeb, M., Gupta, V. Dyspareunia
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Упражненията на Кегел са разработени като нехирургичен начин да се предотврати изтичането на урина при жените.
Миомата (известна също като маточна миома или лейомиома) е често срещано доброкачествено образувание, което
Менопаузата е естествен процес, настъпващ при жените на възраст между 44 и 55 години.